DROGAT MË TË PËRDORURA NË EVROPË

  Qendra Monitoruese Evropiane për Drogën dhe Varësinë ndaj Drogës publikoi të martën në Bruksel “Raporti mbi Drogën Evropiane 2017”, duke vlerësuar se ka një...

Dr. VALON ASANI, FRYMË E RE NE SPITALIN E TETOVËS, SHPËTUES JETËSH.

Ardhja e tij në Spitalin klinik të Tetovës reduktoi shumë harxhime dhe kohë të qytetarëve, që dikur humbnin për vajtje ardhje, pritje dhe intervenime...

Çfarë s’ju thonë dentistët: Pastroni dhëmbët me një përbërës

Të gjithë e dimë se sa e rëndësishme është higjena e gojës. Por edhe në rastet kur pastrimi bëhet dy apo tre herë në...

DYQIND SHKENCËTARË UA TËRHEQIN VËREJTJEN NJERËZVE TË GJITHË BOTËS: Ky kimikat në shampon...

Shkencëtarët tërheqin vërejtjen që produktet kozmetike përmbajnë kimikate të rrezikshme, të cilat shkatërrojnë shëndetin e njerëzve në gjithë botën. Triklosani dhe triklokarbani janë përbërës të...

Gjinekologu shqiptar që bëri mrekulli me çiftin nga Kumanova! (FOTO)

Fari dhe Elemedina Xheladini, janë një çift i ri më banim në Fribourg të Zvicrës, por me prejardhje nga Kumanova, të cilët kishin probleme...

Si të shmangni problemet nga temperaturat e larta sipas dermatologëve

Tharja e lëkurës, acarimi i kapilarëve të gjakut në sipërfaqe të saj, shfaqja dhe theksimi i njollave në fytyrë, por dhe kanceri i lëkurës...

Disa fakte interesante për spermën

A e dinit se gjatë ejakulimit, sperma mund të shkojë deri në një largësi prej 29.7 centimetra. Ky është rekordi i vendosur deri më...

Dieta me vezë të ziera – humbisni 10 kilogram për 2 javë

  Shumë ekspertë dhe nutricionist shëndetësorë thonë se dieta e vezëve të ziera do t’ju ndihmojë të djegni deri në 10 kilogram në vetëm dy...

Përbërësit ushqimorë që zhdukin rrudhat

  Rrudhat na bëjnë më të ndjeshëm dhe nxisin dëshirën për të ngadalësuar plakjen. Disa shtesa në të ushqyerit mund të ndikojnë në përtëritjen e organizmit...

Studimi – Çfarë ndodh në trurin tuaj kur shihni pornografi?

  Gjithnjë e më shumë të rinj shtohen në listën e atyre që vizitojnë rrjetet pornografike. Një studim i fundit në Australi, tregon se për...

Pse njerëzit më grup gjaku O janë specialë? (VIDEO)

https://youtu.be/3NLDH1cJhhk   Grupi i gjakut mund të tregojë shumë për të fshehtat e karakterit tuaj. Vetëm nëpërmjet një analize të thjeshtë të gjakut do të mund...

Ja dita kur femrat duan vetëm seks

Në fakt, femrat mund të jenë shpesh të papërgatitura për marrëdhënie seksuale dhe do të ndjeheshin mjaft keq nëse mashkulli do të insistonte drejt...

Shishet plastike shkaktojnë probleme shëndetsore tek fëmijët

  Një lëndë kimike, e cila përdoret në shishet plastike dhe kontenierët e magazinimit të ushqimeve, mund të shkaktojë efekte serioze për shëndetin e njeriut,...

Truri është bërë për të harruar

Truri është bërë për të harruar dhe e bën këtë vazhdimisht duke fshirë kujtimet e padobishme dhe t’i krijojë hapësirë atyre më të rëndësishme...

Cila është më e shëndetshme – kafja apo birra

Kur bëhet fjalë për atë që pini, do të duhej të mendonit mirë sepse, sipas disa hulumtimeve të bëra nga shkencëtarët amerikanë, pijet mund...

Rasti “Kumanova”: Mirsad Ndrecaj kishte kontakte me funksionarë të lartë shtetëror

Ka vazhduar seanca gjyqësore për rastin “Kumanova” me dëshmitë e të akuzuarve. Hajrush Avdijaj para gjykatës ka zbuluar detaje të grupit gjatë qëndrimit në...

Gruaja ngel dy herë shtatzënë brenda 10 ditësh, mjeku i habitur

Edhe pse e rrallë, është e mundur që gratë shtatzënë të mbeten sërish shtatzënë vetëm disa ditë pas shtatzënisë së parë. Në gjuhën e përditshme...

