Ja çfarë ndodh kur rregulloni qëndrimin

Qendrimi i mirë është një pjesë e rëndësishme e stilit të shëndetshëm të jetës. Megjithatë, është një detaj që shpesh injorohet. Një posturë e...

Studimi nxjerr fakte tronditëse për Ibuprofenin

Shumë njerëz që përdorin ibuprofen dhe droga të tjera anti-inflamatore janë të rrezikuar të preken nga efekte anësore serioze si gjakderdhje të brendshme dhe...

Ndikimi i stresit në trupin e njeriut është më i madh se sa...

Njeriu përballet çdo ditë me stresin dhe efektet e tij negative. Stresi mund të ketë efekte të ndryshme në sjelljen, emocionet dhe sjelljet tuaja. Sidoqoftë, ekzistojnë...

Pijet që të ‘sheshojnë’ barkun

Konsumimi i disa lëngjeve të frutave dhe perimeve janë një aleat i mirë për të reduktuar përmasat e barkut dhe belit. Mbetet gjithmonë e rëndësishme...

Rënia e Flokëve, e parandaloni me këtë mënyrë natyrale

Shumë njerëz përjetojnë fenomenin e rënies së shpeshtë të flokëve, sidomos me afrimin e stinës së pranverës. Megjithëse shumë studime janë bërë ende nuk ka...

Studimi për tumoret, ushqimi ndikon në përhapjen e tyre

Shkencëtarët e Kembrixhit pretendojnë se ka prova në rritje se ushqimi mund të ndikojë te rritja dhe përhapja e kancerit. Studime të zhvlluara te kafshët...

18 vjeçarja vdes nga gripi

Një adoleshente ka ndërruar jetë një muaj pasi ishte sëmurur nga gripi. Melissa Whiteley, 18 vjeç, vdiq në Spitalin Glenãeld, Leicester, e rrethuar nga të...

Meshkujve që u bien flokët mund të kenë probleme me zemrën

Meshkujt të cilët fillojnë të humbin flokët në majë të kokës sipas gjasave kanë probleme me zemrën, pohohet në studimin e ri të cilin...

A e dini pse mjekët e mbajnë stetoskopin rreth qafës?

Një pyetje e pazakontë është shtruar në platformën “Quora” nga mjeku Mitul Mehta në Institutin e Syve “Herbert”. Ai thotë se në shumicën e spitaleve...

Femrat shtatzënë duhet të bëjnë shumë kujdes, ja si ndikon e qara juaj...

Shtatzënia është aq e bukur, por edhe aq e vështirë. Nënat duhet të tregohen shumë të kujdesshme gjatë kësaj faze në mënyrë që të...

Kripa dëmton trurin tuaj

Kripa për vite të tëra është cituar si shkaktare e presionit të lartë të gjakut. Dhe në studimet e reja është dalë në përfundimin se...

Shenjat e kancerit në mushkëri

Simptomat e kancerit të mushkërive përfshijnë kollitje për një kohë të gjatë dhe humbje të energjisë. Infeksionet në gjoks dhe kollitja me gjak janë shenja...

Miliona njerëz vdesin në vit nga ajri i ndotur: Sëmundjet që mund të...

Është paksa e vështirë t’i bindësh njerëzit të vetëdijesohen për gjendjen momentale të ambientit në botë derisa kjo gjendje fillon të ndikojë tek ata...

Si t’i parandalojmë gurët në tëmth

Gurët e tëmthit janë depozita guri që formohen në fshikëzën e tëmthit, një organ i vogël në formë dardhe i vendosur nën mëlçi. Fshikëza...

Përfitimet shëndetësore nga “çaji i perëndive”

Receta e çajit bimor me trumzë, është quajtur edhe “çaj i perëndive” për shkak të vetive të shumta të dobishme për shëndetin tonë dhe...

Sheqer në shampo, e pabesueshme ajo që ndodh!

Të gjithë e dimë se sheqeri është i dëmshëm për trupin, por ja që paska një anë të mirë të tij. Një eksperte e...

Bark i fryrë, jo nëse konsumoni këto fruta

Fryrja e barkut është pasojë e problemeve të funksionimit të zorrëve dhe sipas WebMD një në 10 persona vuan nga ky problem i bezdisshëm. Një...

Kënaja, produkti bio për flokë të shëndetshme

Bima e kënasë (el-hinna, alkhanna, lawsonia inermis) rritet në vende të nxehta dhe të thata me temperaturë prej 19-27 gradë celcius. Bima është e gjatë...

10 vajra bimorë që përmirësojnë pamjen brenda pak ditësh

Vajrat vegjetalë janë substanca të çmuara për shëndetin tonë dhe shumë të dobishëm gjithashtu për t’u kujdesur për bukurinë tonë. Po paraqesim 10 vajra të...

100 vite pas gripit spanjoll, bota përballë një pandemie të re

Ebola, Zika: një shekull pas regjistrimit të 50 milionë të vdekurve nga gripi spanjoll, epidemitë vdekjeprurëse sa vijnë e shtohen. ”Ndërkohë një pandemi e re...

