MAQEDONI | ANTPRESS.MK
Tuesday, January 17, 2017

Ali Ahmeti takim me ambasadoren e Gjermanise

Kryetari i Bashkimit Demokratik për Integrim (BDI), Ali Ahmeti ka zhvilluar sot në Shkup një takim pune me Ambasadoren e Gjermanisë në Maqedoni, Kristinë...

Maqedonia me rrogë më të ulët mesatare në rajon

  Rroga më e lartë mesatare në rajon gjatë vitit të kaluar ishte në Slloveni mbi 1 mijë euro, ndërkaq më e ulta në Maqedoni,...

Akuzohet për përdhunim kryetari i nje komune ne Maqedoni, ja...

Toni Tonevski, kryetari i komunës së Probishtipit është akuzuar për përdhunim nga një e punësuar në këtë komunë. Punonjësja, e cila ka mbetur anonime, ka thënë se kryetari i komunës e ka ngacmuar seksualisht, por ky i...

Sela takohet me ambasadorin e Suedisë dhe Gjermanisë

Ziadin Sela, një nga udhëheqësit e Aleancës për Shqiptarët sot zhvilloi takime të rëndësishme diplomatike. Burime të afërta nga Alenca pë Shqiptarët për TetovaSot...

DHP: Deri më 15 mars mund t’i paraqitni të hyrat shtesë...

Drejtoria e të Hyrave Publike (DHP) njofton qytetarët se afati i paraqitjes së të hyrave vjetore shtesë është deri më 15 mars. Këtu përfshihen...

MËNYRA MË E LEHTË PËR TË MARRË PASAPORTËN ZVICERANE

Çdo i katërti natyralizim tashmë ishte i lehtësuar në Zvicër. Në vitin 2015, 11.400 të huaj kanë marrë pasaportën zvicerane me natyralizim të lehtësuar....

Pinguinët do te vijne ne Kopshtin Zoologjik ne Shkup

Per here te pare nga egzistimi i kopshtit zoologjik ne Shkup do te kete banore te rinj dhe ate Pinguinet.Per momentin eshte duke u...

Gjate vikendit, 35 aksidente, 32 te lenduar ne Shkup

Gjate vikendit ne qytetin e Shkupit kane ndodhur 35 aksidente, nga te cilet njeri eshte ne gjendje te rende shendetsore, dhe ne 16 aksidentet...

Ja ku ka ndalesa qarkullimi ne komunikacion

Nga ora 8:00 e mëngjesit u vendos ndalim-qarkullimi për automjet e rënda transportuese në qafën malore Pletvar, për shkak të reshjeve të mëdha të...

Prej sot reshje te medha bore

Të reshurat e dëborës sqarojnë më së miri se si do të jetë moti sot në vend. Pra, do të kemi mot me të...

Ne Kumanove plagoset nje i ri

Kumanovari nëntëmbëdhjetë vjeçar B.S. me lëndim me pistoletë në pjesën e këmbës nën gju herët në mëngjes është dërguar në Qendrën urgjente në Kumanovë....

VMRO PËRSËRIT QËNDRIMIN KUNDËR SHQIPES NË GJITHË TERRITORIN E SHTETIT

VMRO-DPMNE ka përsëritur se nuk do të pranojë gjuhën shqipe në tërë territorin e vendit si dhe vazhdim të mandatit të Prokurorisë Speciale. Në...

Kur “NovaMakedonija” kërkonte ndihmë nga Prishtina për t’u shtypur

“Në dridhjet e atij mëngjesi, në takimin e parë ishte vendosur që gazeta në kohë të caktuar të  shtypet në Prishtinë”. Kjo fjali qëndron në...

BDI-Dega Gostivar, filloi me përgatitjet paraprake për zgjedhjet e ardhshme lokale

Dita e shtunë është caktuar si dita e javës ku dyert e selisë së Bashkimit Demokratik për Integrim, dega në Gostivar, janë të hapura...

Pastrohen shume rruge ne Tetove, apel nga komuna per qytetaret

E DIEL PUNE, PREJ NESËR RESHJE TË REJA TË DËBORËS Sot ekipet punuese për pastrim të rrjetit rrugor nga dëbora kanë punuar me kapacitet të...

Ambasadori Walker takoi familjarët e Grupit të Kumanovës: Lagja e Trimave...

Ambasadori William Walker i cili senzibilizoi botën për masakrën e Reçakut dhe shkaktoi intervenimin e NATO-s në Kosovë, sot është takuar me familjarët e...

VMRO-ja në “gjueti” të fondacionit Soros

15 JANAR VMRO-DPMNE-ja e mbështetur nga BDI-ja janë armiqtë më të mëdhenj të lirisë së mediave, e jo Sorosi, thotë analisti Sefer Tahiri. Duke e...

VMRO-ja e shqetësuar nga Zaevi, kërkon dorëheqjen e tij në krye...

Zoran Zaev duhet të japë dorëheqje nga posti i kryetarit të LSDM-së dhe "të pushojë së gjeturi arsyetime qesharake duke e nënçmuar popullin", porositi...

Gruevski kërcënon OJQ-të dhe mediat që s’mendojnë si ai

VMRO-DPMNE-ja e ish-kryeministrit Nikolla Gruevski sot nëpërmes një kumtese partiake dhe nëpërmes ministrit të Punëve të Jashtme Nikolla Poposki përsëri iu kërcënua mediave dhe...

Mbyllet pazari i Tetovës shkaku i temperaturave të ulëta

Disa nga shitësit në Tregun e Gjelbër në Tetovë tashmë kanë vendosur që të mos punojnë gjatë këtyre temperaturave të ulëta, shkruan gazeta Koha....

