Wednesday, December 13, 2017

Kohë rekorde, biletat për “Eurovision 2018” shiten brenda disa minutave

Vala e parë e biletave për festivalin “Eurovizion 2018” doli në shitje të enjten e 30 nëntorit 2017. Biletat e valës së parë, të cilat...

Deklarat nga sekretari shtetëror i Ministrisë së Kulturës në Republikën e Maqedonisë, z.Valmir...

Deklarat nga sekretari shtetëror i Ministrisë së Kulturës në Republikën e Maqedonisë, z.Valmir Aziri lidhur me konferencën e sotme të Ansambleve të këngëve dhe...

Jetmir Rexhepi-25 vjet karriere artistike

25 vite ne skene... 25 vite me kenge... Solisti i SHKASH "Xheladin Zeqiri" Jetmir Rexhepi Sonte ne pallatin e kultures ne Tetove kengetari i njohur tetovare Jetmir Rexhepi...

Nje poezi e ralle qe zor se eshte botuar ndonjehere kushtuar 28 Nentorit

Nje poezi e ralle qe zor se eshte botuar ndonjehere, vetem ne kete liber te Kristo Floqit te vitit 1923, shkruan Antpress. Poezia i dedikohet ...

Intervista e Ismail Qemalit në Vjenë: Evropa s’do ketë kurrë paqe nëse Shqipëria…

Gazeta politike franceze, ‘Le Radical’, ka botuar, të shtunën e 9 nëntorit 1912, në faqen nr 3, intervistën e Ismail Qemalit dhënë për gazetën...

Ne Tetove u mbajt festivali tradicional i kenges se vjeter qytetare ‘Teuta”

Tetova Feston Nëntorin mbrëmë shënoi edicionin e 8-të të festivalit tradicional të këngës së vjetër qytetare "TEUTA". Në këtë festival përveç nikoqirëve, korrit të...

Koncert madheshtor per diten e Alfabetit Shqip ne Manastir

Nën përkujdesjen e Zv.kryeministrit të RM-së, z. Hazbi Lika, me rastin e shënimit të 109 vjetorit të Ditës së Alfabetit të gjuhës shqipe, me...

“Moj e bukura More”, kënga magjike pas së cilës fshihet një histori e...

Të gjithë e kemi dëgjuar këngën “Moj e bukura More”, një ndër lirikat më të bukura të shkruara ndonjëherë për atdheun. Por pas këtyre...

Bibliotekë gjigante në Kinë, 1.2 milion libra

Kina ka hapur dyert e një libraria gjigante e cila për pak ditë u bë sensacion i Internetit. Strukturimi i magjishëm me auditoriumin në...

SEKRETARI SHTETËROR I MINISTRISË SË KULTURËS VALMIR AZIRI HAPI KOLONINË ARTISTIKE NË MANASTIR...

SEKRETARI SHTETËROR I MINISTRISË SË KULTURËS VALMIR AZIRI HAPI KOLONINË ARTISTIKE NË MANASTIR ME RASTIN E 109 VJETORI TË ALFABETIT Sekretari shtetëror i Ministrisë së...

Hasim Memishi-Sopi: Artistët duhet të jenë të pavarur

Sipas aktorit Hasim Memishi, në vendin tonë artistët janë të detyruar ta shprehin atë që nuk e ndjejnë apo të mos e shprehin atë...

Zbulohen detajet, ja projekti dhe televizioni që sjell Inva Mulën në ekran

Pak javë më parë, lajmi se Inva Mula do të bëhej pjesë e ekranit me një program televiziv qarkulloi me shpejtësi në rrjet, por...

Magjia e violinës së Shkëlzen Dolit për të dytën herë pushtoi Tetovën

Magjia e violinës së Shkëlzen Dolit për të dytën herë pushtoi Tetovën Edicioni i 5-të i festivalit Tetova Feston Nëntorin filloi me edicionin e 5-të...

Maqedoni, do të themelohet ansambli i parë shqiptar i këngëve dhe valleve

Për herë të parë në Maqedoni do të themelohet Ansambli i parë shqiptar i këngëve dhe valleve shqipe për të cilin janë paraparë mjete...

Tetova Feston Nentorin, kjo eshte agjenda kulturore

Ne Tetove tradicionalisht festohet festat e Nentorit, edhe kete vit do te kete aktivitete te shumta kulturore, njofton Antpress. Ne vazhdim keni tabelen per aktivitete...

Maqedonia nuk merr pjesë në Eurovision, ja arsyet

Emri i Maqedonisë nuk u gjet në listën e 42 pjesmarrësve në festivalin e këngës evropiane (Eurovision) për vitin e e ardhshëm. Si arsye se...

Kongresi i Manastirit, i vitit 1908 ishte Kongresi i unifikimit të një alfabeti...