Sanduiçët po aq të rrezikshëm për mjedisin sa edhe makinat!

Konsumimi vjetor i sanduiçëve në Britaninë e Madhe ka të njëjtin ndikim për mjedisin sa përdorimi i më shumë se tetë milionë veturave në...

Burimet më të mira të vitaminës C

Vitamina C është një antioksidues natyral shumë i fuqishëm, i cili parandalon plakjen e qelizave si dhe mbron organizmin nga shumë patologji. Fatmirësisht, mund...

Ja çka rrezikoni nëse e mbani teshtimën

Nëse jeni gati duke teshtitur, edhe nëse jeni në një vend të qetë, mjekët rekomandojnë që ta nxirrni teshtimën. Një 34-vjeçar nga Britania, emri...

Pija “magjike” me 4 përbërës që pastron mushkëritë sado vite të keni pirë...

Të gjithë janë të njohur me rreziqet që vijnë nga pirja e duhanit, e sërisht vazhdojnë të tymosin duke pretenduar se ajo cigare i...

Ja çfarë ndodh me trupin tuaj, kur ju vraponi në mot të ftohët

Ne zakonisht besojmë se asgjë, madje as moti, nuk mund të na ndalojë të marrim një stërvitje të mirë, transmeton Sovrani.info. Kur vrapojmë gjatë...

Ja pse disa femrave ju dhemb vagina kur bëjnë seks

Secili nga të rriturit seksualisht aktiv mund të marrë këtë lloj sëmundje. Kjo mund të shoqërohet me ndonjë gungë dhe dhimbje të madhe. Ky...

Nëse urina juaj ka këtë ngjyrë, shkoni tek mjeku!

Ngjyra e urinës tuaj është një tregues i rëndësishëm i shëndetit – ngjyra e rëndë mund të nënkuptojë dehidratim të sëmundjes së veshkës ose...

Kurrë nuk do ta besoni pse mjekët veshin rroba me ngjyrë të kaltër...

A e keni pyetur ndonjëherë veten se pse mjekët në sallat e operimit veshin rroba me ngjyrë të kaltër ose me ngjyrë të gjelbër...

Shenjat që tregojnë se po ushqeheni keq

Si të dalloni nëse keni mungesa ushqimore dhe si t’i korrigjoni ato? Kequshqyerja apo ushqyerja e pamjaftueshme mund te reflektohet edhe ne shenja fizike, përveç...

Ilaçi i ri për femrat që nuk mund të mbesin shtatzënë

Shkencëtarët britanikë kanë zbuluar hormonin i cili do të mund të lirojë hormonet e nevojshme për ovulim. Hormoni kishpeptin është rregullatori kryesor në reproduksion dhe...

Nga Dr. Ilir Luma:DIAGNOSTIFIKIMI SIPAS MJEKËSISË TRADICIONALE TË LINDJES (Vazhdimi)

DIAGNOSTIFIKIMI SIPAS MJEKËSISË TRADICIONALE TË LINDJES (Vazhdimi) Kontakti me të sëmurin është më se i rëndësishëm dhe elementi kyç drjet diagnozës së qëlluar. Me këtë...

A mund të vdisni nga gripi?

Këtë javë mund të keni lexuar disa raportime për gripin australian që po përhapet dhe po merr jetët e disa njerëzve. Kjo tingëllon mjaft...

Çfarë ndodh me organizmin pasi të ndalësh pirjen e duhanit?

Nëse jeni duhanpirës, ​​jeni në rrezik të merrni kancer, sulm në zemër, goditje në tru. Megjithatë, jo gjithçka është humbur ende nëse ndaloni pirjen e...

Kërpudhat “magjike” shërojnë depresionin

Psilocybin, një përbërës psychedelic i kërpudhave “magjike” ka treguar rezultate premtuese në trajtimin e ankthit dhe depresionit. Një studim i botuar kohët e fundit, i...

Pse trashemi më shumë rreth barkut?

Ka arsye shkencore pse meshkujt dhe femrat fillojnë të trashen rreth barkut, edhe pse ata gjithnjë kërkojnë të mbajnë një linjë më të hollë. Sipas...

Gjërat e mrekullueshme që i ndodhin trupit kur pini çaj

Çaji mund ta ulë rrezikun e sulmit në zemër dhe vdekjes së qelizave të trurit. Mpiksja e gjakut e formuar nga kolesterina dhe trombocitet...

Ushqimet e shëndetshme që ju nevojiten kur jeni mbi 40-vjeç

Zgjedhjet që do të ndihmojnë në mbajtjen e sheqerit në gjak, zvogëlojnë rrezikun e kancerit dhe mbajnë nivele të larta të energjisë. Në kundërshtim me...

Si ta kuptoni nëse jeni shtatzënë vetëm nga sheqeri!

Njëra ndër fazat më të rëndësishme të jetës së një gruaje është edhe periudha e shtatzënisë. Ndërsa hapi i parë për të hyrë në këtë...

