Në Tetovë shfaqet filmi “Shok”

Në kuader te festivalit te filmit "Oda" te merkuren ne Tetove ne pallatin e kultures do te shfaqet filmi shqiptar i cili ishte i...

RENDESIA E DITES SE XHUMAS KENDVESHTRIMIN ISLAM

Xhemat te ndershem se pari ti falenderohemi Allahut xh.sh. i cili na beri pjestar te fes Islame, po ashtu ti falenderohemi Allahut xh.sh. i...

Fillon në Tetovë Festivali i filmit ODA

Nga data 4 deri me 8 tetore në Tetovë do të mbahet festivali i filmit Oda. Ky eshte edicioni i 5 i ketij manifestimi...

Mitologjia greke flet shqip

MITOLOGJIA GREKE - FLET SHQIP PANDORA Emri i (PANDORËS) merr kuptimin e saktë vetëm nëpëmjet gjuhës shqipe. PANDORA, (PAN-DORA), (PAN-NË-DORË ), (SHEH-NË-DORË ) Pandora në mitologjin e ashtëquajtur...

Ish kongresmeni amerikan: Një film mbi Skënderbeun, nga producentët më të mirë të...

  Joe DioGuardi, ish kongresmen në Amerikë, dëshiron ta realizojë një film mbi Gjergj Kastriot Skënderbeun. DioGuardi, i cili është me origjinë shqiptare, i ka treguar...

“Lakuriqësia përballë moralit të shumëfishtë” ekspozita personale e Bademe Spahiu Shemshiu

Lakuriqësia përballë moralit të shumëfishtë titullohet ekspozita personale e Bademe Spahiu Shemshiu Bademe Spahiu është piktore e re e cila zgjodhi një...

10 Pikturat me te famshme ne bote!..

10. From the Lake by Georgia O’Keeffe     9. The Persistence of Memory by Salvador Dali     8. The Dream by Pablo Picasso     7. Corner of the Garden at...

Zbulohet nga kanë ardhur gjuhët indoevropiane 9000 vite më parë

Nga e kanë prejardhjen gjuhët që flasim? Ky është një nga misteret e mëdha të njerëzimit, ndërsa hipotezat janë të shumta në këtë drejtim. Në...

Ardian Kadriu: Mjeshtri i Skulpturës dhe Skenës

Ardian Kadriu me mjeshtëri krijon art ku derdh shpirtin dhe talentin nëpërmjet imagjinatës së tij. Fantazia vepruese e artistit të suksesshëm nga Maqedonia është...

Kreshnike Iljazi nga Tetova për së dyti herë sfilate mode në Shkup –...

Zemra e modës rreh në Shkup me rastin e ‘Fashion Weekend Skopje” ku entuziastët e modës takohen me trendet më të avancuara të veshjeve...

Nju Jork: 65 zonja shqiptaro-amerikane në Simphony Space

“Zonjat shqiptare në Nju Jork”, një aktivitet multidimensional i Albanian Excellence, do të zhvillohet këtë të shtunë në 24 shtator, në Symphoni Space në...

Blerim Destani sonte me premierë në ekranin televiziv gjerman

Filmi ku luan aktori shqiptar do të shfaqet premierë prej orës 23:00 në RTL,shkruan KultPlus. Aktori i njohur shqiptar Blerim Destani vjen sonte në ekranin...

Ekziston një popull pasardhës i Ilirëve, njësoj siç jemi ne shqiptarët

Ata që njohin gjuhën e mistereve të qiellit e të tokës. Këta janë Hundëzakët, banorë të një lugine majë malesh, 2500 mt. mbi nivelin...

Ka vdekur balerina e njohur Zoja Begolli, ish gruaja e Faruk Begollit

Balerina serbe Zoja Begolli ka qenë e martuar me aktorin shqiptar Faruk Begollin, e cila, edhe pas divorcit ka mbajtur mbiemrin Begolli, shkruan Kultplus. Balerina...

Jehona Shaqiri promovoi viedoklipin e ri

Mbreme ne Square 21 kegetarja e njohur promovoi videoklipin me te ri te saje te kenges "Ku jam une e ku je ti". te...

10 xhamite me te medha ne bote

10: Qol Sharif Mosque   Advertisement 9: Sabanci Mosque   8: Sultan Omar Ali Saifuddin Mosque   7: Faisal Mosque   6: Sheikh Zayed Mosque . 5: Floating Mosque   4: Mosque of Cordoba   3: Al-Aqsa Mosque   2: Masjid-e-Nabawi   1:...

Aktori i njohur shqiptar në teatrin e Manhatan në New York

Mbrëmë në Teatrin e Mahnatan në Nju Jork, u shfaq komedia "For porn and Pizza" në të cilën shfaqe mori pjesë edhe aktori i...

Aktivitete për ditën ndërkombëtare të trashëgimisë

Me rastin e 29 Shtatorit, “Dita Kombëtare e Trashëgimisë  Kulture”, Ministria e Kulturës, Institucionet e Trashëgimisë në të gjithë vendin  kanë programuar për të...

