Tetë filmat më të mirë të vitit 2016-të

Gazeta amerikane “Wall Street Journal” ka bërë një listë të filmave më të më të mirë dhe më të vlerësuar të vitit 2016 në...

Kush ishin 40 firmëtarët e aktit te pavarësisë

Në shpalljen pavarësisë morën pjesë 83 delegatë nga të gjitha trevat shqiptare, ndërsa 40 firmëtarët ishin ata të cilët nënshkruan aktin e Pavarësisë, shkruan...

Zbulohen detajet, ja projekti dhe televizioni që sjell Inva Mulën në ekran

Pak javë më parë, lajmi se Inva Mula do të bëhej pjesë e ekranit me një program televiziv qarkulloi me shpejtësi në rrjet, por...

BAFTA 2017: ‘La La Land’ shpallet filmi më i mirë

“La La Land” ka fituar çmimin kryesor të Britanisë të dielën. Filmi mori çmimin për filmin më të mirë, ndërsa aktorët e po këtij filmi,...

“E bukura dhe bisha” u inspirua nga ky çift (FOTO)

Përderisa po e priste në altar nusen e tij të bukur, Petrus Gonsalvus po përballej me nervat e tij. Si shumë burra të shekullit 16’të,...

Katërmbëdhjetë njerëzit që më 1924 shkruanin saktë gjuhën shqipe

Në vitin 1924, legata amerikane në Tiranë kishte një listë të 14 njerëzve që mund ta shkruanin saktë gjuhën shqipe. Nevoja e kësaj liste kishte...

Paris, të jetosh 1 javë brenda një blloku guri

https://youtu.be/9QfsM1W2khc Artisti francez, Abraham Poniçeval, i cili u bë i njohur pasi më herët kaloi dy javë rresht brenda një skulpture ariu, tani ka filluar...

Ekspozita e Vesa Palloshi Buklla “E bukura ,mbresa dhe ekspresiviteti”

Mbrëme në Qendrën informative kulturore ne Shkup u mbajt ekspozita e pikturave të Vesa Palloshi Buklla. Të pranishëm ishin një numer...

Artisti hargjoi 3 vjet e gjysmë nga 10 orë në ditë për ta...

Pas tërmetit të vitit 2011 dhe cunamit që pësoi Japonia u dëmtua rëndë, por gati gjashtë vjet më vonë, vendi u rindërtua. Manabu Ikeda, një...

Përvjetori i 145 i lindjes së Gjergj Fishtës

Përvjetori i 145 i lindjes Gjergj Fishta (Fishtë, 23 tetor 1871 - Shkodër, 30 dhjetor 1940) ishte frat, shkrimtar (poet e prozator), publicist, arsimtar, estet,...

Via Egnatia e Kanionet e Nivicës, në Samitin Botëror të Turizmit

Në Samitin Botëror të Turizmit të Aventurës në Alaska, Agjencia Kombëtare e Bregdetit paraqiti para kompanive të shumta pjesëmarrëse dy projektet e saja pilotë....

Filmat që duhet të shikoni gjatë festave të fundvitit

Këta filma do t'ua bëjnë më të mirë këtë fundvit, duke ju dhënë emocione e çaste të paharrueshme. Janë Klasikë Do t’ju pëlqejnë Do t’ju emocionojnë Shikim të...

Kënga e Florit ‘Me fjalë të vogla’ në filmin ‘La La Land

Filmi i cili i ka thyer rekordet e shikueshmërisë dhe është nominuar në të gjitha kategoritë për çmimin Oskar është ai “La La Land”. Ky...

Sonte nata e OSCAR

Ka filluar numërimi deri në ndarjen e çmimit prestigjioz Oscar, e cila konsiderohet si nata më e rëndësishme në botë në artin e shtatë....

Cili ishte populli evropian që më së shumti e lartësoi Skënderbeun?

Intelektualët francezë ishin të parët që e vlerësuan luftën 25 vjeçare vendimtare të Skënderbeut në përpjekjet për të frenuar hordhitë turke në Europë. Këta...

Në Budapest do të vendoset busti i Skenderbeut

Në Budapest të Hungarisë do të vendoset statuja e heroit kombëtar të Shqipërisë, Skënderbeu. Ambasadori i Shqipërisë në Hungari, Arian Spasse ka zbuluar detaje nga...

Veshja më e lashtë firmato në botë është…shqiptare

https://www.facebook.com/portali.syri.net/videos/1335458466535439/

Pesë librat më të mirë të të gjitha kohërave

Thonë se libër të keq nuk ka, por ka libër që nuk iu pëlqen juve personalisht. Ndonëse kjo mund të jetë e vërtetë, ekspertët dhe...

Bekim Fehmiu dhe Irene Papas në L`Odissea

Bekim Fehmiu dhe Irene Papas në L`Odissea Rreth vitit 1967 në Itali pati nisur të shfaqej një mini-serial ku dy aktorët kryesorë ishin legjenda Bekim...

Ky është lajm i mirë: Kosova nga viti i ardhshëm në Eurovision

  RTK, ka raportuar sot se Kosova pritet të debutojë në Eurovision vitin e ardhshëm, pasi ka siguruar përkrahje nga Grupi i Referencave të Eurovision’it’,...