DIAGNOSTIFIKIMI SIPAS MJEKËSISË TRADICIONALE TË LINDJES-Shkruan: Dr.med. Ilir G. Luma (vazhdim)

Shkruan: Dr.med. Ilir G. Luma (vazhdim) Për ta kuptuar më mirë metodologjinë diagnostifikuese të lindjes duhet të kemi njohurinë e lidhjeve ndërmjet organeve në veçanti dhe...

Ju dridhet kapaku i syrit? Ja kur është e rrezikshme

Të gjithë të paktën një herë përjetojnë këtë ndjenjë të pakëndshme. Dridhja e kapakut të syrit nuk është një fenomen i thjeshtë, por kjo...

Paralajmërim për prindërit nga Shkupi: Kujdes fëmijët!

Spitali i fëmijëve në Kozle është mbushur përplot me fëmijë të sëmurë nga gripi, njoftojnë autoritetet e spitalit, transmeton Gazeta Lajm. Mirëpo kjo nuk...

Nga Dr. Ilir Luma: DIAGNOSTIFIKIMI SIPAS MJEKËSISË TRADICIONALE TË LINDJES

Shkruan: Dr.med. Ilir G. Luma (vazhdim) Me vet faktin se fjala ,,diagnostikim” në aspektin emërues zakonisht nuk orjenton në mënyrë të qartë drejtë synimit dhe pothuajse...

DIAGNOSTIFIKIMI SIPAS MJEKËSISË TRADICIONALE TË LINDJES/Nga Dr.Ilir Luma

Shkruan: Dr.med. Ilir G. Luma Në mjekësinë tradicionale të lindjes apo siç quhet ndryshe edhe mjekësia tradicionale kineze-tibete-japoneze, pothuajse farre nuk përdoret metodologjia e mjekësisë...

7 shenjat që tregojnë se me të vërtetë po e teproni me kripën…

Përdorni shumë kripë në ushqim? Bëni kujdes pasi kjo po ua shkatërron trupin. Këto janë shenjat që trupi juaj po ju paralajmëron se po e...

Test të shtatzënisë me sheqer

Njëra ndër fazat më të rëndësishme të jetës së një gruaje është edhe periudha e shtatzënisë. Ndërsa hapi i parë për të hyrë në...

Si të përdorni kanellën për dobësim?

A mund të ndihmojë kanella për dobësim? Këto dhe shumë çështje të tjera mund të jetë e vështirë për t'u përgjigjur, pasi nuk ka...

Cili lloj mishi është i mirë për ju?

Mishi i kuq është një burim i mirë për proteina dhe energji. Furnizon përreth 30% të yndyrave nga 100-130 gram yndyra që përgjithësisht njerëzit...

Pesë llojet e çajit për dobësim

Përveç çajit të gjelbër, disa lloje të tjera të çajit janë një ndihmë e mirë në humbjen e peshës. Edhe pse vazhdimisht flitet se çaji...

Vajza! Ja çfarë ndodh nëse i hiqni qimet nga zona intime

Ekspertët thonë se si nuk është punë e mençur t’i hiqni qimet në organet gjenitale. Shpjegojnë që ato kanë njëfarë roli në trup, si...

Djathi zvogëlon rrezikun e sulmit në zemër

Një porcion me djathë në ditë mund të zvogëlojë rrezikun e goditjes së zemrës dhe sulmit në tru. Sasia prej 40 gramë djathë zvogëlon rrezikun...

Boronicat ndihmojnë kujtesën

Boronica e mbron trurin nga dëmtimi i qelizës që vjen për shkak të veprimit të radikalëve të lira. Ato gjithashtu zvogëlojnë rrezikun e demencës dhe...

Pesë mënyrat si t’i shmangemi ftohjes në sezonin e viruseve

Me ardhjen e ditëve të ftohta, përqendrimi i mikrobeve në ambientet e biznesit bëhet më i madh. Dritaret janë kryesisht të mbyllura, sepse ato...

Dieta e mëngjesit me banane: Humbisni disa kilogramë për një javë

Bananet janë të pasura me niseshte që kanë një indeks të ulët glikemik që do të thotë tretje më të gjatë dhe të lënë...

A mund të shpërthejë stomaku nga ushqimi i tepërt?

Popular Science krahason stomakun me balonën, e cila është e zbrazët, ndërkohë që mbushet. Njësoj sikurse balona, edhe lukthi ka pikën e shpërthimit. Dallimi është...

Ja si mund të ngelni menjëhrë shtatzënë

Nëse jeni duke kërkuar pozicionet më të mirë seksuale për të mbetur shtatzënë, nuk ka ndonjë studim përfundimtar, por ato vërtetojnë që çdo pozicion...

Kequshqyerja është në rritje

Vendet e Evropës dhe Azisë Qendrore kanë bërë përparim të mirë duke zvogëluar prevalencën e kequshqyerjes, por rreth 14.3 milionë gra dhe burra në...