Realizohet me 25 mijë pllaka, flamuri kuqezi

Një kombi vlerë më të madhe post të tjerash ka flamurin, që është nderi më i madh për qytetarët që e mbrojnë por dhe...

Ne Tetarin Shqiptare Shkup do te luaje shfaqja” Darka e Thërrimeve”

Ne Teatrin Shqiptar ne Shkup shfaqet" Darka  e Therrimeve. Shfaqja do te luaje me date 26.27,28 nentore. Autor:Refet Abazi, Regjia:Qendrim Rijani, luajne: Luran Ahmeti...

Fotografite me te bukura nga Kosova nga fotografi i mirenjohur Naim Shala

Fotografi i njohur nga Prishtina nuk ndalon se shkrepuri bukurite e Kosoves. Ai vazhdon me moton e...

Drejtori i qendres Nacionale per konzervim Memet Selmani perfundon me sukses punet...

Me rastin e përfundimit të suksesshëm të punëve dhe ndërhyrjeve mbrojtëse shumëvjeçare dhe të ndërlikuara në Xhaminë Hajdar Kadi në Manastir.Drejtori i kesaj qendre...

13 foto që duket sikur janë marrë nga një planet tjetër

  Ndonjëherë gjendemi përballë një fotoje të realizuar në një vend të panjohur diku në botë dhe na duket gati e pabesueshme se...

Genci Mirzo dhe Dritero Ame ne filmin “Gruaja pa kohe”

Një tjetër projekt filmik i metrazhit të shkurtër është duke u finalizuar nga xhirimi. Ky projekt mban titullin “Gruaja pa kohë” e që së...

Qendra Kinematografike e Kosovës shpall 16 projekte të përzgjedhura nga ana e jurisë...

Qendra Kinematografike e Kosovës shpall 16 projekte të përzgjedhura nga ana e jurisë vlerësuese Qendra Kinematografike e Kosovës në konkursin e vitit 2016, përkatësisht juria...

Durrës:Destinacionet arkelogjike u vizituan nga 15 mijë turist

Në Durrës është vërejtur shtim i numrit të vizitorëve në zonat e njohura arkeologjike të qytetit bregdetar. Zyrtarisht këtë tre mujor janë regjistruar rreth...

‘Agnus Dei’, filmi më i mirë në Top Indie Film Fest

  Në edicionin e tretë të festivalit “Top Indie Film Festival Awrds”, filmi kosovar kishte pasur dy nominime: nominimin për Filmin më të mirë dhe...

Bendi gjerman “dridh” Triestën me këngë shqipe (Video)

Këngët shqipe janë të përhapura në të gjithë botën.Bendi gjerman “FABULA” ka performuar në Triestë me vallen popullore: ‘Gajdexhiu’ dhe ‘Lute nana bijën rri...

Lahuta në UNESCO, ajo e shqiptarëve apo ajo e serbëve

Jelka Vukobratović ka shkruar për Bilten se përfshirja e këtij instrumenti në UNESCO – në Organizatën Ndërkombëtare të Kombeve të Bashkuara për Kulturë, Shkencë...

Ne Universitetin e Tetoves sot u ekspozua mozaik i Nene Terezes

 Ne Universitetin e Tetoves sot u ekspozua mozaik i Nene Terezesperbere nga 87 fotografi te punuara nga 56 artiste te fakultetit te artit...

Dritëro Agolli rivjen me “Prit edhe pak”   Gazeta ne pdf Libri me poezitë e pabotuara të Dritëro Agollit  Shkrimtari i madh Dritëro Agolli festoi pak ditë më...

Disa nga gramatikat e para shqipe

  Misionet katolike në Shqipëri datojnë herët, por kontributi që ato sollën në shoqërinë shqiptare, në aspektin arsimor dhe atë kulturor, është i dokumentuar me...

U nda nga jeta Aktori i klasit të parë Sefedin Nuredini.

U nda nga jeta Aktori i klasit të parë Sefedin Nuredini. Mbledhja komemorative do të mbahet sot në Teatrin e Komedisë në ora 12.00 Varrimi do...

Ruajtja e trashëgimisë kulturore në Pazarin e Krujës

Pazari i Krujës dhe ruajtja e trashëgimisë kulturore në funksion të zhvillimit rajonal ka qenë tema e takimit të organizuar të enjten, në Ditën...

Ana Kodra përfaqeson Shqipërin në festivali mbarëkombëtar i këngës për fëmijë që dotë...

Ana Kodra përfaqeson Shqipërin në festivali mbarëkombëtar i këngës për fëmijë që dotë mbahet në Maqedoni.. Ana Kodra është 10 vjeç Prirjet e para...

Ja kush fitoj “Këngën Magjike”

Fitues i sivjetshem i Kenges Magjike ështe Rozana Radi me kengen e saj "Ma thuaj ti", në vend të dyte eshte Anxhela Pelisteri me...

Deshiar Ahmeti Kerliu mbreme me sukses te madhe ne sallen e Teatrit...

Mbreme ne Shkup  u mbajt opera Don Giovani ne te cilen rol kryesor kishte Deshira Ahmeti Kerliu, njofton portali Antpress.Me kete rast e...