Popullsia trojane e Azisë së Vogël, ishte dardano-albane

  Autorët antikë kanë sjellë një numër të madh faktesh direkt apo indirekt, të cilat, po tëlexohen me pak vëmendje, nxjerrin në pah origjinën e...

Asnje germim arkeologjik ne Kalane e Orashes ne Tetove

Kalaja e Orashes gjendet ne afersi te Tetoves ne rrugen qe lidh me kufirin e Kosoves. Kjo kala ka nje histori te lashte Dardano-Ilire, ashtu...

Shqiperia nuk kalon ne finalen e Eurovizionit

Per fat te keq kenga e Shqiperise me perfaqesuesen Lindita Halimi nuk kaloi finale per Euvizion. Sonte edhe pse ajo u perfaqesua denjesisht ku...

Sot dita botërore e monumenteve dhe vendbanimeve historike

Këshilli Ndërkombëtar i Monumenteve dhe Vendbanimeve Historike(International Council on Monuments and Sites-ICOMOS), në vitin 1982, ka krijuar ditën ndërkombëtare të monumenteve dhe vendbanimeve historike,...

Fati mizor i shkrimtares së parë shqiptare: Në 33 vjet izolim punoi si...

Ishte viti i ri. 1 janar 1977. Në një dhomë të varfër, në barakën e saj, në një skaj të mjerë të Shqipërisë, i...

Çka eshte Dadaizmi

Dadaizmi, që ka marrë emrin sipas shprehjes da-da, që në fakt paraqet belbëzimin e parë të fëmijës, është rrymë ekstreme artistike dhe letrare nga...

Origjina ilire e festës së Halloween-it

Arkifaktet e gjetura tregojnë se festa e Halloween-it është festë Ilire dhe është festuar fillimisht një herë në vit në Cakran të Fierit në...

Themelohet klubi alpin bjeshkatar “Struga”

Me shume se 150 bjeshkatar nga Maqedonia, Shqipëria,Kosova e Presheva janë bërë bashkë ne Strugë me rastin e themelimit të Klubit te parë bjeshkatar...

Realizohet me 25 mijë pllaka, flamuri kuqezi

Një kombi vlerë më të madhe post të tjerash ka flamurin, që është nderi më i madh për qytetarët që e mbrojnë por dhe...

KADAREJA TË ENJTEN NË KOSOVË PËR ÇMIMIN ‘LETËRSIA SHQIPE’

Gjatë ditës ai do të takojë disa krerë institucionalë, përderisa në orën 11:00 do të pranojë çmimin e Ministrisë së Kulturës, “Letërsia shqipe”. Shkrimtari shqiptar...

Sipas “BackForward” ky është libri me të cilin identifikohen shqiptarët

Përdoruesi BackFoward në rrjetin social Reddit ka krijuar hartën letrare të botës me librat që ose janë më të njohurit nga secili shtet, ose...

Ish-refugjatja nga Kosova, në serialet amerikane

Rezeta Veliu thotë se nuk ekziston diçka që quhet “ëndrra amerikane”. “Çdo njeri e ka idenë e vet se çfarë është domethënia e ‘american dream’...

Formohet keshilli ne Ministrine e Kultures nga eksperte te theksuar!

Ministria e kultures se Republikes se Maqedonise ka formuar keshillin per kulture ne te cilen jane zgjedhur shkencetare te theksuar, ekspert, artist dhe punetore...

Fotografia artistike e Mimoza Veliu ne Çifte Hamam

 Ne Galerine nacionale te Maqedonise ne objektin Çifte Hamam me 5 shtatore ne oren 20 do te hapet ekspozita e Mimoza Veliu me titull Fotografia...

Bendi gjerman “dridh” Triestën me këngë shqipe (Video)

Këngët shqipe janë të përhapura në të gjithë botën.Bendi gjerman “FABULA” ka performuar në Triestë me vallen popullore: ‘Gajdexhiu’ dhe ‘Lute nana bijën rri...

67 vjet nga premiera e parë e Teatrit Shqiptar ne Shkup

  Me rastin e 67 vjetorit  nga premiera e parë e Teatrit Shqiptar ne Shkup do jepet shfaqja "G" Interpretojne: Adem Karaga, Vjollca Bekteshi, Genci Mirzo,...

Magjia e violinës së Shkëlzen Dolit për të dytën herë pushtoi Tetovën

Magjia e violinës së Shkëlzen Dolit për të dytën herë pushtoi Tetovën Edicioni i 5-të i festivalit Tetova Feston Nëntorin filloi me edicionin e 5-të...

Sot në ora 13:00 shpallet fituesi i Nobelit në Letërsi, Ismail Kadare njëri...

Akademia Suedeze njofton se çmimi Nobel për Letërsi do të ndahet sot me fillim nga ora 13:00, ndërsa shkrimtari i njohur shqiptar, Isalmil Kadare,...