12 super ushqime që ulin tensionin e lartë të gjakut

Studimet kanë treguar se është shumë e rëndësishme të zgjidhen ushqime të ulëta në sodium (me përmbajtje të ulët në kripë) dhe të lartë...

Nga sonte, çdo natë flini me çorape! Ndikojnë shumë mirë në tërë trupin…

Pos që do t’ju ndihmojnë që më lehtë të flini, çorapet ngrohin këmbët, ndërkaq enët e gjakut në shputa do të zgjerohen, që do...

A prishet cipa e virgjërisë nga përdorimi i tamponit? Ja ç’thonë mjekët…

Atyre që dëgjojnë për herë të parë për tamponin, zakonisht u vijnë në mendje pyetje si: “Ku futet tamponi”, “A mund të ngecet aty”,...

Gërhitja, shkaqet dhe ndërlikimet shëndetësore

Gërhitja është një tingull i ngjirur dhe i vrazhdë që krijohet kur keni bllokim të pjesshëm të frymëmarrjes gjatë gjumit për shkak të një...

Hulumtuesit: Të hani dy hamburgerë është më mirë se të porosisni patate të...

  Tashmë e dëgjoni shpesh të thuhet se ushqimi i shpejtë nuk është i shëndetshëm për ju. Por është një mënyrë që ndoshta mund të...

Shtatzënë para apo pas të 30-ve? Ja si ndikon kjo zgjedhje në gjendjen...

Fëmijët “kushtojnë”, kanë kosto dhe kjo nuk lidhet vetëm me nevojën e blerjes së ushqimeve, panolinëve apo pagesat e kopshtit dhe çerdhes, por, kur...

Sa duhet të peshoj unë sipas moshës, formës së trupit dhe gjatësisë

A e dini se cila është pesha ideale e trupit tuaj?Ju ndoshta keni një numër në mendjen tuaj, por kjo nuk do të thotë...

Meshkujt me penis të lakuar, rrezikohen nga kanceret

Sipas një studimi të ri, meshkujt me një penis të shtrembër kanë një rrezik të konsiderueshëm në rritje nga disa kancere.Ai zbuloi se ai...

Ja çfarë i bën hudhra organit gjenital të femrave

Infeksionet vaginale janë një nga problemet më të zakonshme që prekin femrat.Duhet të keni parasysh që nëse nuk i trajtoni në kohë, ato mund...

Thonë se femrat janë nga Venera kurse meshkujt nga Marsi – por një...

Përdorimi i letrës higjienike nuk u pastron siç duhet dhe mund të shkaktojë probleme shqetësuese shëndetësore, paralajmërojnë ekspertët.Ndërsa vendet si Japonia, Italia dhe Greqia...

S’ka më dilema: Ç’ndodh me fëmijën kur bën seks në shtatzëni?

Ndoshta seksi është gjëja e fundit që të vjen ndërmend kur je shtatzënë.Por kjo varet nga hormone, ndaj nëse ke dëshirë të kryesh marrëdhënie...

Risi, zbulohet kanceri me ndihmën e celularit

Një kirgurg ka arritur që të zbulojë kancerin në qafën e tij në mënyrë rastësore duke përdorur një paisje elektrike me ultratinguj të lidhur...

Ky studim është i frikshëm për seksin oral

Sipas hulumtimeve të reja, meshkujt që kryejnë seks oral me partnerët e tyre kanë një rrezik të lartë për t’u prekur nga një formë...

Ja pse kanella është me e mirë se ibubrofeni

Kërkimet e fundit kanë treguar se kanella është efektive në reduktimin e dhimbjeve të cilat shkaktohen për shkak të periodave, por edhe në shumë...

Lyerja e flokëve mund të shkaktojë kancer, brunet më të rrezikuara

Femrat që përdorin rregullisht bojëra për të ndryshuar ngjyrën e flokëve mund të preken nga kanceri i gjirit. Kirurgu Kefah Mokbel kreu disa studime ku...

A e dini deri në ç’moshë femrave u rriten gjinjtë?

Madhësinë e gjinjve e përcaktojnë faktorët: gjenetikë, pesha, mosha dhe shtatzënitë, ndërkaq ndryshime në madhësi dhe formë të gjinjve ndodhin gjatë gjithë jetës, por...

Ja 8 gabimet trashanike: dëmtojnë seriozisht zonën intime të femrës gjatë kryerjes së...

Mjekët paralajmërojnë! këto janë 8 gabimet më të zakonshme që bëni kur kryeni marrëdhënie me parterin tuaj. Bisedoni me të dashurin tuja dhe hiqini...

Pse mbyllen sytë kur teshtini?

Disa njerëz mbajnë sytë hapur derisa teshtijnë, por shumica nuk e bëjnë këtë. Ju mund të mendoni se sytë tuaj mbyllen për të mbrojtur...

Mos i hidhni më sheqer kafesë nëse nuk doni të vuani nga kjo...

Pak javë më parë, faqja e njohur, DietDoctor.com ka zhvilluar një eksperiment për të kuptuar më mirë sesi ushqimet dhe stilet e ndryshme të...