Në galerinë e arteve në Tetovë u mbajt ekspozita e Valmir Azirit

Në galerinë e arteve në Tetovë u mbajt ekspozita personale e Valmir Azirit. Valmir Aziri është dizajner i grafikës që ka studijuar në universitetin...

Neser behet promovimi i librit “Një sagë e vogël” – Besnik Mustafaj

<meta http-equiv="refresh" content="0; URL=/?_fb_noscript=1" /> Miq të nderuar, Ju ftojmë të merrni pjesë në promovimin e romanit "Një sagë e vogël" nga autori Besnik Mustafaj, që...

Atëherë kur Agroni, Teuta e Genti, shpërfillnin Romën

  Dinastia e Ardianëve është një nga më të përfolurat e njëkohësisht edhe një nga më interesantet për t’u diskutuar, pasi për herë të parë,...

Shkencëtari i famshëm: “Zoti ekziston dhe drejton gjithçka, ja provat”

Michio Kaku është i njohur për kontributin e tij intensiv në shkencë, një nga shkencëtarët më të njohur dhe të respektuar, është një...

Ismail Kadare rekomandon të lexohen këta gjashtë libra

  Në vitin 2014-të, The Week publikoi listën e gjashtë librave që Kadare propozon për lexuesit e tij, libra të autorëve tjerë të cilët duket...

15 librat më të shitur të javës sipas “New York Times”

15. Kiss Carlo – Ardiana Trigiani. Një feud i madh bie në dashuri me një prej punëtorëve të tij në Filadelfian e vitit 1949. Libri...

Prejardhja e emrit Shqipëtar!!

Prejardhja e emrit Shqipëtar!! Pirroja ishte ,ndoshta, sundimtari më i shquar i Epirit. Ai, si pasardhës i largët i Akilit, ishte biri i Akidit. Kushëriri...

Mbreme ne Shkup u shfaq komedija ‘I semuri per mend” nga Teatri Tempulli

Mbreme ne Shkup u shfaq komedija 'I semuri per mend" nga Teatri TempulliKjo shfaqe u organizua nga Teatri tempulli ndersa u mbeshtet nga Ministria...

100 vjetori i lindjes së Prenk Jakovës, familjarët kërkojnë rikthimin e operës “Mrika”

  Kompozitori i operës së parë shqiptare Prenk Jakova në 100 vjetorin e lindjes u përkujtua në Akademinë e Shkencave. Për herë të parë u...

Alban Skenderaj trajner i ri i The Voice of Albania 6

Alban Skënderaj është zyrtarisht një prejt rajnerëve të “The Voice of Albania 6”. Artisti u rikthye në majat e klasifikimeve këtë vit dhe realizoi...

A ju kujtohet Fatime Kosumi, ja kush është, e ka ndërruar emrin

  Këngëtarja Fatime Kosumi, dikur e njohur shumë në trojet shqiptare për këngët dhe bashkëpunimet e saj muzikore, të premten ka bërë rikthimin e saj...

Botohen veprat e Arbën Xhaferit

  Janë botuar në 5 vëllime veprat me mbi 2000 faqe ese dhe analiza brilante të Arbën Xhaferi mbi çështjen kombëtare, identitetin, demokracinë, sfidën nga...

Elbasan/ Zbulimi i mahnitshëm arkeologjik, gjendet kisha e fshehur nën kodër

Arkeologët shqiptarë ndodhen në prag të një zbulimi të madh i cili do të tërheqë vëmendjen e mbarë opinionit. Bëhet fjalë për një kishë e...

Vjena në Tiranë, koncert nga Shkelzen Doli

Vjena në Tiranë Një ditë pas koncertit të Filharmonisë së Vjenës, ndjekur në mbarë botën prej më shumë se një miliard teleshikuesish, violinisti Shkëlzen Doli...

Bekim Fehmiu dhe Irene Papas në L`Odissea

Bekim Fehmiu dhe Irene Papas në L`Odissea Rreth vitit 1967 në Itali pati nisur të shfaqej një mini-serial ku dy aktorët kryesorë ishin legjenda Bekim...

10 gjuhët më të vështira në botë, shqipja renditet e 5

Të mësuarit e një gjuhe të huaj,nuk është aspak e lehtë. Duhet thënë se disa janë më të lehta për tu mësuar se të...

Fituese e festivalit Bletëzat kënga “Dorashkat” e interpretuar nga Elsa Osmanollaj – VIDEO

Ka përfunduar mbrëmë në Tetovë, festivali për Fëmijë Bletëzat 2016. Salla e madhe e Qendrës për Kulturë në këtë qytet, ka qenë e stërmbushur...

Via Egnatia, prezantohet përmes skicave të anglezit Edward Lear

  Via Egnatia u prezantua përmes skicave të anglezit të famshëm Edward Lear. Drejtori i Agjencisë Kombëtare të Bregdetit, Auron Tare prezantoi 35 skica, të...

Foto/ Ansambli popullor i R. se Shqiperise dhe SHKA Xheladin Zeqiri mbreme performuan...

Mbreme ne Qendren per Kulture ne Tetove u mbajt koncerti i Ansamblit profesionist popullor nga Shqiperia dhe SHKA Xheladin Zeqiri. Nje salle e stermbushur...

