Fotografi e Tokës prej 6,12 miliardë kilometrash largësi

Sonda kozmike e NASA-s, "Nju Horajzons" e fotografoi planetin Tokë në distancë prej mbi gjashtë miliardë kilometrash, me çka e mposhti rekordin e vjetër...

Fakte interesante/ Mënyrat sesi interneti e ka transformuar jetën tonë

Megjithëse vitet kalojnë, 1989 mbetet periudha e ngjarjeve më të rëndësishme. Rënia e Murit të Berlinit, vdekja e perandorit Hirohito të Japonisë dhe tërheqja...

“Radio spiune” që transmeton mesazhe sekrete

Korrespondenti i BBC-së për sigurinë, Gordon Corera ka investiguar botën e numrave përmes një stacioni radiofonik. Ai ka dalë në përfundimin se nga një radio...

Rritja e pandalshme e çmimit të smartfonëve

Smartfonët janë të vetmet pajisje elektronike çmimi mesatar i të cilëve rritet dhe kjo pritet të vazhdojë në vitet në vijim, sipas kabinetit “Deloitte”,...

Zbulohet kodi sekret i Apple!

Nga ekspertët është cilësuar si rrjedhja më e bujshme në histori e informacionit. Një përdorues, i cili ka mbetur anonim, ka arritur të zbulojë së...

Arrestohen shkencëtarët rusë që deshën ta shfrytëzonin kompjuterin më të fuqishëm për Bitcoin

Zyrtarët rusë të sigurisë kanë arrestuar disa shkencëtarë që po punonin në një strukturë bërthamore ruse të fshehtë për krizat e minierave. Shkencëtarët u...

Lajme të këqija për iPhone e rradhës

Gjenerata e re e iPhone pritet të dalë këtë vjeshtë. Siç është lajmëruar edhe më parë nga zëdhënësi i Apple Ming Chi-Kuo, do të...

Rritet Bitcoin

Pas një rënie një javore të vlerës së kriptovalutave, vecanërisht të Bitcoin, që nga dje ka një rritje të çmimit të tyre. Sipas CoinMarketCap, aktualisht...

Ja si i shpërthen iPhoni në dorë

Ky është rasti i parë i publikuar ku shfaqen problemet e para me iPhone 7.Por nuk është rasti i parë që një smartfon shpërthen....

Si të zbuloni nëse celulari juaj po përgjohet

A ju kandoshur shpesh të mendoni se dikush po ju përgjon me anë të telefonit tuaj ? Ka një mënyrë që të mos ta keni më këtë...

SnapChat me risi!

Rrjetet sociale janë në një “luftë” të hapur me njëri-tjetrin. Të gjithë jemi fiksuar pas tyre dhe çdo ditë e më shumë sjellin risi...

Pasi ta lexoni këtë lajm, nuk do ta përdorni më telefonin

Rrezatimi që vjen nga telefonat përbën rrezik për disa lloje të kancerit të një pjesë e njerëzve. Kështu tregojnë të dhënat preliminare të një studimi...

Bëhuni gati për një shpërthim të vlerës së Bitcoinit, punëtorët e Wall Street...

Shumë analistë të tregut presin që tregu i kriptovalutave të ketë rritje së shpejti. Javë më parë çmimi i Bitcoinit tregtohej me më shumë se...

Tani mund të shihni se sa njerëz po shikojnë profilin tuaj!

Kjo nuk është në dispozicion ende për të gjithë përdoruesit e rrjetit social popullor, por kjo është padyshim e mundur për të gjetur se...

Viber vjen me një lajm të gëzueshëm për Kosovën

Përkundër se zyrtarisht nuk ka arritur të implementohet kodi i ri telefonik +383 për Kosovën, Viber ka shkuar një hap përpara. Aplikacioni mobil për thirrje...

Facebook bën një tjetër ndryshim për ndjekësit e lajmeve

Rrjeti sociale Facebook do të bëjë një tjetër ndryshim pas hapit drastik për të ulur “shikueshmërinë” e faqeve të lajmeve dhe për t’i dhënë...

“Ngritja” e makinerive; robotët kanë nisur “pushtimin”

“Mos iu trembni inteligjencës artificiale, por përqafojeni atë”. Ky ishte apeli i drejtorit ekzekutiv të Google, Sundar Pichai pak ditë më parë, si adresim...