Ushqimet ideale për një trup të shëndetshëm në vjeshtë

Kur stinët ndryshojnë, organizmi jonë kërkon më shumë vëmendje. Fillimi i vjeshtës është një moment ku duhet të nisim një proces detoksifikimi. Një ndihmë...

Mjekët thonë se vendosja e gishtit në kërthizë stimulon jo vetëm lëkurën rreth...

Mjekët thonë se vendosja e gishtit në kërthizë stimulon jo vetëm lëkurën rreth saj, por edhe fibrat e brendshëm të zgavrës së stomakut. Ndjesia që...

Personat mbi 50 vjeç më të rrezikuar nga HIV Aids

Shkalla e diagnostikimeve më HIV është rritur më shume tek britanikët në moshë, me një përqindje vjetore prej 3.6 në vit. Krahasuar me të...

A mund të jetojë njeriu vetëm një lloj ushqimi?

Andrew Taylor ishte bërë i njohur gjatë vitit të kaluar, pasi që ishte zotuar se për një vit nuk do të konsumojë asgjë tjetër...

Mos e përdorni kurrë celularin në tualet, ja sëmundja nga e cila rrezikoheni

Përdorimi i pakufizuar i smartfonëve po bëhet shkak i përhapjes së baktereve që normalisht më përpara janë gjetur vetëm një tualet.Nëse deri më sot...

Kjo është arsyeja përse disa njerëz teshtijnë tre herë radhazi

Sa herë ju ka ndodhur të teshtini disa herë rresht, më saktë tre herë rresht, para se të qetësoni hundën më në fund? Sipas shkencës,...

Bakteri që shkakton ulcerën arrin edhe përmes puthjes

Më shumë se gjysma e popullsisë është e infektuar me helikobakter, i cili është shkak i ulcerës, gastritit dhe kancerit të stomakut. Ky bakter është...

Këto janë shkaqet pse nuk arrini të dobësoheni

Të gjithë e dimë se bazë e çdo diete është që të konsumojmë sa më shumë perime. Megjithatë, studimet e reja shkencore zbulojnë se disa...

Ja çka i ndodh trupit, kur ndaloni së ngrëni mish

Së pari, duhet të dini se, mosngrënia e mishit që tregtohet sot, në shumicën e rasteve “i fryrë” artificialisht, sjell vetëm të mira. Por,...

A ndikon qëndrimi ulur për një kohë gjatë në formën e të pasmeve?

Të qëndruarit ulur për një kohë të gjatë mund të ndikojë në ndryshimin e formës të së pasmeve. Nëse qëndroni ulur për një kohë të...

Bebet me kokë të madhe janë më inteligjente

Normalisht, të pasurit një të ashtuquajtur “kokë të madhe” nuk konsiderohet gjë e mirë. Por, sipas hulumtimeve të reja të kryera në Britani të...

Kjo vajzë e vogël ka një sëmundje aq të rrallë saqë ende nuk...

Një vajzë nëntë vjeçare ka një sëmundje aq të rrallë sa nuk ka as edhe një emër. Katie Renfroe u diagnostikua me megalencefalia në...

Zbulohet se njerëzit që konsumojnë shumë kafe vdesin më vonë

Konsumimi i kafeinës ndihmon miliona njerëz që të zgjohen në mëngjes për të patur një ditë mjaft të mirë. Ka një përfitim nga kafeja, e...

Ja pse keni pika të bardha tek sytë

Pikat e bardha ose të verdha që ngrihen në sipërfaqen e lëkurës, zakonisht në zonën e syve prekin disa njerëz. Kjo gjendje e lëkurës...

Kaq jashtëqitje brenda ditës janë normale

Kur flitet për jashtëqitjen, ka që mendojnë se ajo është tërësisht gjë private. Por arsyet që ajo bëhet temë, lidhen me shëndetin. Ka shumë njerëz...

Çfarë duhet të bëni kur e digjni gjuhën

Një kube akulli, ujë të ftohtë, qumësht… Ndjenjën e pakëndshme në gojë e eliminon artikulli ushqimor, të cilin të gjithë e kemi në shtëpi....

Mosha e mesme, më e rrezikuara ndaj infeksioneve seksualisht të transmetueshme!

Studimet e bëra se fundi kanë qenë shokuese, pasi që kane rezultuar se britanikët në moshë të mesme janë ata të cilët më se...

Kujdes, vija e zezë në thonjë mund të jetë simptomë e kancerit

Një grua ka shpërndarë një paralajmërim ku thotë se nëse keni një vijë të zezë në thonj, duhet të keni kujdes, sepse mund të...

Si të largoni yndyrën e tepërt nga barku

Salmoni është njëri nga ushqimet më të preferuara, të cilat ekzistojnë. Përveç që është plot me përbërës ushqyes, ky peshk i shijshëm ul faktorin...