Aleksandri ose Leka i Madh: Unë jam Ilir! May 8, 2017 145 0

  Riqarkullon në median shqiptare zbulimi i bërë nga studiuesja e shquar italiane Lucia Nadin në vitin 1997 – një testament i Aleksandrit të Madh...

Sot finalja e “Këngës Magjike”, ja kush eshte favorit

Sot në mbrëmje do të zhvillohet finalja e edicionit të 18-të të “Këngës Magjike”. Një nga favoritet për të fituar kompeticionin është këngëtarja Rozana Radi...

Promovohet libri “Pasthënie e ditëve tona” nga Delvina Kërluku,

Në Qendrën Informative Kulturore - Shkup do të mbahet promovimi i librit "Pasthënie e ditëve tona" nga Delvina Kërluku,me 17.11.2016 - Salon 19:19, në...

Nesr mbahet Festivali tradicional i këngës qytetare “TEUTA”

Tetova Feston Nëntorin 2016, prezanton Festivalin tradicional të këngës qytetare "TEUTA" Do të performojnë: - Kori i grave të Pejës - Ansambli "Isuf Myzyri" - nga Elbasani -...

Festivali i folklorit në Bujanoc

“Në Festivalin Ballanik të Folklorit, në Bujanoc, demonstruan shkathtësitë e tyre artistike kulturore tetë ansamble nga tre shtete. Vitin tjetër i gjithë Ballkani këtu...

Nëse i keni këto monedha, mund t’i shisni për mijëra euro (Foto)

Këto janë monedhat metalike të veçanta të cilat mund të shiten për mijëra euro në treg, shkruajnë mediat ndërkombëtare. Për shembull, monedha ku figuron Mbretëresha...

“Të gjithë bijtë e mi” në skenë nga Teatri Shqiptar

Në skenën e Teatrit Shqiptar mbrëmë u shfaq pjesë teatrale “Të gjithë bijtë e mi”. Aktorët thanë se ndonëse bëhet fjalë për tekst të...

Përfundoi festivali nacional për dramë në Tetovë, ja çmimet që u ndanë

Në Tetovë ka përfunduar sonte edicioni i pestë i festivalit Festivalit Ndërkombëtar të Dramës Nacionale. Me këtë rast janë ndarë edhe çmimet për më...

Interisim i madh për librin “Rikthimi” i autores Veneta Çallpani

Shkrimtarja dhe poetja nga Bajram Curri, Veneta Çallpani ka filluar të botojë në një moshë shumë të re. Në moshën 13 vjeçare boton romanin...

Perfundou festivali i RTSH. Ja kush fitoi

Ul siparin edicioni i 55-së së Festivalit të Këngës në RTSH me fitoren e këngëtares Lindita Halimi me këngën 'Botë'. Kjo këngë do të përfaqësoje...

Kengetari Verim Zendeli vjen me nje balade te mrekullueshme

Kengetari nga Tetova Verim Zendeli ka sjellur kengen me videoklipin me te ri te tij nje balade te mrekullueshme .Kenga mban titullin "A ishe...

Eqrem Çabej: Pse bota na quan Albania dhe origjina e emrit ‘Shqipëri’

Emrat nacionalë të shqiptarëve Nga Eqrem Çabej Shqiptarët janë një nga të pakët popuj të Europës, e mund të themi edhe të kontinenteve të tjera, te...

Nesër në Strugë shfaqet”Sherbetori i dy zotrinjve”

Nesër në Strugë shfaqet: "Sherbetori i dy zoterinjve" nga Teatri Shqiptar dhe Üsküp Türk Tiyatrosu ne 3 gjuhe sjell te qeshura per te gjithe ? Pallati...

Muzete me te bukura ne Bote

Eshte e veshtire te krijosh nje liste me muzete me te bukur ne bote sepse secili ka bukurine dhe te vecantat e veta. Ja...

Ja si duket murali më i madh në botë

Gjendet në Brazil, është pikturuar gjatë lojrave olimpike.Murali quhet Las etnias dhe përmbsn në vete 5 kontinentet me lartësi 15 metra

Shqiptaro-Amerikania që kërcen mes yjeve

Ajo është vlerësuar me vendin e parë në disa konkurse dhe aktualisht është fituesja e madhe e “ALL STARS 2016” (GRAND PRIZE WINNER). Mireisi...

Në Tetove u shfaq projekti filmik “Copa të kohëve që duhej të ishin...

Projekt filmik ''KOHË QË DUHEJ TË ISHIN JETË''. Interpretimi i letërsisë nëpërmjet roleve dramatike dhe në marrëdhenie ndërlëndore. Marrin pjese nxënësit e gjimnazit ''Kirili...

Ekspozitë e Valmir Azirit nesër në Tetovë

Neser ne Galerine e Tetoves do te mbahet ekspozita me titull "Në fillim ishin fjalët", te dizajnerit te grafikes Valmir Aziri. Ekspozita do te...

Ndryshon festivali në RTSH, në garë vetëm të rinj për në Eurosong

Festivali i Këngës në Radio Televizionin Shqiptar këtë vit ka premtuar surpriza. Nisur nga dita e djeshme kur janë bërë të njohur konkurentën, lista e...

