Mjeket: Fëmijëve jepuni kikirikë që 4 muajsh

Prindërit duhet tu japin fëmijëve të tyre kikirikë që nga mosha 4 muajshe, sipas një rekomandimi të ri. Aktualisht, pjesa më e madhe e...

Kujdes kur shtrydhni aknet: Mund të vdisni

Aknet mund t’ju tundojnë, por në disa raste, shtrydhja e puçrave mund të jetë vdekjeprurëse. Enët e gjakut janë të përqëndrueshme në disa zona...

Kaq jashtëqitje brenda ditës janë normale

Kur flitet për jashtëqitjen, ka që mendojnë se ajo është tërësisht gjë private. Por arsyet që ajo bëhet temë, lidhen me shëndetin. Ka shumë njerëz...

Çaj apo kafe? Ja kush është më e mirë për shëndetin tuaj

Një kafe e nxehtë mund t’jua rritë nivelet e energjisë në mëngjes, përderisa një tas çaj mund t’ju relaksojë pas një dite me stres. Hulumtimet...

Gjinekologu shqiptar që bëri mrekulli me çiftin nga Kumanova! (FOTO)

Fari dhe Elemedina Xheladini, janë një çift i ri më banim në Fribourg të Zvicrës, por me prejardhje nga Kumanova, të cilët kishin probleme...

DIAGNOSTIFIKIMI SIPAS MJEKËSISË TRADICIONALE TË LINDJES/Nga Dr.Ilir Luma

Shkruan: Dr.med. Ilir G. Luma Në mjekësinë tradicionale të lindjes apo siç quhet ndryshe edhe mjekësia tradicionale kineze-tibete-japoneze, pothuajse farre nuk përdoret metodologjia e mjekësisë...

Fytyra juaj tregon se nga çfarë sëmundje vuani

Lëkura është një nga pjesët e para të trupit që shfaq simptoma kur diçka nuk shkon mirë me trupin tuaj, sidomos lëkura e fytyrës....

7 shenjat që tregojnë se me të vërtetë po e teproni me kripën…

Përdorni shumë kripë në ushqim? Bëni kujdes pasi kjo po ua shkatërron trupin. Këto janë shenjat që trupi juaj po ju paralajmëron se po e...

A është dushi i ftohtë i mirë për shëndetin

Këshillat dhe metodat e reja për të qënë sa më të shëndetshëm shkojnë e vijnë por dushi i ftohtë mbetet një nga teoritë që...

Brokoli, arma sekrete kundër diabetit

Një studim i fundit ka zbuluar se ngrënia ose konsumimi i brokolit në formë lëngu mund të ndihmojë në parandalimin dhe trajtimin e diabetit...

Arsyet përse femrat djersijnë më shumë pas moshës 40-vjeçare

  Nëse keni kaluar moshën mbi 40 vjeç dhe vëreni që çarçafët janë qull kur zgjoheni, mund të vuani nga një gjendje e fshehtë shëndetësore. Faza...

Ora në të cilën zgjoheni natën, tregon cila pjesë e trupit është më...

Nëse zgjoheni pothuajse natën në të njëjtën kohë ose nuk mund të flini, zbuloni shkakun e vërtetë dhe mësoni se çfarë po iu dërgon...

Pse ju shkelmojnë bebet në bark

Foshnjat janë dashuri më vete, dhe këtë më së miri e dinë nënat dhe ato që presin të bëhen të tilla. Me kalimin e...

Si te zgjoheni nga gjumi me lehtesi

1.Vendosja e alarmit: zgjidhni një alarm që ju pëlqen dhe vendoseni diku në dhomë, larg nga shtrati juaj. 2.Zëri: konsideroni tone të ndryshme të alarmit,...

Pse njerëzit më grup gjaku O janë specialë? (VIDEO)

https://youtu.be/3NLDH1cJhhk   Grupi i gjakut mund të tregojë shumë për të fshehtat e karakterit tuaj. Vetëm nëpërmjet një analize të thjeshtë të gjakut do të mund...

Vendoseni këtë në kërthizë dhe hiqni qafe sëmundjet

Ju mund ta hiqni qafe shumë shpejt kollën, gripin dhe dhimbjet menstruale vetëm duke e aplikuar këtë përbërës në kërthizë. Po pra, vetëm një topth...

Shenjat që tregojnë se jeni infektuar me HIV

HIV-i është një infeksion seksualisht i transmetueshëm që mund të qëndrojë i fjetur dhe asimptomatik për një kohë relativisht të gjatë, ose mund të...

Mos i hidhni më sheqer kafesë nëse nuk doni të vuani nga kjo...

Pak javë më parë, faqja e njohur, DietDoctor.com ka zhvilluar një eksperiment për të kuptuar më mirë sesi ushqimet dhe stilet e ndryshme të...

Çaji me banane ndihmon për një gjumë të mirë

Gjumi është aq i rëndësishëm për shëndetin tuaj në përgjithësi. Pa marrë një pushim të mirë gjatë natës, ju rrezikoni shëndet të dobët, sëmundje,...