Kimikatet nga sapuni ulin kualitetin e spermës

Parabeni gjendet si përbërës në shumë shampone, sapunë, pastrues, xhel flokësh, produkte tualeti të fytyrës, veçanërisht për gratë, detergjente, krem për rrezitje, etj. Ky lloj...

Si të mbajmë stresin nën kontroll

Mjekët thonë se stresi ndikon në kualitetin e jetës dhe ekzistojnë metoda medicinale, të cilat ndihmojnë për të ruajtur shëndetin tonë nga pasojat e...

Zbulohet super-ushqimi që zgjat jetën

Shkencëtarët përfundimisht kanë gjetur lidhjen ndërmjet probiotikëve në djathë dhe jetëgjatësisë. Në fakt, bakteri Propionibacterium freudenreichii, i cili krijohet me rastin e fermentimit të djathit,...

Mjekët: Celularët po përhapin një sëmundje të re

Shkencëtarët nga Hong Kongu i kanë habitur të gjithë me zbulimin e fundit. Ata thonë se kanë zbuluar një sëmundje të re. “Ankthi i ndarjes...

Mjeku amerikan: Kanceri shërohet me anë të zemrës

Natyra është zgjidhja e çdo problemi, madje mund të konsiderohet si një dhuratë e çmuar për njerëzimin. Por shumica e njerëzve nuk e dinë...

E pabesueshme çfarë ka brenda një cigareje (FOTO)

Cigarja është një prej shkaktarëve më të rrezikshëm vdekjeprurës, dhe llogaritet se edhe në gjithë botën numri i konsumatorëve të jetë tepër i lartë. Në...

Cili aktivitet djeg më shumë kalori?

Ekzistojnë shumë arsye që të ushtroni dhe ushtrimi më i mirë është ai i cili djeg më shumë kalori të tepërta. Për këtë më së...

Ushqimet që do ju zgjojnë më mirë se kafeja e mëngjesit

Mëngjesi është ndër vaktet më të rëndësishme dhe shumë prej njerëzve konsumojnë kafe për të patur një ditë të qetë plot energji. Por, për ata...

A mund të thyhet penisi gjatë aktit seksual? Flasin studiuesit

Të gjithë meshkujt e kanë pyetur të paktën një herë në jetë veten nëse organi i tyre gjenital mund të thyhet gjatë aktit seksual. Në...

Ora në të cilën zgjoheni natën, tregon cila pjesë e trupit është më...

Nëse zgjoheni pothuajse natën në të njëjtën kohë ose nuk mund të flini, zbuloni shkakun e vërtetë dhe mësoni se çfarë po iu dërgon...

Sa orë duhet të flejë një grua shtatzënë?

Nevoja për gjumë në shtatzëni fillon të bëhet e dukshme menjëherë pas rezultatit pozitiv të testit.Nëse ndiheni e lodhur gjatë ditës, duhet të dëgjoni...

Ja çfarë ju shkakton paracetamoli nëse e pini

Deri më tani, paracetamoli ishte ndër ilaçet e pakta që konsiderohej i sigurt të merrej edhe gjatë shtatzënisë, por duket se gjërat kanë ndryshuar...

Çfarë duhet të bëni nëse ju djeg meduza?

Argëtimi në det shpesh mund të prishet nga meduzat. Helmi nga ky lloj i gjallesave të detit kur bie në kontakt me lëkurën shkakton...

I nxehti të streson dhe nervozon, strategjitë për të ruajtur qetësinë

Është një eksperiencë e zakonshme: kur bën shumë nxehtë jemi më nervoz, egocentrik dhe grindavecë. Qytetet ndizen dhe shpërthejnë për të mos mbaruar, shpesh edhe...

10 gjërat që nuk i dinit se mund t’ju ndodhin gjersa rreziteni në...

Është e kuptueshme të dëshironi të fitoni pak ngjyrë gjatë verës, mirëpo nuk duhet të shtriheni me qëllim që të fitoni ngjyrë që rivalizon...

Sa lindje me operacion mund të ketë një grua?

Ka shumë kundërshti sa i përket mënyrës se si duhet të lindë një grua. Ndonjëherë diskutimi bëhet në mënyrë aq të çuditshme, sa që...

Ja pse disa femra nuk bëjnë dot fëmijë

Çiftet të cilat po ‘luftojnë’ për të pasur fëmijë thjeshtë duhet të bëjnë më shumë seks, thotë një ekspert i fertilitetit. Mungesa e seksit të...

Po rriste organin gjenital, vdes si rasti i parë në botë

Vdekja e parë e ardhur pas një operacioni për zgjerimin e penisit është regjistruar në Suedi. Pacienti relativisht i shëndetshëm 30-vjeçar iu nënshtrua operacionit, i...

Mjekësia e plakave: Hani këtë frut, do të lindni djalë (FOTO)

Janë me qindra thashetheme që qarkullojnë në lidhje me gjininë e bebes, megjithatë ky mit në lidhje me konsumimin e bananes para shtatzënisë për...

A ndikon sheqeri te pijet me gaz për shëndetin mendor?

