Tuesday, March 20, 2018

Surpriza e bukur e Sanremos, shqiptari përfaqëson Italinë në Eurovizion

Një shqiptar rrëmben kupën e Festivalit Italian, Sanremo. Ermal Meta në një duet me këngëtarin Italian Fabrizio Moro fituan edicionin e vitit 2018, duke u...

Kërkohet mendimi i UNESCO-s për rindërtimin e xhamisë Ali Pasha në Ohër

Ministria e Kulturës e Republikës së Maqedonisë përmes një kumtese ka informuar oipinionin se është formuar një Komision nga persona kompetentë për t’i inspektuar...

Aktorja e njohur shfaqet si Shote Galica (FOTO)

Aktorja duket mjaft bukur nga Deçani Florentina Ademi është aktorja e njohur kosovare, e cila ka marrë pjesë në shumë filma, shfaqje teatrale, por...

“The Sun”: Ja kush është këngëtari që përfaqëson Shqipërinë në Eurovizion

Tabloidi i njohur britanik “The Sun”, i ka kushtuar një artikull këngëtarit Eugent Bushpepa, si përfaqësuesin e Shqipërisë në “Eurovizion”. Artikulli i titulluar “Kush...

Stolitë artistike të motivuara nga “Hyjneshat” tona

Stolitë artistike të motivuara nga “Hyjneshat” tona, nuk është vetëm një rastësi, ju e dini që “Hyjnesha në fron”, motivi është eksponati më i...

Cili ishte populli evropian që më së shumti e lartësoi Skënderbeun?

Intelektualët francezë ishin të parët që e vlerësuan luftën 25 vjeçare vendimtare të Skënderbeut në përpjekjet për të frenuar hordhitë turke në Europë. Këta...

Një film për shqiptarët që iu bashkuan ISIS…

Filmi ‘Forgive Me’ i regjisorit Besim Ugzmajli, trajton vajtjen e shumë qytetarëve të Kosovës dhe Shqipërisë në zonat e luftës në Siri e Irak...

Tre regjisorë kosovarë mbështeten nga Agjencia e Filmit në Maqedoni

Projekti filmik kosovar i mbështetur nga QKK, ‘Zgjoi’ me skenar dhe regji nga Blerta Basholli dhe me producent Yll Uka, gjeti mbështetje edhe në...

Dokument i vitit 1830/ Kënga e rrallë e marinarëve ilirë për gratë e...

Nga Aurenc Bebja °, Francë – 24 Maj 2017 Në librin me titull « Le Chansonnier des grâces : avec la musique gravée des airs...

Merita Halili ,”Mbretëresha e Muzikës Shqiptare” në Nju Jork

Këngëtarja shqiptare Merita Halili do nderohet me titullin ”Mbretëresha e Muzikës Shqiptare” në Nju Jork. Ky çmim është bërë i ditur nga AAWO(Albanian American Women’s Organization)...

Deshifrohet enigma më e madhe arkeologjike

Shkencëtarët kanë arritur të deshifrojnë një shkrim 3200-vjeçar të shkruar mbi një pllakë guri, që ishte edhe një ndër misteret më të mëdha të...

AKTORJA E FAMSHME INDIANE PREZANTOHET ME VESHJE TË STILISTËVE KOSOVARË (FOTO)

Veshjet e stilistëve kosovarë “Kujta dhe Meri”, kanë marr vëmendjen e shumë medieve në Indi me kreacionet e tyre të fundit. Aktorja e famshme e...

Teatri Shqiptar Shkup: Televizioni Alsat-M Shpifës!?

Me keqardhje po shfrytëzoj faqen e Teatrit për të reaguar ndaj informacionit tendencioz të radhës, fillimisht, publikuar nga televizioni Alsat M, marrë dhe eksagjëruar...

Perandoria Bizantine ishte perandori Ilire apo Greke?

Ç’është e vërteta, Perandoria Bizantine ishte perandoria e ilireve e jo e grekëve mesjetarë, siç mbizotëron mendimi, sepse në Mesjetë nuk ka pasur greko-helenë....

GKM nenshkroi marrëveshjes me Ambasaden e Holandes dhe promovoi projektin “Art...

Galeria kombëtare e Maqedonisë si një institucion me përgjegjësi shoqërore i fushës së kulturës, në suazat e Programit të saj, duke nisur vite që...

Zbulohet portreti i rrallë i Skenderbeut i vitit 1828

Studiuesi Jahja Drancolli ka publikuar në faqen e  tij në Facebook një portret të rrallë të Skenderbeut zbuluar në një botim të një autori...

Shuhet Rexhep Çeliku, ikona e valles shqiptare

Ai ishte 63 vjeç. Ikona e valles shqiptare vuante nga një sëmundje e rëndë. Rexhep Çeliku lindi në Tiranë në vitin 1954. Qysh prej vitit...

Njihuni me gruan e vetme që braktisi Pikason, të gjithë të dashurat e...

Pablo Pikaso ishte piktor, projektues grafik dhe skulptor spanjoll.  Konsiderohet si njëri nga artistët më të  rëndësishëm të shekullit XX. Ka punuar më shumë 15.000 piktura, vizatime, grafika, plastika dhe qeramika. Krahas artit...