Aeroplani rus “qeth” homologun amerikan

Diçka të ngjashme duhet të kenë parë dhe përjetuar anëtarët e ekuipazhit të një avioni spiun amerikan EP3, kur një MIG rus i fluturoi...

Galaxy S9 vjen me kombinim të skanimit të fytyrës dhe iris

InteligentScan është opsioni, të cilin do ta ketë telefonat më të ri Samsung Galaxy S9 i S9+. Opsioni do të përdorë skanimin e fytyrës dhe...

Makina që “sfidon” gravitetin (Video)

Një video e postuar në rrjetet sociale tregon një mjet tip Jeep 4×4 duke “sfiduar ligjet e gravitetit”. Makina, e modifikuar enkas për terrene malore,...

5G-ja, teknologjia që do të trondisë ekonominë

Teknologjia 5G pritet të shfaqet për publikun e gjerë në fund të vitit 2019 dhe premton një shumfishim me 1 000 të performancës së...

Kjo veturë arrin shpejtësinë maksimale 500 km/h (Foto)

Në panairin e veturave në Gjenevë do të prezantohet automobili më i shpejtë në botë. Në këtë panair, që do të mbahet nga data 8...

Në katër makinat ikonë, pronarit të Benzit i pëlqen vetëm një…

Në katër automjetet më të preferuara të pronarit të “Mercedes-Benz”, për habi gjejmë vetëm një automjet që është Mercedes, shkruan revista “AutoPlus.fr”. Dieter Zetsche është...

5 smartphone më të mirë që mund të blini

Mes shumë modeleve, markave, madhësive, të blesh një smartphone të ri është një zgjedhje e vështirë. Dëshironi jnë iPhone apo një Android? Një phablet me...

Samsung dhe Apple janë telefonat më të kopjuar në vitin 2017

Samsung dhe Apple janë dy markat telefonat e të cilëve janë më të kopjuar dhe të klonuar në mbarë botën, dhe hulumtimi i fundit...

Nga Komuma e Haraçinës sapo morrëm njoftimin se shpallet konkurs për tre arsimtarë...

Pritet të bëhet edhe më e vështirë ta ‘ngacmoni’ dikë në mënyrë sekrete në Instagram. Aplikacioni në pronësi të Facebook ka filluar testimin e një...

Facebook hap tre qendra trajnimi dixhital në Evropë

Facebook tha ditën e Hëne se do të hapë tre qendra të reja në Evropë për trajnimin e njerëzve me aftësi dixhitale. Të paktën 1...

Sfida kineze e radhës, ndërtohet hekurudha për 9 orë (VIDEO)

Punëtorët kinezë kanë treguar dhe një herë aftësinë e tyre të pabesueshme. Rreth 1500 punonjës kanë harxhuar vetëm 9 orë për të ndërtuar një...

Ky është kuptimi i llogove për markat AUDI, BMW dhe Mercedes (FOTO)

Të gjithë kemi vetura të tipit Audi, Mercedes dhe BMW. Mirëpo a e keni ditur kuptimin e llogov të tyre ose emrin. Sovrani.info ju sjell...

Kujdes nga mashtruesit në WhatsApp: Nëse e merrni këtë mesazh…

Kujdes nga mashtruesit në WhatsApp: Nëse e merrni këtë mesazh… Një aplikim i korrespondencës falas nevojitej çdo vit për të paguar një dollar, derisa e...

Hasselblad ka prezantuar një kamerë që kushton plot 48 000 dollarë.

Arsyeja që H6D-400c e ka çmimin sa një makinë Tesla Model 3 është se shkrep foto me 400 megapixel. Një foto nga një kamerë e...

Zuckerberg ka një lajm të mirë për mediat online

Rrjeti Facebook ka shpallur se do t’i mbështes burimet e lajmeve që duken se janë të besueshme. Bashkëthemeluesi dhe shefi ekzekutiv i Facebookut, Mark Zuckerberg,...

Facebook po ju paralajmëron: Postimet do të zhduken, mësoni si t’i ruani

Rrjeti më i madh social në botë ka nisur një fushatë prej disa muajsh për të bërë ndryshime të mëdha sa u përket postimeve...

‘Facebook’ bën ndryshimin radikal…!