Shiten biletat për koncertin e Petrit Çekut në Zagreb

Çeku po ashtu do të performojë edhe si solist dhe muzikant dhome, krahas edhe lojës me Ansamblin e Solistëve të Zagrebit. Janë shitur të gjitha...

Zbulohet qyteti i humbur prej 2,000 vitesh, tani duket befasues

Hulumtuesit kanë zbuluar një qytet të lashtë romak, ku mendohet të ketë qenë humbur për më shumë se 2.000 vjet. Ucetia që ndodhet në...

Këto janë 12 gjërat që duhet t’i dini për Oscarin

12 gjërat që duhet t’i dini për Oscarin. 1. Emri ‘Oscar’ vjen nga drejtori i The Academy, Margaret Herrick. Në 1931, pasi ai ishe...

Genci Mirzo dhe Dritero Ame ne filmin “Gruaja pa kohe”

Një tjetër projekt filmik i metrazhit të shkurtër është duke u finalizuar nga xhirimi. Ky projekt mban titullin “Gruaja pa kohë” e që së...

Java e Filmit Shqiptar në Nju Jork prezanton programin e filmave garues

Nga: Ermira Babamusta, New York Çdo vit, festivali i filmit shqiptar në Nju Jork, “Java e Filmit Shqiptar” (Albanian Film Week -AFW) rrit nivelin kulturor...

Mrika Krasniqi: Arroganca e Arben Zharkut

Mora shkas të bëj këtë reagim kundër deklaratave te ulëta e poshtëruese të drejtorit të QKK-së Arben Zharkut, që kishte bërë kundrejt komunitetit artistik...

“The Sun”: Ja kush është këngëtari që përfaqëson Shqipërinë në Eurovizion

Tabloidi i njohur britanik “The Sun”, i ka kushtuar një artikull këngëtarit Eugent Bushpepa, si përfaqësuesin e Shqipërisë në “Eurovizion”. Artikulli i titulluar “Kush...

Ekspozitë fotografishë bardhë e zi në Çifte Hamam në Shkup

Në galerinë kombëtare Çifte Hamam do të hapet ekspozita e fotografive – bardhë e zi – të Dominique Goethe, këshillëtar i parë në ambasadën...

Thesaret e fshehura të Drinit

  Njohuritë për këtë kulturë të vjetër dolën në dritë rreth vitit 1898 kur arkeologë të huaj ranë në gjurmët e një varreze të madhe...

Kreshnike Iljazi nga Tetova për së dyti herë sfilate mode në Shkup –...

Zemra e modës rreh në Shkup me rastin e ‘Fashion Weekend Skopje” ku entuziastët e modës takohen me trendet më të avancuara të veshjeve...

Festivali multikulturor tërheq vëmendjen e turistëve dhe qytetarëve të Beratit

Panairi i Librit dhe Artizanatit ka tërhequr vëmendjen e turistëve në Berat, duke bërë që qyteti të gumëzhijë në këto ditë të nxehta. Eventi...

100 vjetori i lindjes së Prenk Jakovës, familjarët kërkojnë rikthimin e operës “Mrika”

  Kompozitori i operës së parë shqiptare Prenk Jakova në 100 vjetorin e lindjes u përkujtua në Akademinë e Shkencave. Për herë të parë u...

Kadare: Ndarja nga jeta e Agollit, lajmi më tronditës i këtij dimri. Do...

Shkrimtari i mirënjohur Ismail Kadara e ka konsideruar lajmin për ndarjen nga jeta të Dritëro Agollit, një nga njoftimet më tronditëse të këtij dimri. Nga...

Kush është kryeministri shqiptar që vdiq nga overdoza e kokainës dhe Enver Hoxha...

Iliaz Bej Vrioni, ishte një nga patriotët dhe politikanët më të mëdhenj të historisë së Shqipërisë në fillim të shekullit XX. Iliaz Bej Vrioni u...

Kjo është historia e Ermal Metës, krenarisë shqiptare në Sanremo 2017

Suksesin në festivalin e fundit të Sanremos, Ermal Meta ja ka kushtuar nënës së tij që sipas tij i ka mësuar të mos bindet Është...

Njihuni me gruan e vetme që braktisi Pikason, të gjithë të dashurat e...

Pablo Pikaso ishte piktor, projektues grafik dhe skulptor spanjoll.  Konsiderohet si njëri nga artistët më të  rëndësishëm të shekullit XX. Ka punuar më shumë 15.000 piktura, vizatime, grafika, plastika dhe qeramika. Krahas artit...

Familja Veseli nderohet për shpëtimin e hebrenjve gjatë Luftës së Dytë Botërore

Rrënjët e këtij akti nderimi gjenden tek Besa, një traditë shqiptare që tejkalon çdo ndasi fetare, që ofron strehë e mbrojtje pa asgjë në...

Eksponate të Muzeut të Xhepçishtit do të prezantohen në Muzeun e luftës maqedonase

  Në Muzeun e luftës maqedonase do të ekspozohen sot shenjat (faleristika) e organizatës së muzeut më të vogël që gjendet në fshatin Xhepçisht të...