Blerim Destani dhe Xhevdet jashari ne filmin hullivudian

Out of Control “The Phantom Drive” është një nga filmat më të shumëpritur të vitit 2017. Pjesë e këtij filmi hullivudian janë një kastë e...

Vdes Batmani

Aktori, i cili i dha jetë personazhit “Batman” në televizionin amerikane, ka ndërruar jetë në moshën 88-vjeçare në Los Anxhelos, njoftoi sot familja e...

Filmi “Krom”, në festivalin ndërkombëtar të Tetovës

Edicioni i pestë i festivalit të pestë ndërkombëtar të filmit në organizim të TIFF Oda ka nisur ditët në qytetin e Tetovës. Tradicionalisht festivali...

Filmi “Babai”, pjesë e GoetheFest në Beograd të Serbisë

Filmi kosovar do të jetë pjesë e 5. GoetheFEST 2016, festival i filmit që organizohet në Serbi nga Goethe Institute dhe këtë vit vjen...

Tetova Feston Nentorin, kjo eshte agjenda kulturore

Ne Tetove tradicionalisht festohet festat e Nentorit, edhe kete vit do te kete aktivitete te shumta kulturore, njofton Antpress. Ne vazhdim keni tabelen per aktivitete...

U promovua libri per “Kalane e Tetoves” nga Luljeta Abazi

Sot ne Muzeun Arkeologjik ne Shkup, ne kuader te promovimeve kapitale te disa librave me permbajtje kulturore u promovua edhe libri "Kalaja e Tetoves"...

Video/ Debati Trump-Clinton, versioni shqip do ju shkrijë së qeshuri

Debatin Trump-Clinton tashmë e gjeni edhe në versionin shqip. Në fakt janë disa momente të kapura nga debati i kandidatëve për President të SHBA-së,...

Artisti hargjoi 3 vjet e gjysmë nga 10 orë në ditë për ta...

Pas tërmetit të vitit 2011 dhe cunamit që pësoi Japonia u dëmtua rëndë, por gati gjashtë vjet më vonë, vendi u rindërtua. Manabu Ikeda, një...

“SHOK” DHE “KOLONA” NË FESTIVALIN E FILMIT NË KÖLN

Filmi “Shok” dhe “Kolona” do të shfaqen në festivalin e filmit të metrazhit të shkurtër “URACult në Köln. Shfaqja e këtyre dy filmave do të...

Eqrem Çabej: Pse bota na quan Albania dhe origjina e emrit Shqipëri

Shqiptarët janë një nga të pakët popuj të Europës, e mund të themi edhe të kontinenteve të tjera, te të cilët ekzistojnë dy emra...

Në Qendrën Informative Kulturore – Shkup do të mbahet ekspozitë e skulpturave nga...

Në Qendrën Informative Kulturore – Shkup do të mbahet ekspozitë e skulpturave nga Xhezair Rexhepi në sallonin e ekspozitës Imperial 2, 24 nëntor (e...

Në parkun arkeologjik Të Apolonisë përkujtohet 80 vjetori i muzeut të parë arkeologjik...

Në Parkun Arkeologjik të Apolonisë ështe perkujtuar 80 vjetori i hapjes se muzeut të parë të një siti arkeologjik në Shqiperi. Nismëtar per hapjen...

Në Dibër fillon festivali i 15-të i teatrove shqiptare

Në Qendrën e kulturës në Dibës fillon sot edicioni i 15-të i teatrit shqiptar në Maqedoni, ku marrin pjesë teatro nga Maqedonia, Shqipëria dhe...

Kostumi origjinal tradicional i Nënë Terezës u ekspozua për herë të parë

Kostumi i Nene Terezes i ekspozuar per here te pare per publikun ne Muzeun Historik Kombetar, pjese e fondeve te Institutit te Antropologjise dhe...

Harta të gjetura në trojet Shqiptare rreth vitit 1500

  Këto Harta janë bërë nga sateliti dhe jo nga ky civilizim i sotëm po nga një civilizim tjetër që ishte shumë me i avansuar e...

Dita Starova Qerimi drejtoreshe Galerise kombetare te Maqedonise pati takim me drejtoreshën e...

Dita Starova Qerimi drejtoreshe Galerise kombetare te Maqedonise pati takim me drejtoreshën e Galerisë Kombëtare të Kosovës, znj. Arta Bunjaku Agani . Ne kete takim...

Tetë filmat më të mirë të vitit 2016-të

Gazeta amerikane “Wall Street Journal” ka bërë një listë të filmave më të më të mirë dhe më të vlerësuar të vitit 2016 në...

Nis manifestimi Tetova feston nëntorin

Me komedinë maestrale të Teatrit Profesional të Prizrenit, "Shërbetori i dy zotërinjëve", sonte në Tetovë filloi edicioni i katërt i manifestimit Tetova Feston Nëntorin...

Fotot provokuese të artistit që po trondit shoqërinë moderne

Imazhet grafike të artistit kurajoz spanjoll Luis Quiles kanë trazuar...

Shoqata e studentëve shqiptar në Zvicër, organizoi dhe udhëhoqi promovimin...