“Facebook” ka vendosur të ndryshojë radikalisht mënyrën e funksionit të lajmeve në këtë platformë, duke bërë që postimet nga bizneset, markat apo mediat të...

Hekurosje automatike  interesant apo jo ?

Familje miqësore Në mënyrë të thjeshtë, tani të gjithë në familje mund të ndihmojnë të hekurosin rrobat tuaja. Nuk ka rrudha ne tesha Pra, dollapi juaj do...

Kjo është USB-ja më e fuqishme në botë! Ja pse

Kompanitë konkurrojnë çdo vit që mund të “mbushin” më shumë memorie në sa më pak hapësirë ??të jetë e mundur. Fituesi i këtij viti...

Supermakina e parë sportive…dhe fluturuese (Foto)

Me një çmim prej më shumë se 100 000 euro, Samson Motors do të nxjerrë në shitje javën e ardhshme automjetin e parë fluturues...

Apple së shpejti kompania e parë me vlerë 1.000 miliardë dollarë?

Gjiganti teknologjik Apple do të jetë kompania e parë në botë që do të kapë vlerën 1.000 miliardë dollarë, sipas vlerësimeve të ekspertëve financiarë...

Ja lloji i celularit që edhe policia ia ka frikën…

Kompania britanike Zanco ka prezantuar një model të ri të telefonit celular, i cili është më i vogël se sa një kartë krediti. Pajisja punon...

Pasword-et më të këqija për 2017

Fjalëkalimet e fuqishme janë më të vështira për t’u thyer nga hakerët, por pavarësisht shumë sulmeve kibernetike që ndodhën gjatë këtij viti, njerëzit në...

iPhone mbetet produkti më i shitur për 2017

Edhe njëherë, iPhone është produkti më i shitur teknologjik për vitin 2017, duke shitur më shumë njësi. Sipas Daniel Ives, analist pranë GBH Insights, i...

Huawei sjell telefona me tri kamera

Huawei gjatë vitit 2018 në vend të telefonit P11 do të prezantojë modelet P20, P20 dhe P20 Plus Pro që do të jenë të...

Skandalet më të mëdha në teknologji për 2017

Vitet e ngacmimit seksual në industrinë e teknologjisë dhe gjetkë u sollën në dritë këtë vit. Gjigantët e teknologjisë si Facebook dhe Google iu...

Golf R-Line me 400 kuaj fuqi për Policinë Gjermane (FOTO)

Ndoshta më shumë se shumica e vendeve tjera, policia në Gjermani ka nevojë për automjete të afta ndjekëse, pasiqë është vendi mëmë i veturave...

Facebook ka filluar të nxjerrë një përditësim në sistemin e tij të etiketimit...

Facebook ka filluar të nxjerrë një përditësim në sistemin e tij të etiketimit të fotove që tani do të skanojë fotot e sapo ngarkuara...

Facebook do t’iu lajmërojë kur dikush tjetër ngarkon një foto tuaj

Facebook ka filluar të nxjerrë një përditësim në sistemin e tij të etiketimit të fotove që tani do të skanojë fotot e sapo ngarkuara...

Ja sa u pagua shefi i Apple gjatë 2017-së

Gjatë 2017-së, drejtori ekzekutiv i Apple, Tim Cook, mori pagë prej 3.06 milionë dollarësh. Kjo nuk është e tëra, gjithashtu ai mori plus 9.33...

Galaxy S9 vjen me mikrofona stereo

Kompania Samsung mund të implementojë mikrofonat stereo në modelin e tij të ardhshëm Galaxy S9. Ice Universe raporton se telefonat e ardhshëm të kompanisë jugkoreane...

Bëhuni gati: Kjo është dita kur do të lansohen, Samsung Galaxy S9 dhe...

Sipas “Bloomberg”, Androidi i ri i gjigantit korean do të njoftohet në janar të vitit të ardhshëm. Thuhet se Samsungu do të zbulojë dy...

Lamtumirë Apple, Google dhe Amazon do udhëheqin botën e smartphonëve

Industria e telefonisë celulare ka arritur në një fazë shumë të rëndësishme së bashku me teknologjinë inovative duke kërkuar të sjellë gjëra të reja...

