Thursday, February 23, 2017

Xhemati e imami përleshen me personin që deshi të këndojë ezanin...

Një akt i pazakonshëm ka ndodhur në një xhami të Prishtinës, veçse pa pasoja të rënda. Brenda faltores, imami dhe besimtarët e tjerë u ndeshën...

84 DEPUTETË KANË ARMË ME LEJE

Dy të tretat e deputetëve të Kuvendit të Kosovës bartin armë me leje. Ky numër do të përbënte kuorum të mjaftueshëm edhe për ndryshime...

Ymeri: As mos t’ju shkojë ndër mend ta shisni Kosovën

Lideri i Lëvizjes Vetëvendosje, Visar Ymeri ka përmendur një sërë argumentesh që demarkacioni me Malin e Zi, nuk mund të jetë kusht për liberalizimin...

Tragjedi në Shtërpcë, babai therr me thikë binjakët e tij

Mbrëmë në Shtërpcë ka ndodhur një tragjedi, ku një serb ka goditur me thikë dy fëmijët e tij, me ç’rast njëri ka ndërruar jetë...

Digjen dhjetë vetura në Prishtinë

Digjen dhjetë vetura në Prishtinë   Dhjetë vetura janë djegur në lagjen Dardania në Prishtinë, si pasojë e djegies së kontejnerët të mbeturinave, njofton Klan Kosova. Besohet se...

Trend në Kosovë nuk janë më emrat shqip (Video)

Familjet e Kosovës kanë filluar të heqin dorë nga tradita që fëmijëve t’u vendosin emra shqip. Prindërit kosovarë tash preferojnë që për fëmijët e tyre...

Ja politikanët që braktisën Kosovën për 9-vjetorin e Pavarësisë

Nga Blendi Gashi Përvjetori i nëntë i pavarësisë tregoi qartë se është zbehur jo pak dëshira për të festuar tek kosovarët. Kjo u pa më...

“19 të këqijat që i ndodhin Kosovës nëse nuk kalon Demarkacioni”

Këshilltari për media i kryeministrit, Faton Abdullahu, ka renditur 19 gjëra, sqë mund të ndodhin nëse nuk ratifikohet Demarkacioni. Ai në një status në Facebook...

Mos votimi i Demarkacionit çon Kosovën në zgjedhje

Nëse në Kuvend nuk votohet ratifikimi i Demarkacionit me Malin e Zi, atëherë zgjedhjet e parakohshme në Kosovë janë të pashmangshme. Ndonëse zyrtarët e PDK-së...

Presidenti: Spanja nuk është Serbia e Millosheviqit, duhet ta njohë Kosovën

Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi, i ka bërë thirrje qeverisë spanjolle që ta njohë vendin tij “sa më shpejtë që të jetë e mundur”...

Rrëfimi i Hamëz Jasharit, pak ditë para sulmit nga forcat serbe...

Viti 1998 e gjen Prekazin në një rrethim të ashpër të forcave serbe. Cak i tyre ishte kulla e familjes Jashari, të cilën më...

Thaçi: BE po e pret demarkacionin për t’i liberalizuar vizat

Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi, i cili po qëndron në Munih të Gjermanisë për të marrë pjesë në Konferencën e Sigurisë, ka zhvilluar takime...

Vëllezërit jane rrahur në mes vete në ditën e pavarësisë

Dy vëllezër të komunitetit egjiptas, pas një mosmarrëveshje janë rrahur në mes vete në Gjakovë. Të njëjtit janë intervistuar dhe me vendim të prokurorit njëri...

Qeveria lë në harresë luftëtarin që vuan nga sëmundja e rëndë

Ish-pjesëtari anglez i UÇK-së, Jon Harrison, i ishte bashkuar luftës në vitin 1998 duke rrezikuar jetën për vendin i cili sot nuk ka bërë...

Azbi Nuredini : As dasëm nuk bëhet çdo 15 vite e...

Azbi Nuredini, ish pjesëtar i UCK-së komentoi informacionin se në Maqedoni gjenden 80 ushtar që janë të gatshëm të hakmerren për Grupin e Kumanovës,...

Tre të arrestuar për heqjen e flamujve të Turqisë në Prizren

Policia e Prizrenit ka arrestuar tre persona të cilët gjatë ditës së sotme me rastin e nëntë vjetorit të Pavarësisë së Kosovës, hoqën flamujt...

FSK demonstron arsenalin e armëve (VIDEO)

Në 9 vjetorin e pavarësisë së Kosovës Drejtësia në Kosovë sjell FSK-në më afër nëpërmjet filmimeve të ushtrimeve të saj. Emisioni i realizuar në bazën...

Vrasje horror në Vërnicë të Vushtrrisë, burri vret fqinjin pastaj gruan

Një vrasje e dyfishtë ka ndodhur mbrëmë në Vërnicë të Vushtrrisë. Një burrë ka vrarë fqinjin në makinën e tij dhe më pas ka vrarë...