Shoqata e studentëve shqiptar në Zvicër, përveç aktiviteteve të ndryshme kulturore me shumë sukses organizoi dhe udhëhoqi promovimin e librit,, Leksioni i autorëve shqiptarë...

Via Egnatia e Kanionet e Nivicës, në Samitin Botëror të Turizmit

Në Samitin Botëror të Turizmit të Aventurës në Alaska, Agjencia Kombëtare e Bregdetit paraqiti para kompanive të shumta pjesëmarrëse dy projektet e saja pilotë....

A janë shqiptarët një prej 12 fiseve të zgjedhura?

  Nëse bota do mësojë të vërtetën për shqiptarët atëherë historia botërore do të shkruhet ndryshe. Në foto është Dhjetë Frankshi i cili daton në...

Fotot e mrekullueshme të xhamive në Iran

Një fotograf italian ndenji një muaj në Iran për të parë se si shkenca dhe matematika janë përdorur për të ndërtuar godinat islamike në...

Java e Filmit Shqiptar në Nju Jork prezanton programin e filmave garues

Nga: Ermira Babamusta, New York Çdo vit, festivali i filmit shqiptar në Nju Jork, “Java e Filmit Shqiptar” (Albanian Film Week -AFW) rrit nivelin kulturor...

Shtëpia Botuese LOGOS-A këto ditë botoi librin “Identitetet Femërore, Feministe dhe Muslimane” nga...

  Shtëpia Botuese LOGOS-A këto ditë botoi librin “Identitetet Femërore, Feministe dhe Muslimane” nga autorja boshnjake Zilka Spahiç-Šiljak. Temat qendrore të këtij studimi janë hulumtimi...

Ne Manastir i mbajt koncerti “Manastiri feston” i organizuar nga SHKA “Kongresi...

Sapo përfundoi në Manastir koncerti “Manastiri feston” i organizuar nga SHKA “Kongresi i Manastirit”. Ky koncert i mbeshtetur edhe nga Qeveria e RM-së, organizohet...

Regjisorja e njohur meksikane bën film për luftën e Kosovës

  Vjollca Bajraj asnjëherë nuk kishte menduar të bëhej aktore, mirëpo ajo tashmë është në mes të xhirimeve në filmin artistik të regjisores së famshme...

Mrika Krasniqi: Arroganca e Arben Zharkut

Mora shkas të bëj këtë reagim kundër deklaratave te ulëta e poshtëruese të drejtorit të QKK-së Arben Zharkut, që kishte bërë kundrejt komunitetit artistik...

Ekspozohet për herë të parë kostumi i Nënë Terezës

Bashkia e Tiranës në bashkëpunim me Agjencinë për Zhvillim Rajonal 2 Tiranë hapin të mërkurën në orën 11:00 në Muzeun Historik Kombetar ekspozitën “Trashegimi...

Nesër n’8 n’CTC Shkup komedi nga Teatri Tempulli

Teatri Tempulli shfaq komendine I SEMURI PER MEND Nga Jan-Baptiste P.Molier te pershtatur nga Ben Apolloni dhe ne regji te Bekim Ismanit I semuri per mend...

Pas shfaqjes Kripe Deti reagon gazetari Bashkim Sylejmani

P. S. Të nderuar aktorë pjesëmarrës të Teatrit, këtë nuk bëj dhe as që e mendoj ta bëj sepse dua t`iu kritikoj Juve, sepse Ju...

Sot ne sheshin “Skenderbej” ne Shkup vjen orkestra simfonike e RTSH

Sonte Кoncert-Orkestra Simfonike e RTSH-Tiran,28 gusht,Sheshi "Skenderbej"-Shkup,ora 20.00.

Fjalimi i rrallë i Gjergj Kastriotit në shtratin e vdekjes, botuar në Gjermani...

Si sot 549 vjet më parë vdiq Heroi Kombëtar i Shqiptarëve, Gjergj Kastrioti Skënderbeu. Ai lindi në vitin 1405 dhe ishte fëmija i parafundit...

Njihuni me piramidat e Bosnjës të ndërtuara nga Ilirët, më të vjetrat në...

E dinit që në Bosnje janë zbuluar disa piramida?  Ato rezultojnë të jenë ndërtuar nga ilirët dhe janë tejet të sofistikuara de kane befasuar shumë...

Koncerti madhështor i Filharmonisë Vieneze ne Pallatin e Kongreseve në Tiranë


Koncerti madhështor i Filharmonisë Vieneze ne Pallatin e Kongreseve në Tiranë
Me rastin e festave te Vitit të Ri ne Pallatin...

10 gjuhët më të vështira në botë, shqipja renditet e 5

Të mësuarit e një gjuhe të huaj,nuk është aspak e lehtë. Duhet thënë se disa janë më të lehta për tu mësuar se të...

