Wednesday, January 24, 2018

Arkivat Përditshëm 05/02/2017

Letra, ku Ambasadori Lu kërkon transferimin

Drejtuar: Departamentit të Shtetit Në vëmendje: Sekretarit të Shtetit Rex Tyllerson Lënda: Mbi situatën në Shqipëri I nderuar Zotëri, Pas instalimit të presidentit Trump në Shtëpinë e Bardhë,...

A e keni ditur këtë truk, kur s’keni valë në telefon,...

Me siguri se ju ka rastisur ndonjëherë që mos të keni valë në telefon dhe të keni penges. Por ekziston një zgjidhje që mund...

Ata që shpërndajnë fotografi nga palestra kanë probleme psikologjike

Me siguri se keni shumë miq të cilët postojnë fotografi nga aktiviteti në fitnes. Ndoshta edhe ju vet veproni kështu. Studiuesit nga Universiteti i Brunel...

Ja si të mësoni një gjuhë të huaj në një kohë...

Shefi ekzekutiv i Spotnight David Bailey përshkruan se si ai mësoi frëngjishten në vetëm 17 ditë. Shumë e thjeshtë për t’u aplikuar Kam mësuar disa...

Suedia ndalon ndarjen e nxënësve në djem dhe vajza

Ministri i arsimit në Suedi dëshiron të ndalojë ndarjen e nxënësve sipas gjinisë pasi vitin e kaluar opinioni reagoj i zemëruar ndaj lejes që...

Ky eshte muri i ri qe do te ndertohet ne Mitrovice

Pas rrëzimit të murit në Veri të Mitrovicës, autoritetet lokale serbe do të fillojnë ndërtimin e një strukture betoni, në lartësi prej 70 centimetrash...

KËNGËTARI SHQIPTAR ALBERT STANAJ NË NJË LISTË ME BEYONCEN

Publikimi i albumit të tij më të ri, “From a Distance – EP” e ka ngjitur Stanajn në vendet më të larta të klasifikimeve...

GJENDEN AUDIO-KASETAT TË HUMBURA TË BOB MARLEY PAS 40 VJETËSH

Është gjetur një audio kasetë e regjistruara me këngë të këngëtarit të muzikës rege, Bob Marley, pas 40 vitesh në një bodrum të një...

Foto të veçanta, ja si zhvillohet jeta brenda në Korenë e...

Jeni kuriozë të dini se si është jeta e vërtetë në Korenë e Veriut? Se si jetohet aty ku çdo gjë duhet ta bësh...

Fenerbahçe fiton derbin e Stambollit, nxjerr Beshiktashin jashtë Kupës

Beshiktashi dhe Fenerbahçe janë takuar në një të tetat e Kupës së Turqisë. Në “Vodafone Arena” është luajtur një derbi tejet i tensionuar, ku...

Kështu e festoi ditëlindjen sot Ronaldo (FOTO)

Cristiano Ronaldo sot ka festuar ditëlindjen e 32-të. Futbollisti më i mirë në botë, është bërë për një vit më i vjetër. Portugezi sot ka festuar...

Shpërthen një bombë në qendër të Beogradit (Foto/video)

Një bombë ajrore nga Lufta e Dytë Botërore që është gjetur në vendpunishten “Beogradi në ujë” është çaktivizuar sot rreth orës 9 në Beograd. Siç...

Kjo është puna e re e Labit (FOTO)

Nga momenti kur Labi u largua nga RTV21, u bë njëri nga emrat cak të mediave rozë. Sovrani.info mëson punën e re të moderatorit,ai...

Historia e barrikadave që ndanë Mitrovicën ndër vite (Video)

Për dy muaj një mur befasues pak përtej cepit verior të Urës së Ibrit, e trazoi Mitrovicën si qytet, Prishtinën si kryeqendër të shtetit...

Pse muaji shkurt ka 28 ditë?

Në episodin e tij të fundit të ‘It’s okay to be smart’, Joe Hanson ka shpjeguar se pse muaji shkurt ka 28 ditë (1...

Si kanë qene ndër vite lekët shqiptare (Video)

Në këtë video tregohet se si kanë qenë ndër vite monedha shqiptare

Si do të jetë filmi i parë shqiptar i zhanrit horror

“Bloodlands” do të jetë filmi i parë shqiptar horror i cili me siguri në vazhdim do t’u hapë  rrugën edhe filmave të tjerë të...

Ish – gruaja e Edi Rames rrëfen për jetën e saj...

Aktorja e njohur Matilda Makoçi, e cila prej kohësh nuk ishte shfaqur gjerësisht në një ekran është ftuar ditën e sotme në emisionin “E Diell”....