Si të ndalni gjakderdhjen në hundë në pak sekonda

Të keni hemoarragji në hundë mund të jetë e frikshme, turpëruese dhe ndoshta pak e “shpifur”. Por, e vërteta është se ky fenomen i...

EFEKTET E DOBISHME TË ARRËS E LAJTHISË PËR SHËNDETIN E NJERIUT

Një studim i ri ka bashkuar të dhënat e sondazheve dhe studimeve të mëparshme lidhur me efektet e dobishme të arrave dhe frutave të...

Nga Dr. Ilir Luma: DIAGNOSTIFIKIMI SIPAS MJEKËSISË TRADICIONALE TË LINDJES

Shkruan: Dr.med. Ilir G. Luma (vazhdim) Me vet faktin se fjala ,,diagnostikim” në aspektin emërues zakonisht nuk orjenton në mënyrë të qartë drejtë synimit dhe pothuajse...

Burimet më të mira të vitaminës C

Vitamina C është një antioksidues natyral shumë i fuqishëm, i cili parandalon plakjen e qelizave si dhe mbron organizmin nga shumë patologji. Fatmirësisht, mund...

Llaku për flokë, shkak për defekte në lindje

Ekspertët bëjnë thirrje që të ndalohet përdorimi i llakut për flokë gjatë shtatzënisë, pasi të dhëna të reja sugjerojnë se përmbajtja e tyre mund...

Përdorimet e vajit të farave të rrushit

Vaji i farave të rrushit është një produkt natyral i cili përmban disa lëndë ushqyese që mund ta na ofrojnë përfitime shëndetësore. Përveç përdorimit të...

Plot 16 mjekë angazhohen për të lindur një foshnje/ Arsyeja është vërtetë speciale…

Sa mjekë e infermiere mund të duhen për të ndihmuar një grua që të lindë fëmijën? Në rastin e kësaj nëne, përgjigja është 16. Ekspertë...

Jogurti nuk është aq i dobishëm për shëndetin siç pretendojnë nutrologët

  Ai ka kalcium, proteina dhe probiotikë. Çfarë të keqeje ka këtu? Jogurti është sforcuar shumë në një sërë udhëzimesh ushqyese dhe rekomandimesh dietetike, si...

Sëmundjet që shëron seksi

Studimet e fundit tregojnë se, ka disa shqetësime shëndetësore tek të cilat seksi ndikon mirë. Por cilat janë? Depresioni: “Kur kryejmë marrëdhënie, trupi prodhon hormone lumturie,...

Deodorantët me përmbajte alumini shkaktojnë kancer

Hulumtimet kanë treguar se ekspozimi afatgjatë ndaj aluminit shkakton formimin e qelizave të tumorit. Shkencëtarët nga Universiteti i Gjenevës thanë se kripërat e aluminit...

Receta e mëngjesit për të humbur peshë

Nëse do të dish cilat janë ushqimet që duhet të hani në mëngjes për të humbur peshë, përgjigjja është me vetëm një fjalë, proteina....

Shkenca zbulon përse na thinjen flokët

Shkencëtarët kanë zbuluar më në fund shkaktarin që fshihet pas thinjes së flokëve. Nga analizat që iu bënë më shumë se 6300 njerëzve nga...

Rrëfimi i Google: Periudhat e vitit kur ndihemi më të dëshpëruar

Depresion. Ankth. Dhimbje. Stres. Ligështim. Këto kanë qenë interesat e përdoruesve të internetit, të cilët kanë kërkuar në Google pesë termat e mëposhtëm. Numra të...

Ja ushqimet që na bëjnë të kundërmojmë erë

Specialistët i kanë dy fjalë me ne: ajo që hamë ndikon në aromën e trupit (nuk e kemi fjalën vetëm për qepën apo hurdhrën.)...

Çfarë ndodh kur teshtini tre herë rresht

Sa herë ju ka ndodhur të teshtini disa herë rresht, para se të qetësoni hundën më në fund? Sipas shkencës një rritim i bezdisshëm...

Dushi i shpeshtë ju bën keq për shëndetin

Ndërkohë që disa prej nesh preferojnë ta nisin mëngjesin duke bërë një dush, disa të tjerë e përdorin si një mundësi për tu shtendosur....

Ja pse rrezikojnë femrat që kryejnë operacione në të pasme

Të fiksuara pas formave perfekte dhe të ndikuara nga personazhet publike, shumë femra kanë marrë vendime që u kanë kushtuar edhe jetën. Denny, 35...

Pija kundër fryrjes së barkut

Gjithmonë mbani mend që ne jemi çfarë hamë, pasi trupi reagon në mënyra të ndryshme në varësi nga ushqimet. Shumë ushqime dhe lëngje mund të...