Një kopje e lashtë e Kuranit e gjetur në Universitetin e Birmingamit i...

Një kopje e lashtë e Kuranit e gjetur në Universitetin e Birmingamit mund t’i përkiste Abu Bakr, një prej myslimanëve të parë në botë. Nga...

Shkup: Instituti i Trashëgimisë Shpirtërore dhe Kulturore të Shqiptarëve shënon 10 vjetorin e...

Instituti i Trashëgimisë Shpirtërore dhe Kulturore të Shqiptarëve në Shkup, sot promovoi veprimtarinë botuese dhe hulumtuese shkencore për vitin 2017, dhe shënoi 10 vjetorin...

FISNIK JASHARI SHPALLET LEXUESI MË PRODUKTIV GJATË VITIT 2017

  Stafi I bibliotekës së qytetit të Tetovës për vitin 2017 e ka shpall Fisnik Jasharin, nga f. Dobrosht, komuna e Tearcës si lexuesin më...

Allagjozovski: Kulturë ndaj të gjithëve, kulturë për të gjithë, në çdo pjesë të...

Gjendja në kulturë është dëshpëruese. Do të na duhen përpjekje mbinjerëzore që të nisemi rrugës së rikuperimit dhe përparimit. Është detektuar potencial fantastik mes...

Aleksandri i Madh: Unë jam Ilir!

Riqarkullon në median shqiptare zbulimi i bërë nga studiuesja e shquar italiane Lucia Nadin në vitin 1997 – një testament i Aleksandrit të Madh...

Promovimi libri nga Xhelal Neziri & Bardhyl Zaimi

Me datë 20.12.2017 në hapësirat e Qendrës LOJA u realizua promovimi i dy librave: librit publicistik “Kohët e eklipseve” nga autori Xhelal Neziri dhe...

Shqipja, gjuha që flitej dhe shkruhej shtatë mijë vjet më parë, pesë mijë...

Edhe germat e përdorura në të dyja poemat e Homerit janë germa të abecedarit pellazg, i njohur qysh në kulturën pellazge Vinkë-Turdas (mijëvjeçari 6...

Xhamia 400-vjeçare e ndërtuar pa asnjë gozhdë, ende në këmbë

Në mesin e rrëfimeve në rajonin e Pattanit në Tajlandën jugore ndodhet një xhami, që besohet të jetë ndërtuar 400 vjet më parë, por...

Marin Barleti: Historia e humanistit që u harrua nga rinia shqiptare (VIDEO)

Marin Barleti është pa dyshim shkrimtari dhe humanisti më i madh i Mesjetës. Ai lindi rreth vitit 1460 në Shkodër dhe ishte teolog dhe...

Fitues i festivalit Kenga Magjike eshte Anxhela Pelisteri

Fitues i festivakit Kenga Magjike eshte Anxhela Pelisteri, vendin e dyte e fitoi Elhaida Dani dhe vendin e trete Fifi.

Kryetari i Komunës së Çairit Visar Ganiu nderoi veprimtarinë poetike të poetes Dijana...

Kryetari i Komunës së Çairit Visar Ganiu morri pjesë në promovimin e librit me poezi me titull "Rruazat e jetës" të autores Dijana Toska....

‘Jam ilir’! Testamenti i Aleksandrit të Madh, që tronditi grekët e maqedonasit

Padyshim që figura e tij madhështore, la gjurmë në historinë e njerëzimit, aq shumë sa edhe mijëra vite pas tij betejat dhe fitoret e...

Dijana Toska promovon librin ‘Rruazat e Jetes”

QIK – Shkup Ju fton në Promovimin e librit “RRUAZAT E JETËS”,nga Dijana Toska. Librin do ta promovojnë: Lindita Ramushi Dushku – shkrimtare, Evis...

Verim Zendeli me ekpozite ne Tirane

Verim Zendeli piktori nga fshati Negotine e Gostivarit ka hapur ekspoziten e tije ne Tirane Verim Zendeli është prezantuar me dhjetë piktura, të realizuara në...

U HAP ESKPOZITA E PIKTORIT NGA GOSTIVARI BASHKIM MEXHITI

Në Qendrën Kulturore Informative në Shkup, mbrëmë u hap ekspozita personale, e katërmbëdhjeta me radhë, e piktorit të mirënjohur nga Gostivari, Bashkim Mexhiti. Në...

Promovohet libri “Marimanga e Sarajevës” e diplomatit britanik Robert Wilton

Promovohet  libri "Marimanga e Sarajevës" të diplomatit britanik Robert Wilton, të shtunën më 2 Dhjetor në orën 12:00 në Qik-Qendra Informative Kulturore Shkup.�z. Wilton...

Kohë rekorde, biletat për “Eurovision 2018” shiten brenda disa minutave

Vala e parë e biletave për festivalin “Eurovizion 2018” doli në shitje të enjten e 30 nëntorit 2017. Biletat e valës së parë, të cilat...

Deklarat nga sekretari shtetëror i Ministrisë së Kulturës në Republikën e Maqedonisë, z.Valmir...

Deklarat nga sekretari shtetëror i Ministrisë së Kulturës në Republikën e Maqedonisë, z.Valmir Aziri lidhur me konferencën e sotme të Ansambleve të këngëve dhe...