Facebook: Postoni më shumë që të ndiheni më mirë

Facebook ka mbrojtur veten kundër pretendimeve se përdorimi i kësaj faqeje mund të dëmtojë mirëqenien dhe shëndetin mendor. Në një blog post, Facebook thoshte se...

Mos përdorni telefonin mobil mbi 30 minuta në ditë

Njerëzit të cilët përdorin telefonat mobilë intensivisht duket se kanë më tepër rrezik në zhvillimin e disa tipave të kancerit të trurit, thonë shkencëtarët...

Galaxy S9, modeli që do të konkurrojë Iphone X

Kryevepra e radhës e Android do të dalë në treg në fillim të vitit 2018. Brenda tre mujorit të parë ju mund të keni në...

“Viber” aplikacioni më i pasigurt për komunikim

Siguria e qytetarëve në Kosovë cdo ditë e më shumë po sfidohet.Një numër i madh i njerëzve përgjohen, ku përmes këtyre përgjimeve ata shantazhohen...

Apple blen aplikacionin e njohur

Aplikacioni Shazam kohë më parë është larguar nga platforma Windows, ndërsa tash do të blihet nga Apple, sipas raportit të publikuar nga faqja TechChrunch. Portali...

Kush do të shikojë porno, do të paguhet

450 milionë përdorues dhe 30 për qind e sasisë së internetit të konsumuar vetëm për të vizituar faqet për të rritur. Këto janë të dhënat...

iPhone X rangohet nën modelin iPhone 8

Deri tash testet dhe impresionet kryesisht shkuan në favor të telefonit të ri iPhone X dhe duket se pajisja është pranuar më mirë nga...

Ky është aplikacioni që po i lidh shqiptarët anembanë botës!

Tung – Albanian Dating është aplikacioni më i ri për njohje online mes shqiptarëve. Tung aktualisht ka përdorues në më shumë se 30 shtete dhe...

Arrin Messenger Kids për fëmijët nën moshën 13-vjeç

Për herë të parë Facebook hapet drejt publikut më të ri, më saktë fëmijët më të ri se sa 13-vjeç me aplikacionin që është...

Apple do të sjellë një iPad më të lirë?

Burime të afërta me Apple pohojnë se kompania vitin e ardhshëm planifikon të prezantojë iPadin e ri me 9,7 inç, i cili do të...

Çdo e gjashta veturë në vitin 2025 do të jetë elektrike

Për më pak se një dekadë, tregu i pjesëmarrjes së automobilave elektrikë në shitjen globale të automjeteve të reja do të arrijë në 16...

Nis prodhimi i BMW M5 (Foto)

Njësia e parë nga seria e re e pesëshes ka dalë nga fabrika e BMW-së në Dingolfing. Bëhet fjalë për automobilin me motor 4.4 litra...

Ky është aplikacioni që po i lidh shqiptarët anembanë botës!

Tung – Albanian Dating është aplikacioni më i ri për njohje online mes shqiptarëve. Tung aktualisht ka përdorues në më shumë se 30 shtete...

Ja si mund ta kuptoni se dikush ju ka bërë “block” në Facebook

Kur dikush të bën block në Facebook atëherë nuk je më në gjendje të shikosh më profilin e këtij personi, t’i dërgosh mesazhe në...

Përdorimi i autobusëve pa shofer që nga viti 2022

Singapori po planifikon që të fusë në rrugët e saj publike autobusët pa shoferë duke filluar që nga viti 2022. Autobusët do të pilotohen...

Përse gomat patjetër duhet të jenë të zeza – dhe me asnjë ngjyrë...

do shofer, udhëtar dhe këmbësor e dinë që gomat janë të zeza, mirëpo përse është ashtu? Teknologjia ka përparuar shumë që kur është shpikur automobili...

‘Vetëm Zoti e di se çfarë po i bën trurit të fëmijëve, Facebook-u

'Vetëm Zoti e di se çfarë po i bën trurit të fëmijëve, Facebook-u' 'Vetëm Zoti e di se çfarë po i bën trurit të fëmijëve,...

Në këtë datë pritet të vije iPhone X në Kosovë

Ditën e sotme Apple lajmëroi se telefoni ikonik iPhone X i cili vjen në përvjetorin e 10 të iPhone do të mbërrijë në 13...

