Wednesday, January 24, 2018

Arkivat Përditshëm 13/02/2017

Rekrutimi i ekstremistëve nëpër shtëpia

Qendra Kosovare për Studime të Sigurisë (QKSS), në raportin e fundit të publikuar, konstaton se përhapja e ideologjive ekstremiste dhe rekrutimi i qytetarëve të...

TRAILERI I FILMIT ‘HOME’, I CILI FITOI ÇMIMIN BAFTA [VIDEO]

Daniel Mulloy ka fituar edhe një BAFTA vite më parë, në vitin 2006, me filmin “Antonios Breakfast”. Për shumëkë filmi “Home” mund të jetë një...

REUTERS SHKRUAN PËR VDEKSHMËRINË NË KOSOVË SI PASOJË E NDOTJES SË...

Ndotja e mjedisit në Kosovë mbetet një sfidë parësore, ndërsa shtohen rastet e ndikimit të drejtpërdrejtë në shëndetin e qytetarëve. Sipas agjensisë së lajmeve Reuters,...

KRYEMINISTRI KANADEZ ZBUTË DONALD TRUMPIN

Kryeministri i Kanadasë Justin Trudeau u takua për herë të parë sot me presidentin e SHBA-sw, Donald Trump, duke u munduar të mbushin hapësirat...

Vajza provoni njërën nga këto të brendshme për Shen Valentin, i...

14 dita e të dashuruarve, kohëve të fundit edhe në Kosovë po festohet shumë. Këtë festë të gjithë të dashuruarit e festojnë në mënyrë e...

Truku më i ri për të vjedhur telefonin

Në ditët e sotme, janë të shumtë njerëzit që e humbasin mjetin e tyre celular për shkak të vjedhjeve apo të pakujdesisë. Vjedhjet e...

Djali 7-vjeçar i cili u masakrua nga nëna shqiptare, mbi 11...

Ka zgjatur më shumë se 11 orë operacioni i djalit 7-vjeçar, i cili një ditë më para u masakrua me thikë nga nëna e...

VMRO-DPMNE planifikon zgjedhje të reja më 14 ose 21 maj

Në Bashkimin Demokratik për Integrim po zhvillohet debat brendapartiak se a janë për koalicion me LSDM-në, për zgjedhje të reja apo për koalicion me...

Pakistani e ndaloi Shën Valentinin

Gjykata Supreme në kryeqytetin pakistanez Islambad vendosi ndalesë që të festohet Shën Valentini në këtë vend aziatik. Siç njofton TASS, vendimi është sjellë pas shqyrtimit...

BEJTA: Qeveri e cila do jetë e pranueshme për shumicën e...

Nënkryetari i BDI-së Nevzat Bejta gjatë një deklarate të sotme ka thënë se qytetarët presin formimin e një ekzekutivi që do të angazhohet njësoj...

Kalkulime pa fund për Qeverinë

“BDI është në pritje të postës se çfarë do të na përgjigjet LSDM. Sigurisht që presim të pranohen kushtet tona pas negociatave intensive që...

Dëgjohen 7 dëshmi për “Lagjen e Trimave” – në radhë politikanë...

Politikanë dhe funksionarë aktual shtetëror do të thirren në cilësinë e dëshmitarëve për rastin  e Lagjes së Trimave të 9 dhe 10 majit të...

Bllokohet Tetova nga inspektorët

Inspektorë të Drejtorisë së të Hyrave Publike sot rreth 6 orë rresht kanë kontrolluar lokalet në Tetovë. Merret vesh se kontrollet kanë filluar nga...

Ndahet nga jeta gazetari nga Tetova, Faik Mustafa

Ka ndërruar jetë ditën e sotme në në Spitalin e Prishtinës, në moshën 71-vjeçare gazetari FaikMustafa nga Tetova. Gazetari i ndjerë, Faik Mustafa, u lind...

Ja ku do të luhet finalja e Kupës së Mbretit (Foto)

Nuk është “Santiago Bernabeu”, vendi ku do të luhet finalja e madhe e Kupës së Mbretit, përcjell IndeksOnline Sipas medieve spanjolle, “Vicente Calderon” është përcaktuar...

Shkup, 42 vjeçari dhunon gruan dhe dy fëmijët e tij

Mbrëmë personi M.M. (42) nga fshati Zelenikovë nga Shkupi ka kryer dhunë mbi bashkëshorten e tij T.B.M. (39) nga Shkupi dhe dy vajzat, Incidenti është...

Ahmeti pranon dokumentin me propozime nga Zaevi

Dokument me propozime për një qeveri koalicioni, të cilën e ka kërkuar me shkrim si garanci Ali Ahmeti nga Zoran Zaev javën e kaluar,...