Jetmir Rexhepi-25 vjet karriere artistike

25 vite ne skene... 25 vite me kenge... Solisti i SHKASH "Xheladin Zeqiri" Jetmir Rexhepi Sonte ne pallatin e kultures ne Tetove kengetari i njohur tetovare Jetmir Rexhepi...

Nje poezi e ralle qe zor se eshte botuar ndonjehere kushtuar 28 Nentorit

Nje poezi e ralle qe zor se eshte botuar ndonjehere, vetem ne kete liber te Kristo Floqit te vitit 1923, shkruan Antpress. Poezia i dedikohet ...

Intervista e Ismail Qemalit në Vjenë: Evropa s’do ketë kurrë paqe nëse Shqipëria…

Gazeta politike franceze, ‘Le Radical’, ka botuar, të shtunën e 9 nëntorit 1912, në faqen nr 3, intervistën e Ismail Qemalit dhënë për gazetën...

Ne Tetove u mbajt festivali tradicional i kenges se vjeter qytetare ‘Teuta”

Tetova Feston Nëntorin mbrëmë shënoi edicionin e 8-të të festivalit tradicional të këngës së vjetër qytetare "TEUTA". Në këtë festival përveç nikoqirëve, korrit të...

Koncert madheshtor per diten e Alfabetit Shqip ne Manastir

Nën përkujdesjen e Zv.kryeministrit të RM-së, z. Hazbi Lika, me rastin e shënimit të 109 vjetorit të Ditës së Alfabetit të gjuhës shqipe, me...

“Moj e bukura More”, kënga magjike pas së cilës fshihet një histori e...

Të gjithë e kemi dëgjuar këngën “Moj e bukura More”, një ndër lirikat më të bukura të shkruara ndonjëherë për atdheun. Por pas këtyre...

Bibliotekë gjigante në Kinë, 1.2 milion libra

Kina ka hapur dyert e një libraria gjigante e cila për pak ditë u bë sensacion i Internetit. Strukturimi i magjishëm me auditoriumin në...

SEKRETARI SHTETËROR I MINISTRISË SË KULTURËS VALMIR AZIRI HAPI KOLONINË ARTISTIKE NË MANASTIR...

SEKRETARI SHTETËROR I MINISTRISË SË KULTURËS VALMIR AZIRI HAPI KOLONINË ARTISTIKE NË MANASTIR ME RASTIN E 109 VJETORI TË ALFABETIT Sekretari shtetëror i Ministrisë së...

Hasim Memishi-Sopi: Artistët duhet të jenë të pavarur

Sipas aktorit Hasim Memishi, në vendin tonë artistët janë të detyruar ta shprehin atë që nuk e ndjejnë apo të mos e shprehin atë...

Zbulohen detajet, ja projekti dhe televizioni që sjell Inva Mulën në ekran

Pak javë më parë, lajmi se Inva Mula do të bëhej pjesë e ekranit me një program televiziv qarkulloi me shpejtësi në rrjet, por...

Magjia e violinës së Shkëlzen Dolit për të dytën herë pushtoi Tetovën

Magjia e violinës së Shkëlzen Dolit për të dytën herë pushtoi Tetovën Edicioni i 5-të i festivalit Tetova Feston Nëntorin filloi me edicionin e 5-të...

Maqedoni, do të themelohet ansambli i parë shqiptar i këngëve dhe valleve

Për herë të parë në Maqedoni do të themelohet Ansambli i parë shqiptar i këngëve dhe valleve shqipe për të cilin janë paraparë mjete...

Tetova Feston Nentorin, kjo eshte agjenda kulturore

Ne Tetove tradicionalisht festohet festat e Nentorit, edhe kete vit do te kete aktivitete te shumta kulturore, njofton Antpress. Ne vazhdim keni tabelen per aktivitete...

Maqedonia nuk merr pjesë në Eurovision, ja arsyet

Emri i Maqedonisë nuk u gjet në listën e 42 pjesmarrësve në festivalin e këngës evropiane (Eurovision) për vitin e e ardhshëm. Si arsye se...

Kongresi i Manastirit, i vitit 1908 ishte Kongresi i unifikimit të një alfabeti...

Kongresi i  Manastirit, Kongresi i unifikimit të një alfabeti të gjuhës shqipe  është tubimi i dijetareve shqiptarë më 14 nëntor  deri më 22 nëntor...

Pesë librat më të mirë të të gjitha kohërave

Thonë se libër të keq nuk ka, por ka libër që nuk iu pëlqen juve personalisht. Ndonëse kjo mund të jetë e vërtetë, ekspertët dhe...

Përballja me vdekjen e alpinistes Uta Ibrahumi!

Në një intervistë ekskluzive, të parën pas kthimit nga maja e dytë në Himalaje, alpinistja Uta Ibrahimi flet me emocion për përballjen me vdekjen...

SHKËLZEN DOLI, VIOLINSTI SHQIPTAR I FILHARMONISË SË VJENËS DO TË INTERPRETOJË NË EDICIONIN...

Me rastin e 5 vjetorit të Festivalit “Skena e Muzikës Serioze Shqiptare”, shoqata Alegretto organizon koncert me virtuozin e muzikës shqipe, violinistin e Filharmonisë...