Fillon protesta e opozitës në Tiranë, vijnë arrestimet e para

Ka filluar në këto çaste protesta e opozitës në Tiranë. Mbështetët e PD-së  po i afrohen bulevardit “Dëshmorët e Kombit” ndërkohë kryeministria është blinduar...

Shenjat që niveli i stresit tuaj është shumë i lartë

Stresi na merr pesë vite e gjysmë nga jeta jonë, sipas një studimi. Nuk ka rëndësi nëse është i lidhur me punën, probleme financiare apo...

Pse nënat që lindin djem, janë të rrezikuara nga…

Tradita Shqiptare kërkon që gratë të lindin djem por studiesit kanë dhënë disa argumente lidhur me ndikimin që ka gjinia e foshnjes në shëndetin e...

Çfarë ndodh kur një mashkull bën seks me një grua shtatzëne

A keni menduar ndonjëherë se është e mundur që ta prekni foshnjën gjatë kohës që bëni seks me një grua shtatzënë? Para se t’ju përgjigjemi...

Pse mbyllen sytë kur teshtini?

Disa njerëz mbajnë sytë hapur derisa teshtijnë, por shumica nuk e bëjnë këtë. Ju mund të mendoni se sytë tuaj mbyllen për të mbrojtur...

Ju që pini kafe çdo ditë, lexojeni

Një studim i ri ka gjetur se pirja e rregullt e kafesë nuk çon në rrahje të tepërta të zemrës – një studim i...

VIDEO/ Ushtrimi më i çuditshëm që këni parë ndonjëherë

Aubry Wiltcher është vajza 29-vjeçare nga San Diego, Kaliforni, e cila i ka mahnitur të gjithë me aftësinë e saj për të lëvizur stomakun....

Djathi zvogëlon rrezikun e sulmit në zemër

Një porcion me djathë në ditë mund të zvogëlojë rrezikun e goditjes së zemrës dhe sulmit në tru. Sasia prej 40 gramë djathë zvogëlon rrezikun...

Keni grip? Ja ç’duhet të pini në mëngjes për ta përballur

Vitamina C luan një rol kyç në ruajtjen e shëndetit të lëkurës dhe ndihmon antioksiduesit për të luftuar faktorët e plakjes, transmeton “Zeri”. Filloni...

Alarmi i OBSH: Bota në rrezik, jemi në prag të një epidemie globale

Organizata Botërore e Shëndetit ka vënë alarmin se bota është në prag të një epidemie globale, ku sëmundjet infektive nuk njohin kurë. Më shumë se...

Këto janë 10 sëmundjet më të tmerrshme në botë

Sëmundjet të gjitha janë të tmerrshme dhe të vështira për t'u kaluar. Por mjekët kanë klasifikuar 10 sëmundjet më të tmerrshme në botë. Ndaj nëse jeni të sëmurë nga ndonjë virozë e stinës...

A është mirë për lidhjen seksi i tepërt

Hulumtimi i ri tregon se seksi i tepërt bën të kënaqeni më pak. Në këtë studim, çiftet e martuara të cilët kishin bërë seks...

Pse është e domosdoshme pirja e kafes

Kafeja për shumë njerëz është bërë rutina më e domosdoshme. Shumë persona nuk mund të vazhdojnë ditën pa pirë kafen e mëngjesit. Përveç varësisë...

Histori/Lindja e fëmijës së parë më theu vaginën…

Kemi dëgjuar histori nga më të tmerrshmet për lindjet e fëmijëve, por të pakta janë ato nëna që futen në detaje. Por jo Zoe, një...

Femra, ja gjërat që duhet t’i dini patjetër gjatë ciklit menstrual

Disa femra janë “të bekuara” gjatë ciklit menstrual dhe disa të tjera mund të kenë shumë probleme ato ditë. Nëse ju jeni nga ata femra...

Pija që shkrin yndyrën e tepërt teksa flini

Humbja e peshës në mënyrë natyrale është ajo që femrat dëshirojnë më së shumti. Të gjitha ëndërrojmë në fshehtësi sikur pesha e tepërt të...

Cili aktivitet djeg më shumë kalori?

Ekzistojnë shumë arsye që të ushtroni dhe ushtrimi më i mirë është ai i cili djeg më shumë kalori të tepërta. Për këtë më së...

Shenjat e kancerit të zorrës që asnjë femër nuk duhet t’i injorojë

  Sipas një studimi të fundit, të publikuar te revista e Institutit Kombëtar të Kancerit, është rritur ndjeshëm numri i rasteve me kancer të zorrës...

Ushqimet që mbrojnë shikimin tuaj

  Me siguri keni dëgjuar se karrotat dhe frutat e perimet e tjera me ngjyrën e portokallit mbrojnë shikimin. Beta karotene, një lloj i vitaminës A...

Ndjehuni të rinj edhe në moshë madhore, ja ushqimet që iu forcojnë kockat

Sipas specialistëve, pavarësisht moshës që mund të keni ju mund të mbroni kockat tuaja duke u ushqyer mirë, duke bërë ushtrime dhe qëndruar larg...