Ky është NEW BORN-i i ri, gati për vizitorët (Foto/Video)

Obelisku “New Born”, simbol i pavarësisë së Kosovës, në nëntë vjetorin e lindjes së shtetit, ka ndërruar ngjyrë dhe formë. Ka ndryshuar formë, meqë dy...

A është ky teksti i himnit të Kosovës (Video)

Sot Kosova mbush nëntë vjet si shtet i pavarur dhe sovran. Himni i Kosovës, i quajtur “Evropa” është kompozuar nga kompozitori Mendi Mengjiqi më 11...

Sot në Prishtinë ka filluar qarkullimi i autobusëve të rinj të...

Për fillim autobusët lëvizin në dy linja: në linjën 1, Prishtinë – Fushë Kosovë dhe linja 4 – Kodra e Diellit – Gërmi. Në Ditën...

Urimi i Donald Trump për Pavarësinë e Kosovës, çmend serbët!

Mesazhi i urimit për pavarsine e Kosovës nga Presidenti i Shteteve të Bashkuara të Amerikës, Donald Trump, nuk është pritur mirë në Serbi. “E ardhmja...

Pacolli tregon se kush këmbënguli që Pavarësia të shpallej më 17...

Presidenti i Aleancës Kosova e Re, Behgjet Pacolli, në Ballë për Ballë të Klan Kosovës, ka rrëfyer ditën e shpalljes së Pavarësisë së Kosovës. Ai...

Si e shpalli Kosova Pavarësinë me 17 Shkurt 2008 (VIDEO)

Para 9 vitesh Kosova shpalli shtetësinë e saj.     [youtube https://www.youtube.com/watch?v=KNJN2LAY9wc?feature=oembed]

Delawie: Për formimin e FAK’ut duhen ndryshime kushtetuese (VIDEO)

Ushtria duhet të formohet me ndryshimet kushtetuese që mundësojnë atë, ka thënë ambasadori amerikan në Kosovë, Greg Delawie, duke shtuar se ambasada e mbështet...

Kurti, Selimi e Ahmeti vizitojnë Haradinajn në Francë

Krerët e Lëvizjes Vetëvendosje, Albin Kurti, Rexhep Selimi dhe Shpend Ahmeti kanë vizituar sot në Francë kreun e AAK-së, Ramush Haradinaj. Këtë e ka bërë...

Mediat serbe: Kroatët dhe shqiptarët, të bashkuar kundër serbëve

Mediat serbe kanë shkruar sot rreth një kërkese të përbashkët të bërë nga ministrja e Mbrojtjes së Shqipërisë dhe Kroacisë, me anë të së...

Kjo është videoja e 9 vjetorit të pavarësisë, me të cilën...

Kryeministri i Kosovës, Isa Mustafa ka publikuar një video në rrjetin social facebook me të cilën ka uruar Kosovën për 9 vjetorin e Pavarësisë.   Ai...

Trump letër Thaçit për 9 vjetorin e pavarësisë: E ardhmja e...

Në përvjetorin e nëntë të Pavarësisë së Kosovës, Presidenti i Shteteve të Bashkuara të Amerikës, Donald Trump, i ka dërguar një letër urimi Presidentit...

Vihet sot gurthemeli i pikëkalimit kufitar Kosovë-Serbi

Sot mbahet ceremonia e vënies së gurthemelit të ndërtimit të pikës së kalimit kufitar në mes Kosovës dhe Serbisë. Në këtë ceremoni do të marrin...

KURTI: NUK GJEJ ARSYE PËR TË FESTUAR PAVARËSINË E KOSOVËS

Ish-lideri i Vetëvendosje, Albin Kurti, ka dhënë një intervistë për Top Channel ku ka folur për shtetësinë e Kosovës, duke e cilësuar si të...

KUVENDI SOT MBANË SEANCË SOLEMNE PËR PËRVJETORIN E PAVARËSISË

Kuvendi i Kosovës sot do të mbajë seancë solemne me rastin e shënimit të nëntë vjetorit të  Pavarësisë së Kosovës.  Seanca do të mbahet në...

Presidenti Thaçi nesër shkon në kufirin me Serbinë

Të pranishëm do të jenë krerët shtetërorë, ministrat e linjës dhe përfaqësues tjerë të institucioneve vendore dhe ndërkombëtare. Në këtë manifestim do të merr pjesë...

FSK-ja nuk do të parakalojë për Pavarësi

Që nga dita nesërme do të fillojnë aktivitetet shtetërore për nderë të nëntëvjetorit të Pavarësisë së Kosovës, raporton “Zeri.info”. Në bazë të agjendës së Kryeministrisë, pavarësisht...

Rexhep Qosja: Shqipëria e Kosova do të bashkohen!

