Aktori Kirk Douglas mbush 100 vjeç

Aktori amerikan Kirk Douglas, i njohur për punën e tij në filma si “Spartakus” dhe “20 mijë nivele nën ujë”, mbush sot 100 vjeç.

I lindur Issur Danielovitch nga prindërit ruso-hebre në Nju Jork, Douglas u kthye në një nga aktorët më të famshëm të shekullit të 20.

Ai e ndjeu për herë të parë vlerësimin e audiencës kur recitoi “Red Robin Of Spring” në kopsht.

“Diçka ndodhi kur dëgjova duartrokitjet.Më pëlqeu. Ende më pëlqen,” shkroi ai në një publik në SHBA.

379b8dfa920dfd7137b47a4015e73263