Miranda Hashani feston 30 vjetorin e karierës

Këngëtarja e njohur shkupjane Miranda Hashani sonte feston 30 vjetorin e karierës së saj të suksesshme të shoqëruar me shumë këngë e projekte të...

Rrënjët shqiptare në Greqi, studimi i BE-së: Janë 696 fshatra ku flitet shqip

Projekti i vitit 1987 i Bashkimit Evropian me studiues nga shumica e vendeve  anëtare për të faktuar praninë e shqiptarëve në shtetin Helen përmes gjuhës...

Londra e Parisi bashkohen për ekspozitën më unike me veprat e Piacassos

Londër, 1 shkurt - Veprat më të mëdha të Picassos po bëhen bashkë për “herë të parë” në një ekspozitë në Londër dhe në...

Aleksandri ose Leka i Madh: Unë jam Ilir! May 8, 2017 145 0

  Riqarkullon në median shqiptare zbulimi i bërë nga studiuesja e shquar italiane Lucia Nadin në vitin 1997 – një testament i Aleksandrit të Madh...

BBC shpërndan foton e Marubit, Rama: Muzeu i ri nën dritën e Evropës

Muzeu i ri Kombëtar i Fotografisë në Shkodër duket se ka arritur famë ndërkombëtare. Në një nga kronikat e BBC, fotoja e një portreti vajze...

Kush do ta përfaqësojë Shqipërinë në Eurovizion?

Radio Televizioni Shqiptar sot ka hapur edhe zyrtarisht konkursin për këngët pjesëmarrëse në Festivalin e Fundvitit. Nga ky festival, triumfuesi shkon edhe në Eurovizion, në...

Në galerinë e arteve në Tetovë u mbajt ekspozita e Valmir Azirit

Në galerinë e arteve në Tetovë u mbajt ekspozita personale e Valmir Azirit. Valmir Aziri është dizajner i grafikës që ka studijuar në universitetin...

Rita Ora do të performojë më 17 shkurt në Prishtinë

Këngëtarja më famë botërore, Rita Ora do të marrë pjesë në manifestimin qendror që do të organizohet në Prishtinë, për 10-vjetorin e pavarësisë së...

Ish kongresmeni amerikan: Një film mbi Skënderbeun, nga producentët më të mirë të...

  Joe DioGuardi, ish kongresmen në Amerikë, dëshiron ta realizojë një film mbi Gjergj Kastriot Skënderbeun. DioGuardi, i cili është me origjinë shqiptare, i ka treguar...

Kjo eshte kenga qe do perfaqesoj shqiptaret ne Eurosong

https://youtu.be/9e3usZ779pw  

Piktori qe punonte naten dhe flinte diten

Pablo Ruiz Picasso (sqt. Pablo Ruis Pikaso) lindi në 25 tetor 1881 më Málaga; vdiq më 8 prill 1973 në Mougins, Francë. Ishte piktor,...

U nda nga jeta Aktori i klasit të parë Sefedin Nuredini.

U nda nga jeta Aktori i klasit të parë Sefedin Nuredini. Mbledhja komemorative do të mbahet sot në Teatrin e Komedisë në ora 12.00 Varrimi do...

Bes Kallaku realizon ëndrrën, fiton audicionet në spektaklin e njohur italian (Video)

Aktori humorit Bes Kallaku duket se është duke ecur me hapa të sigurt sa i përket arritjeve të tij në karrierë. Ai ka publikuar një...

Një balerinë shqiptare në New York

Adela Lami e ka ngritur karrierën mes Tiranës dhe Nju Jorkut. Balerina e njohur e cila ka një kontratë me kompaninë "Ajkun Ballet Theatre"...

Kostumi origjinal tradicional i Nënë Terezës u ekspozua për herë të parë

Kostumi i Nene Terezes i ekspozuar per here te pare per publikun ne Muzeun Historik Kombetar, pjese e fondeve te Institutit te Antropologjise dhe...

Aktorja e njohur shfaqet si Shote Galica (FOTO)

Aktorja duket mjaft bukur nga Deçani Florentina Ademi është aktorja e njohur kosovare, e cila ka marrë pjesë në shumë filma, shfaqje teatrale, por...

Gjendet një vizatim i Rembrandtit pas 250 vjetëve!

Zbulimi i autorësisë është përshkruar si një “sensacion” i vërtetë nga Muzeu “Herzog Anton Ulrich” në Braunschweig të Gjermanisë, shkruan CNN. I njohur si “Braunschweig...

Homazh përmes vargjeve të Dritëro Agollit

Vebi Bexheti Edije se kur do vdesish ,e pritje se do vijë ajo ditë, prandaj porosite:,, Pas dite do vdes, e bëmani gati kufomën”. Nuk...

Zbulimi surprizues, çfarë gjendet poshtë varrit të Skënderbeut në Lezhë (Foto)

Të shumtë janë vizitorët dhe turistët që ndërsa kanë vizituar vendvarrimin e Skënderbeut në Lezhë nuk e kanë ditur se poshtë këmbëve të tyre...