Meremetimi i rrugëve në Çair, sipërfaqësor

Pas shkrirjes së borës autoritetet lokale të Shkupi kanë filluar të meremetojnë dëmet e shkaktuara nga kripa dhe ngrica nëpër rrugët kryesore të komunës...

BIRN: “Mbrojtësi” i drejtësisë shkel Kushtetutën

Një analizë e rrjetit ballkanik për gazetari hulumtuese BIRN rrëfen rolin e presidentit Ivanov dhe lidhjet e tij me VMRO-në. Kur publiku pret që...

Koreja e Veriut alarmon botën

Koreja e Veriut konfirmoi se testi i raketës balistike tokë-tokë me rreze nga të mesme në të gjatë veprimi ka qenë i suksesshëm. Lëshimi...

Anketë e re/ Rritet BDI-ja , dyfishtë më shumë se në...

Vendimi i Ali Ahmetit për të mos hyrë në qeveri me Gruevskin dhe Zaevin pa i përmbushur kushtet si gjuha shqipe, zbardhja e rasteve...

BUTIQET NË AMERIKË BOJKOTOJNË LINJËN E RROBAVE TË IVANKA TRUMP

Kompania e shitjeve me pakicë të rrobave Burlington Coat Factory  nuk shet më produkte të Ivanka Trump, raporton Businessinsider. Që nga e premtja e kaluar,...

TRAJNERI I PSG-SË NUK I FRIKËSOHET BARCELONËS

Trajneri i Paris Saint-Germain, Unai Emery, ka folur para ndeshjes ndaj Barcelonës në Ligën e Kampionëve. Tekniku spanjoll ka thënë se nuk i frikësohet klubit...

AKTAKUZË KUNDËR SHUKRI BUJËS

Prokuroria Speciale e Republikës së Kosovës ka ngritur aktakuzë ndaj një ish-kryetari të komunës së Lipjanit, tetë zyrtarëve të saj, si dhe një ndërtuesi. Insajderi...

MINISTRI NUHIU KRAH PËR KRAH ME AMBASADORIN BEJLI!

Ministri Nuhiu së bashku me Shkëlqësinë e tij ambasadorin e SH.B.A.- ve z. Bejli morri pjesë në përfundimin e trajnimit profesional për pjestarët e...

Ky është populli më bujar në botë

Në komunitete të largët peshkatarësh përgjatë Alaskës juglindore jetojnë fiset tejet bujarë Trlingit dhe Haida, një komb indianësh të Alaskës që e kanë quajtur...

Kush janë masonët e Kosovës? (VIDEO)

https://youtu.be/Ti8GBR4tdno Në TV Dukagjini flet Neshad Asllani, njëri prej rotarianëve të parë të Kosovës. Ai tregon në detaje se si është e organizuar lotaria dhe kush...

Në Milano dhe Paris blen shtëpi me lirë se sa në...

Një apartament në Tiranë mund të kushtojë mesatarisht 70-100 mijë euro, ndërsa në Milano e Paris edhe 300- 500 mijë euro, por kur vjen...

SHBA, bastisje dhe kontrolle për imigrantët e paligjshëm

Autoritetet amerikane të emigracionit arrestuan qindra imigrantë që jetojnë në mënyrë të paligjshme në Shtetet e Bashkuara në të gjithë vendin këtë javë në...

38 mijë kosovarë bëhen gjermanë apo austriakë

Sipas statistikave të Kosovës, nga viti 2009 deri në janar të vitit 2017 rreth 38 mijë kosovarë kanë hequr dorë nga shtetësia e tyre. Arsyet...

Gazetat e Serbisë edhe këtë të hënë: me urrejtje ndaj shqiptarëve...

Edhe këtë fillimjavë gazetate serbe kanë mbushur ballinat me Kosovën. Tashmë të njohura edhe botërisht me ksenofobinë dhe shovenizmin ndaj shqiptarëve, gazetat serbe vazhdojnë me...

Delawie përgëzon Qeverinë e Kosovës për hapat drejt rrugës së pajtimit

13 SHKURT Ambasadori amerikan në Kosovë Greg Delawie, ka përgëzuar institucionet e Kosovës për hapat e ndërmarrë drejt rrugës së pajtimit. Ai tha se komisioni për...

Ambasadori i Amerikës Delawie: Kosova sërish impresioni botën!

Ambasadori i Shteteve të Bashkuara të Amerikës në Kosovë, Greg Delawie, përmes një postimi në rrjetin social Twitter ka shkruar se populli i Kosovës...

PLAÇKITET NJË FËMIJË 10 VJEÇAR NË SHKUP

Një fëmijë dhjetëvjeçar është sulmuar dhe grabitur mbrëmë në rr. “Divizioni i 50-të” në Shkup. Siç kumtoi MPB-ja, A.P. (44) nga Shkupi në Stacionin...