Ja sa është madhësia mesatare e penisit tek shqiptarët

Në këtë hulumtim tregohet madhësia mesatare e penisit në 113 vend të botës. Sipas saj, shqiptarët hyjnë tek vendet me madhësi mesatare. -“Express”.

Frikësoheni nga gjilpërat ? zbulohet shiriti që nuk u shkakton dhimbje

Shkencëtarët krijuan një shirit i cili ngjitet lehtë në lëkurë dhe mundëson futjen e vaksinës kundër gripit në trup nëpërmjet gjilpërave mikroskopike. Sipas një artikulli...

Seksi më i mirë është në këtë moshë

Thonë se gratë e humbin interesin në seks me moshën. Por një studim i ri thotë se kjo nuk është e vërtetë. Në fakt, gratë e...

Pelenat Pampers kancerogjene

<!-- --> <!-- http://vjs.zencdn.net/c/video.js--> Sipas një studimi në Francë të...

E dhimbshëme: “Dhunohet” Shuki nga Kallashi (PAMJE 18+)

https://youtu.be/y02xbuSeV3s?t=2181 Moderatori Mentor Shuki se fundmi e ka pasur të ftuar Donjeta Kosumin te njohur si “Kallashi” “Kallashi” për rreth 3 minuta e ka “dhunuar” moderatorin...

Këmbët dhe duart ju rrinë akull? Kujdes, ja nga se mund të vuani

Qarkullimi i dobët i gjakut njihet edhe si “vrasës i heshtur” dhe mund të shfaqet si pasojë e faktorëve të ndryshëm, përfshirë edhe aktivitetin...

Plot 16 mjekë angazhohen për të lindur një foshnje/ Arsyeja është vërtetë speciale…

Sa mjekë e infermiere mund të duhen për të ndihmuar një grua që të lindë fëmijën? Në rastin e kësaj nëne, përgjigja është 16. Ekspertë...

Pse nënat që lindin djem, janë të rrezikuara nga…

Tradita Shqiptare kërkon që gratë të lindin djem por studiesit kanë dhënë disa argumente lidhur me ndikimin që ka gjinia e foshnjes në shëndetin e...

Linda Morina tregon se a është e virgjër (Video)

Linda Morina, u bë e njohur për publikun pasi që iu ka kënduar shumë personaliteteve të njohura. Ajo së fundmi ka qenë e ftuar në...

Të vërtetat tronditëse per bonbonet e gumës

Është e pamundur të mos kesh provuar dhe shijuar karamelet me xhelatinë të formave më të ndryshme që, siç thotë populli “ta bëjnë me...

Doktori: Këto janë shenjat më të zakonshme të kancerit që të gjithë i...

Dr Tony Bartone, i cili është zëvendëspresident i Shoqatës Mjekësore të Australisë, thotë se simptomat të cilat janë të vazhdueshme mund të jenë simptoma...

Pse nuk duhet të konsumoni mish derri?

Në trupin e derrit gjenden plot 450 sëmundje, ku 12 prej tyre janë ngjitëse…paralajmëron një studim i fundit. “Derri ha gjithçka, ai është një ‘fshirës’ i...

Ja, cila është mënyra e duhur për të heqjen e dyllit nga veshi

Dylli është një substancë që formohet në veshin e brendshëm dhe e mbron atë nga bakteret dhe mikroorganizmat e tjerë. Një ndër mënyrat më praktike...

Nëse përdorni këtë lloj shamponi, ju mund të helmoheni

Agjencia amerikane për ushqime dhe barna ka publikuar raportin për prodhimet për përkujdesjen e trupit, i cili sugjeron se duhet të lexoni sa më...

Pini qumësht gomarice nëse doni të shpëtoni nga sëmundjet

Babai i mjekësise, Hipokrati, ishte i pari që në antikitet e rekomandoi qumështin e gomaricës për të luftuar problemet me mëlçinë, ethet, dhimbjet e...

Uji ndihmon kundër dehidrimit

  Nëse gjatë nxehtësisë verore hetoni se keni dhimbje koke, ndryshim të disponimit, dobësim ose halucinacione, një gjë e tillë mund të jetë alarm se...

Zbulohet shërimi për tiroidet

Sëmundjet e gjendrës tiroide prekin rreth 200 milionë njerëz në botë, siç informon Thyroid Foundation of Canada. Ekzistojnë një sërë trajtimesh dhe mjekimesh për...

Çmenduritë e femrave, ja çfarë ju gjendet brenda vaginës (FOTO-LAJM)

Femrat janë me të vërtetë të çuditshme, kur vjen puna tek fantazia seksuale. Në rast mungese të partnerit ato mund të bëjnë seks dhe...

Kjo pije i çmend femrat në dashuri

Kjo pije ndihmon edhe meshkujt, sepse përmirëson cilësinë e spermës dhe shtohen shanset që femra të ngelet shtatzënë. Kjo recetë për përgatitjen e pijes sekrete...