“Shfaqja qe shkon Mbrapsht” nga Teatri Shqiptar Shkup

SHFAQJA QË SHKON MBRAPSHT, Premiera 15 dhe 16 Mars 2016 Regjisor: Agon MYFTARI Shqipëroi: Artur Lena sipas tekstit të: Henry Shields, Jonathan Sayer, Henry Lewis Skena: Krste...

GRATË QË EMANCIPUAN MAQEDONINË SHQIPTARE

  Në një shoqëri që për pjesën më të madhe ishte analfabete, episode të veçanta të femrave shqiptare me integritet sikur e bëjnë të pabesueshëm...

“Shfaqja që shkon mbrapsht” Premiere ne Shkup ( foto, video)

https://www.facebook.com/AlbanianTheatre/videos/1384301481593228/ , sipas tekstit të Henry Shields, Jonathan Sayer, Henry Lewis e që është shqipëruar nga Artur Lena, dërgon si regjisor në Teatrin Shqiptar të...

Nesr mbahet Festivali tradicional i këngës qytetare “TEUTA”

Tetova Feston Nëntorin 2016, prezanton Festivalin tradicional të këngës qytetare "TEUTA" Do të performojnë: - Kori i grave të Pejës - Ansambli "Isuf Myzyri" - nga Elbasani -...

Shuhet në moshën 79-vjeçare violinisti Hysen Badivuku

  Dikur violinist i Orkestrës Popullore të Radiotelevizionit të Prishtinës, e pasluftës violinist dhe arkivist në Filarmoninë e Kosovës, Hysen Badivuku, kujtohet si njëri ndër...

52 vjet nga vdekja e Fan Nolit

Sot mbushën 52 vjet nga vdekja e diplomatit të përkryer, ekspertit të politikës ndërkombëtare, përkthyesit, priftit, poetit e historianit shqiptare dhe mjeshtërit të debatit,...

Hapet në Sarajevë “Muzeu i Fëmijërisë së Luftës” (FOTO)

Muzeu i Fëmijërisë së Luftës është hapur mbrëmë dhe të parët që kanë hyrë brenda kanë qenë personat që kanë dhuruar gjërat e tyre...

Dijana Toska promovon librin ‘Rruazat e Jetes”

QIK – Shkup Ju fton në Promovimin e librit “RRUAZAT E JETËS”,nga Dijana Toska. Librin do ta promovojnë: Lindita Ramushi Dushku – shkrimtare, Evis...

Ekspozita e Marubit në Amsterdam, 54.600 vizitorë në dy muaj

Fotot e Marubit në Amsterdam kanë ngjallur një interes të jashtëzakonshëm. Bëhet e ditur se 54.600 vizitorë regjistron ekspozita “Dinastia Marubi- 100 vite të...

Akademi përkujtimore kushtuar aktorit Sefedin Nuredini

Të martë në Teatrin e Kumanovës, do të mbahet akademi përkujtimore kushtuar aktorit tashmë të ndjerë Sefedin Nuredini, shkruan KultPlus. Aktori e regjisori shqiptar...

Si do të jetë filmi i parë shqiptar i zhanrit horror

“Bloodlands” do të jetë filmi i parë shqiptar horror i cili me siguri në vazhdim do t’u hapë  rrugën edhe filmave të tjerë të...

“Nëse jetoj në lagjen e Shekspirit, nuk më duhet të vizitoj Pitagorën”

"Cdo individ posedon aftësi dhe talente unike. Sistemi edukativo-arsimor duhet të kultivon po ato talente, në vend që të pasojë traditat e intelektualëve në...

Sopranoja Ermonela Jaho shkëlqen në Peralade, mediat spanjolle e krahasojnë me Maria Callas

Sopranoja e famshme Ermonela Jaho është ngjitur në skenën e Festivalit Peralade të Spanjës, ku në edicionin e 31-të, ishin pjesëmarrës artistët më me...

Kur ‘Vallja e Shotës’ emocionoi publikun në Kazakistan

Ansambli Akademik i Universitetit të Prishtinës, dikur, në vitin 2006, ishte pjesëmarrës në një festival këngësh e vallesh në Kazakistan. Një formacion me të rinj...

ELINA DUNI FITON NË ÇMIMET ZVICERANE PËR MUZIKË

Këngëtarja Elina Duni është në mesin e fituesve në çmimet Swiss Music Prize 2017. Janë gjithsej 15-të këngëtarë që e marrin këtë çmim këtë vit. “Elina...

“The New York Times”: Gjuha Shqipe në mesin e 3 gjuhëve më të...

Sipas prestigjiozes amerikane “The New York Times”, gjuha shqipe radhitet në mesin e 3 gjuhëve më të vjetra të botës. Në këtë studim, paraqiten fakte...

Filmi me Bekim Fehmiun do të shfaqet në kinematë e Francës

Filmi kësisoj do të rikthehet nëpër kinematë e Francës në tetor të këtij viti. Filmi “Mlbedhësit e puplave”, një prej filmave më të mirë në...

Ndahet nga jeta aktori i madh, Hadi Shehu

Aktori i madh i teatrit kosovar, Hadi Shehu, është ndarë nga jeta në moshën 68 vjeçare. Lajmin për vdekjen e tij e ka bërë të...

