Sa orë duhet të flejë një grua shtatzënë?

Nevoja për gjumë në shtatzëni fillon të bëhet e dukshme menjëherë pas rezultatit pozitiv të testit.Nëse ndiheni e lodhur gjatë ditës, duhet të dëgjoni...

Ja çfarë ju shkakton paracetamoli nëse e pini

Deri më tani, paracetamoli ishte ndër ilaçet e pakta që konsiderohej i sigurt të merrej edhe gjatë shtatzënisë, por duket se gjërat kanë ndryshuar...

Çfarë duhet të bëni nëse ju djeg meduza?

Argëtimi në det shpesh mund të prishet nga meduzat. Helmi nga ky lloj i gjallesave të detit kur bie në kontakt me lëkurën shkakton...

I nxehti të streson dhe nervozon, strategjitë për të ruajtur qetësinë

Është një eksperiencë e zakonshme: kur bën shumë nxehtë jemi më nervoz, egocentrik dhe grindavecë. Qytetet ndizen dhe shpërthejnë për të mos mbaruar, shpesh edhe...

10 gjërat që nuk i dinit se mund t’ju ndodhin gjersa rreziteni në...

Është e kuptueshme të dëshironi të fitoni pak ngjyrë gjatë verës, mirëpo nuk duhet të shtriheni me qëllim që të fitoni ngjyrë që rivalizon...

Sa lindje me operacion mund të ketë një grua?

Ka shumë kundërshti sa i përket mënyrës se si duhet të lindë një grua. Ndonjëherë diskutimi bëhet në mënyrë aq të çuditshme, sa që...

Ja pse disa femra nuk bëjnë dot fëmijë

Çiftet të cilat po ‘luftojnë’ për të pasur fëmijë thjeshtë duhet të bëjnë më shumë seks, thotë një ekspert i fertilitetit. Mungesa e seksit të...

Po rriste organin gjenital, vdes si rasti i parë në botë

Vdekja e parë e ardhur pas një operacioni për zgjerimin e penisit është regjistruar në Suedi. Pacienti relativisht i shëndetshëm 30-vjeçar iu nënshtrua operacionit, i...

Mjekësia e plakave: Hani këtë frut, do të lindni djalë (FOTO)

Janë me qindra thashetheme që qarkullojnë në lidhje me gjininë e bebes, megjithatë ky mit në lidhje me konsumimin e bananes para shtatzënisë për...

A ndikon sheqeri te pijet me gaz për shëndetin mendor?

Njihet si fakt që sheqeri tek pijet me gaz dhe ëmbëlsirat favorizon obezitetin dhe sëmundjen e diabetit, por a është i dëmshëm për shëndetin...

Këto janë 10 sëmundjet më të tmerrshme në botë

Sëmundjet të gjitha janë të tmerrshme dhe të vështira për t'u kaluar. Por mjekët kanë klasifikuar 10 sëmundjet më të tmerrshme në botë. Ndaj nëse jeni të sëmurë nga ndonjë virozë e stinës...

Shtatzënat duhet të notojnë

Ndikon pozitivisht njëkohësisht në të dy grupet e muskujve më të gjatë të trupit (këmbët dhe duart). Ushtrimet dhe stërvitja e lehtë gjatë shtatzanisë sigurisht...

Si ndikon në shëndetin dhe gjendjen tuaj emocionale shëtitja këmbëzbathur në plazh

Përveç se të merrni diell, të laheni, të relaksoheni dhe të luani , në plazh mund të bëhen dhe shumë aktivitete të tjera si...

Vendet që bëjnë më së shumti ndërhyrje estetike në botë

Shoqata internacionale e kirurgëve plastikë(ISAPS), sapo ka lansuar listën e tyre me vendet të cilat bëjnë më së shumti ndërhyrje estetike në bote, dhe...

Fëmija i parë i Afrikës së Jugut që “shërohet” nga HIV

tuar me HIV që nga lindja ka kaluar shumicën e jetës së tij pa pasur nevojë për trajtim. Fëmijët, identiteti i të cilit nuk është...

Kura natyrale që lehtëson dhimbjet nga djegia në plazh

Me gjithë kujdesin e treguar për lëkurën, ditët e para në diell mund të jenë të dëmshme për lëkurën. Djegiet ndonjëherë janë të pashmangshme...

Pse nuk duhet të konsumoni mish derri?

Në trupin e derrit gjenden plot 450 sëmundje, ku 12 prej tyre janë ngjitëse…paralajmëron një studim i fundit. “Derri ha gjithçka, ai është një ‘fshirës’ i...