Hoqi dorë nga masturbimi për 700 ditë: Kam fituar superfuqi

Një burrë, i cili hoqi dorë nga masturbimi për 700 ditë, tha se fitoi “superfuqi” duke mos masturbuar për kaq kohë. Ai është një nga...

11 gjëra që nuk i dini për vaginën

Meshkujt përdorin emra të ndryshëm për të. Ka shumë mite për vaginën. Megjithatë, këto fakte duhet t’i mësoni: – Vagina ka 8 mijë nerva fundore,...

Gjërat që i ndodhin trupi tuaj kur ndaloni së ngrëni bukë

  Dietat dhe të ashtuquajturit dietologë po eliminojnë gjithnjë e më shumë bukën nga regjimi duke mos ditur efektet negative për organizmin e njeriut. Karbohidratet janë...

Si ti pastroni më mirë pjesët intime

Pastrimi gjatë dushit është një proces deri diku intuitiv … deri në momentin që arrijmë në zonat delikate. Çfarë lloj sapuni duhet të përdorni?...

Sëmundjet që shëron seksi

Studimet e fundit tregojnë se, ka disa shqetësime shëndetësore tek të cilat seksi ndikon mirë. Por cilat janë? Depresioni: “Kur kryejmë marrëdhënie, trupi prodhon hormone lumturie,...

Oferta: 300 Euro për të lënë duhanin

Spitalet franceze do t’u ofrojnë grave shtatzëna 300 euro nëse lënë duhanin. 17 spitale në këtë shtet do të marrin pjesë në eksperimentin 30­mujor, për...

Djathi çelsi i një jete të shëndetshme

Djathi mund të jetë çelësi i një jete të shëndetshme. Në një studim që është mirëpritur botërisht, studiesit nga Universiteti i Kompenhagenit zbuluan se djathi...

Gratë kanë më shumë nevojë për gjumë se burrat

Nëse gratë bëjnë gjumë të mirë gjatë natës, kjo e përmirëson performancën e trurit të tyre, ndërsa burrat përfitojnë më shumë nga pushimi i...

Disa fakte rreth gjoksit të femrave

Gjinjtë e femrave gjithmonë janë temë interesante, sidomos për gjininë mashkullore. Edhe pse gjithkush mendon se ata dinë dinë gjithçka rreth tyre, fakti është...

Krishtlindjet e nxehta të Bleonës (Foto)

Këngëtarja shqiptare Bleona Qereti ka vendosur ti kalojë Krishtlindjet në një vend mjaft të ngrohtë siç është Florida. Ajo ka publikuar një foto në Instagram...

Pika të bardha në sy, ja çfarë tregojnë dhe si ti trajtoni

Pikat e bardha ose të verdha që ngrihen në sipërfaqen e lëkurës, zakonisht në zonën e syve prekin disa njerëz. Kjo gjendje e lëkurës...

Testoni kujtesën tuaj në këtë mënyrë

Sipas një eksperti për kujtesën, njeriu çdo ditë e më shumë po e lë pas dorë “kujtesën” dhe e ka zëvëndësuar atë me aparatet...

A është mirë për lidhjen seksi i tepërt

Hulumtimi i ri tregon se seksi i tepërt bën të kënaqeni më pak. Në këtë studim, çiftet e martuara të cilët kishin bërë seks...

FOTO/ Amiri, doktori shqiptar që dizajnon vaginat e përsosura

Gjinekologu Amir Marashi nga New Yorku është i njohur si “dizajnues i vaginës”. Ai e ka bërë 400 operacione me anë të së cilave...

3 mijë paund për të bërë botox në pjesët intime

Industria e bukurisë sa vjen e bëhet më e çuditshme. Teknika e re, “Scrotox” për burra – ndryshe botox për pjesët e tyre intime –...

Ja çfarë i bën hudhra organit gjenital të femrave

Infeksionet vaginale janë një nga problemet më të zakonshme që prekin femrat.Duhet të keni parasysh që nëse nuk i trajtoni në kohë, ato mund...

Ja kur duhet te beni dush

Më e rëndësishme nga ç’mund ta mendoni. Kohët e fundit, ekspertët kanë hapur një debat të ri për atë se sa shpesh duhet të...

Djathi bën shumë mirë zemrës

Një studim i Universitetit të Kopenhagenit ka zbuluar se djathi mund të jetë celësi i një jetë të shëndetshme. Sipas studimit djathi i bën...

Çaji me banane ndihmon për një gjumë të mirë

Gjumi është aq i rëndësishëm për shëndetin tuaj në përgjithësi. Pa marrë një pushim të mirë gjatë natës, ju rrezikoni shëndet të dobët, sëmundje,...