Njihet si fakt që sheqeri tek pijet me gaz dhe ëmbëlsirat favorizon obezitetin dhe sëmundjen e diabetit, por a është i dëmshëm për shëndetin...

Këto janë 10 sëmundjet më të tmerrshme në botë

Sëmundjet të gjitha janë të tmerrshme dhe të vështira për t'u kaluar. Por mjekët kanë klasifikuar 10 sëmundjet më të tmerrshme në botë. Ndaj nëse jeni të sëmurë nga ndonjë virozë e stinës...

Shtatzënat duhet të notojnë

Ndikon pozitivisht njëkohësisht në të dy grupet e muskujve më të gjatë të trupit (këmbët dhe duart). Ushtrimet dhe stërvitja e lehtë gjatë shtatzanisë sigurisht...

Si ndikon në shëndetin dhe gjendjen tuaj emocionale shëtitja këmbëzbathur në plazh

Përveç se të merrni diell, të laheni, të relaksoheni dhe të luani , në plazh mund të bëhen dhe shumë aktivitete të tjera si...

Vendet që bëjnë më së shumti ndërhyrje estetike në botë

Shoqata internacionale e kirurgëve plastikë(ISAPS), sapo ka lansuar listën e tyre me vendet të cilat bëjnë më së shumti ndërhyrje estetike në bote, dhe...

Fëmija i parë i Afrikës së Jugut që “shërohet” nga HIV

tuar me HIV që nga lindja ka kaluar shumicën e jetës së tij pa pasur nevojë për trajtim. Fëmijët, identiteti i të cilit nuk është...

Kura natyrale që lehtëson dhimbjet nga djegia në plazh

Me gjithë kujdesin e treguar për lëkurën, ditët e para në diell mund të jenë të dëmshme për lëkurën. Djegiet ndonjëherë janë të pashmangshme...

Pse nuk duhet të konsumoni mish derri?

Në trupin e derrit gjenden plot 450 sëmundje, ku 12 prej tyre janë ngjitëse…paralajmëron një studim i fundit. “Derri ha gjithçka, ai është një ‘fshirës’ i...

Cila është më e shëndetshme – kafja apo birra

Kur bëhet fjalë për atë që pini, do të duhej të mendonit mirë sepse, sipas disa hulumtimeve të bëra nga shkencëtarët amerikanë, pijet mund...

Gruaja ngel dy herë shtatzënë brenda 10 ditësh, mjeku i habitur

Edhe pse e rrallë, është e mundur që gratë shtatzënë të mbeten sërish shtatzënë vetëm disa ditë pas shtatzënisë së parë. Në gjuhën e përditshme...

Nëse përdorni këtë lloj shamponi, ju mund të helmoheni

Agjencia amerikane për ushqime dhe barna ka publikuar raportin për prodhimet për përkujdesjen e trupit, i cili sugjeron se duhet të lexoni sa më...

A mund të shtojmë peshë nëse nuhatim ushqimin?

Shkencëtarët e Universitetit Berkeley në Kaliforni kanë zbuluar se era e ushqimit luan rol të rëndësishëm në mënyrën me të cilën organizmi përpunon kaloritë...

Këtë dëm ua shkaktoni sinuseve tuaj nëse pini duhan

  Pirja e duhanit është e dëmshme për organizimin tonë, por pavarësisht kësaj njerëzit vazhdojnë të pinë cigare duke thënë se e kanë të vështirë...

Mjekët: Ja pse mbyten pushuesit

Këtë sezon në plazhe mungojnë elementët e sigurisë, vrojtuesit, por në zona të caktuar edhe ekipet shëndetësore. Mjekët e Urgjencës së Durrësit që përballen me...

Kujdes nga rrezet e kuqe të diellit

Në ditët e nxehta, kur temperaturat kalojnë mbi 35 gradë Celsius, kujdes të veçantë duhet kushtuar mbrojtjes së lëkurës nga rrezet e diellit, në...

Studimi – Çfarë ndodh në trurin tuaj kur shihni pornografi?

  Gjithnjë e më shumë të rinj shtohen në listën e atyre që vizitojnë rrjetet pornografike. Një studim i fundit në Australi, tregon se për...

Gjinekologu shqiptar që bëri mrekulli me çiftin nga Kumanova! (FOTO)

Fari dhe Elemedina Xheladini, janë një çift i ri më banim në Fribourg të Zvicrës, por me prejardhje nga Kumanova, të cilët kishin probleme...

DYQIND SHKENCËTARË UA TËRHEQIN VËREJTJEN NJERËZVE TË GJITHË BOTËS: Ky kimikat në shampon...

Shkencëtarët tërheqin vërejtjen që produktet kozmetike përmbajnë kimikate të rrezikshme, të cilat shkatërrojnë shëndetin e njerëzve në gjithë botën. Triklosani dhe triklokarbani janë përbërës të...

Çfarë s’ju thonë dentistët: Pastroni dhëmbët me një përbërës

Të gjithë e dimë se sa e rëndësishme është higjena e gojës. Por edhe në rastet kur pastrimi bëhet dy apo tre herë në...