Kongresi i  Manastirit, Kongresi i unifikimit të një alfabeti të gjuhës shqipe  është tubimi i dijetareve shqiptarë më 14 nëntor  deri më 22 nëntor...

Pesë librat më të mirë të të gjitha kohërave

Thonë se libër të keq nuk ka, por ka libër që nuk iu pëlqen juve personalisht. Ndonëse kjo mund të jetë e vërtetë, ekspertët dhe...

Përballja me vdekjen e alpinistes Uta Ibrahumi!

Në një intervistë ekskluzive, të parën pas kthimit nga maja e dytë në Himalaje, alpinistja Uta Ibrahimi flet me emocion për përballjen me vdekjen...

SHKËLZEN DOLI, VIOLINSTI SHQIPTAR I FILHARMONISË SË VJENËS DO TË INTERPRETOJË NË EDICIONIN...

Me rastin e 5 vjetorit të Festivalit “Skena e Muzikës Serioze Shqiptare”, shoqata Alegretto organizon koncert me virtuozin e muzikës shqipe, violinistin e Filharmonisë...

Ne BBC degjohet kenga Shqip, grupi shqiptar mahnit publikun anglez me kengen ‘Tana”

Grupi shqiptar “Saz’iso” mbrëmë ka qenë pjesë e emsionit të famshëm britanik “Later with Jools Holland”, i cili në studion BBC2 ka përformuar këngën...

Origjina ilire e festës së Halloween-it

Arkifaktet e gjetura tregojnë se festa e Halloween-it është festë Ilire dhe është festuar fillimisht një herë në vit në Cakran të Fierit në...

Qendra Informative Kulturore-Shkup shpall konkurs

KONKURS Qendra Informative Kulturore – Shkup, e ka të hapur konkursin për ekspozita të artit, promovime të librave, koncerte klasike, shfaqje teatrore dhe të tjera,...

Si flitej shqipja në 1662? Në origjinë, shqiptarët ishin njëri nga fiset arabe...

Marrë nga libri i Evlia Çelebiut, Sejahatname Gjatë udhëtimit në Shkodër Ata të gjithë e flasin shqipen, e cila është si asnjë gjuhë tjetër. Në origjinë,...

Pas 44 vitesh zbulohet se nobelisti Pablo Neruda ka vdekur i helmuar

Fakte të reja rreth vdekjes së Pablo Nerudos duket se po dalin në dritë. Autori i madh i veprave të letërsisë që vjen i...

Artisti me emer te perveçem Agron Saliu mbajti ekspoziten e tije personale

Dje ne Qendren Informative Kulturore ne Shkup Artisti nga Tetova Agron Saliu mbajti ekspoziten personale.Pas sukseseve te njepasnjeshme me ekspozitat e mirepritura brenda dhe...

Piktori Agron Saliu sot mban ekspoziten e tij personale

Qendra Informative Kulturore – Shkup ju fton në ekspozitën e piktorit, Agron Saliu.Ekspozita mbahet 10.10.2017 në Sallonin e ekspozites, Imperial 1, me fillim në...

Kush ishte nipi i Napoleonit, arkeologu i shquar francez që u mahnit me...

Leon Hëzej (Leon Heuzey, 1831-1922) ishte një arkeolog dhe historian i shquar francez, Anëtar i Akademisë së Arteve të Bukura dhe i Akademisë së...

PËRJETIMI QË MERITON NJË PËRKUSHTIM Elina Duni & Rob Luft, në suaza të...

PËRJETIMI QË MERITON NJË PËRKUSHTIM Elina Duni & Rob Luft, në suaza të JazzFest Tetova 2017, në Qendrën Kulturore Tetovë, çfaqën një mrekulli muzikore nga...

Këngë e rrallë e marinarëve ilirë për të dashurat e tyre

Nga Aurenc Bebja, Francë. Në librin me titull « Le Chansonnier des grâces : avec la musique gravée des airs nouveau », botuar në vitin 1830 në...

Kazuo Ishiguro fiton Nobelin për Letërsinë

Kazuo Ishiguro është fituesi i Çmimit Nobel për Letërsinë për vitin 2017.Shkrimtari japonez i natyralizuar britanik është i njohur për shumë vepra, mes të...

Kush do ta përfaqësojë Shqipërinë në Eurovizion?

Radio Televizioni Shqiptar sot ka hapur edhe zyrtarisht konkursin për këngët pjesëmarrëse në Festivalin e Fundvitit. Nga ky festival, triumfuesi shkon edhe në Eurovizion, në...

Sot në ora 13:00 shpallet fituesi i Nobelit në Letërsi, Ismail Kadare njëri...

Akademia Suedeze njofton se çmimi Nobel për Letërsi do të ndahet sot me fillim nga ora 13:00, ndërsa shkrimtari i njohur shqiptar, Isalmil Kadare,...