Hakerët shqiptarë kryejnë sulme kibernetike në Maqedoni, bien faqet e gjykatave

Grupi i njohur i hakerëve shqiptarë, “Anonymous Albania”, kanë sulmuar faqet zyrtare të Gjykatës së penale dhe asaj Supreme të Maqedonisë dhe e gjithë...

Gjermani, BMW-ja tërheq një milion makina

Prodhuesi gjerman i makinave BMW njoftoi sot tërheqjen e rreth një milion makinave në Amerikën e Veriut, për të shmangur një rrezik zjarri, pa...

Pse Steve Jobs nuk u linte iPad fëmijëve?

  Suksesi i pajisjeve si iPod, iPad dhe iPhone e bënë Steve Jobs një emër të famshëm që fitoi miliardë dollarë. Megjithatë, pavarësisht se kaloi jetën...

Kërkimi në Google: Nuk do e besoni çfarë duan shqiptarët

Çfarë kërkohet në Google më së shumti? Shqiptarët kërkojnë edukim… Në kulturën popullore, vende të caktuara lidhen stereotipikisht me produkte të caktuara – birrë në Gjermani,...

Ja 5 llojet e makinave më të përdorura nga mafia. Zbuloni pse…

Grupet kriminale dhe ato mafioze zakonisht kanë të ardhura të shumta dhe për këtë arsye edhe makinat që i përdorin i zgjedhin. Normalisht markat janë...

Shkencëtarët: Dielli do të zhduket, kemi vetëm 10 muaj kohë për t’u përgatitur

Më 21 Gusht 2018, për herë të parë në 99 vjet, një eklips i plotë diellor do të jetë i dukshëm nëpër gjithë Amerikën. Miliona...

Facebook me aplikacion që tregon si të silleni mirë

Një aplikacioni i cili inkurajon adoleshentët që të sillen mirë me njëri tjetrin, është blerë nga Facebook. Shuma e kësaj shit-blerje nuk është bërë publike. Aplikacioni...

Tashmë krijohet iPhone X i ri nga ari me vlerë afër 60 mijë...

Kur Apple zbuloi në përvjetorin e dhjetë të tij, iPhone X gjatë kësaj jave, njerëzit ishin shokuar me çmimin fillestar të tij prej 1...

Detajet e para për Samsung Galaxy S9

Jemi duke i afruar ngadalë fundit të vitit dhe spekulimet rreth modeleve për 2018-ën tashmë kanë filluar të rrjedhin online. Deri më sot, është spekuluar...

iPhone 8, më i lirë sesa iPhone 3G S

Mesatarisht, iPhone në Evropë janë rritur me 40 euro në vit. Sa i përket performancës, iPhone 8 është shumë më i lirë se iPhone...

Vjen një ndryshim i madh i ‘Facebook Messenger’

“Messengeri” i Facebook-ut ka një opsion të fshehur, shumë më të mirë nga ky që njohim të gjithë. Dhe me siguri do filloni ta...

Instagram sapo shtoi 3 ndryshime të rëndësishme

Nëse keni fëmijë adoleshent ka shumë mundësi që të ketë Instagram. Nëse është në Instagram, ka gjithashtu shumë mundësi që ndonjë të ketë bërë...

ME KËTË METODË MUND TA FORCONI SHPEJTËSINË E WIFI-SË

Vendi ku e vendosni ruterin e wireless-it është pjesa më e rëndësishme kur është fjala për rritjen e fuqisë së sinjalit të tij. Në fakt,...

Zbulohen çmimet e iPhone-ve të rinj sipas shteteve

Pas prezantimit zyrtar të tre llojeve të iPhonëve të rinj nga “Apple” disa ditë më parë, janë publikuar edhe çmimet që do të mbajnë...

Ky iPhone X prej ari kushton 70,000 euro (Foto)

Kur Apple lansoi iPhone X për dhjetëvjetorin e celularit, njerëzit u tronditën nga çmimi i tij prej 1,000 dollarësh. Por, një version i ri luksoz...

Në panairin e Frankfurtit “aterron” automobili fluturues (Foto)

Përveç automobilave klasikë, në panairin aktual në Frankfurt është ekspozuar edhe një risi, e cila përveç asfaltit mund “të vozitet” edhe në rrugët qiellore. Kompania...

Samsung investon në zhvillimin e automjeteve pa shofer

Prodhuesi më i madh në botë i çipave të memories dhe telefonave të mençur, Samsung do të investojë 75 milionë euro në një kompani,...