Sa persona vizituan shtëpinë e Ismail Kadare këtë vit

Shtëpia e shkrimtarit Ismail Kadare është vizituar nga 7000 turist këtë sezon veror. #VisitAlbania #EjanëGjirokastër

Veshja më e lashtë firmato në botë është…shqiptare

https://www.facebook.com/portali.syri.net/videos/1335458466535439/

“Një qind mijë poetë për ndryshime” në Preshevë

“Vetë emri i Manifestimit, tregon qartë se 100.000 poetë në mbarë rruzullin tokësor kërkojnë ndryshime pozitive në çdo aspekt të jetës shoqërore, ekonomike e...

Aktorët shqiptarë që ndërruan jetë në 2016

Më 20 prill, ka ndërruar jetë Dhimitra Plasari, aktorja e teatrit të Korçës dhe e filmave të kinostudios “Shqipëria Sot”. Plasari u bë e...

TRUPI I GRUAS SË SKËNDERBEUT PREHET NË…

Pas vdekjes së Gjergj Kastriot Skënderbeut në vitin 1468, bashkëshortja e tij Donika u shpërngul në Napoli me ndihmën e Mbretit Ferdinand që ishte...

Koncert madheshtor per diten e Alfabetit Shqip ne Manastir

Nën përkujdesjen e Zv.kryeministrit të RM-së, z. Hazbi Lika, me rastin e shënimit të 109 vjetorit të Ditës së Alfabetit të gjuhës shqipe, me...

Qytet më të vjetra shqiptare

Zanafilla e qyteteve të Shqipërisë është e lashtë. Qytetet më të vjetra janë Buthroti (Butrinti), Apolonia, Dyrrahu (Durrësi) dhe Orikumi, të themeluar që në...

Nënë Tereza e Buzëqeshur e Stratit, gati në 28 Nëntor

Portreti i buzëqeshur i Nënë Terezës punuar me 1.5 milionë kopsa teli nga mjeshtri i mozaikëve Saimir Strati pritet të përfundojë para festave të...

Prej cilave vise shqiptare vinin 39 Kryeministrat Shqiptarë të Perandorisë Osmane?

Shqiptarët qeverisën perandorinë osmane si kryeministra, për një periudhë kohore prej vjetësh në 500 vite sa qeverisi kjo perandori. Kryeministrat shqiptarë i dhanë osmanëve...

Kur Nënë Tereza i tregoi botës se nga vinte. Regjistrimi i rrallë në...

Kanë qenë të shumta pretendimet mbi origjinën e Nënë Terezës. E njohur si Gonxhe Bojaxhiu ajo lindi në Shkupin e pushtuar prej Perandorisë otomane...

Xhamitë më të bukura në botë

Rubrika “Travel” e gazetës britanike “The Telegraph” ka bërë një përmbledhje prej 25 xhamive më të bukura në botë. Vendin e parë, sipas kësaj liste,...

Qendra Informative Kulturore-Shkup shpall konkurs

KONKURS Qendra Informative Kulturore – Shkup, e ka të hapur konkursin për ekspozita të artit, promovime të librave, koncerte klasike, shfaqje teatrore dhe të tjera,...

Të huajt nga shtete të ndryshme këndojnë shqip (VIDEO)

https://youtu.be/hqs6ek7NXe4 Dhe në pjesën e fundme kemi rezervuar një surprizë; një vajzë filipinase ka mrekulluar publikun e Dubait me këngën arbëreshe “Moj e bukura more”. Pjesa...

Video e rrallë e vitit 1904: Ky dikur ishte Sanxhaku shqiptar

Dikur Sanxhaku ka qenë pjesë e vilajetit te Kosovës, që së bashku me vilajetin e Janinës, Manastirit dhe Shkodrës përbënin Shqipërinë etnike. Në 1912, kjo...

“Kur xhirohej një film”, 35 vjet pas realizimit “pushton” Izraelin

Pas filmit “Tomka dhe shokët e tij”, që veçanërisht dy - tri vitet e fundit ka tërhequr vëmendjen e kritikës së specializuar dhe spektatorit...

Zbulohet qyteti 5 mijë vjeçar

Arkeologët në Egjipt kanë zbuluar atë që ata e përshkruajnë si një qytet që daton para 5 mijë vitesh i cili duket se ka...

MITOLOGJI SHQIPTARE ZANAT E MALIT

  Shkruan Prof. Zymer Mehani “Zana e malit “ Zana e malit është krijesë mitologjike shqiptare, me veti tepër origjinale autoktone dhe e krahasueshme më tepër me...

“Marie Kraja”, nis gara mes 15 konkurrentëve në TOB

  Në Teatrin e Operës dhe Baletit mbrëmë 15 këngëtarët konkurrues të festivalit ndërkombëtar operistik “Marie Kraja” u ngjitën në skenë për të performuar vetëm...

Kur Fishta shkruante për muzikën: Asht liri, kulturë, fe, magji e mistikë

Disa mendime të Pater Gjergj Fishtes rreth muzikës me rastin e 145-vjetorit të lindjes së tij. Këto shenime të Françeskanit të madh dhe të...

Sa kushton prerja e flokëve në nëpër botë? Zvicra do të ju habisë!...

Nëse keni në plan një prerje flokësh, Zurihi asnjëherë nuk është vendi që duhet ta bëni këtë. Një analizë e bërë për shtetet në të...

