Apple bllokon aplikacionin “Fëmijët e Pasur

Apple ka ndaluar përdorimin e aplikacionit “Rich Kids” (Fëmijët e Pasur) nga të gjithë pajisjet dhe telefonat celularë.

Aplikacioni u krijua nga Juraj Ivan e Michal Harustiak në tetor dhe anëtarët paguanin nën 1 mijë paund në muaj për të postuar ekskluzivisht fotot e tyre.

Dizenjuesit pranuan se ata u frymëzuan nga “Fëmijët e Pasur të Instagram”, llogari që i tregonte botës jetën luksoze me jahte private në Karaibe e festa me shampanjë.

Por pasi llogaria u akuzua se shfaqte milionerë falsë, dyshja vendosi të “fshinte” mashtruesit me aplikacionin e tyre.

Sipas The Times, një burim i afër i Apple tha se aplikacioni u ndalua pasi cënonte kushtet e vendosura.

3a28091200000578-3914390-image-a-14_14785485593433a28097900000578-3914390-image-a-13_14785485468863a2808ff00000578-3914390-image-a-11_14785485339723a28096900000578-3914390-image-a-10_14785485165633a28093700000578-3914390-image-a-8_14785484957973a28090300000578-3914390-image-a-31_14785490815153a28091d00000578-3914390-image-a-6_14785484818103a28093d00000578-3914390-image-a-5_14785484723443a28099400000578-3914390-image-a-4_14785484652613a28098800000578-3914390-image-a-3_14785484545933a28099b00000578-3914390-image-a-30_14785488119323a28093100000578-3914390-image-a-1_1478548443522