Me akull apo me nxehtësi, ja si mund të ndalohen dhimbjet

Shpesh na ndodh që kur ndiejmë dhimbje të mos dimë nëse duhet të zgjedhim kompresa të ftohta apo të nxehta, dhe ndodh që të gabojmë duke e përkeqësuar dhimbjen. Por, ekzistojnë...

Nga Dr. Ilir Luma:DIAGNOSTIFIKIMI SIPAS MJEKËSISË TRADICIONALE TË LINDJES (Vazhdimi)

DIAGNOSTIFIKIMI SIPAS MJEKËSISË TRADICIONALE TË LINDJES (Vazhdimi) Kontakti me të sëmurin është më se i rëndësishëm dhe elementi kyç drjet diagnozës së qëlluar. Me këtë...

Ja pse disa femra nuk bëjnë dot fëmijë

Çiftet të cilat po ‘luftojnë’ për të pasur fëmijë thjeshtë duhet të bëjnë më shumë seks, thotë një ekspert i fertilitetit. Mungesa e seksit të...

I ftohti ju ndihmon të dobësoheni

Të paturit ftohtë ju ndihmon të bini në peshë. Ky është rezultati në të cilin kanë dalë shkencëtarët e Universitetit të Gjenevës, të cilët zbuluan...

Pse nuk duhet të flini kurrë me flokë të lagur

Mamatë dhe gjyshet ju këshillojnë gjithmonë të mos flini kurrë me flokët e lagur pasi rrezikoni të ftoheni ose në rastin më të keq,...

Po vijnë festat, si të shmangni kilet e tepërta

Po afrojnë festat dhe duhet të tregoheni shumë të kujdesshëm me kaloritë që merrni. Dietologët rekomandojnë që të mos përfundoni mbipeshë, duke i bërë më...

Kimioterapia po vret pacientët

Pacientët duhet të paralajmërohen për rreziqet që vijnë pas nënshtrimit të kimioterapisë, pasi kërkimet e fundit tregojnë se kjo lloj terapie është shkaktare për...

Bija e tyre zgjohet me të nxira nëpër trup, shokohet familja

Kur një individ është i shëndetshëm, është shumë rëndë që të bindet se disa gjëra nuk janë në kontrollë të tyre. Kjo vlenë veçanërisht për...

Si ta kuptoni nëse jeni shtatzënë vetëm nga sheqeri!

Njëra ndër fazat më të rëndësishme të jetës së një gruaje është edhe periudha e shtatzënisë. Ndërsa hapi i parë për të hyrë në këtë...

Si të shmangni problemet nga temperaturat e larta sipas dermatologëve

Tharja e lëkurës, acarimi i kapilarëve të gjakut në sipërfaqe të saj, shfaqja dhe theksimi i njollave në fytyrë, por dhe kanceri i lëkurës...

Lajthia mrekullia e vogël, ku ka lajthi ka shëndet të mirë

17 SHKURT Lajthitë kanë një vend primar në fronin e arrorëve që na shtojnë jetën. Popullariteti i tyre nuk shuhet kurrë si pasojë e shijes...

10 vajra bimorë që përmirësojnë pamjen brenda pak ditësh

Vajrat vegjetalë janë substanca të çmuara për shëndetin tonë dhe shumë të dobishëm gjithashtu për t’u kujdesur për bukurinë tonë. Po paraqesim 10 vajra të...

Çfarë duhet të bëni nëse ju djeg meduza?

Argëtimi në det shpesh mund të prishet nga meduzat. Helmi nga ky lloj i gjallesave të detit kur bie në kontakt me lëkurën shkakton...

I ftohti që djeg kaloritë

Një studim i fundit ju fton të shijoni dhe shfrytëzoni temperaturat e ftohta që kanë kapluar vendin pasi do i bënit një nder shumë të madh...

Rasti “Kumanova”: Mirsad Ndrecaj kishte kontakte me funksionarë të lartë shtetëror

Ka vazhduar seanca gjyqësore për rastin “Kumanova” me dëshmitë e të akuzuarve. Hajrush Avdijaj para gjykatës ka zbuluar detaje të grupit gjatë qëndrimit në...

Për çdo orë që ne vrapojmë na shtohen 7 orë jetë

Ti mund të vraposh për të ikur nga vdekja. Vrapimi mund të jetë ushtrimi fizik i cila ka më shumë efekt  për të rritur...

Mos i lini kurrë fëmijët të ulen kështu

Fëmijëve i pëlqen që shpesh herë të ulen në pozicionin “W”, por një gjë e tillë mund t’i shkaktojë më vonë probleme të rënda...

Shkoni shpesh në tualet gjatë natës? Atëherë mund të vuani nga…

Nëse e gjeni veten duke shkuar në tualet gjatë natës, nuk jeni të vetmit. Nokturia – një term mjekësor për këtë gjendje të pakëndshme...