Premiera botërore: Audi me model të fuqishëm me 450 kuaj fuqi (Foto)

Audi në panairin aktual të veturave në Frankfurt ka prezantuar modelin e ri karavan RS4 Avant. Ai është automobili më i fuqishëm nga familja e...

Prezantohet iPhone X, telefoni më i avancuar ndonjëherë i Apple (FOTO)

Gjiganti teknologjik Apple ka prezantuar zyrtarisht modelin e ri të shumëpritur dhe të shumëpërfolur të iPhone. Pajisja e re mobile quhet iPhone X. iPhone X...

Këtë mos e bëni assesi nëse telefoni ju ka rënë në ujë

Nëse telefoni ju ka rënë në ujë, është e mundshme që ta shpëtoni vetëm nëse keni pak durim. Megjithatë, ajo që është vdekjeprurëse për çdo...

Përse klikojmë dhe lexojmë lajme të tmerrshme?

Truri ynë është i programuar për të identifikuar kërcënimet. Titujt negativë u bien këmbanave të alarmit në amigdalën tonë, sistemin paralajmërues të trurit dhe...

Peugeot ka shitur rreth dy milion automjete me motor diesel të trukuar

Prodhuesi francez i automjeteve PSA (Peugeot-Citroen) ka shitur më shumë se 1,9 milionë makina diesel me pajisje që mashtron mbi nivelin e ndotjes, sipas...

Ja sa kushton iPhone i Donald Trump

Nëse jeni në kërkim të një ‘iPhone’ me fytyrën e presidentit të zgjedhur amerikan, Donald Trump, një dyqan në Emiratet e Bashkuara Arabe mund...

Këto janë 10 gjërat që kërkohen më shumë në “Google”

Google është një ndër më të kilikuarat në llojin e saj, dhe me e thjeshta për tu përdorur, por çëshja që na bën neve...

Danimarka ul çmimin e makinave deri në 80%, ja sa do të kushtojë...

Për shkak të tatimeve të larta, çmimet e automobilave në Danimarkë janë ndër më të lartat në Evropë dhe së shpejti ky vend planifikon...

Nëse ju vjen ky mesazh në inbox, mos e hapni assesi

Miliona adresa e-mail janë infektuar me malware e rrezikshme, e cila mbyll skedarët në kompjuterin tuaj, për hapjen e të cilave hakerët kërkojnë dëmshpërblim...

Facebook zgjeron luftën kundër lajmeve të rreme

Rrjeti më i madh shoqëror në botë paraqet një ndalim reklamimi në faqet që lidhen vazhdimisht me lajme të rreme.Kjo është për të kufizuar...

A e dini pse gomat janë të zeza?

Teknologjia ka përparuar pafund që kur është shpikur dhe shumë ndryshime janë futur në prodhim. Por një gjë mbeti e njëjtë – gomat e...

Ja pse u bllokua Facebook-u sot

Për disa minuta Facebook është bllokuar totalisht, duke shkaktuar panik tek përdoruesit e saj. Me mijëra përdorues kanë raportuar se nuk kanë mundur të hynë...

A e dini pse çmimi i iPhone 8 do të jetë i lartë?

Deri te shënimi i dhjetëvjetorit të iPhone kanë mbetur vetëm edhe pak javë dhe kompania nga Kupertino pritet të lansojë modelin e saj të...

Kujdes nga virusi më i ri në Facebook

Varësisht nga sistemi operativ, gjuha ose tipi i pajisjes në të cilin përdoret Facebook Messenger, virusi do të instalojë programin, i cili do të...

40 vjet qëndron në pluhur, sot vlen 2 milionë dollarë (Foto)

Ferrari 365 GTB/4 ka parë dritën pas më shumë se dyzet vjetësh sa kishte qëndruar i braktisur në një garazh dhe sot ai do...

Këto janë disa nga mashtrimet më të mençura në internet

Mashtrimet e maskuara në ueb faqe të rreme, malware të fshehur në hot-spotet e Wi-Fi janë disa nga rreziqet me të cilat përdoruesit e...

Për këtë lloj veture asfalti duhet të jetë i rrafshët si pista

Automobili Chiron ka 1.500 kuaj fuqi dhe është i projektuar të ketë shpejtësi maksimale prej rreth 450 km në orë. Ai është jashtëzakonisht aerodinamik...

