Wednesday, March 29, 2017

Lufta kundër IS-it, EBA jep 50 milionë euro për Interpolin 

Autoritetet e Emirateve të Bashkuara Arabe(EBA) njoftuan se kanë dhënë 50 milionë euro për Interpolin për të mbështetur përpjekjet në luftën kundër kriminalitetit botëror...

Tronditet Anglia, aksident i rëndë i David Beckam

David Beckham ka pësuar një aksident automobilistik ndërsa drejtonte makinën dhe po udhëtonte me djalin e tij Brooklyn. Incidenti ka ndodhur pas ndeshjes së Arsenalit, në...

Hëngri 40 thika për dy muaj, i nënshtrohet ndërhyrjes kirurgjikale

Kirurgët e konsiderojnë operacionin më të tmerrshëm të bërë ndonjëherë. Bëhet fjalë për një burrë në Indi, i cili kishte gëlltitur 40 thika metalike...

Pas therjes me thikë, vdes shqiptari në Suedi

Një djalë i ri shqiptar, është therur me thikë në Suedi. Viktima është 18- vjeçari nga Peja, Suad Hajron Shkreli, i cili jetonte në...

Gratë myslimane të Londrës bëhen bashkë për t’u solidarizuar me viktimat...

Gratë myslimane janë mbledhur në Urën ‘Westminster’ në Londër për të treguar solidaritet me viktimat e sulmit terrorist. Një grup grash, që thanë se...

40 të lënduar nga orteku i borës në Japoni

Në qendrën e skijimit në lindje të Japonisë, si rezultat i ortekut të borës, janë lënduar 40 persona, transmeton Klan Kosova. Agjencia e lajmeve Kyodo,...

Parashikimet e tmerrshme/ Këto janë katastrofat që do t’i ndodhin botës

Kësaj pyetjeje është munduar që t’i japë një përgjigje Jane Goodall, antropologe e njohur që për më se 40 vjet ka studiuar jetën shoqërore...

Vajza e atentatorit të Londrës kundër burkës dhe ideve të babait

Ka sunduar median britanike historia e Teegan, vajza 18-vjeçare e vrasësit të Londrës, Khalid Masood, që kundërshtoi t’i bindej urdhrave të babait, që donte...

Përleshje me thika midis serbëve e rusëve pas ndeshjes miqësore

Dy tifozë rusë janë shtruar në spital me lëndime të rënda në trup, pasi u goditën me thika pas ndeshjes miqësore të futbollit mes “Yllit...

I hedh acid në fytyrë dhe i vë flakën të dashurës...

I dashuri xheloz dhe i çmendur i ka hedhur acid fytyrës të dashurës së tij dhe i ka vënë flakën asaj, pas një postimi të qenit...

Kush po kërkon vrasjen e Erdoganit ?

 Në mitingun e organizuar në Bern të Zvicrës kundër ndryshimeve kushtetuese në Turqi, nga ana e përkrahësve të organizatës kurde PKK, presidenti i Turqisë,...

Papa shpall shenjtorë edhe dy fëmijë, motër e vëlla

Kisha universale do të pasurohet me 36 Shenjtorë e 40 të Lumnuar të rinj dhe sidomos emocion i thellë për miliona besimtarët, që kanë...

Vdes në rrethana misterioze politikani!

Ish-politikani kontrovers sllovak, Frantisek Gaulieder vdiq dje në rrethana misterioze, njoftoi media lokale. Politikani u shtyp nga një tren duke e çuar median të spekulonte...

Tjetër sulm me veturë në Londër, tre të plagosur rëndë (Video)

Të paktën tre persona janë dërguar në spital në Islington, në Londër, pasi një makinë u nis me shpejtësi drejt këmbësorëve dhe filloi t’i...

Frikë dhe panik në Monte Karlo gjatë një grabitje me armë

[youtube https://www.youtube.com/watch?v=c_w55gLDLkQ] Momente frike dhe paniku kanë shoqëruar kalimtarët në Monte Karlo gjatë grabitjes së një dyqani bizhuterish Cartier. Në fillim agresorët hapën zjarr në një...

Trump ka diskutuar ekstradimin e Gylenit në Turqi

Stafi i fushatës së Donald Trumpit ka diskutuar atëherë largimin e Fetullah Gylenit nga Shtetet e Bashkuara. Pretendimin e ngre ish-drejtori i CIA’s në 1995,...

Një i vdekur, tre të lënduar në Pensilvani të SHBA

Autoritetet nga perëndimi i Pensilvanisë kanë bërë të ditur se është vrarë një person dhe tre të tjerë kanë pësuar lëndime – njëri prej...