11 gjëra që nuk i dini për vaginën

Meshkujt përdorin emra të ndryshëm për të. Ka shumë mite për vaginën. Megjithatë, këto fakte duhet t’i mësoni: – Vagina ka 8 mijë nerva fundore,...

E dhimbshëme: “Dhunohet” Shuki nga Kallashi (PAMJE 18+)

https://youtu.be/y02xbuSeV3s?t=2181 Moderatori Mentor Shuki se fundmi e ka pasur të ftuar Donjeta Kosumin te njohur si “Kallashi” “Kallashi” për rreth 3 minuta e ka “dhunuar” moderatorin...

Gjërat që i ndodhin trupi tuaj kur ndaloni së ngrëni bukë

  Dietat dhe të ashtuquajturit dietologë po eliminojnë gjithnjë e më shumë bukën nga regjimi duke mos ditur efektet negative për organizmin e njeriut. Karbohidratet janë...

5 shembuj si të shmangni dhimbjen e shpinës nga qëndrimi ulur në zyrë

Qëndrimi ulur mund të duket komod për shumë persona, por kur ky zakon përsëritet çdo ditë kthehet në një rrezik të heshtur për shëndetin. Një...

Femrat që punojnë natën rrezikojnë fertilitetin

Femrat që punojnë natën ose kanë punë me turne mund të arrijnë në fertilitet. Sipas një studimi në Universitetin e Harvardit, ata që punojnë...

Kënaja, produkti bio për flokë të shëndetshme

Bima e kënasë (el-hinna, alkhanna, lawsonia inermis) rritet në vende të nxehta dhe të thata me temperaturë prej 19-27 gradë celcius. Bima është e gjatë...

A mund të thyhet penisi gjatë aktit seksual? Flasin studiuesit

Të gjithë meshkujt e kanë pyetur të paktën një herë në jetë veten nëse organi i tyre gjenital mund të thyhet gjatë aktit seksual. Në...

/ Këto ushqime shkaktojnë akne, mundohuni t’i shmangni

Vitet e fundit ka pasur shumë studime që kanë bërë lidhjet mes ushqimeve dhe akneve, dhe të dhënat më të rëndësishme mund të ndahen...

Portokalli apo mandarina? Cili bën më mirë për shëndetin?

Mandarina dhe portokalli mund të duken njësoj, por kjo nuk do të thotë se ata janë të njëjtë. Ndërsa portokalli vendoset në krye të familjes...

Pse flasim nē gjumë

E folura në gjumë është njohur si somniloquy, një çrregullim gjumi ku personat nuk janë të vetëdijshëm për këtë gjë. E folura në gjumë mund...

Zbulohet shërimi për tiroidet

Sëmundjet e gjendrës tiroide prekin rreth 200 milionë njerëz në botë, siç informon Thyroid Foundation of Canada. Ekzistojnë një sërë trajtimesh dhe mjekimesh për...

3 rregulla që duhen ndjekur çdo mëngjes për të rënë në peshë

E dinit që mund të përdorni vaktin e parë të ditës për të rënë në peshë? Mënyra më e mirë për t’u dobësuar është të...

Vendet që bëjnë më së shumti ndërhyrje estetike në botë

Shoqata internacionale e kirurgëve plastikë(ISAPS), sapo ka lansuar listën e tyre me vendet të cilat bëjnë më së shumti ndërhyrje estetike në bote, dhe...

E posalindura i befasoi të gjitë! Lindi me dy dhëmbë…

Kur Eva Faith erdhi në jetë, madje as prindërit e saj nuk panë diçka të pazakontë tek ajo, as në gojën e saj, nga...

Ky studim është i frikshëm për seksin oral

Sipas hulumtimeve të reja, meshkujt që kryejnë seks oral me partnerët e tyre kanë një rrezik të lartë për t’u prekur nga një formë...

Ja se si seksi ju ndihmon të mos sëmureni këtë dimër!

Mënyra më e mirë për ta forcuar sistemin tuaj imun dhe për të qëndruar larg ftohjes dhe gripit këtë dimër është duke bërë seks. Nuk...

Dhimbja e kokës në mëngjes lidhet me depresionin

Edhe pse shpesh mendohet se dhimbja e kokës menjëherë pas zgjimit është pasojë e ndonjë çrregullimi gjatë gjumit (ëndrre, pagjumësi, gërhitje), studiuesit thonë se...

E thithura në qafë nga e dahura, ia mori jetën 17 vjeçarit

Një moment pasioni i ka kushtuar jetën një djaloshi 17-vjeç, i cili vdiq për shkak të një iktusi të provokuar nga një e thithur...

Vendosja e qerpikëve fallco sjell këto probleme ….

Standardet e bukurisë, duket se i vendosin femrat përpara zgjedhjeve tejet të vështira. Nënshtrimi ndaj ndërhyrjeve kirurgjikale, operacionet plastike, trajtimet që nuk kanë fund...