Histori/Lindja e fëmijës së parë më theu vaginën…

Kemi dëgjuar histori nga më të tmerrshmet për lindjet e fëmijëve, por të pakta janë ato nëna që futen në detaje. Por jo Zoe, një...

Nëse i keni këto simptoma, mos u puthni më

Mesa duket, puthjet përveç kënaqësisë që të falin, janë edhe të rrezikshme për shëndetin. Nëse keni dëgjuar ndonjëherë se ndokush është sëmurë nga puthjet,...

Hurma ose siç quhet në disa zona kakia, është pemë me prejardhje nga Kina dhe Japonia. E butë, me tul dhe e ëmbël, fryti...

Kafja e mëngjesit bën mirë për kujtesën

Gjatë viteve të fundit, studime të ndryshme kanë treguar për përfitimet e shumta të kafes. Një studim i fundit ka zbuluar se kafja e...

Pse psikologët ua ndalojnë prindërve të flenë me fëmijët e tyre

Të flesh me fëmijët në një krevat është një gjë mjaft e zakonshme për prindërit, por një studim i fundit paralajmëron këta të fundit...

5 ushqimet që nuk duhen ngrënë në vjeshtë

Keni gjithë verën që prisni për mollët, por kujdes! Nëse blini mollë të rritura me hormone dhe të spërkatura me pesticide, do i shkaktoni...

A është më mirë të hamë rush të bardhë apo të zi

Rrushi ndikon si tonik natyral i organizmit, ngadalëson plakjen, përkatësisht pengon demencinë dhe sëmundjet degjenerative të syve… edhe rrushi i zi edhe ai i...

Mos i lini kurrë fëmijët të ulen kështu

Fëmijëve i pëlqen që shpesh herë të ulen në pozicionin “W”, por një gjë e tillë mund t’i shkaktojë më vonë probleme të rënda...

‘Receta bombë’ që forcon imunitetin tek të rriturit dhe fëmijët

Nëse nuk e keni imunitetin e fortë ka gjasa të prekeni nga shumë sëmundje. Në këtë postim do t’ju paraqesim një recetë natyrale që ka...

6 gjendtjet emocionale që shkatërojnë organizmin tonë

Kontrolli i emocioneve, veçanërisht i ndjesive negative është i rëndësishëm për mbijetesën tuaj. Ato emocione që mbahen të paeskpozuara mund të shkaktojnë dëme më...

9 produkte natyrale kundêr depresionit

E dini që humori i keq mund të trajtohet në tavolinë? Jo në atë të mjekut, por në atë të kuzhinës suaj. Ushqimi i...

Sa herë në javë duhet të laheni

Në lidhje me fenomenin se sa herë duhet të lahemi në javë, ekzistojnë këndvështrime të ndryshme. Në varësi të flokëve dhe llojit të lëkurës,...

Shtatzënat që ju përzihet në mëngjes lindin vajza

Njëri ndër mitet më të përhapura i cili ka të bëjë me shtatzëninë është që të përzjerët e mëngjesit mund të paralajmërojë nënat e...

Ja kush e shkakton erën e keqe të gojës

Era e pakëndshme në gojë mund të krijojë shumë probleme. Për shkak të saj mund të vuani madje edhe jetën shoqërore dhe komunikimin në...

Për shumë njerëz,  dita nuk mund të nisë po nuk konsumuan një filxhan kafeje. Kafja është e mirë për shumë arsye, ju zgjon në...

Çfarë ndodh kur një mashkull bën seks me një grua shtatzëne

A keni menduar ndonjëherë se është e mundur që ta prekni foshnjën gjatë kohës që bëni seks me një grua shtatzënë? Para se t’ju përgjigjemi...

Ja pse rrezikojnë femrat që kryejnë operacione në të pasme

Të fiksuara pas formave perfekte dhe të ndikuara nga personazhet publike, shumë femra kanë marrë vendime që u kanë kushtuar edhe jetën. Denny, 35...

Maska më e mirë natyrale për eliminimin e zbokthit

Zbokthi është një problem që ndodh kur keni lëkurë shumë të thatë të kokës dhe kur përdorni shampo të papërshtatshme për larjen e flokëve. Sipas...

Ushqimet dhe pijet që duhet t’i shmangni pas orës 19:00

Çdo njeri duhet të hajë shujtën e fundit të paktën tri-katër orë para se të flejë. Ekspertët shëndetësorë gjithmonë ua këshillojnë këtë gjë njerëzve...

Arsyjet pse nuk duhet të pini asnjëherë duhan brenda në shtëpi

Sipas një studimi të kohëve të fundit lëndët kanceroze të duhanit  mbeten në ambjentet e shtëpive tuaja për më shumë se 6 muaj. Edhe...