Ne BBC degjohet kenga Shqip, grupi shqiptar mahnit publikun anglez me kengen ‘Tana”

Grupi shqiptar “Saz’iso” mbrëmë ka qenë pjesë e emsionit të famshëm britanik “Later with Jools Holland”, i cili në studion BBC2 ka përformuar këngën...

Origjina ilire e festës së Halloween-it

Arkifaktet e gjetura tregojnë se festa e Halloween-it është festë Ilire dhe është festuar fillimisht një herë në vit në Cakran të Fierit në...

Qendra Informative Kulturore-Shkup shpall konkurs

KONKURS Qendra Informative Kulturore – Shkup, e ka të hapur konkursin për ekspozita të artit, promovime të librave, koncerte klasike, shfaqje teatrore dhe të tjera,...

Si flitej shqipja në 1662? Në origjinë, shqiptarët ishin njëri nga fiset arabe...

Marrë nga libri i Evlia Çelebiut, Sejahatname Gjatë udhëtimit në Shkodër Ata të gjithë e flasin shqipen, e cila është si asnjë gjuhë tjetër. Në origjinë,...

Pas 44 vitesh zbulohet se nobelisti Pablo Neruda ka vdekur i helmuar

Fakte të reja rreth vdekjes së Pablo Nerudos duket se po dalin në dritë. Autori i madh i veprave të letërsisë që vjen i...

Artisti me emer te perveçem Agron Saliu mbajti ekspoziten e tije personale

Dje ne Qendren Informative Kulturore ne Shkup Artisti nga Tetova Agron Saliu mbajti ekspoziten personale.Pas sukseseve te njepasnjeshme me ekspozitat e mirepritura brenda dhe...

Piktori Agron Saliu sot mban ekspoziten e tij personale

Qendra Informative Kulturore – Shkup ju fton në ekspozitën e piktorit, Agron Saliu.Ekspozita mbahet 10.10.2017 në Sallonin e ekspozites, Imperial 1, me fillim në...

Kush ishte nipi i Napoleonit, arkeologu i shquar francez që u mahnit me...

Leon Hëzej (Leon Heuzey, 1831-1922) ishte një arkeolog dhe historian i shquar francez, Anëtar i Akademisë së Arteve të Bukura dhe i Akademisë së...

PËRJETIMI QË MERITON NJË PËRKUSHTIM Elina Duni & Rob Luft, në suaza të...

PËRJETIMI QË MERITON NJË PËRKUSHTIM Elina Duni & Rob Luft, në suaza të JazzFest Tetova 2017, në Qendrën Kulturore Tetovë, çfaqën një mrekulli muzikore nga...

Këngë e rrallë e marinarëve ilirë për të dashurat e tyre

Nga Aurenc Bebja, Francë. Në librin me titull « Le Chansonnier des grâces : avec la musique gravée des airs nouveau », botuar në vitin 1830 në...

Kazuo Ishiguro fiton Nobelin për Letërsinë

Kazuo Ishiguro është fituesi i Çmimit Nobel për Letërsinë për vitin 2017.Shkrimtari japonez i natyralizuar britanik është i njohur për shumë vepra, mes të...

Kush do ta përfaqësojë Shqipërinë në Eurovizion?

Radio Televizioni Shqiptar sot ka hapur edhe zyrtarisht konkursin për këngët pjesëmarrëse në Festivalin e Fundvitit. Nga ky festival, triumfuesi shkon edhe në Eurovizion, në...

Sot në ora 13:00 shpallet fituesi i Nobelit në Letërsi, Ismail Kadare njëri...

Akademia Suedeze njofton se çmimi Nobel për Letërsi do të ndahet sot me fillim nga ora 13:00, ndërsa shkrimtari i njohur shqiptar, Isalmil Kadare,...

Gjendet varri i njërit nga personalitetet më enigmatike në histori?

Hulumtuesit besojnë se përfundimisht kanë gjetur varrin e Shën Nikollës. Arkeologët në Turqi kanë gjetur varrin në qytetin Demre, për të cilin besojnë se është...

Koha kur hebrenjtë vishnin burkën: ekspozita që shfaq modën e tyre të shekullit...

Kur Muzeu i Izraelit vendosi një veshje të stilit burka në një ekspozitë mbi veshjet hebraike, shumë vizitorë u habitën: çfarë ka...

Sot fillon festivali ”Tetova International Film Festival-2017”

Për të gjashtën herë me radhë, sot edhe një herë do të rifillojë festivali i filmit në Tetovë, i organizuar nga grupi artistik ODA. ”Tetova...

Diçka e bukur do te ndodhe ne Tetove

Ne Tetove do te mbahet koncert i muzikes Shqiptare e nderrthurur ne Jazz Ne kete festival e pranishme do te jete nejra nga kengetaret me...

Inva Mula, pas 27 vitesh rikthehet në operën “Peshkatarët e Perlave”

Opera “Peshkatarët e Perlave” e kompozitorit Georges Bizet, me regjisore dhe protagoniste soparanon me famë botërore, Inva Mula, do të shfaqet premierë në 22...

Koncerti i Shkëlzen Dolit, surpriza në Sheshin “Skënderbej”

Violinisti shqiptar i Filarmonisë Vjenës, Shkëlzen Doli, do të sjellë në sheshin "Skënderbej" një show muzikor unik. Koncerti ka një program të pasur artistik...