Si të sillen me bebt nënat e reja

Të gjithë e dimë, që nuk ekziston një manual për prindërimin dhe të gjithë gjënden të papërgatitur përballë këtij fakti. Por si duhet të...

Ushqimet që mund ti hani çdo ditë pa iu shëndoshur

Ka mjaft ushqime, të cilat pasi i hamë shpesh vërejmë ndryshime në trupin tonë, si përshembull disa kilogramë më shumë. Nga ana tjetër, ka...

Truri është bërë për të harruar

Truri është bërë për të harruar dhe e bën këtë vazhdimisht duke fshirë kujtimet e padobishme dhe t’i krijojë hapësirë atyre më të rëndësishme...

Vaksina që jep shpresë jete për kancerin e trurit

Sipas një raporti paraprak i një studimi të ri është zbuluar se, një terapi eksperimentale me vaksinë jep shpresë në trajtimin e njerëzve që...

Shenjat që tregojnë se po ushqeheni keq

Si të dalloni nëse keni mungesa ushqimore dhe si t’i korrigjoni ato? Kequshqyerja apo ushqyerja e pamjaftueshme mund te reflektohet edhe ne shenja fizike, përveç...

Pse psikologët ua ndalojnë prindërve të flenë me fëmijët e tyre

Të flesh me fëmijët në një krevat është një gjë mjaft e zakonshme për prindërit, por një studim i fundit paralajmëron këta të fundit...

Paralajmërim për prindërit nga Shkupi: Kujdes fëmijët!

Spitali i fëmijëve në Kozle është mbushur përplot me fëmijë të sëmurë nga gripi, njoftojnë autoritetet e spitalit, transmeton Gazeta Lajm. Mirëpo kjo nuk...

Sa lindje me operacion mund të ketë një grua?

Ka shumë kundërshti sa i përket mënyrës se si duhet të lindë një grua. Ndonjëherë diskutimi bëhet në mënyrë aq të çuditshme, sa që...

Ja dieta kunder kancerit

Sot pas qindra studimesh, ne e dimë me siguri, se ekziston një lidhje e ngushtë midis dietës dhe kancerit. Në parandalimin e shumë sëmundjeve,...

Kjo është vajza e bërë nga “qelqi” (VIDEO)

https://youtu.be/JVtCFFPAr_E Zoe Lush ka një gjendje të çuditshme, që do të thotë se kockat e saj ‘qëndrojnë në erë’. Zoe ka thyer kocka të shumta të...

ushqimet që duhet t’i hani dhe t’iu shmangeni kur e keni stomakun e...

Jogurti, kafja dhe lëngu i freskët i portokallit – kjo është ajo çfarë shumica e njerëzve e imagjinojnë kur të mendojnë për mëngjesin e...

Keni probleme me gjumin ? Ja arsyeja…

Nuk ka gjë më të mirë sesa netët e kaluara tek miqtë… filma, ushqime të shijshme, biseda të gjata, duket se asgjë nuk mund...

Seksi më i mirë është në këtë moshë

Thonë se gratë e humbin interesin në seks me moshën. Por një studim i ri thotë se kjo nuk është e vërtetë. Në fakt, gratë e...

Mosha e mesme, më e rrezikuara ndaj infeksioneve seksualisht të transmetueshme!

Studimet e bëra se fundi kanë qenë shokuese, pasi që kane rezultuar se britanikët në moshë të mesme janë ata të cilët më se...

Ushqimet që duhet të konsumojmë në dimër

Duke shtuar në dietën tuaj ushqime të caktuara, ju do ta ndihmoni veten ta kaloni stinën e ftohtë të dimrit pa stres. Studiuesit e Washington...

Kurrë nuk do ta besoni pse mjekët veshin rroba me ngjyrë të kaltër...

A e keni pyetur ndonjëherë veten se pse mjekët në sallat e operimit veshin rroba me ngjyrë të kaltër ose me ngjyrë të gjelbër...

Pak orë gjumë gjatë natës ju shkaktojnë këto dëme

Të flesh vetëm 5 orë gjumë gjatë natës ndikon në punën e zemrës duke rrit ritmin e rrahjeve dhe efektet negative mbi shëndetin e...

Birrë, vaj dhe vezë, për flokë të butë dhe me shkëlqim

Blogerja kaliforniane e modës, Ana Chavarria, ka zbuluar për të gjithë ndjekësit e saj një maskë me birrë, vezë dhe vaj perimesh “safflower” për...

100 vite pas gripit spanjoll, bota përballë një pandemie të re

Ebola, Zika: një shekull pas regjistrimit të 50 milionë të vdekurve nga gripi spanjoll, epidemitë vdekjeprurëse sa vijnë e shtohen. ”Ndërkohë një pandemi e re...

Përbërësit ushqimorë që zhdukin rrudhat

  Rrudhat na bëjnë më të ndjeshëm dhe nxisin dëshirën për të ngadalësuar plakjen. Disa shtesa në të ushqyerit mund të ndikojnë në përtëritjen e organizmit...