Keni kollë? Ja një mënyrë se si të shpëtoni prej saj

Kolla, bronkiti dhe laringiti janë mëse të zakonshme në këtë sezon. Tani ka filluar ajo periudhë e vitit ku bakteret dhe infeksionet virale po...

Bëjeni këtë ushtrim vetëm 2-3 minuta në ditë dhe do të keni trup...

Filloni me vetëm 20 sekonda në ditë, ndërkaq përfundojeni me disa minuta. Pas këtyre ushtrimeve shikohuni në pasqyrë dhe do të shihni ndryshimet. Poenta është...

Ky studim është i frikshëm për seksin oral

Sipas hulumtimeve të reja, meshkujt që kryejnë seks oral me partnerët e tyre kanë një rrezik të lartë për t’u prekur nga një formë...

E tmerrshme, shikoni çfarë i ndodh trupit tuaj pasi pini RedBull dhe sa...

E keni pyetur ndonjeherë veten se çfarë i ndodh trupit tuaj pasi keni konsumuar RedBull? Sigurisht që jeni më në formë, dhe energjik, por...

Vendoseni këtë në kërthizë dhe hiqni qafe sëmundjet

Ju mund ta hiqni qafe shumë shpejt kollën, gripin dhe dhimbjet menstruale vetëm duke e aplikuar këtë përbërës në kërthizë. Po pra, vetëm një topth...

Ushqimi më i shtrejtë në botë

Ushqimi më i shtrenjtë në botë është një pjepër i quajtur Yubari dhe bëhet fjalë për një lloj të veçantë pjepri, që kultivohet në...

Problemi me gërhitjen, ja zgjidhja

Shumë njerëz kanë probleme me gjumin. Nga ana tjetër ne e dimë se mungesa e gjumit e rrit konsiderueshëm rrezukun për një sërë problemesh...

Hudhra, ilaçi perfekt për shërimin e herpesit, ja si e zhduk brenda ditës!

Herpesi është një flluskë ose plagë që zakonisht krijohet në zonën përreth buzëve. Në mënyrë që të shmangni përdorimin e vazhdueshëm të barnave antivirale,...

Sëmureni shpesh,ja si të forconi sistemin imunitar

Vuani vazhdimisht nga ftohjet? Sa herë gripi është në qarkullim juve do ju zërë të parin?  Këto janë arsye të mjaftueshme për të forcuar...

Pse është e domosdoshme pirja e kafes

Kafeja për shumë njerëz është bërë rutina më e domosdoshme. Shumë persona nuk mund të vazhdojnë ditën pa pirë kafen e mëngjesit. Përveç varësisë...

I piu 24 pije energjike përnjëherësh, i ndodhi diçka e tmerrshme (FOTO+VIDEO, +21)

Pijet energjike janë plot me përbërës përfshirë kofeinën (përbërësin primar), taurinën, riboflavinën, piridoksinën, nikotinamidën dhe derivatet bimore, të cilat premtojnë rritjen e qëndrueshmërisë, krijojnë...

Vuani nga dhimbjet e periodave?! Ky lajm do iu gëzojë, ja çfarë fshihet...

Nëse vuani nga disa simptoma para apo gjatë menstruacioneve, do të gëzoheni kur të dëgjoni këtë lajm, për periudhën që ju e quani më...

Ja 8 gabimet trashanike: dëmtojnë seriozisht zonën intime të femrës gjatë kryerjes së...

Mjekët paralajmërojnë! këto janë 8 gabimet më të zakonshme që bëni kur kryeni marrëdhënie me parterin tuaj. Bisedoni me të dashurin tuja dhe hiqini...

Ushqimet që rrisin gjoksin pa qenë nevoja t’i drejtoheni kirugjisë

Shpehherë në biseda me miqsh qarkullon shprehja urbane ‘’ Flit sa të duash, unë i kam sytë tek gjoksi yt’’. Mos e merrni apriori...

Ja cili fëmijë është më inteligjent

Shakatë e talljet, mes vëllëzërish e motrash, nuk mungojnë asnjëherë; kush e kush të tregoj veten më të zotin. Por,...

Dietologia e njohur: Si të shmangni helmimet nga ushqimet natën e Vitit të...

Evitimi i vakteve gjatë ditës, për t’i lënë vend darkës, riciklimi i ushqimit gjatë ditëve të festave, përzierja e pijeve alkoolike e joalkoolike apo...

Misteri i fotos së Melania Trump përkrah një femre

Dikur edhe Melania Trump ka qenë emigrante në Amerikë, kur në moshën 25 vjeçare udhëtoi drejt tokës së premtuar me një vizë turistike duke...

Vetëm një gotë në ditë bën mrekulli: Kur të shihni përse e pinë...