Si të shmangni problemet nga temperaturat e larta sipas dermatologëve

Tharja e lëkurës, acarimi i kapilarëve të gjakut në sipërfaqe të saj, shfaqja dhe theksimi i njollave në fytyrë, por dhe kanceri i lëkurës...

Frikësoheni nga gjilpërat ? zbulohet shiriti që nuk u shkakton dhimbje

Shkencëtarët krijuan një shirit i cili ngjitet lehtë në lëkurë dhe mundëson futjen e vaksinës kundër gripit në trup nëpërmjet gjilpërave mikroskopike. Sipas një artikulli...

Pse njerëzit më grup gjaku O janë specialë? (VIDEO)

https://youtu.be/3NLDH1cJhhk   Grupi i gjakut mund të tregojë shumë për të fshehtat e karakterit tuaj. Vetëm nëpërmjet një analize të thjeshtë të gjakut do të mund...

Truri është bërë për të harruar

Truri është bërë për të harruar dhe e bën këtë vazhdimisht duke fshirë kujtimet e padobishme dhe t’i krijojë hapësirë atyre më të rëndësishme...

Dieta me vezë të ziera – humbisni 10 kilogram për 2 javë

  Shumë ekspertë dhe nutricionist shëndetësorë thonë se dieta e vezëve të ziera do t’ju ndihmojë të djegni deri në 10 kilogram në vetëm dy...

Uji ndihmon kundër dehidrimit

  Nëse gjatë nxehtësisë verore hetoni se keni dhimbje koke, ndryshim të disponimit, dobësim ose halucinacione, një gjë e tillë mund të jetë alarm se...

Si duhet përdorur preparatet për diell

Gjatë përzgjedhjes së preparateve për mbrojtje nga dielli, duhet pasur kujdes në kualitetin dhe përbërjen. Mjetet duhet të jenë rezistuese ndaj ujit dhe të...

Si të luftohet stresi?

Për lirim nga mendimet negative dhe vendosjen e balancës psikike nevojitet dushi, muzika dhe shkrimet e ndryshme. Kur dikush ose diçka ju zemëron, më së...

Vishnjat, më të mira se sa aspirina

Hulumtimet kanë dëshmuar se përveç asaj që zbutin dhembjet e ndryshme, vishnjat mund të ndikojnë edhe në shëndetin e eshtrave dhe parandalimin e sëmundjeve...

Shishet plastike shkaktojnë probleme shëndetsore tek fëmijët

  Një lëndë kimike, e cila përdoret në shishet plastike dhe kontenierët e magazinimit të ushqimeve, mund të shkaktojë efekte serioze për shëndetin e njeriut,...

Përbërësit ushqimorë që zhdukin rrudhat

  Rrudhat na bëjnë më të ndjeshëm dhe nxisin dëshirën për të ngadalësuar plakjen. Disa shtesa në të ushqyerit mund të ndikojnë në përtëritjen e organizmit...

Përdorimet e vajit të farave të rrushit

Vaji i farave të rrushit është një produkt natyral i cili përmban disa lëndë ushqyese që mund ta na ofrojnë përfitime shëndetësore. Përveç përdorimit të...

Brokoli, arma sekrete kundër diabetit

Një studim i fundit ka zbuluar se ngrënia ose konsumimi i brokolit në formë lëngu mund të ndihmojë në parandalimin dhe trajtimin e diabetit...

Arsyet përse femrat djersijnë më shumë pas moshës 40-vjeçare

  Nëse keni kaluar moshën mbi 40 vjeç dhe vëreni që çarçafët janë qull kur zgjoheni, mund të vuani nga një gjendje e fshehtë shëndetësore. Faza...

Dieta/ Banane me ujë të ngrohtë për 7 ditë

Humbja e peshës në pak ditë, me banane dhe ujë, u përdor së pari nga japonesi Hitoshi Watanabe. Ishte ai vetë që rrëfeu më pas...

Rast ‘një në 625 milionë’, lind foshnja jashtë barkut të nënës

Kohët e fundit, një nënë ruse ka lindur një vajzë që u rrit jashtë mitrës. Dhjetë mjekë kanë kryer operacionin e urgjencës ”me rrezik...

DROGAT MË TË PËRDORURA NË EVROPË

  Qendra Monitoruese Evropiane për Drogën dhe Varësinë ndaj Drogës publikoi të martën në Bruksel “Raporti mbi Drogën Evropiane 2017”, duke vlerësuar se ka një...

Gjërat që i ndodhin trupi tuaj kur ndaloni së ngrëni bukë

  Dietat dhe të ashtuquajturit dietologë po eliminojnë gjithnjë e më shumë bukën nga regjimi duke mos ditur efektet negative për organizmin e njeriut. Karbohidratet janë...

RRINI TE KYQUR

0FansaPëlqeje
95NdjekësitNdjek
956NdjekësitNdjek
1NdjekësitNdjek
291NdjekësitNdjek
27AbonentëAbonohu
Close