“Maqedonia do të mbijetojë vetëm si vend liberal e demokratik”

Quo Vadis Maqedoni? Quo Vadis Ballkan? Ish-ambasadorja gjermane në Maqedoni, Gudrun Steinacker mbi zhvillimet në Maqedoni e rajon, investimin politik e ekonomik shumëvjeçar të...

LSDM takime të fshehta me partitë shqiptare? BDI: Në asnjë mënyrë...

LSDM-ja është në konsultime me disa nga partitë politike shqiptare prej të cilave kërkon mbështetje për marrjen e mandatit për formimin e Qeverisë së...

Kriza politike dhe institucionet arsyeja pse te rijte largohen nga vendi

Të rinjtë në Maqedoni thonë se zgjatja e krizës politike për më shumë se dy vjet, si dhe mungesa e institucioneve të mirëfillta demokratike...

OEMVP: Zgjedhjet e reja do ta shkatërojnë ekonominë e Maqedonisë

Zgjedhjet e reja do të ishin tronditje për ndërmarrësinë në Maqedoni. Në këtë rrjedhë do të vazhdojë zvarritja por edhe regresi i zhvillimit ekonomik...

Afrim Gashi: Eshtë e domosdoshme të dish se kush është shkaktari...

Asnjëherë në jetë nuk jam marrë me rrënimin e gjërave por vetëm me ndërtimin e tyre. Edhe kur jam marrë me muzikë, me botime...

EJUP ALIMI:BESATARËT E PROJEKTIT PANSLLAV

Deputeti i BDI-së nga Shkupi, Ejup Alimi, ka denoncuar planin e Besës dhe LSDM-së për ta shkatërruar Ali Ahmetin dhe BDI-në. Në llogarinë e tij...

Mançevski : Jemi shumë afër marrëveshjes me BDI-në (VIDEO)

Lidhja Socialdemokrate e Maqedonisë thotë se ka kontakte me BDI-në megjithatë jo në nivel liderësh, por në shkallë më të ulët. Ahmeti dhe Zaevi...

Rruga Tetovë-Jazhincë, në gjendje katastrofale

[youtube https://www.youtube.com/watch?v=VW5smviAWaE/] Rruga Tetovë-Jazhincë, në gjendje katastrofale 05 SHKURT Gropa, ujë dhe baltë. Kjo është pasqyra momentale e një pjese të rrugës Tetovë-Jazhincë. Nëpër këto gropa të...

Sela: Jam në kontakt me të gjitha subjektet poltitike shqiptare dhe...

Kryetari i LR-PDSH, Ziadin Sela pranon se është në kontakte me gjithë liderët e partive shqiptare dhe se ai dhe partia që udhëheq, janë shumë...

“Vonimi i Qeverisë së re, mund t’i shtyjë zgjedhjet lokale”

Shtyrja e formimit të Qeverisë dhe krijimit të shumicës parlamentare mund t’i shtyjë mbajtjen e zgjedhjeve lokale, paralajmërojnë ekspertët. Profesori Bekim Kadriu, për televizionin...

Ballkani i 1920-ës me sytë e një gjermani, siç nuk e...

Janë 40 imazhe që ka fiksuar një fotograf gjerman në vitet e ’20-të shekullit të kaluar në vise të ndryshme të Mbretërisë Serbo-Kroato-Sllovene. Ndër...

I madhi Ibrahimoviç me një rekord unik (Video)

Zllatan Ibrahimoviç ka shënuar golin e dytë për Manchesterin në ndeshjen kundër kampionit në fuqi të Premierligës, Leicester City. Me këtë gol, sulmuesi suedez arriti...

Flet aktori turk Çënari: Po marr nuse shqiptare e po i...

Amelda Abazi dhe i fejuari i saj, aktori i pashëm turk Tolgahan Sayisman, kanë udhëtuar për në Los Angeles, ku do të martohen. Gjithçka po...

Ahmeti : Sot më ka ardhur dita mua, populli të dijë...

Ahmeti në Top-Channel: Sot më ka ardhur dita mua, populli të dijë të vërtetën 05/02/2017 Shqiptarët votuan për një parti që quhej maqedonase deri në zgjedhjet...

Shtetasja belge vret shqiptarin nga Maqedonia, fillon procesi gjyqësor

Dy fëmijët e shtetases belge Mireille de Lauw ishin pjesë e palës civile, ndërsa dy të tjerë e përkrahnin, gjatë një procesi gjyqësor që...

VIDEO/ Kush është djali nga Tetova që bëri bujë me ‘Llom,...

Rreth 3 javë më parë, Faton Islami publikoi në You Tube këngën e tij parodi të titulluar “Llom Llom”, një version humoristik i këngës...