Arkeologët zbulojnë një dhomë sekrete në Piramidën më të madhe të Egjiptit

Dhomë sekrete në Piramidën e Madhe të Gizës? Po, dhe arkeologët kanë bërë të ditur lajmin duke thënë se po përdorin teknologjinë e fundit...

Mimoza Veliu mbajti ekzpoziten me titull ” Fotografia Artistike”

Ne Galerine nacionale te Maqedonise ne objektin Çifte Hamam u mbajt ekspozita e Mimoza Veliu me titull Fotografia Artistike, njofton Antpress. Mimoza Veliu (* 1979)...

Edhe një vepër e Kadaresë në serbisht

Shtëpia botuese Samizdat B92 në Serbi ka botuar së fundmi librin më të ri të shkrimtarit shqiptar Ismail Kadare, me tregime të shkurtra, që...

Fotografia artistike e Mimoza Veliu ne Çifte Hamam

 Ne Galerine nacionale te Maqedonise ne objektin Çifte Hamam me 5 shtatore ne oren 20 do te hapet ekspozita e Mimoza Veliu me titull Fotografia...

Kisha e Shën Marenës, aty ku bashkohet mistikja me artin

Kisha dhe manastiri i Shën Marenës, ndodhen në veri të fshatit Llëngë, Pogradec, me një pamje dominuese në majë te malit mbi lumin Shkumbin....

Apolonia hyn në agjendën evropiane të turizmit

Qindra të huaj vizitojnë çdo ditë parkun Arkeologjik të Apolonisë në Fier. Gjatë muajve korrik – gusht parkun janë regjistruar mbi 13 mijë turistë...

Sot ne sheshin “Skenderbej” ne Shkup vjen orkestra simfonike e RTSH

Sonte Кoncert-Orkestra Simfonike e RTSH-Tiran,28 gusht,Sheshi "Skenderbej"-Shkup,ora 20.00.

Ermonela Jaho me rolin kryesor të ‘La Traviata’ në Argjentinë

Me rolin kryesor të një prej operave më të famshme të Giuseppe Verdit, sopranoja shqiptare me famë botërore, Ermonela Jaho do të ngjitet në...

Romani për Tarzanin i botuar para 105 viteve

Më 27 gusht të vitit 1912 në Shtetet e Bashkuara u botua romani me aventura, Tarzani i Majmunëve, i autorit Edgar Rice Burroughs. Siç shkruante...

Regjisori shqiptar nga Maqedonia Izer Aliu vlerësohet me çmimin që konsiderohet “Oscar”...

.Çmimi prestigjioz i kinematografisë norvegjeze nuk e konfirmon vetëm kualitetin e filmit “Hunting Flies” të regjisorit shqiptar, i cili jeton në Norvegji, Izer Aliu,...

Telefonat e mençur: Cili ekran është më i mirë?

Përgjigjja në pyetjen “Cilin telefon duhet ta blej?” më së shpeshti është i ndërlidhur me dy faktorë: madhësinë e ekranit dhe buxhetin në dispozicion. Këdo...

Sopranoja Ermonela Jaho shkëlqen në Peralade, mediat spanjolle e krahasojnë me Maria Callas

Sopranoja e famshme Ermonela Jaho është ngjitur në skenën e Festivalit Peralade të Spanjës, ku në edicionin e 31-të, ishin pjesëmarrës artistët më me...

Manifestimi Tradicional “FESTA E MËRGIMTARËVE”

Shoqëria Kulturore Artistike “DUFLLA” Raçe organizon Manifestimin Tradicional “FESTA E MËRGIMTARËVE” manifestim i cili organizohet për të parën herë në komunën tonë. Qëllimi i këtij...

Ekspozite nga Helidon Gjergji sot ne Shkup

  Ekspozitë - Helidon Gjergji, do te mbahet ne Cifte Hamam 01|08| 2017 / 18:00 Helidon Gjergji (i lindur në vitin 1970 në Tiranë, Shqipëri) është një...

Pse shqiptarët janë të parët në botë për këtë gjë…

(Në vënd të një editoriali) Po e shikoja me kërshëri fjalën që mbajti për librin e fundit të Mustafa Nanos historiani që për mua është...

Surpriza për Ermonela Jahon, feston ditëlindjen në skenën e Madrid

Sopranoja e mirënjohur Ermonela Jaho u emocionua dhe u përlot gjatë performancës në teatrin e Madridit në Spanjë, teksa publiku këndoi shqip në ditëlindjen...

Në Maqedoni shënohet Dita botërore e Arkeologjisë

Instituti për hulumtime arkeologjike – Shkup sot në Muzeun arkeologjik të Maqedonisë do ta shënojë Ditën botërore të arkeologjisë e cila në mbarë botën...

ELINA DUNI FITON NË ÇMIMET ZVICERANE PËR MUZIKË

Këngëtarja Elina Duni është në mesin e fituesve në çmimet Swiss Music Prize 2017. Janë gjithsej 15-të këngëtarë që e marrin këtë çmim këtë vit. “Elina...