Nuk do të bashkohen UEJL dhe “Nënë Tereza”

Është heshtur çështja e shkrirjes së UNT-së dhe UEJL-së. Gjendja aktuale politike ka ndikuar që qëndrimin të ndryshojnë edhe institucionet protagoniste. Alsat M mëson...

Ky është moti për sot

Maqedoni, e diel 15 janar 2017 parashikohet të jetë mot kryesisht me diell dhe vranësira kalimtare. Era do fryj nga Veri-Lindja 10 deri 35 km/h. Ndërkohë...

Rrahje mes funksionarëve të LSDM dhe VMRO-DPMNE në Shtip

TV Nova njofton se sot Këshilli i Komunës së Shtipit në seancë të jashtëzakonshme, të cilën e ka mbajtur me kërkesë të grupit këshilltarë...

Kamarierët e ministrave në Maqedoni duhet të plotësojnë disa kushte

Kamarierë me uniforma të reja do t’i shërbejnë ministrat e Qeverisë së re. Zyra për çështje të përgjithshme ka nënshkruar tender për furnizim të...

NGA KODRA E DIELLIT TURISTËT NA IKIN NË BANSKO

Maqedonia përkundër potencialit të madh për turizëm dimëror, megjithatë ka pak frekuentues në qendrat për skijim, shkruan gazeta KOHA. Të dhënat tregojnë se 80...

Amerika mesazh qeverise se re te Maqedonise

Uashingtoni me porosi që partitë politike të fillojnë negociatat në mënyrë që qeveria e re të formohet pa vonesa. Zv/ndihmës sekretari shtetëror për Evropë...

Tetovë, akoma rrugë të papastruara nga bora

Dhjetë ditë pas reshjeve të para, bora ende mban peng shumë rrugë e Tetovës. Në qendër të qytetit trotuaret janë thuajse të pakalueshme, me...

Pallati i Kulturës në Tetovë edhe këtë vit pa nxemje

Gati se pesë vite me radhë Qendra për Kulturë në Tetovë ka problem me nxehjen qendrore, gjegjësisht mungesë të naftës për të mbajtur të...

VMRO-DPMNE: Premtimet e rrejshme të LSDM-së dënohen në zgjedhjet

Premtimet e rrejshme të LSDM-së ishin dënuar në zgjedhjet e fundit më 11 dhjetor. Qytetarët e njohën josinqeritetin e LSDM-së, ndërsa nga ana tjetër...

Moti, priten reshje të shiut

Sot pritet mot me reshje të shiut në pjesët perëndimore dhe veriore të vendit, ndërsa në zonat malore priten reshje të borës nga 10...

Berat Buzhala: Po të isha unë Ali Ahmeti…

"Shtrëngoni rripat e sigurisë se ka rrezik që do të them një blasfemi: Do të bëja koalicion me Nikolla Gruevskin. Më poshtë e keni...

PDSH: Përplasjet VMRO-BDI janë lojë politike

Partia Demokratike Shqiptare ka mbledhur kryesinë qendrore për të diskutuar përgatitjet rreth thirrjes së kuvendit qendror dhe mbajtjen e kongresit të jashtëzakonshëm pas dorëheqjes...

PDSH PËRGATITET PËR KONGRES TË JASHTËZAKONSHËM

Kryesia e Partisë Demokratike Shqiptare sot mban mbledhje të zgjeruar lidhur me përgatitjet për mbajtjen e një kongresi të jashtëzakonshëm për të zgjedhur kryetarin...

Qëndrimet e BDI-së, Lëvizjes Besa dhe Aleancës për Shqiptarët rreth temës...

Përfshirja e faktorit shqiptar në bisedimet për emrin janë njëra nga kushtet kyçe për formimin e Qeverisë së re. Në pikën e pestë të...

LSDM do të formojë Qeverinë e re?!

Koalicioni mes LSDM-së dhe BDI-së është opsioni i vetëm i mundshëm për formimin e qeverisë së re, konsideron analisti Sasho Ordanovski. Sipas tij, kombinatorikat...

Lëvizja Besa: Të zbardhen rastet tronditëse ku humbën jetën dy fëmijë...

Në Maqedoni sëfundi kanë mbetur dy të vdekur në burgun e Idrizovës dhe dy fëmijë të cilët ndërruan jetë nga gripi. Për këtë ka...

Këtu mund ta shihni a jeni në listën e borxhlinjëve të...

Drejtoria e të Ardhurave Publike sapo ka nxjerrë listën e borxhlinjëve në Maqedoni ku figurojnë personat dhe subjektet juridike që nuk kanë paguar taksën...

PAS 26 VITESH, MPB NIS TË FLASË EDHE NË SHQIP (FOTO)

Komunikatat zyrtare të Ministrisë për Punë të Brendshme, për herë të parë prej themelit të këtij institucioni të lartë në Republikën e Maqedonisë, kanë...

Digjen tre vetura në Shkup

Në Shkup ka vazhduar trendi i djegies së veturave ndërsa MPB e Maqedonisë deri tani nuk ka mundur të gjejë shkaktarët e zjarreve. Në bulevarin...

VMRO: Nuk pranojmë dygjuhësinë në tërë vendin

VMRO-DPMNE është kundërpërgjigjur pas numërimit të pikave kryesore, nga BDI, si kushte për Qeverinë e re. Kushtet kryesore të BDI-së janë: zyrtarizmi i gjuhës...

STAY CONNECTED

1FansaPëlqeje
96NdjekësitNdjek
0NdjekësitNdjek
264NdjekësitNdjek
14AbonentëAbonohu