‘Ernest Hemingway ishte një spiun rus’

“Ajo që gjeta ishte regjistrimi i Hemingway që kishte pranuar rekrutimin nga NKVD, që është paraardhëse e KGB-së. Ky është si një moment i...

Shqipja, gjuha që flitej dhe shkruhej shtatë mijë vjet më parë, pesë mijë...

Edhe germat e përdorura në të dyja poemat e Homerit janë germa të abecedarit pellazg, i njohur qysh në kulturën pellazge Vinkë-Turdas (mijëvjeçari 6...

Këto janë dhjetë këngët më të mira të Turqisë në Eurovizion (VIDEO)

Turqia e ka fituar Eurovizionin në vitin 2003, me këngëtaren Sertab Erener, ndërsa një vit më pas në Turqi edhe Shqipëria do të debutonte...

Saimir Strati me portretin e Nënës Terezë, shënon rekordin e dhjetë në Guinnes

1.5 milionë kapëse teli në ngjyrë të bardhë dhe kafe për të realizuar mozaikun më të madh në botë në këtë kategori të re,...

Pesëmbëdhjetë librat motivues, që duhen t’i lexoni patjetër

Të jesh 25-vjeç është diçka e vështirë. M’u desh një kohë më e gjatë se shumica e atyre tek të njëzetat, por pasi mbusha...

“Makbethi” i Teatrit Shqiptar të Shkupit nesër mbrëma në skenën e TKK në...

Në skenën e Teatrit Kombëtar të Kosovës në Prishtinë nesër, e mërkurë, 14 dhjetor, do të shfaqet tragjedia e Uiliam Shekspirit “Makbethi” në interpretim...

Tre zëra shqiptarë sivjet do të jehojnë në Eurovizion (VIDEO)

Eugent Bushpepa, Eleni Fourera (Entela Fureraj) dhe së fundmi Ermal Meta, janë shqiptarët që do pushtojnë sivjet Eurovizionin, shkruan KultPlus. Jo një po tre. Tre...

Tjetër skandal në “Këngën Magjike”

Edicioni i 18-të i festivalit Kënga Magjike mblodhi emrat më të njohur të skenës muzikore shqiptare. 21 çmime u ndanë në natën finale të 10...

S’do ta besoni se ku është duke bërë prova Gresa (Foto)

Aktorja Gresa Pallaska duket se ka pasur një ditë të zënë sot Ajo ka treguar se është në prova dhe roli i saj është të...

Në Qendrën Informative Kulturore – Shkup do të mbahet Projekti Multimedial “Buzëqeshja e...

Në Qendrën Informative Kulturore – Shkup do të mbahet Projekti Multimedial "Buzëqeshja e thyer", nga Nehat Beqiri në sallonin e ekspozitës Imperial, me 5...

Grupi Folklorik më i kompletuar i Ansamblit DUFLLA

  Në Festivalin ndërkombëtar “Shkupi Folk Fest 2017” që u organizua për herë të parë në komunën e Sarajit, ansambli DUFLLA ishte pjesmarrëse në natën...

Nick Cave, me 28 tetor në Beograd

Nick Cave është 59 vjeçar ndërsa është aktiv në muzikë që nga viti 1973. Nick Cave, një prej këngëtarëve më të mirë në Australi, do...

Maqedonia nuk merr pjesë në Eurovision, ja arsyet

Emri i Maqedonisë nuk u gjet në listën e 42 pjesmarrësve në festivalin e këngës evropiane (Eurovision) për vitin e e ardhshëm. Si arsye se...

Një kopje e lashtë e Kuranit e gjetur në Universitetin e Birmingamit i...

Një kopje e lashtë e Kuranit e gjetur në Universitetin e Birmingamit mund t’i përkiste Abu Bakr, një prej myslimanëve të parë në botë. Nga...

Me rastin e donacionit të veprave figurative të piktorit të njohur shqiptar Omer...

Me rastin e donacionit të veprave figurative të piktorit të njohur shqiptar Omer Kaleshi dhe në kuadër të javës së përkushtuar për veprimtarinë e...

Koncert madheshtor per diten e Alfabetit Shqip ne Manastir

Nën përkujdesjen e Zv.kryeministrit të RM-së, z. Hazbi Lika, me rastin e shënimit të 109 vjetorit të Ditës së Alfabetit të gjuhës shqipe, me...

Pse shqiptarët janë të parët në botë për këtë gjë…

(Në vënd të një editoriali) Po e shikoja me kërshëri fjalën që mbajti për librin e fundit të Mustafa Nanos historiani që për mua është...

Qytet më të vjetra shqiptare

Zanafilla e qyteteve të Shqipërisë është e lashtë. Qytetet më të vjetra janë Buthroti (Butrinti), Apolonia, Dyrrahu (Durrësi) dhe Orikumi, të themeluar që në...

50 hijet më të errëta

Shqipëri: Oraret e rezervuara për shfaqjen e këtij filmi aq të shumëpritur janë plot 16. Dilema e vazhdimit të romancës së shumëpritur mes Ana-s dhe...