Akademiku Rexhep Qose deklaroi hapur se e ka mbështetur kryeministrin Edi Rama sapo ky i fundit nisi ta reformojë Shqipërinë, që e gjeti në...

Ja çfarë ka organizuar Prishtina për nëntë vjetorin e Pavarësisë së...

Komuna e Prishtinës ka ndarë buxhetin e saj për të shënuar nëntë vjetorin e Pavarësisë së Kosovës. Për nder të nëntë vjetorit të Pavarësisë së...

Cili është biznesmeni kosovar që dëshiron ta blejë Brezovicën? (Video)

Ministrja e Tregtisë dhe Industrisë, Hykmete Bajrami, në emisionin “Komiteti” ka folur për projektin e privatizimit të qendrës turistike dimërore, Brezovica. Ajo ka treguar për...

Kjo është nusja e re më hot në familjen e Haradinajve...

Djali i Shkëlzen Haradinajt, Luani ditën e të dashuruarave e festoi me një bukuroshe. Ndonëse nuk dihet ende nëse këta janë në lidhje, “Indeksonline” ka...

SHBA shpreh përkushtimin ndaj Kosovës

Sekretari amerikan i shtetit, Rex W. Tillerson, përgëzoi Kosovën me rastin e nëntë vjetorit të pavarësisë duke shprehur përkushtimin për mbështetjen amerikane ndaj saj. Në...

UP KËRCËNOHET PËRMES NJË LETRE ME NËNSHKRIMIN ISIS

Universiteti i Prishtinës ka marrë një letër të nënshkruar me akronimet e organizatës terroriste Shteti Islamik apo ISIS, derisa rektorati i këtij universiteti po...

Zbulohet plani festiv për Ditën e Pavarësisë

Na ndajnë vetëm edhe pak ditë deri në shënimin e nëntë vjetorit të Pavarësisë së Kosovës. Faton Peci nga Ministria e Kulturës shpalosi se çfarë...

Kosova së shpejti do të ketë ushtrinë e saj

Kuvendi i Kosovës i kanë dhënë mbështetje projekt-rezolutës së propozuar nga deputeti i AAK-së Daut Haradinaj për themelimin e Forcave të Armatosura. Të pranishëm ishin...

(Mos)marrja e vizës shqetësim për çdo kosovar

Lëvizja e lirë e kosovarëve në zonën Schengen vazhdon të mbetet shqetësim i kosovarëve, populli i fundit në Evropë që ka ngelur pa liberalizimin...

Aktualisht pajtimi mes shqiptarëve dhe serbëve, i pamundur

Drejtori i Këshillit për Mbrojtjen e të Drejtave dhe Lirive të Njeriut (KMDLNj), Behxhet Shala, ka mirëpritur iniciativën e presidentit të Kosovës, Hashim Thaçi,...

Alarmi/ Veriu i Mitrovices po zbrazet nga shqiptarët

Përpjekjet e Serbisë për të hyrë në një mënyrë ose një tjetër në Mitrovicë duket se po japin frytet e tyre në mënyrë indirekte....

Kujt ia dha Behgjet Pacolli 8 milionë euro? (VIDEO)

[youtube https://www.youtube.com/watch?v=RjrQsijQawc] Në RTV Dukagjini është transmetuar pjesa e dytë e dokumentarit “Njëmbëdhjetë Thikat”, kushtuar vdekjes misterioze të Dino Asanajt, ish-Shefit të Agjencisë Kosovare të...

Rekrutimi i ekstremistëve nëpër shtëpia

Qendra Kosovare për Studime të Sigurisë (QKSS), në raportin e fundit të publikuar, konstaton se përhapja e ideologjive ekstremiste dhe rekrutimi i qytetarëve të...

REUTERS SHKRUAN PËR VDEKSHMËRINË NË KOSOVË SI PASOJË E NDOTJES SË...

Ndotja e mjedisit në Kosovë mbetet një sfidë parësore, ndërsa shtohen rastet e ndikimit të drejtpërdrejtë në shëndetin e qytetarëve. Sipas agjensisë së lajmeve Reuters,...

AKTAKUZË KUNDËR SHUKRI BUJËS

Prokuroria Speciale e Republikës së Kosovës ka ngritur aktakuzë ndaj një ish-kryetari të komunës së Lipjanit, tetë zyrtarëve të saj, si dhe një ndërtuesi. Insajderi...
video

Kush janë masonët e Kosovës? (VIDEO)

https://youtu.be/Ti8GBR4tdno Në TV Dukagjini flet Neshad Asllani, njëri prej rotarianëve të parë të Kosovës. Ai tregon në detaje se si është e organizuar lotaria dhe kush...

STAY CONNECTED

0FansaPëlqeje
95NdjekësitNdjek
0NdjekësitNdjek
267NdjekësitNdjek
14AbonentëAbonohu