  Uji në të cilin është zier orizi është i shkëlqyeshëm kur keni viruse në stomak; pengon sëmundjen e Alzheimerit; është parandalues i shfaqjes së...

Ndëroni shpesh shishet plastike te ujit, ja pse

Uji në shishe plastike duket se nuk është një zgjidhje e mirë. Një studim i ri gjerman zbulon se vetëm në një shishe plastike...

Ja çfarë ndodh nëse konsumoni një vezë në ditë

Pavarësisht se disa kërkime hodhën hipotëzën se veza është përgjegjëse për nivelin e lartë të kolesterolit dhe sëmundjeve kardiovuskulare, tanimë një studim i ri...

Stresi nuk ndikon vetëm në gjendjen emocionale të njeriut, përkundrazi ai lë shenja të dukshme dhe në pamjen tonë të jashtme. Ja disa nga shenjat...

A e dini arsyen pse na hapet goja?

Të gjithë e pyesim veten pse na ndodh shpesh të na hapet goja. A është ky një mekanizëm i pavullnetshëm?Kur ne e hapim gojën?...

Mishi i pulës përmban arsenik, shkaktar i kancerit

Më në fund FDA ka konfirmuar prezencën e arsenikut një agjent i cili shkakton kancer, në mishin e pulës që është shitur në SHBA....

Çfarë duhet të hamë në darkë e çfarë jo, për një gjumë sa...

Sipas ekspertit të gjumit të britanikes Independent, Sammy Margo, ka një listë ushqimesh të duhura për kohën para gjumit. Margo shpjegon se ushqime të caktuara...

20 gënjeshtrat mbi shëndetin që i besojmë si të vërteta

20 gënjeshtrat mbi shëndetin që i besojmë si të vërteta Aktualitet Lini një koment 67 Lexime Nëse ekspozohesh ndaj të ftohtit sëmuresh? Spinaqi ju bën më...

Ja si duhet ti lani dhëmbët

Është ndoshta detyra më e mërzitshme në Tokë, por është dicka që të gjithë duhet ta bëjnë një herë në ditë. Por sa shpesh dhe...

Përfitimet shëndetsore të dredhëzës

Ngjyra e kuqe, aroma e mrekullueshme dhe shija e veçantë bëjnë që luleshtrydhet të jenë frutat më të pëlqyera jo vetëm të fëmijëve, por...

Ushqimet që duhet të konsumojmë në dimër

Duke shtuar në dietën tuaj ushqime të caktuara, ju do ta ndihmoni veten ta kaloni stinën e ftohtë të dimrit pa stres. Studiuesit e Washington...

Si të kujdesemi për sëmundjet e fytit

Sëmundja e fytit është infeksion i fytit i cili vjen nga faktorë infektive ose të skuqjes. Shfaqet në përgjithësi tek fëmijët e moshës nga 3...

Çka përfitoni nëse pini çaj jeshil

  Për mijëra vjet, çaji jeshil është përdorur si ilaç alternativ për të kuruar disa sëmundje. Çaji jeshil  sjell shumë përfitime në shëndet, ja disa...

Mjeku heq thoin e futur në mish, ajo që i del nga gishti...

    KUJDES! PAMJE PËR STOMAK TË FORTË) Kjo është një video me pamje të rënda, e cila mund të ndikojë në ndjeshmërinë tuaj. Bëhet fjalë për...

S’ka më dilema: Ç’ndodh me fëmijën kur bën seks në shtatzëni?

Ndoshta seksi është gjëja e fundit që të vjen ndërmend kur je shtatzënë.Por kjo varet nga hormone, ndaj nëse ke dëshirë të kryesh marrëdhënie...

Çfarë ndodh me trupin tuaj nëse hani 3 vezë në dit për...

Vezët janë ushqimi më i lehtë, më i lirë dhe më i mbushur me proteina që mund ta hani. Përveç se plotësojnë nevojën e përditshme...

Pak orë gjumë gjatë natës ju shkaktojnë këto dëme

Të flesh vetëm 5 orë gjumë gjatë natës ndikon në punën e zemrës duke rrit ritmin e rrahjeve dhe efektet negative mbi shëndetin e...

Përse ju rrudhen gishtat në ujë?

Trupi na mbron nga çdo dëm potencial edhe përmes veprimeve më të thjeshta, siç është teshtima apo gogësima. Trupi e ka mekanizmin e vet...

Deodorantët me përmbajte alumini shkaktojnë kancer

Hulumtimet kanë treguar se ekspozimi afatgjatë ndaj aluminit shkakton formimin e qelizave të tumorit. Shkencëtarët nga Universiteti i Gjenevës thanë se kripërat e aluminit...