Ja pse kanella është me e mirë se ibubrofeni

Kërkimet e fundit kanë treguar se kanella është efektive në reduktimin e dhimbjeve të cilat shkaktohen për shkak të periodave, por edhe në shumë...

Pse nuk duhet të konsumoni mish derri?

Në trupin e derrit gjenden plot 450 sëmundje, ku 12 prej tyre janë ngjitëse…paralajmëron një studim i fundit. “Derri ha gjithçka, ai është një ‘fshirës’ i...

Bark i fryrë, jo nëse konsumoni këto fruta

Fryrja e barkut është pasojë e problemeve të funksionimit të zorrëve dhe sipas WebMD një në 10 persona vuan nga ky problem i bezdisshëm. Një...

Dieta e mëngjesit me banane: Humbisni disa kilogramë për një javë

Bananet janë të pasura me niseshte që kanë një indeks të ulët glikemik që do të thotë tretje më të gjatë dhe të lënë...

Nata e Vitit të Ri, këshilla të rëndësishme për ata që do të...

1-Hani vezë në mëngjes Vezët janë gjëja e parë që duhet të konsumoni të nesërmen pas festës. Arsyeja? Sepse ato kanë një përqendrim të lartë...

Avokado krijon probleme shëndetësore

Megjithëse avokado është një nga frutat më të shijshme dhe përdoret gjerësisht në kuzhinë, ekspertët paralajmërojnë se mund të krijojë probleme shëndetësore. Shkencëtarët thanë për...

Studimi: Çokollata ndihmon zemrën

Një dozë ditore e çokollatës së zezë mund të bëjë mrekulli për shëndetin e zemrës tuaj, ka treguar një hulumtim. Për vite të tëra shkencëtarët...

A mund të shtojmë peshë nëse nuhatim ushqimin?

Shkencëtarët e Universitetit Berkeley në Kaliforni kanë zbuluar se era e ushqimit luan rol të rëndësishëm në mënyrën me të cilën organizmi përpunon kaloritë...

Kequshqyerja është në rritje

Vendet e Evropës dhe Azisë Qendrore kanë bërë përparim të mirë duke zvogëluar prevalencën e kequshqyerjes, por rreth 14.3 milionë gra dhe burra në...

Risi, zbulohet kanceri me ndihmën e celularit

Një kirgurg ka arritur që të zbulojë kancerin në qafën e tij në mënyrë rastësore duke përdorur një paisje elektrike me ultratinguj të lidhur...

Si të luftohet stresi?

Për lirim nga mendimet negative dhe vendosjen e balancës psikike nevojitet dushi, muzika dhe shkrimet e ndryshme. Kur dikush ose diçka ju zemëron, më së...

DYQIND SHKENCËTARË UA TËRHEQIN VËREJTJEN NJERËZVE TË GJITHË BOTËS: Ky kimikat në shampon...

Shkencëtarët tërheqin vërejtjen që produktet kozmetike përmbajnë kimikate të rrezikshme, të cilat shkatërrojnë shëndetin e njerëzve në gjithë botën. Triklosani dhe triklokarbani janë përbërës të...

Femra vëmendje! Ja çfarë iu shkakton alkooli, hiqni dorë urgjent!

Studime të fundit kanë zbuluar një lidhje mes konsumit të alkoolit dhe inteligjencës së një femre. Studiuesit anglez të London School of Economics analizuan...

Çfarë duhet të hamë në darkë e çfarë jo, për një gjumë sa...

Sipas ekspertit të gjumit të britanikes Independent, Sammy Margo, ka një listë ushqimesh të duhura për kohën para gjumit. Margo shpjegon se ushqime të caktuara...

Uthull molle para gjumit, nuk do ta besoni sa sëmundje të rrezikshme lufton

Konsumimi i uthullës së mollës të holluar në ujë, është një mënyrë efektive që trajton probleme të ndryshme shëndetësore, duke përfshirë: Problemet me tretjen: Paaftësia e...

Miliona njerëz vdesin në vit nga ajri i ndotur: Sëmundjet që mund të...

Është paksa e vështirë t’i bindësh njerëzit të vetëdijesohen për gjendjen momentale të ambientit në botë derisa kjo gjendje fillon të ndikojë tek ata...

Doni të dini sa e shëndetshme është zemra juaj? Bëni këtë provë në...

Zemra është organi dirigjues i organizmit të njeriut. Në momentin që ajo resht së pulsuari nuk ka më jetë. Vitet e fundit vihet re një...

Zbulohet super-ushqimi që zgjat jetën

Shkencëtarët përfundimisht kanë gjetur lidhjen ndërmjet probiotikëve në djathë dhe jetëgjatësisë. Në fakt, bakteri Propionibacterium freudenreichii, i cili krijohet me rastin e fermentimit të djathit,...

Djathi çelsi i një jete të shëndetshme

Djathi mund të jetë çelësi i një jete të shëndetshme. Në një studim që është mirëpritur botërisht, studiesit nga Universiteti i Kompenhagenit zbuluan se djathi...