Shoqëria Kulturore Artistike “SHQIPONJA” më datë 19,20 dhe 21 Maj , organizon Festivalin...

Shoqëria Kulturore Artistike “SHQIPONJA” më datë 19,20 dhe 21 Maj , organizon Festivalin Ndërkombëtar “SHKUPI” FOLK-FEST 2017 ku për herë të parë do të...

Këngëtari shqiptar favorit për të fituar festivaln e ‘Sanremo’-s këtë vit

Ky mund të jetë viti i Ermal Metës. Këngëtari me prejardhje shqiptare, por që po bën karrierë muzikore në Itali, konkurron edhe këtë vit...

Prejardhja e emrit Shqipëtar!!

Prejardhja e emrit Shqipëtar!! Pirroja ishte ,ndoshta, sundimtari më i shquar i Epirit. Ai, si pasardhës i largët i Akilit, ishte biri i Akidit. Kushëriri...

Gjithçka gati për ceremoninë Oscar

Muzikali romantik “La La Land” është pretendenti kryesor për disa statueta, pasi është nominuar në 14 kategori. Duket se gjithçka është gati në Hollywood për...

Regjisorja e njohur meksikane bën film për luftën e Kosovës

  Vjollca Bajraj asnjëherë nuk kishte menduar të bëhej aktore, mirëpo ajo tashmë është në mes të xhirimeve në filmin artistik të regjisores së famshme...

Aktivitete për ditën ndërkombëtare të trashëgimisë

Me rastin e 29 Shtatorit, “Dita Kombëtare e Trashëgimisë  Kulture”, Ministria e Kulturës, Institucionet e Trashëgimisë në të gjithë vendin  kanë programuar për të...

Në Tetove u shfaq projekti filmik “Copa të kohëve që duhej të ishin...

Projekt filmik ''KOHË QË DUHEJ TË ISHIN JETË''. Interpretimi i letërsisë nëpërmjet roleve dramatike dhe në marrëdhenie ndërlëndore. Marrin pjese nxënësit e gjimnazit ''Kirili...

12 Dymbedhjete Arkitektet që ndryshuan botën

Nga koha në kohë, ekziston gjithmone një artist i madh që ndryshon mënyrën se si ne i perceptojnë kryeveprat, njerëzit e tjerë dhe na...

Rama njofton rihapjen e Parkut Arkeologjik të Apollonisë

Kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama e ka filluar këtë javë me një lajm të mirë. Ai njofton rihapjen e Parkut Arkeologjik të Apollonisë, i cili...

Greqi: Gjendet qyteti i humbur

Arkeologët kanë zbuluar një qytet 2500-vjeçar në Greqi. Shkencëtarët e universiteteve të Gothenburgut dhe Bournemouth kanë eksploruar mbetjet e fshatit të quajtur Vlochos, 300...

10 monedha të Periudhës Ilire

Me çfarë paguanin në lashtësi ilirët, pasardhës të të cilëve jemi ne, shqiptarët e sotëm? Këto janë dhjetë monedha të peirudhës së Ilirëve. Në vendbanime të...

Sot ne sheshin “Skenderbej” ne Shkup vjen orkestra simfonike e RTSH

Sonte Кoncert-Orkestra Simfonike e RTSH-Tiran,28 gusht,Sheshi "Skenderbej"-Shkup,ora 20.00.

Në Tetovë shfaqet filmi “Shok”

Në kuader te festivalit te filmit "Oda" te merkuren ne Tetove ne pallatin e kultures do te shfaqet filmi shqiptar i cili ishte i...

Telefonat e mençur: Cili ekran është më i mirë?

Përgjigjja në pyetjen “Cilin telefon duhet ta blej?” më së shpeshti është i ndërlidhur me dy faktorë: madhësinë e ekranit dhe buxhetin në dispozicion. Këdo...

Ne Tetarin Shqiptare Shkup do te luaje shfaqja” Darka e Thërrimeve”

Ne Teatrin Shqiptar ne Shkup shfaqet" Darka  e Therrimeve. Shfaqja do te luaje me date 26.27,28 nentore. Autor:Refet Abazi, Regjia:Qendrim Rijani, luajne: Luran Ahmeti...

Aleksandri i Madh: Unë jam Ilir!

Riqarkullon në median shqiptare zbulimi i bërë nga studiuesja e shquar italiane Lucia Nadin në vitin 1997 – një testament i Aleksandrit të Madh...

MUZEU I ARTIT MODERN TË PARISIT VJEN NË PRISHTINË

Në kuadër të edicionit të 17-të të Frankofonisë në Kosovë, Ambasada e Francës në Kosovë dhe Galeria Kombëtare e Kosovës fton Muzeun e Artit...

Koha kur hebrenjtë vishnin burkën: ekspozita që shfaq modën e tyre të shekullit...

Kur Muzeu i Izraelit vendosi një veshje të stilit burka në një ekspozitë mbi veshjet hebraike, shumë vizitorë u habitën: çfarë ka...

Del në shitje Pallati jugosllav i Titos në New York (FOTO)

Pallati është i bukur, i madh, apartment që do ta kishte lakmi çdokush. Shtëpia po del në shitje për herë të parë në 70-të vite,...