Kroacia hap monumentin e rinovuar më perëndimor të kohës osmane në Evropë

Në vendin e quajtur Vrana, pranë parkut natyror të liqenit me të njëjtin emër, jo shumë larg nga Pakoshtane dhe Biograd, është hapur zyrtarisht...

Çka eshte Dadaizmi

Dadaizmi, që ka marrë emrin sipas shprehjes da-da, që në fakt paraqet belbëzimin e parë të fëmijës, është rrymë ekstreme artistike dhe letrare nga...

Shuhet rapsodi 107 vjeçar Gjok Nonaj, më i vjetri në Europë

Është ndarë nga jeta në moshën 107-vjeçare lahutari Gjok Nonaj, rapsodi më i vjetër, unik jo vetëm në Shqipëri, por në Europë e më...

Festivali multikulturor tërheq vëmendjen e turistëve dhe qytetarëve të Beratit

Panairi i Librit dhe Artizanatit ka tërhequr vëmendjen e turistëve në Berat, duke bërë që qyteti të gumëzhijë në këto ditë të nxehta. Eventi...

Formohet keshilli ne Ministrine e Kultures nga eksperte te theksuar!

Ministria e kultures se Republikes se Maqedonise ka formuar keshillin per kulture ne te cilen jane zgjedhur shkencetare te theksuar, ekspert, artist dhe punetore...

Ana Kodra përfaqeson Shqipërin në festivali mbarëkombëtar i këngës për fëmijë që dotë...

Ana Kodra përfaqeson Shqipërin në festivali mbarëkombëtar i këngës për fëmijë që dotë mbahet në Maqedoni.. Ana Kodra është 10 vjeç Prirjet e para...

92 vjet më parë ka rënë Azem Galica

Heroi kombëtar i shqiptarëve Azem Bejtë Galica tërë jetën ia kushtoi lirisë së vendit. Azem Bejta kishte lindur më 10 dhjetor 1889 dhe ka vdekur...

Në Budapest do të vendoset busti i Skenderbeut

Në Budapest të Hungarisë do të vendoset statuja e heroit kombëtar të Shqipërisë, Skënderbeu. Ambasadori i Shqipërisë në Hungari, Arian Spasse ka zbuluar detaje nga...

Shenjtorja shqiptare që i luten serbët

Mendoj që ka ardhur koha për t’i thënë të vërtetat historike të kombit tonë, por e vërteta nganjëherë është edhe e dhimbshme. Arben LLALLA* Shqiptarët janë...

Kush është kryeministri shqiptar që vdiq nga overdoza e kokainës dhe Enver Hoxha...

Iliaz Bej Vrioni, ishte një nga patriotët dhe politikanët më të mëdhenj të historisë së Shqipërisë në fillim të shekullit XX. Iliaz Bej Vrioni u...

Video e rrallë e vitit 1904: Ky dikur ishte Sanxhaku shqiptar

Dikur Sanxhaku ka qenë pjesë e vilajetit te Kosovës, që së bashku me vilajetin e Janinës, Manastirit dhe Shkodrës përbënin Shqipërinë etnike. Në 1912, kjo...

Të huajt nga shtete të ndryshme këndojnë shqip (VIDEO)

https://youtu.be/hqs6ek7NXe4 Dhe në pjesën e fundme kemi rezervuar një surprizë; një vajzë filipinase ka mrekulluar publikun e Dubait me këngën arbëreshe “Moj e bukura more”. Pjesa...

15 librat më të shitur të javës sipas “New York Times”

15. Kiss Carlo – Ardiana Trigiani. Një feud i madh bie në dashuri me një prej punëtorëve të tij në Filadelfian e vitit 1949. Libri...

‘Agnus Dei’, filmi më i mirë në Top Indie Film Fest

  Në edicionin e tretë të festivalit “Top Indie Film Festival Awrds”, filmi kosovar kishte pasur dy nominime: nominimin për Filmin më të mirë dhe...

Kur Nënë Tereza i tregoi botës se nga vinte. Regjistrimi i rrallë në...

Kanë qenë të shumta pretendimet mbi origjinën e Nënë Terezës. E njohur si Gonxhe Bojaxhiu ajo lindi në Shkupin e pushtuar prej Perandorisë otomane...

“Selfie” e majmunit sjell fotografin para bankrotimit

Fotografi David Slater, i cili publikoi “selfien” e njohur të majmunit Naruto, ka bërë të ditur se ndodhet para bankrotimit, për shkak të padisë...

GRATË QË EMANCIPUAN MAQEDONINË SHQIPTARE

  Në një shoqëri që për pjesën më të madhe ishte analfabete, episode të veçanta të femrave shqiptare me integritet sikur e bëjnë të pabesueshëm...

SPANJOLLI QË SHKROI MBI 1 MIJË FAQE PËR ISMAIL KADARENË

Ismail Kadare përveç që është ndër figurat më të shquara të kombit shqiptar, ai vlerësohet edhe nga të huajt. Një spanjoll ka pesë vite...

Florind Belliu shfaq me sukses veprën “One Week” në Nju Jork

Aktori dhe skenaristi i talentuar Florind Belliu prezantoi me sukses shfaqen e tij “One Week” (Një Javë) në Nju Jork. “One Week” u shfaq tek...