Në minibusin me 19 ulëse ishin 74 fëmijë (Video)

Policia në Henan të Kinës ka ndaluar një minibus pasi shoferi kishte mbingarkuar automjetin me fëmijë. Aty ka qenë edhe një edukatore, që së bashku...

Erdogan: I lutem Zotit që BE’ja mos të na pranojë, do...

Presidenti i Turqisë, Rexhep Tajip Erdogan, ka thënë se nëse Bashkimi Evropian refuzon ta pranojë Turqinë, kjo do t’ia lehtësonte punën Ankarasë. Ai ka thënë...

IMAMI THËRRET PËR VRASJEN E ÇIFUTËVE NË NJË XHAMI NË KANADA

Një xhami në Montreal të Kanadasë po përballet me ankesa në polici dhe qortim nga komuniteti i myslimanëve në Kanada, pasi një video e...

SULM NË FRANCË, SË PAKU TRE PLAGOSUR

Të paktën tre persona, që thuhet se janë adoleshentë, janë plagosur nga sulmi i mbrëmshëm i armatosur që ndodhi në qytetin Lille të Francës,...

Momenti kur Kryeministria britanike evakuoet nga parlamenti për t’i shpëtuar sulmit...

Një video e sapo publikuar tregon Kryeministren britanike, Theresa May, teksa evakuohet nga rojet e armatosura jashtë parlamentit britanik, ku pak metra më tutje...

Presidenti i KE-së, Junker: Nëse shkatërrohet BE-ja, do të ketë luftë...

Presidenti i Komisionit Evropian, Zhan Klod Junker i paralajmëroi SHBA-të lidhur me rrezikun nga një luft ëe re në Ballkan, nëse “shpërbëhet” Bashkimi Evropian. Këtë...

Goditet super-organizata e falsifikimit të pasaportave

Një organizatë kriminale e falsifikimit të dokumenteve të udhëtimit është shkatërruar nga policie greke, duke çuar në pranga katër anëtarë të bandës. Grupi ishte vendosur...

Familja shqiptare dëbohet në mes të natës nga Gjermania: Fëmijët në...

Në mes të natës familja Selimi ishte zgjuar nga gjumi. Të tre fëmijët Serveta, Aisha dhe Xhenis ishin të hutuar kur kishin parë policët...

Mali i Zi në Nato, Senati amerikan voton javën e ardhshme

Senati i Shteteve të Bashkuara voton javën e ardhshme mbi propozimin që Mali i Zi të bëhet anëtari më i ri i aleancës së...

MYSLIMANJA E PARË PILOTE USHTARAKE NË AMERIKËN LATINE

Pilotja ushtarake Maybeline Thoraya Boraei Alvarez, është femra e parë muslimane në forcat ajrore të një shteti latino-amerikan, ndërsa këtu nuk përfundon ëndrra e...

Lirohet ish-presidenti egjiptian Hosni Mubarak

Ish-presidenti egjiptian Hosni Mubarak, është liruar, pas gjashtë vjetësh heqje lirie. Mubarak u largua nga një spital ushtarak në Kajron jugore dhe shkoi në shtëpinë...

PËRMES TUNELIT ARRATISEN 29 TË BURGOSUR NË MEKSIKË

Të paktën 29 të burgosur, janë arratisur nga një burg në shtetin federal të Meksikës, Tamaulipas, ndërsa për të realizuar synimin e tyre, kishin...

Kjo është arsyeja pse xhamitë në Indonezi nuk u shkatërruan nga...

Kur para dhjetë viteve qytetin indonezian BandaAceh u godit nga një cunami i madh , strukturat e vetme që i shpëtuan atij ishin xhamitë. Për...

Kryebashkiakja e Zyrihut u bën thirrje shqiptarëve dhe të tjerëve: Merrni...

40 mijë banorë të qytetit të Zyrichut i plotësojnë kushtet për të marrë shtetësinë zvicerane. Tani kryetarja e qytetit insiston që ata të pajisen...

ISIS merr përsipër sulmin në Londër: Agresori është ushtari ynë!

Shteti Islamik ka marrë përsëipër sulmin terrorist në Londër, duke e cilësuar agresorin një “ushtar të Kalifatit”. Ndërkohë policia britanike ka identifikuar autorin e sulmit...

Sulmi në Londër, historia e gruas që u hodh nga ura

[youtube https://www.youtube.com/watch?v=XaZI5XWtEVE] Imazhet dramatike bënë xhiron e botës. Fuoristrada e atentatorit që ecën në trotuarin e urës së Westminister duke përplasur turistë dhe kalimtarë. Shumë...

Një nga viktimat e Londrës ishte turist, po festonte 25 vjetorin...