Sa duhet të peshoj unë sipas moshës, formës së trupit dhe gjatësisë

A e dini se cila është pesha ideale e trupit tuaj?Ju ndoshta keni një numër në mendjen tuaj, por kjo nuk do të thotë...

Njihuni me ushqimet qē ju ndihmojnë të shpërtheni në shtrat

Të pasurit e një jetë seksuale të shëndetshme luan një pjesë të rëndësishme në mirëqenien e burrave. Epshi i ulët tek meshkujt është shumë...

Kush punon në kompjuter ka nevojë për këtë vitaminë

Duke u fokusuar në ekranin e kompjuterit, sytë gjithmonë reagojnë ndaj pikave të ndritshme dhe të errëta. Ndaj ata që punojnë në kompjuter kanë...

A ju shqetëson mendimi për heqjen e këpucëve apo sandaleve në kompani? Nëse keni thembra të çara, është lehtë të kuptohet se përse ekziston ky...

Mos e teproni me këtë produkt

Prej shumë kohësh tashmë, peshku reklamohet si një nga super ushqimet që ndihmojnë në mbajtjen sa më larg të kancerit, depresionit dhe që kujdeset...

Ja çfarë pasojash ka konsumimi i kafes

Një studim i ri ka zbuluar se pirja e rregullt e kafesë nuk çon në çrregullim të  ritmit të rregullt kardiak duke hedhur kështu...

Ja cili është fruti më i mirë i vjeshtës

Hurma, ose siç quhet në disa zona kakia, është pemë me prejardhje nga Kina dhe Japonia. E butë, me tul dhe e ëmbël, fryti...

Keni ngelur shtatzënë.Ja shenjat e para

KENI NDRYSHIME NË FRYMËMARRJE Nëse vini re se keni vështirësi në frymëmarrje, ndryshe nga e zakonshmja, mund të jetë një shenjë se ju po merrni...

Zbulohet lëngu natyral që ul tensionin e gjakut, ja si përgatitet

Harrojeni shprehjen e vjetër që një mollë në ditë mban doktorin larg. Një tjetër super ushqim është çelësi i vërtetë për të qenë të...

Praktikat në jetën e përditshme diktojnë nivelin e rrezikut për kancer ndaj të cilit ekspozohet individi. Në shumë raste, kapja në kohë e kancerit do...

3 mijë të prekur nga kanceri gjatë 9 muajve të fundit në Maqedoni

Mbi 3 mijë veta të prekur nga kanceri janë regjistruar vetëm në nëntë muajt e fundit në Klinikën për onkologji dhe radioterapi. Pritet që deri...

Ilaçi i ri për femrat që nuk mund të mbesin shtatzënë

Shkencëtarët britanikë kanë zbuluar hormonin i cili do të mund të lirojë hormonet e nevojshme për ovulim. Hormoni kishpeptin është rregullatori kryesor në reproduksion dhe...

Nëse pini ujë kur nuk keni etje mund të vdisni

Doktorët, shkencëtarët dhe të dashurit tanë na kujtojnë gjithmonë se duhet të pimë tetë gota ujë çdo ditë, pasi na bën mirë për shëndetin. Por...

I ftohti ju ndihmon të dobësoheni

Të paturit ftohtë ju ndihmon të bini në peshë. Ky është rezultati në të cilin kanë dalë shkencëtarët e Universitetit të Gjenevës, të cilët zbuluan...

Qëndroni ulur për një kohë të gjatë? Ja çfarë të hani që mos...

Qëndroni ulur gjatë në zyrë përpara kompjuterit? Tetë, nëntë apo dhjetë orë ulur në ditë janë shumë për shëndetin tonë. Qëndrimi ulur për një kohë...

A jeni të varur nga kafja?

Një studim i publikuar në raportet shkencore identifikoi një variant gjenetik të lidhur me konsumin e reduktuar të kafesë. Ja se si ndikon geni...

Ja si të mbroni mushkëritë nga duhani

Sëmundjet e tilla siç janë astma, bronshiti si dhe lloje të ndryshme të tyre që më së shumti mundojnë mushkëritë e njeriut, gjithnjë rënkojnë...

Po vijnë festat, si të shmangni kilet e tepërta

Po afrojnë festat dhe duhet të tregoheni shumë të kujdesshëm me kaloritë që merrni. Dietologët rekomandojnë që të mos përfundoni mbipeshë, duke i bërë më...

Si ndikon uji i gazuar në trupin e njeriut?

Të interesuar shumë për hidratim të trupit madje duke kaluar dhe përtej ujit natyral. Pra është edhe uji mineral të cilin shpesh e përdorni si...

Nga kush po fshihet Camila Barraza dhe i dashuri i saj kosovar? (Foto)

Edicioni i sivjetmë i "Miss Kosovës" ishte tejet i komentuar, pasi titulli u fitua nga një vajzë argjentinase dhe jo nga një kosovare Kurora e...