Pas shfaqjes Kripe Deti reagon gazetari Bashkim Sylejmani

P. S. Të nderuar aktorë pjesëmarrës të Teatrit, këtë nuk bëj dhe as që e mendoj ta bëj sepse dua t`iu kritikoj Juve, sepse Ju...

Hapet panairi “Ditët e Diasporës 2017”

Nën organizimin e Ministrisë së Diasporës sot në Prishtinë hapet panairi tradicional “Ditët e Diasporës 2017”. Panairi hapet në Sheshin “Zahir Pajaziti”./KosovaPress/

Ekspozitë “Veçoritë e hershme të qytetërimit në Evropë

Sot bëhet hapja e ekspozitës “Veçoritë më të hershme të qytetërimit në Evropë”, nga autori Tomor Kastrati. Ekspozita është arkeologjike, tematike dhe do të jetë...

Turistët suedezë e belgë festojnë në Mirditën turistike

Ritualeve të dasmës mirditore i janë bashkuar edhe turistët suedezë. Ceremonia ka qenë impresionuese për ta, ndaj edhe do të jenë pjesë e valles shqiptare,...

15 vjet mësim i gjuhës shqipe në Universitetin e Arizonës

  Këtë vit instituti i Gjuhëve Kritike në Universitetit e Arizonës shënon 15 vite të mësidhënies edhe në gjuhën shqipe. Bëhet fjalë për kurse intensive...

67 vjet nga premiera e parë e Teatrit Shqiptar ne Shkup

  Me rastin e 67 vjetorit  nga premiera e parë e Teatrit Shqiptar ne Shkup do jepet shfaqja "G" Interpretojne: Adem Karaga, Vjollca Bekteshi, Genci Mirzo,...

Filmi i parë 3D për të cilin nuk nevojiten syza

Filmi “Avatar 2” është në përgatitje me teknologjinë më të re bashkëkohore, e cila do t’i mundësojë publikut të përjetojë 3D pa përdorimin e...

Interisim i madh për librin “Rikthimi” i autores Veneta Çallpani

Shkrimtarja dhe poetja nga Bajram Curri, Veneta Çallpani ka filluar të botojë në një moshë shumë të re. Në moshën 13 vjeçare boton romanin...

Ardian Kadriu: Mjeshtri i Skulpturës dhe Skenës

Ardian Kadriu me mjeshtëri krijon art ku derdh shpirtin dhe talentin nëpërmjet imagjinatës së tij. Fantazia vepruese e artistit të suksesshëm nga Maqedonia është...

“Lule n’lumë” në 7-vjetorin e vdekjes së Bekim Fehmiut

  Njëri prej organizatorëve, Veton Nurkollari, tha se kjo është më e pakta që mund të bëhet për një figurë si Fehmiu, i cili sipas...

Disa nga gramatikat e para shqipe

  Misionet katolike në Shqipëri datojnë herët, por kontributi që ato sollën në shoqërinë shqiptare, në aspektin arsimor dhe atë kulturor, është i dokumentuar me...

EKSPOZITA E RRALLË NË SUEDI, HAPET “MUZEU I DËSHTIMEVE”

  Në vend që të lartësojë arritjet e njerëzimit, një muze i ri që është hapur së fundmi në Suedi, ka mbledhur artefakte që përfaqësojnë...

Vdes Batmani

Aktori, i cili i dha jetë personazhit “Batman” në televizionin amerikane, ka ndërruar jetë në moshën 88-vjeçare në Los Anxhelos, njoftoi sot familja e...

Ismail Kadare rekomandon të lexohen këta gjashtë libra

  Në vitin 2014-të, The Week publikoi listën e gjashtë librave që Kadare propozon për lexuesit e tij, libra të autorëve tjerë të cilët duket...

Botohen veprat e Arbën Xhaferit

  Janë botuar në 5 vëllime veprat me mbi 2000 faqe ese dhe analiza brilante të Arbën Xhaferi mbi çështjen kombëtare, identitetin, demokracinë, sfidën nga...

Via Egnatia, prezantohet përmes skicave të anglezit Edward Lear

  Via Egnatia u prezantua përmes skicave të anglezit të famshëm Edward Lear. Drejtori i Agjencisë Kombëtare të Bregdetit, Auron Tare prezantoi 35 skica, të...

100 vjetori i lindjes së Prenk Jakovës, familjarët kërkojnë rikthimin e operës “Mrika”

  Kompozitori i operës së parë shqiptare Prenk Jakova në 100 vjetorin e lindjes u përkujtua në Akademinë e Shkencave. Për herë të parë u...

Femra shqiptare gjatë Monarkisë

  Ndërsa Evropa po përballej me komunizmin apo fashizmin, në Shqipëri ende “ligji i kanunit” parashihte “martesën me provë”,  ku burri nëse gjatë një viti...

Popullsia trojane e Azisë së Vogël, ishte dardano-albane

  Autorët antikë kanë sjellë një numër të madh faktesh direkt apo indirekt, të cilat, po tëlexohen me pak vëmendje, nxjerrin në pah origjinën e...

Viti Hënor (lunar) dhe Diellor (solar) ne prizmen e Kuranit dhe shkences

Në tregimin e Kur’anit fisnik, për grupin e besimtarëve që kanë shpëtuar nga armiqtë e tyre me një gjumë të çuditshëm në shpellë, Allahu...