Arrestohen dy shtetas të Maqedonisë në Turqi, nën dyshimin për pjesëmarrje...

Gazeta gjermane “Welt” njofton se policia turke ka arrestuar dy shtetar të Maqedonisë, të cilët kanë jetuar në Gjermani, nën dyshimin se janë pjesëtarë...

Kercnohet Berat Buzhala nga Vetvendosja

Berat Buzhala permes ketijë statusi ne profilin e facebok tregon rreth shpifje dhe kercnime qe i behen,lexoni me posht postimin :Ne anen tjeter Levizja...

Artan Grubi: Gjithmone ka pasur ndonje bashkepunetor shqiptar qe ka ndihmuar...

Deputeti i Bashkimit Demokratik per Integrim Artan Grubi ne faqen e tij ne facebook ka shkruar: Në përpjekjet e veta për ta dëmtuar dhe asgjësuar...

Gjermania ofron 1200 euro për emigrantët që kthehen vullnetarisht

Gjermania është e vendosur t’i respektojë ligjet e saj dhe t’i largojë të gjithë ata që nuk e kanë fituar azilin në këtë vend....

Ja kush janë vajzat shqiptare që vdiqën në aksident ku humben...

Katër të rinj, dy prej të cilëve shqiptarë kanë gjetur vdekjen në një aksident rrugor në zonën e Guidonia, në provincën e Romës në...

Çka kanë të përbashkët Januzaj, Ronaldo e Neymar? (Foto)

Cristiano Ronaldo, Januzaj dhe Neymar Junior festojnë sot ditëlindjen Ylli shqiptar i Manchester Unitedit, Adnan Januzaj, i cili është i huazuar te Sunderlandi, feston sot...

Çmendet tifozi, vë bast 100 mijë euro për ndeshjen Juve –...

Tifozi italian vë bast 100 mijë euro për fitoren e Juventusit me rezultat final 3:1 Një bastvënës ka rrezikuar shumë gjatë ditës së sotme. Sipas...

Shkupi i mbytur, mbrëmë kulmi i ndotjes

Edhe mbrëmë Shkupi është mbytur nga ajri i ndotur. Sipas matjeve, shkupjanët sot kanë thithur ajër dhjetë herë më të ndotur se sa që...

Tragjedi në Itali, vdesin 4 të rinj shqiptarë

Një aksident rrugor i ndodhur gjatë natës në komunën italiane Guidonia Montecelio i ka marrë jetën katër të rinjve. Ata ishin në bordin e një...

Të shtëna me armë në Tiranë

Të shtëna me armë janë shënuar paraditen e sotme në kryeqytet. Më datë 05.02.2017, rreth orës 09:30, ka ardhur një telefonatë tek numri i emergjencave...

Apostollova: Nuk do të ketë mure në Mitrovicë

Shefja e Zyrës së Bashkimit Evropian në Kosovë, Natalija Apostollova ka vëzhguar situatën gjatë rrënimit të murit në Mitrovicën e veriut, ku ka thënë...

Grubi: Besa përkrah LSDM-në për ta rrënuar BDI-në e jo për...

Deputeti i BDI-së Artan Grubi ka denoncuar qëndrimet e deputetit të Lëvizjes Besa Afrim Gashi për portalin maqedonas Faktor ku ky i fundit ka...

Bilall Kasami në Strugë: Do ti fitojmë bindshëm zgjedhjet lokale

Në Degën e Levizjes BESA dje në Strugë ka zhvilluar takimin e radhës ku u konsolidua dhe u shqyrtuan aktivitetet e rezultateve të zgjedhjeve...

Zymberi: Maqedonia një shtet që ka shkuar për lesh

Ish detuteti Abedin Zymberi në një postim të tij në rrjetin social Facebook ka shpërthyer nga mllefi për gjendjen e amullisë që ka rënë...

Anulohen fluturimet për shkak të mjegullës

Mjegulla në fushëgropën e Shkupit e vështirësoi zhvillimin e komunikacionit ajror si dhe të komunikacionit rrugor. Në aeroportin “Aleksandri i Madh” në Shkup nuk...

A e dini sa xhami ka Stambolli?!

Qyteti turk Stambolli, i cili me 14.8 milionë banorë përbën 18.5 përqind të popullsisë së përgjithshme të Turqisë, njëherësh është edhe qyteti me numrin...
Bitcoin(BTC)
10733.3
Ethereum(ETH)
969.308
Ripple(XRP)
1.31876
Bitcoin Cash(BCH)
1585.67
Cardano(ADA)
0.549535
Litecoin(LTC)
175.546
NEM(XEM)
0.914166
IOTA(MIOTA)
2.46527
Dash(DASH)
744.304
Monero(XMR)
300.147