Cila është më e shëndetshme – kafja apo birra

Kur bëhet fjalë për atë që pini, do të duhej të mendonit mirë sepse, sipas disa hulumtimeve të bëra nga shkencëtarët amerikanë, pijet mund...

Gruaja ngel dy herë shtatzënë brenda 10 ditësh, mjeku i habitur

Edhe pse e rrallë, është e mundur që gratë shtatzënë të mbeten sërish shtatzënë vetëm disa ditë pas shtatzënisë së parë. Në gjuhën e përditshme...

Nëse përdorni këtë lloj shamponi, ju mund të helmoheni

Agjencia amerikane për ushqime dhe barna ka publikuar raportin për prodhimet për përkujdesjen e trupit, i cili sugjeron se duhet të lexoni sa më...

A mund të shtojmë peshë nëse nuhatim ushqimin?

Shkencëtarët e Universitetit Berkeley në Kaliforni kanë zbuluar se era e ushqimit luan rol të rëndësishëm në mënyrën me të cilën organizmi përpunon kaloritë...

Këtë dëm ua shkaktoni sinuseve tuaj nëse pini duhan

  Pirja e duhanit është e dëmshme për organizimin tonë, por pavarësisht kësaj njerëzit vazhdojnë të pinë cigare duke thënë se e kanë të vështirë...

Mjekët: Ja pse mbyten pushuesit

Këtë sezon në plazhe mungojnë elementët e sigurisë, vrojtuesit, por në zona të caktuar edhe ekipet shëndetësore. Mjekët e Urgjencës së Durrësit që përballen me...

Kujdes nga rrezet e kuqe të diellit

Në ditët e nxehta, kur temperaturat kalojnë mbi 35 gradë Celsius, kujdes të veçantë duhet kushtuar mbrojtjes së lëkurës nga rrezet e diellit, në...

Studimi – Çfarë ndodh në trurin tuaj kur shihni pornografi?

  Gjithnjë e më shumë të rinj shtohen në listën e atyre që vizitojnë rrjetet pornografike. Një studim i fundit në Australi, tregon se për...

Gjinekologu shqiptar që bëri mrekulli me çiftin nga Kumanova! (FOTO)

Fari dhe Elemedina Xheladini, janë një çift i ri më banim në Fribourg të Zvicrës, por me prejardhje nga Kumanova, të cilët kishin probleme...

DYQIND SHKENCËTARË UA TËRHEQIN VËREJTJEN NJERËZVE TË GJITHË BOTËS: Ky kimikat në shampon...

Shkencëtarët tërheqin vërejtjen që produktet kozmetike përmbajnë kimikate të rrezikshme, të cilat shkatërrojnë shëndetin e njerëzve në gjithë botën. Triklosani dhe triklokarbani janë përbërës të...

Çfarë s’ju thonë dentistët: Pastroni dhëmbët me një përbërës

Të gjithë e dimë se sa e rëndësishme është higjena e gojës. Por edhe në rastet kur pastrimi bëhet dy apo tre herë në...

Si të shmangni problemet nga temperaturat e larta sipas dermatologëve

Tharja e lëkurës, acarimi i kapilarëve të gjakut në sipërfaqe të saj, shfaqja dhe theksimi i njollave në fytyrë, por dhe kanceri i lëkurës...

Frikësoheni nga gjilpërat ? zbulohet shiriti që nuk u shkakton dhimbje

Shkencëtarët krijuan një shirit i cili ngjitet lehtë në lëkurë dhe mundëson futjen e vaksinës kundër gripit në trup nëpërmjet gjilpërave mikroskopike. Sipas një artikulli...

Pse njerëzit më grup gjaku O janë specialë? (VIDEO)

https://youtu.be/3NLDH1cJhhk   Grupi i gjakut mund të tregojë shumë për të fshehtat e karakterit tuaj. Vetëm nëpërmjet një analize të thjeshtë të gjakut do të mund...

Truri është bërë për të harruar

Truri është bërë për të harruar dhe e bën këtë vazhdimisht duke fshirë kujtimet e padobishme dhe t’i krijojë hapësirë atyre më të rëndësishme...

Dieta me vezë të ziera – humbisni 10 kilogram për 2 javë

  Shumë ekspertë dhe nutricionist shëndetësorë thonë se dieta e vezëve të ziera do t’ju ndihmojë të djegni deri në 10 kilogram në vetëm dy...