GJERMANI: LËNDOHET RËNDË ÇIFTI BASHKËSHORTOR NGA MAQEDONIA

Pasditen e së shtunës të fundjavës së kaluar, një patrullës policore gjermane i kishte rënë në sy një shtetas 35-vjeçar maqedonas, nga plaga e...

Alpinistë nga trojet shqiptare marshojnë në bjeshkët e Sharrit mbi Tetovë...

Alpinistë nga trojet shqiptare, si nga Tetova, Shkupi, Ferizaj e Drenica kanë realizuar një marsh në bjeshkët e Sharrit mbi Tetovë, njofton Telegrafi Maqedoni. Të...

Ja kur mund te mbahen zgjedhjet ne Kosove

Deputetë të PDK-së kanë paraqitur kërkesën në Këshill të Përgjithshëm për zgjedhje të parakohshme dhe sipas tyre vendi duhet të shkojë në zgjedhje në...

Interesante, ja si punon zemra gjatë kërkesës për martese?

Nëse pyesni përse shumica e meshkujve i shmangen pyetjes më romantike në jetë, përgjigjja është kjo! Nuk e kanë lehtë, kuptojini… “Si t’ia bëj nëse...

BAFTA 2017: ‘La La Land’ shpallet filmi më i mirë

“La La Land” ka fituar çmimin kryesor të Britanisë të dielën. Filmi mori çmimin për filmin më të mirë, ndërsa aktorët e po këtij filmi,...

VIDEO/ Xhamia dhe falja e namazit, sekreti i Mërgim Mavraj

Mergim Mavraj është i njohur si një njëri besimtar që nuk e fsheh këtë fakt asnjëherë. Mbrojtësi i Hamburgut ka zbuluar sekretin e suksesit të...

Demiri: PDSH-ja në zgjedhjet lokale do të varroset

Rikthimi i Menduh Thaçit në kreun e PDSH-së deri në zgjedhjet lokale dhe vendimi për të mos thirrur Kongresin e partisë, për një pjesë...

Plas sherri në emision/ Gruaja akuzon burrin: Ke dashnore motrën time

Në puntatën e sotme në rubrikën e “Shihemi në gjyq” të 'E Diela Shqiptare', ku ndërmjetëson Eni Çobani është publikuar çështja e një burri...

Njësitë speciale të Maqedonisë trajnohen me instruktorë të SHBA-ve

Instruktorë të njësive speciale amerikane do t’i trajtojnë pjesëtarët e njësive speciale të Ministrisë së punëve të brendshme (MPB) dhe të Armatës së Republikës...

Prej sot, ezani ndalohet me ligj në Izrael

Komisioni parlamentar i Knesseti-it izraelit ka kaluar ndryshimet në projektligjin i cili parashikon ndalimin e ezanit, duke e çuar këtë aktë për miratim në...

Lehne: Ballkani nuk është prioritet i Donald Trump

Roli i ambasadorëve të huaj në rajon ka traditë, thotë Stefan Lehne, ekspert për politikën e Jashtme të BE-së në fondacionin e njohur "Carnegie...

Transgjinorja shqiptare vjen për herë të parë n’Kosove Show (Video)

Linda Rei dhe Valton Krasniqi ishin mysafirët e radhës të Shpetim Deskut. Linda Rei dhe Valton Krasniqi ishin mysafirët e radhës të Shpetim Deskut. Linda rrëfeu...

Thaçi uron ekipin realizues të filmit ‘Home’ për çmimin ndërkombëtarë

Presidenti i vendit Hashim Thaçi ka uruar gjithë ekipin realizues të filmit ‘Home’, bashkëprodhim ky britaniko-kosovar, për marrjen e çmimit si ‘Filmi më i...

SHOKU I RONALDOS DËNOHET ME BURG

Marokeni Badr Hari, mik i Ronaldos, është dënuar me dy vite burg pasi sulmoi një biznesmen në Amsterdam, por edhe disa incidente të tjera...

“ARTI DHE SPORTI PO I SJELLIN SHPRESË SHTETIT TONË TË RI”

Ambasadorja e Kosovës në SHBA, Vlora Çitaku është shprehur e lumtur se filmi kosovar “Home” ka fituar çmimin si filmi më i mirë i...
Bitcoin(BTC)
10733.3
Ethereum(ETH)
969.308
Ripple(XRP)
1.31876
Bitcoin Cash(BCH)
1585.67
Cardano(ADA)
0.549535
Litecoin(LTC)
175.546
NEM(XEM)
0.914166
IOTA(MIOTA)
2.46527
Dash(DASH)
744.304
Monero(XMR)
300.147