Atëherë kur Agroni, Teuta e Genti, shpërfillnin Romën

  Dinastia e Ardianëve është një nga më të përfolurat e njëkohësisht edhe një nga më interesantet për t’u diskutuar, pasi për herë të parë,...

Qendra Kinematografike e Kosovës shpall 7 projektet e metrazhit te gjatë

Këtu mund të shihni projektet fituese për filmat e metrazhit të gjatë, shkruan KultPlus. Qendra Kinematografike e Kosovës në konkursin e këtij viti, përkatësisht juria...

190-vjetori i lindjes së Kostandin Kristoforidhit, dixhitalizohet vepra “Gjahu i malësorëvet”

  Biblioteka Kombëtare e Shqipërisë, në 190-vjetorin e lindjes së gjuhëtarit dhe përkthyesit Kostandin Kristoforidhi, fton publikun të njihet me editimin dixhital të veprës “Gjahu...

Harmonia fetare, vlera që shqiptarët mund t’ia ofrojnë Evropës

Shqipëria e ruan harmoninë fetare si një aset solid të shoqërisë. Për këtë diskutuan në Berlin përfaqësues të komuniteteve fetare nga Shqipëria. “Komunitetet fetare në...

AKTROJA E HOLLIWOODIT VISHET PORTOKALLI KUNDËR DHUNËS ME ARMË

  Yllja e Hollivudit dhe fituesja e Oscar, Julianne Moore, i është bashkuar një proteste të mbajtur në New York, ku të gjithë pjesëmarrësit ishin...

Morgan Freeman realizon dokumentar për Bosnjën dhe Hercegovinën

Aktori hollivudian dhe fitues i çmimit Oskar, Morgan Freeman, ka kaluar tre ditë në kryeqytetin e Bonjës dhe Hercegovinës dhe Srebrenicë, me ç’rast ka...

Zbulimi surprizues, çfarë gjendet poshtë varrit të Skënderbeut në Lezhë

  Të shumtë janë vizitorët dhe turistët që ndërsa kanë vizituar vendvarrimin e Skënderbeut në Lezhë nuk e kanë ditur se poshtë këmbëve të...

Kisha e Shën Stefanit në Blinisht, destinacion turistik

  Kisha Katolike mesjetare e Shën Stefanit e cila ndodhet te varrezat e fshatit Blinisht, Zadrimë/Lezhë, sot është një destinacion për turizmin historik dhe kulturor. Kisha...

Bendi gjerman “dridh” Triestën me këngë shqipe (Video)

Këngët shqipe janë të përhapura në të gjithë botën.Bendi gjerman “FABULA” ka performuar në Triestë me vallen popullore: ‘Gajdexhiu’ dhe ‘Lute nana bijën rri...

Piramida më e madhe në botë nuk është në Egjipt

Në qytetin Pueblo në Meksiko ndodhet një breg i madh me një kishë në maje, nën të cilën gjendet piramida më e madhe në...

Regjisorja e njohur meksikane bën film për luftën e Kosovës

  Vjollca Bajraj asnjëherë nuk kishte menduar të bëhej aktore, mirëpo ajo tashmë është në mes të xhirimeve në filmin artistik të regjisores së famshme...

SHBA: Java e Filmit Shqiptar ‘Albanian Film Week’, Edicioni 6-të në Nju Jork...

  Në “Tepiun e kuq” të Java Filmit Shqiptar të Nju Jorkut, Edijcioni i 6-të mirëpriti mysafirët e saj të veçantë: të famshëm, yjet e...

Naim Frashëri, apostulli shqiptarizmës

  Naim Frashëri është poeti më i madh i Rilindjes Kombëtare shqiptare, atdhetar mendimtar dhe veprimtar i shquar i arsimit dhe kulturës shqiptare. Me veprimtarinë e...

Rama i boton veprat e Arbën Xhaferit

  Gati “Arbën Xhaferi – Vepra”, të botuar në 5 vëllime me mbi 2000 faqe ese dhe analiza brilante të Arbën Xhaferi mbi çështjen kombëtare,...

Sot mbahet manifestimi letrar ‘Shkupi Lexon” ne QIK

  LAJMËRIM Të dashur pjesëmarrës të manifestimit "SHKUPI LEXON" dhe dashamirë të fjalës së shkruar, Ju informojmë se Takimi do të mbahet sot në terminin e njëjtë...

Mbahet Dita e diversiteteve kulturore ne Tetove

  Java e diversiteteve kulturore është një javë e mbushur me aktivitete nga më të ndryshmet të cilat na promovojnë të gjithë Neve, si qytetarë...

Shuhet në moshën 79-vjeçare violinisti Hysen Badivuku

  Dikur violinist i Orkestrës Popullore të Radiotelevizionit të Prishtinës, e pasluftës violinist dhe arkivist në Filarmoninë e Kosovës, Hysen Badivuku, kujtohet si njëri ndër...

Ish kongresmeni amerikan: Një film mbi Skënderbeun, nga producentët më të mirë të...

  Joe DioGuardi, ish kongresmen në Amerikë, dëshiron ta realizojë një film mbi Gjergj Kastriot Skënderbeun. DioGuardi, i cili është me origjinë shqiptare, i ka treguar...