Uji ndihmon kundër dehidrimit

  Nëse gjatë nxehtësisë verore hetoni se keni dhimbje koke, ndryshim të disponimit, dobësim ose halucinacione, një gjë e tillë mund të jetë alarm se...

Si duhet përdorur preparatet për diell

Gjatë përzgjedhjes së preparateve për mbrojtje nga dielli, duhet pasur kujdes në kualitetin dhe përbërjen. Mjetet duhet të jenë rezistuese ndaj ujit dhe të...

Si të luftohet stresi?

Për lirim nga mendimet negative dhe vendosjen e balancës psikike nevojitet dushi, muzika dhe shkrimet e ndryshme. Kur dikush ose diçka ju zemëron, më së...

Vishnjat, më të mira se sa aspirina

Hulumtimet kanë dëshmuar se përveç asaj që zbutin dhembjet e ndryshme, vishnjat mund të ndikojnë edhe në shëndetin e eshtrave dhe parandalimin e sëmundjeve...

Shishet plastike shkaktojnë probleme shëndetsore tek fëmijët

  Një lëndë kimike, e cila përdoret në shishet plastike dhe kontenierët e magazinimit të ushqimeve, mund të shkaktojë efekte serioze për shëndetin e njeriut,...

Përbërësit ushqimorë që zhdukin rrudhat

  Rrudhat na bëjnë më të ndjeshëm dhe nxisin dëshirën për të ngadalësuar plakjen. Disa shtesa në të ushqyerit mund të ndikojnë në përtëritjen e organizmit...

Përdorimet e vajit të farave të rrushit

Vaji i farave të rrushit është një produkt natyral i cili përmban disa lëndë ushqyese që mund ta na ofrojnë përfitime shëndetësore. Përveç përdorimit të...

Brokoli, arma sekrete kundër diabetit

Një studim i fundit ka zbuluar se ngrënia ose konsumimi i brokolit në formë lëngu mund të ndihmojë në parandalimin dhe trajtimin e diabetit...

Arsyet përse femrat djersijnë më shumë pas moshës 40-vjeçare

  Nëse keni kaluar moshën mbi 40 vjeç dhe vëreni që çarçafët janë qull kur zgjoheni, mund të vuani nga një gjendje e fshehtë shëndetësore. Faza...

Dieta/ Banane me ujë të ngrohtë për 7 ditë

Humbja e peshës në pak ditë, me banane dhe ujë, u përdor së pari nga japonesi Hitoshi Watanabe. Ishte ai vetë që rrëfeu më pas...

Rast ‘një në 625 milionë’, lind foshnja jashtë barkut të nënës

Kohët e fundit, një nënë ruse ka lindur një vajzë që u rrit jashtë mitrës. Dhjetë mjekë kanë kryer operacionin e urgjencës ”me rrezik...

DROGAT MË TË PËRDORURA NË EVROPË

  Qendra Monitoruese Evropiane për Drogën dhe Varësinë ndaj Drogës publikoi të martën në Bruksel “Raporti mbi Drogën Evropiane 2017”, duke vlerësuar se ka një...

Gjërat që i ndodhin trupi tuaj kur ndaloni së ngrëni bukë

  Dietat dhe të ashtuquajturit dietologë po eliminojnë gjithnjë e më shumë bukën nga regjimi duke mos ditur efektet negative për organizmin e njeriut. Karbohidratet janë...

SHTATË FAKTORË QË NDIKOJNË NË RËNIEN E FLOKËVE

Dukuria e rënies së flokëve mund të jetë një përvojë stresuese për shumë njerëz dhe gjendja shpirtërore e këtyre persona mund të ndryshojë për...

Ushqimet që duhet konsumuar nëse keni dhimbje kyçesh

  Njerëzit që ndjekin një dietë të pasur në fibra janë më pak të rrezikuar të vuajnë nga artriti në kyçe, ka zbuluar një studim...

Vetëm me tre përbërës humbi gjithë peshën e tepërt

Humbja e peshës është një temë aktuale këto ditë. Kjo për shkak se për shumicën është e vështirë mirëmbajtja e peshës ideale të trupit...

Shenjat e kancerit të zorrës që asnjë femër nuk duhet t’i injorojë

  Sipas një studimi të fundit, të publikuar te revista e Institutit Kombëtar të Kancerit, është rritur ndjeshëm numri i rasteve me kancer të zorrës...

RRINI TE KYQUR

1FansaPëlqeje
94NdjekësitNdjek
0NdjekësitNdjek
1NdjekësitNdjek
281NdjekësitNdjek
18AbonentëAbonohu