13 të vdekur nga stuhia në Moskë

 

Të paktën 13 persona kanë humbur jetën dhe disa të tjerë janë plagosur sot, për shkak të një stuhie që goditi Moskën dhe rajonin e saj, duke rrëzuar qindra drunj, njoftuan autoritetet e kryeqytetit rus.

“Më shumë se 50 persona ka marrë ndihmë mjekësore, mes të cilëve dhe fëmijë. Rreth 13 të tjerë kanë vdekur”, theksoi Departamenti i Shëndetësisë i qytetit.

“Një uragan shkatërrues ka rrëzuar qindra pemë. Kemi marrë të gjitha masat e nevojshme”, theksoi në një mesazh në rrjetin social Twitter kryetari i Bashkisë së Moskës, Sergei Sobianin.

Erërat që arritën në rreth 80 kilometra në orë, të shoqëruara nga shira të rrëmbyeshëm, kanë shkaktuar vonesa në aeroportet e Moskës.