Sot shënohet Dita Botërore e Teatrit

Instituti ndërkombëtar teatror INT është themeluar në vitin 1948 nga UNESCO-ja dhe është organizata më e rëndësishme joqeveritare në sferën e arteve interpretuese 27 marsi...

Italia i jep të gjitha grave hyrje të lirë në muzeume për të...

Italia është duke i dhënë të gjitha grave hyrje të lirë në muzetë e vendit të mërkurën për të shënuar Ditën Ndërkombëtare të Gruas. Ministri...

“Ushtria e Ui Tomasit” e Teatrit të Tetovës, mirëpritet në festivalin ndërkombëtar të...

Mbrëmë u dha premiera e shfaqes “Ushtria e Ui Tomasit” e Teatrit të Tetovës në festivalin ndërkombëtar të Teatrove në Bursa të Turqisë. Është pritur...

Vjena në Tiranë, koncert nga Shkelzen Doli

Vjena në Tiranë Një ditë pas koncertit të Filharmonisë së Vjenës, ndjekur në mbarë botën prej më shumë se një miliard teleshikuesish, violinisti Shkëlzen Doli...

Tribunë shkencore për “Festat e kalendarit popullor”

Sot me rastin e shënimeve të festës së vjetër pagane, Ditës së Verës, në Institutin e Trashëgimisë Shpirtërore e Kulturore të Shqiptarëve në Shkup,...

Përballja me vdekjen e alpinistes Uta Ibrahumi!

Në një intervistë ekskluzive, të parën pas kthimit nga maja e dytë në Himalaje, alpinistja Uta Ibrahimi flet me emocion për përballjen me vdekjen...

10 xhamite me te medha ne bote

10: Qol Sharif Mosque   Advertisement 9: Sabanci Mosque   8: Sultan Omar Ali Saifuddin Mosque   7: Faisal Mosque   6: Sheikh Zayed Mosque . 5: Floating Mosque   4: Mosque of Cordoba   3: Al-Aqsa Mosque   2: Masjid-e-Nabawi   1:...

Ismail Kadare nominohet për çmimin Man Booker International

Të nominuarit e tjerë janë Amos Oz, Mathias Enard, Samanta Schweblin dhe autorë të tjerë. Shkrimtari shqiptar Ismail Kadare është në listën e ngushtë të...

10 gjuhët më të vështira në botë, shqipja renditet e 5

Të mësuarit e një gjuhe të huaj,nuk është aspak e lehtë. Duhet thënë se disa janë më të lehta për tu mësuar se të...

Nesër n’8 n’CTC Shkup komedi nga Teatri Tempulli

Teatri Tempulli shfaq komendine I SEMURI PER MEND Nga Jan-Baptiste P.Molier te pershtatur nga Ben Apolloni dhe ne regji te Bekim Ismanit I semuri per mend...

Miliona njerëz përcjellin drejtpërdrejt Ermonela Jahon nga Opera Mbretërore e Londrës

“Plot pasion, dashuri, shpresë dhe në fund dëshpërim. Butterfly – e përjetshme. Faleminderit Operës nga Torino” ka shkruar një prej shikuesve të spektaklit. Në mbi...

Skulpturat më të famshme të botës

Një listë me veprat e famshme të kësaj forme arti, sipas vlerësimeve të specialistëve dhe njerëzve që kanë pasur rastin t'i shohin nga afër....

Ermal Meta mund këngëtarët “big” të Italisë, i treti në festivalin e Sanremos

Ermal Meta, këngëtari shqiptar, pjesëmarrës në Sanremo 2017, ka rrëmbyer vendin e tretë në  festivalin më të rëndësishëm të Italisë. Kënga e tij ‘E ndaluar...

Festivali i Kitarës, për herë të parë në Tiranë

Festivali nisi këtë të premte në Teatrin e Metropolit dhe vijon të mbahet në mjedise të ndryshme të kryeqytetit. Festivali i Kitarës “Guitar Sounds Festival”...

LOJA nikoqire e Festivalit POP AP AKTO.

  Per të gjithë ju që jeni të mërzitur nga kampanja politike, Qendra LOJA ju ofron dicka te veçantë sot dhe nesër (2 & 3...

U HAP ESKPOZITA E PIKTORIT NGA GOSTIVARI BASHKIM MEXHITI

Në Qendrën Kulturore Informative në Shkup, mbrëmë u hap ekspozita personale, e katërmbëdhjeta me radhë, e piktorit të mirënjohur nga Gostivari, Bashkim Mexhiti. Në...

Hapen klasat e para në gjuhën shqipe në Çamëri

Kryetarja e Lidhjes së Mësuesve Shqiptarë në Greqi, Anila Kila përmes një postimi në Facebook deklaron se fëmijët shqiptarë në Artë dhe në Atikë...

RRINI TE KYQUR

0FansaPëlqeje
95NdjekësitNdjek
958NdjekësitNdjek
1NdjekësitNdjek
291NdjekësitNdjek
27AbonentëAbonohu
Close