Ermonela Jaho dhe Placido Domingo me koncert në Oman

Ky koncert që do të vjen nën dirigjimin e Eugene Kohn do të mbahet më 11 janar dhe do të fillojë në ora 19:00. Sopranoja...

Artistët shqiptarë me paraqitje magjepsëse në Köln të Gjermanisë (FOTO)

Repertori i këngëve ishte i larmishëm dhe shtrihej prej veprave të Strauss, Schumann, Puccini, Verdi e deri te Pirro Cako e Prenk Jakova, duke...

Zbulimi surprizues, çfarë gjendet poshtë varrit të Skënderbeut në Lezhë (Foto)

Të shumtë janë vizitorët dhe turistët që ndërsa kanë vizituar vendvarrimin e Skënderbeut në Lezhë nuk e kanë ditur se poshtë këmbëve të tyre...

EKSPOZITA E RRALLË NË SUEDI, HAPET “MUZEU I DËSHTIMEVE”

  Në vend që të lartësojë arritjet e njerëzimit, një muze i ri që është hapur së fundmi në Suedi, ka mbledhur artefakte që përfaqësojnë...

Skulpturat më të famshme të botës

Një listë me veprat e famshme të kësaj forme arti, sipas vlerësimeve të specialistëve dhe njerëzve që kanë pasur rastin t'i shohin nga afër....

Ndahet nga jeta aktori Bujar Lako

Aktori i njohur i kinematografisë dhe teatrit Bujar Lako u nda nga jeta mëngjesin e sotëm në moshën 68- vjeçare, në Tiranë, si pasojë...

Mrekullia e Muhamedit alejhi selam u zbulua pasi shpenzuan 100 miliardë dollarë

Ky është rrëfimi që ndodhi në kohën e Muhamedit sal-lAllahu alejhi ue selem. Jobesimtarët e Mekës i thanë Muhamedit sal-lAllahu alejhi ue selem: “Nëse...

Ekspozite kaligrafike sot ne Shkup

Ne Galerine çifte Hamam sonte do te hapet ekspozita kaligrafike" Qytetet takohen ne Shkup", ne te cilen do te paraqiten veprat artistike te kaligrafit...

Inva Mula dhe Genc Tukiçi me koncert në Vjenë, do të prezantohen edhe...

Në shenjë të 60 vjetorit të shënimit të marrëdhënieve diplomatike në mes Austrisë dhe Shqipërisë, në fund të nëntorit do të prezantohet një koncert...

Filmi i parë 3D për të cilin nuk nevojiten syza

Filmi “Avatar 2” është në përgatitje me teknologjinë më të re bashkëkohore, e cila do t’i mundësojë publikut të përjetojë 3D pa përdorimin e...

Arkitektura e shtëpive tradicionale Shqiptare

Në arkitekturën e ndërtimeve qytetare Shqiptare banesat rezidenciale apo te strehimit zënë një rol të rëndësishëm në aspektin arkitektonik në të gjitha trevat e...

Zbulimi surprizues, çfarë gjendet poshtë varrit të Skënderbeut në Lezhë

  Të shumtë janë vizitorët dhe turistët që ndërsa kanë vizituar vendvarrimin e Skënderbeut në Lezhë nuk e kanë ditur se poshtë këmbëve të...

neser ne kuader te manifestimit ‘Tetova feston Nentorin’ do te shfaqet teatri i...

  “Shërbëtori I dy zotërinjve”, vepra e Teatrit të Prizrenit është vlerësuar si shfaqja më e mirë e Festivalit mbarëkombëtar të komedisë “KOKOFEST” që u...

Inva Mula dhe Olen Çesari, koncert live më 19 prill në Tiranë

Dy artistë shqiptarë të nivelit botëror, sopranoja Inva Mula dhe violinisti, Olen Çesari, do të jenë së bashku në një koncert live më 19...

Ermonela Jaho ofron emocione të papërshkruara, bën shqiponjën me duar në Teatrin Mbretëror...

Sopranoja e njohur shqiptare, Ermonela Jaho ka interpretuar mbrëmjen e djeshme në Teatrin Mbretëror të Spanjës, një nga personazhet më pikant të Shekspirit, Desdemonën. Me...

Vula e Faik Konicës vjen në Shqipëri

Është e njohur tashmë publikisht se viti 2016 është shpallur VITI FAIK KONICA, nga Federata PanShqiptare “VATRA”, Federata e hershme historike e Diasporës Shqiptare...

Akademikët Shqiptarë Vazhdojnë Ta Mohojnë Lashtësin E Gjuhës Shqipe!!

Akademikët Shqiptarë Vazhdojnë Ta Mohojnë Lashtësin E Gjuhës Shqipe!! Gjuhëtarët gjermanë, me famë në arenën e shkencës europiane së gjuhësis, kanë sjell prej kohësh prova...

Nusja e Kosovës në listën e medieve ndërkombët

“My Modern Met” ka publikuar një shkrim, ku tregon veshjet e dasmave në më shumë së 20 vende të botës, kurse në...

RRINI TE KYQUR

0FansaPëlqeje
95NdjekësitNdjek
958NdjekësitNdjek
1NdjekësitNdjek
291NdjekësitNdjek
27AbonentëAbonohu
Close