Personat mbi 50 vjeç më të rrezikuar nga HIV Aids

Shkalla e diagnostikimeve më HIV është rritur më shume tek britanikët në moshë, me një përqindje vjetore prej 3.6 në vit. Krahasuar me të...

I piu 24 pije energjike përnjëherësh, i ndodhi diçka e tmerrshme (FOTO+VIDEO, +21)

Pijet energjike janë plot me përbërës përfshirë kofeinën (përbërësin primar), taurinën, riboflavinën, piridoksinën, nikotinamidën dhe derivatet bimore, të cilat premtojnë rritjen e qëndrueshmërisë, krijojnë...

Pelenat Pampers kancerogjene

<!-- --> <!-- http://vjs.zencdn.net/c/video.js--> Sipas një studimi në Francë të...

Këto janë shkaqet pse nuk arrini të dobësoheni

Të gjithë e dimë se bazë e çdo diete është që të konsumojmë sa më shumë perime. Megjithatë, studimet e reja shkencore zbulojnë se disa...

3 shenjat alarmuese të menstruacioneve që duhet të lajmëroheni tek mjeku

Vështirësitë që përcjellen me menstruacione janë të zakonshme në fund të çdo muaji të ciklit menstrual, andaj edhe bëjnë pjesë tek vështirësitë më të...

7 mënyra se si t’i shpëtoni gripit

Në fakt ka disa mënyra me anë të të cilave mund t’i ikni ftohjeve. Lista e gjërave që duhet t’i bëni në mënyrë që të...

Ja ushqimet që djegin dhjamërat

Mbipesha ekstreme, apo obeziteti, është njëri ndër problemet më të mëdha i shëndetit. Çaji i gjelbër Nuk ka dyshim se kjo pije është njëra ndër pijet...

Pse ju dhëmbin gjinjtë para ciklit?

Arsyeja qëndron prapa hormoneve. Nje rritje e estrogjenit pak para ovulimit bënë që gjinjtë të rriten ndërkaq rritja e hormonit progesteron gjatë javës para ciklit...

Ekspertët ndalojnë rreptësisht që fëmijëve nën 12 vjeç t’u jepen këto 2 medikamente

Administrata e ushqimit dhe medikamenteve në Amerikë (FDA) ka ndaluar rreptësisht lëshimin e recetave për fëmijët nën moshën 12 vjeçare që kanë si përshkrim...

Mos e teproni me këtë produkt

Prej shumë kohësh tashmë, peshku reklamohet si një nga super ushqimet që ndihmojnë në mbajtjen sa më larg të kancerit, depresionit dhe që kujdeset...

Ja si mund të ngelni menjëhrë shtatzënë

Nëse jeni duke kërkuar pozicionet më të mirë seksuale për të mbetur shtatzënë, nuk ka ndonjë studim përfundimtar, por ato vërtetojnë që çdo pozicion...

Rast ‘një në 625 milionë’, lind foshnja jashtë barkut të nënës

Kohët e fundit, një nënë ruse ka lindur një vajzë që u rrit jashtë mitrës. Dhjetë mjekë kanë kryer operacionin e urgjencës ”me rrezik...

Ja se si mungesa e gjumit ju bën të shtoni në peshë

Njerëzit të cilët nuk flenë gjumë mjaftueshëm gjatë natës janë më të prirur për të ngrënë më shumë ditën, sipas shkencëtarëve. Studiuesit britanikë zbuluan se...

DIAGNOSTIFIKIMI SIPAS MJEKËSISË TRADICIONALE TË LINDJES-Shkruan: Dr.med. Ilir G. Luma (vazhdim)

Shkruan: Dr.med. Ilir G. Luma (vazhdim) Për ta kuptuar më mirë metodologjinë diagnostifikuese të lindjes duhet të kemi njohurinë e lidhjeve ndërmjet organeve në veçanti dhe...

Nëse nuk i dëgjoni këto tinguj, urgjent tek mjeku (VIDEO)

Në qoftë se mund të dëgjoni tingujt që shfaqen në këtë video, atëherë dëgjimi juaj është normal dhe nuk duhet të frikësoheni. Videoja e publikuar...

Keni dhimbje fyti në mëngjes? Një formulë që do t’ju lehtësojë

Ideale për këtë periudh Përbërësit: – Shafran Indie pluhur – mjaltë – vaj ulliri – limon ose portokall i shtrydhur – arra I konsumoni të gjitha bashkë të grira, nga 1...

Ky mëngjes ju zgjat jetën

Një tjetër studim ka treguar se njerëzit që nuk hanë fare mëngjes kanë 450 herë më shumë shance të bëhen obez nga ata që...

RRINI TE KYQUR

0FansaPëlqeje
95NdjekësitNdjek
958NdjekësitNdjek
1NdjekësitNdjek
291NdjekësitNdjek
27AbonentëAbonohu
Close