Avioni me 60 pasagjerë rrëzohet mes maleve

Një avion me 60 pasagjerë në bord është rrëzuar në një zonë malore në qendër të Iranit. Sikurse bën me dije BBC, avioni ATR 72me dy motorrë turbo ishte duke fluturuar midis Teheranit dhe qytetit jugperëndimor të Yasuj kur humbi nga radarët dhe u rrëzua.

Një zëdhënës i shërbimeve të emergjencës tha për mediat se të gjitha forcat e kërkim-shpëtimit janë në gatishmëri.

Ai konfirmoi se në aeroplan ishin rreth 60 pasagjerë dhe 6 anëtarë të stafit. Helikopteri i emergjencës nuk mundi të shkonte dot në vendin e rrëzimit të avionit për shkak të motit të keq.