Tre viktimat që u vranë nga një sulm terrorist dje në qendër të Londrës, ishin Aysha Frade (mësuese), Keith Palmer (polic) dhe Kurt Cochran...

Sulmuesi i Londrës quhet Khalid Masood dhe ka lindur në Britani...

Policia britanike ka njoftuar se sulmuesi i Londrës quhej Khalid Masood. Ai ishte 52-vjeçar, i lindur në Kent dhe detektivët besojnë se së fundmi...

NJË PERSONA NË BELGJIKË TENTON TA SHTYPË TURMËN E NJERËZVE ME...

BBC ka raportuar se autoritetet në Belgjikë kanë arrestuar një person i cili dyshohet se ka tentuar ta shtypë turmën me makinë në qytetin...

VUÇIQ TAKOHET ME PUTININ PËR BASHKËPUNIMIN USHTARAK

Kryeministri i Serbisë, Aleksander Vuçiq ka deklaruar sot se gjatë ditëve të ardhshme do të udhëtoj për në Moskë për t’u takuar me presidentin...

BABAI I LINDSAY LOHAN INSISTON SE BIJA E TIJ NUK ËSHTË...

Babai i aktores, Lindsay Lohan, Michael ka insistuar se e bija e tij nuk është myslimane. Pas një shkrimi në llogarinë e tij në Facebook...

PRESIDENTI UKRAINAS AKUZON RUSINË PËR VRASJEN E POLITIKANIT RUS

Presidenti i Ukrainës, Petro Poroshenko, tha se vrasja e një ish-ligjvënësi rus në Kiev është “akt i terrorizmit shtetëror” nga Rusia. Poroshenko e bëri këtë...

LAJMI I FUNDIT/ Ish-deputeti rus vritet në Ukrainë

Ish-deputeti rus është qëlluar për vdekje në qendër të kryeqytetit ukrainas, Kiev. Ende nuk janë bërë të ditura detaje të tjera nga ky rast, shkruan...

Përsëri panik në Londër

Ndërtesa Gherkin në Londër është evakuuar, pasi shërbimet e emergjencës janë thirrur për të hetuar rreth “një erë tymi që po vinte nga kati...

U vra në sulmin e Londrës deri sa po shkonte t’i...

Një viktimë e sulmit të tmerrshëm terrorist në Westminster u vra përderisa ajo ishte duke shkuar për të marr fëmijët e saj nga shkolla. Aysha...

Shkon në 5 numri i të vdekurve në Londër, mbi 40...

Mediat angleze raportojnë se ka shkuar në pesë numri i të vdekurve, në sulmin e sotëm që ka ndodhur pranë Parlamentit britanik në Londër. Një...

Donald Trump vjen ne udhetimin e tij te pare ne Evrope

Sekretari i shtypit të Shtëpisë së Bardhë ka njoftuar udhëtimin e  parë të Donald Trump si president duke bërë zyrtare se ai do të...

Shërbimet sekrete zbulojnë identitetin e sulmuesit terrorist në Londër

I dyshuari i sulmit jashtë Parlamentit në Londër është Abu Izzadeen, i njohur më parë si Trevor Brooks. Identiteti i tij është zbuluar nga shërbimet...

Kreu i Eurogrup: Jugu i Evropës shpenzon para për femra dhe...

“Gjatë krizës së euros, vendet e veriut kanë treguar solidaritet me ato të prekura nga kriza. Si socialdemokrat i jap shumë rëndësi solidaritetit, por...

Nuk ka shqiptarë mes viktimave nga sulmi në Londër

Ministria e Punëve të Jashtme të Shqipërisë dënon me forcë sulmin e ndodhur sot në Londër, dhe i shpreh solidaritetin dhe mbështetjen autoriteteve dhe...

Kirurgia 90­-vjeçare ruse vazhdon të kryejë 4 operacione në ditë!

Kirurgia më e vjetër në Rusi, e cila është 90 vjeç ka kryer 10 mijë operacione gjatë karrierës së saj dhe është shprehur se...

Sulmi terrorist në Britani, ja momenti kur politikanët dëgjojnë të shtënat...

  Politikanë, punonjës të Parlamentit të Britanisë dhe gazetarë kanë ndërprerë menjëherë punën pasi kanë dëgjuar të shtënat e armëve jashtë parlamentit. Sipas raportimeve të fundit...

Nuk do ta besoni se çka ka bere sulmuesi ne Londer

Sulmuesi i shkeli me makinë udhëtarët në trotuar, deri në 12 të lënduar BBC raporton se së paku 4 deri në 12 persona janë lënduar...

STAY CONNECTED

0FansaPëlqeje
94NdjekësitNdjek
0NdjekësitNdjek
268NdjekësitNdjek
15AbonentëAbonohu