E pabesueshme çfarë ka brenda një cigareje (FOTO)

Cigarja është një prej shkaktarëve më të rrezikshëm vdekjeprurës, dhe llogaritet se edhe në gjithë botën numri i konsumatorëve të jetë tepër i lartë. Në...

Ja se si mungesa e gjumit ju bën të shtoni në peshë

Njerëzit të cilët nuk flenë gjumë mjaftueshëm gjatë natës janë më të prirur për të ngrënë më shumë ditën, sipas shkencëtarëve. Studiuesit britanikë zbuluan se...

Mjeku amerikan: Kanceri shërohet me anë të zemrës

Natyra është zgjidhja e çdo problemi, madje mund të konsiderohet si një dhuratë e çmuar për njerëzimin. Por shumica e njerëzve nuk e dinë...

Shenjat që tregojnë se jeni infektuar me HIV

HIV-i është një infeksion seksualisht i transmetueshëm që mund të qëndrojë i fjetur dhe asimptomatik për një kohë relativisht të gjatë, ose mund të...

Intervista/Silvana Sadria: Astma, shenjat, shkaqet dhe disa këshilla parandaluese

Astma është një sëmundje që karakterizohet nga sulme të përsëritura të vështirësisë në frymëmarrje dhe fishkullimës gjatë saj. Pneumologia Silvana Sadria tregon se çfarë...

Si të luftohet stresi?

Për lirim nga mendimet negative dhe vendosjen e balancës psikike nevojitet dushi, muzika dhe shkrimet e ndryshme. Kur dikush ose diçka ju zemëron, më së...

Femra vëmendje! Ja çfarë iu shkakton alkooli, hiqni dorë urgjent!

Studime të fundit kanë zbuluar një lidhje mes konsumit të alkoolit dhe inteligjencës së një femre. Studiuesit anglez të London School of Economics analizuan...

Aspirina mund t’iu shpëtojë jetën

Një studim i fundit ka zbuluar se të moshuarit që marrin një dozë të ulët të aspirinës do mund të ulin në mënyrë drastike...

Konsumoni alkool disa herë në javë

Jo gjithjë alkooli eshte i dëmshëm. Por sigurisht si çdo gjë në jetë edhe ai duhet konsumuar me karar. Të konsumosh një gotë vere disa...

I ftohti që djeg kaloritë

Një studim i fundit ju fton të shijoni dhe shfrytëzoni temperaturat e ftohta që kanë kapluar vendin pasi do i bënit një nder shumë të madh...

Pija që shkrin yndyrën e tepërt teksa flini

Humbja e peshës në mënyrë natyrale është ajo që femrat dëshirojnë më së shumti. Të gjitha ëndërrojmë në fshehtësi sikur pesha e tepërt të...

Vendosni një hudhër në vesh, rezultati është befasues

Hudhra është një përbërës i përdorur kudo në botë në gatim, falë aromës së fortë dhe shijes së mirë. Hudhra ndihmon në përmirësimin e funksionit...

Të lindësh është e vështirë, por momenti kur mban fëmijën në krahë për herë të parë, i lë pas të gjitha dhimbjet. Megjithatë, një...

Për të ulur tensionin e lartë, ju duhet një lugë me …!

Për të ulur tensionin e lartë, ju duhet një lugë me …!Një studim i fundit, që ka përfshirë mijëra persona, ka treguar se kosi...

Si ta forconi imunitetin vetëm për 15 sekonda

Profesor Sergey Bubnovsky, ekspert i njohur rus për kineziterapi (aktivizimin e organizmit dhe përmirësimin e funksioneve të dëmtuara) thotë se ekziston metoda shumë e...

Gratë shtatzëna duhet të shmangin produktet kozmetike

Gratë shtatzëna duhet të shmangin përdorimin e produkteve kozmetike, paralajmërojnë shkencëtarët. Një përbërje që gjendet në deodorante, buzëkuqe e parfume ndikon në kujdesin amënor të...

Si te largoni dhimbjen e veshit

Infeksionet, tensioni, kufjet të cilat përdoren për të dëgjuar muzikë, mospastrimi, ose mungesa e një vizite tek mjeku janë disa nga arsyet që ju...

A është dushi i ftohtë i mirë për shëndetin

Këshillat dhe metodat e reja për të qënë sa më të shëndetshëm shkojnë e vijnë por dushi i ftohtë mbetet një nga teoritë që...

RRINI TE KYQUR

0FansaPëlqeje
95NdjekësitNdjek
958NdjekësitNdjek
1NdjekësitNdjek
291NdjekësitNdjek
27AbonentëAbonohu
Close