Gjendet varri i njërit nga personalitetet më enigmatike në histori?

Hulumtuesit besojnë se përfundimisht kanë gjetur varrin e Shën Nikollës. Arkeologët në Turqi kanë gjetur varrin në qytetin Demre, për të cilin besojnë se është...

Koha kur hebrenjtë vishnin burkën: ekspozita që shfaq modën e tyre të shekullit...

Kur Muzeu i Izraelit vendosi një veshje të stilit burka në një ekspozitë mbi veshjet hebraike, shumë vizitorë u habitën: çfarë ka...

Sot fillon festivali ”Tetova International Film Festival-2017”

Për të gjashtën herë me radhë, sot edhe një herë do të rifillojë festivali i filmit në Tetovë, i organizuar nga grupi artistik ODA. ”Tetova...

Diçka e bukur do te ndodhe ne Tetove

Ne Tetove do te mbahet koncert i muzikes Shqiptare e nderrthurur ne Jazz Ne kete festival e pranishme do te jete nejra nga kengetaret me...

Inva Mula, pas 27 vitesh rikthehet në operën “Peshkatarët e Perlave”

Opera “Peshkatarët e Perlave” e kompozitorit Georges Bizet, me regjisore dhe protagoniste soparanon me famë botërore, Inva Mula, do të shfaqet premierë në 22...

Koncerti i Shkëlzen Dolit, surpriza në Sheshin “Skënderbej”

Violinisti shqiptar i Filarmonisë Vjenës, Shkëlzen Doli, do të sjellë në sheshin "Skënderbej" një show muzikor unik. Koncerti ka një program të pasur artistik...

Arkeologët zbulojnë një dhomë sekrete në Piramidën më të madhe të Egjiptit

Dhomë sekrete në Piramidën e Madhe të Gizës? Po, dhe arkeologët kanë bërë të ditur lajmin duke thënë se po përdorin teknologjinë e fundit...

Mimoza Veliu mbajti ekzpoziten me titull ” Fotografia Artistike”

Ne Galerine nacionale te Maqedonise ne objektin Çifte Hamam u mbajt ekspozita e Mimoza Veliu me titull Fotografia Artistike, njofton Antpress. Mimoza Veliu (* 1979)...

Edhe një vepër e Kadaresë në serbisht

Shtëpia botuese Samizdat B92 në Serbi ka botuar së fundmi librin më të ri të shkrimtarit shqiptar Ismail Kadare, me tregime të shkurtra, që...

Fotografia artistike e Mimoza Veliu ne Çifte Hamam

 Ne Galerine nacionale te Maqedonise ne objektin Çifte Hamam me 5 shtatore ne oren 20 do te hapet ekspozita e Mimoza Veliu me titull Fotografia...

Kisha e Shën Marenës, aty ku bashkohet mistikja me artin

Kisha dhe manastiri i Shën Marenës, ndodhen në veri të fshatit Llëngë, Pogradec, me një pamje dominuese në majë te malit mbi lumin Shkumbin....

Apolonia hyn në agjendën evropiane të turizmit

Qindra të huaj vizitojnë çdo ditë parkun Arkeologjik të Apolonisë në Fier. Gjatë muajve korrik – gusht parkun janë regjistruar mbi 13 mijë turistë...

Sot ne sheshin “Skenderbej” ne Shkup vjen orkestra simfonike e RTSH

Sonte Кoncert-Orkestra Simfonike e RTSH-Tiran,28 gusht,Sheshi "Skenderbej"-Shkup,ora 20.00.

Ermonela Jaho me rolin kryesor të ‘La Traviata’ në Argjentinë

Me rolin kryesor të një prej operave më të famshme të Giuseppe Verdit, sopranoja shqiptare me famë botërore, Ermonela Jaho do të ngjitet në...

Romani për Tarzanin i botuar para 105 viteve

Më 27 gusht të vitit 1912 në Shtetet e Bashkuara u botua romani me aventura, Tarzani i Majmunëve, i autorit Edgar Rice Burroughs. Siç shkruante...

Regjisori shqiptar nga Maqedonia Izer Aliu vlerësohet me çmimin që konsiderohet “Oscar”...

.Çmimi prestigjioz i kinematografisë norvegjeze nuk e konfirmon vetëm kualitetin e filmit “Hunting Flies” të regjisorit shqiptar, i cili jeton në Norvegji, Izer Aliu,...

Telefonat e mençur: Cili ekran është më i mirë?

Përgjigjja në pyetjen “Cilin telefon duhet ta blej?” më së shpeshti është i ndërlidhur me dy faktorë: madhësinë e ekranit dhe buxhetin në dispozicion. Këdo...

RRINI TE KYQUR

0FansaPëlqeje
94NdjekësitNdjek
0NdjekësitNdjek
1NdjekësitNdjek
286NdjekësitNdjek
22AbonentëAbonohu