Ngjyra e kësaj Porsche kushton më shumë se vetë vetura

Ngjyra në këtë makinë të tipit Porsche 911 Turbo e ka emrin “Python Green Chromaflair” dhe kushton afro 100 mijë dollarë, më saktë 82.645...

Arrin “bisha” BMW M5 me 600 kuaj fuqi (Foto)

Pas daljes së fotografive të para të BMW M5, prodhuesi gjerman ka zbuluar detajet teknike të modelit të tij më të fuqishëm. Siç është bërë...

Ky është i vetmi popull në botë që nuk blen iPhone, arsyeja është...

as iPhone është marrosur pothuajse e gjithë bota. E themi këtë sepse në një shtetet iPhone nuk ka mundur ta depërtojë tregun plotësisht.Bëhet fjalë...

E dini pse ora e iPhone-it është gjithmonë 9:41?

Nëse keni qenë të vëmendshëm me siguri e keni vënë re këtë detaj në ekranin e IPhone-it dhe iPad-it. Ora është zakonisht 9:41. Mendoni se...

Snapchat surprizon! 173 milionë përdorues aktivë

Snapchat ka 173 milionë përdorues aktivë në ditë, një shifër e cila u rrit me 4% krahasuar me tre mujorin paraardhës. Në SHBA Snapchat u...

Ky shtet ka internetin më të shpejtë në botë

Testet kanë dëshmuar se internetin më të shpejtë në botë e ka Singapori, mesatarisht 55,13 Mbps, që mjafton për marrjen e 7,5 GB filmave...

Ky Ferrari kushton mbi 4 milionë euro (Foto)

Modeli Ferrari Sergio është prodhuar në vetëm gjashtë njësi, por ai asnjëherë nuk ishte në shitje të lirë, transmeton KosovaPress. Por, njëri...

Bitcoin i rikthehet rekordeve, vlerësohet me 3,200 dollar

Analistët dhe investitorët ja atribojnë këtë rritje shpresës së dhënë nga përditësimi i softuerit të teknologjisë blockchain që fshihet pas bitcoin.Bitcoin u rrit me...

iPhone 8 mund të xhirojë video 4K me dy kamera

Në kodin për firmware të HomePod janë zbuluar informacione interesante që kanë të bëjnë për modelin e ardhshëm iPhone 8. Sipas pohimeve, iPhone 8 do...

Mësohet çmimi i Samsung Galaxy Note 8

Ndërkohë që Samsung është duke u përgatitur për lansimin e Galaxy Note 8 më 23 gusht në Nju Jork, mësohet edhe çmimi të cilin...

Japonia krijon kompjuterin më të shpejtë në botë

Japonia krijon kompjuterin më të shpejtë në botë, me qëllim që ky vend të bëhet qendër për hulumtimin e inteligjencës artificiale. Super-kompjuteri mund të kryejë...

Samsung shet mbi 20 milionë telefona Galaxy S8

Samsung ka arritur të shesë mbi 20 milionë telefona Galaxy S8 dhe S8 Plus, sipas kompanisë për hulumtime Strategy Analytics, ndërsa kjo arritje është...

Ja aplikacioni për ‘selfie’ perfekt

Drita e duhur, pozicioni i fytyrës, shprehia, ambienti që është në sfond, distanca nga objektivi. Pra, të bësh një selfie perfekt pa filtra apo...

Huaweii Mate 10” më i mirë se iPhone8

Gjiganti teknologjik, Huaweii është zotuar se do të krijojë telefonin e radhës edhe më të mirë se iPhone 8. “Huaweii Mate 10” është premtuar se...

Çfarë duhet të dimë për mirëmbajtjen e gomave gjatë verës

Shikimi dhe verifikimi i pneumatikëve është me rëndësi të madhe gjatë verës, pasi që nxehtësia e madhe dhe rruga me plot vetura paraqesin rëndesë...

Samsung njofton të ardhura rekord duke lënë pas “Apple”

Gjiganti koreano-jugor “Samsung Electronics” njoftoi sot një përfitim tremujor rekord duke lënë pas konkurrentin e tij “Apple” dhe që e ka bërë të harrojë...

Ky veprim i përditshëm dëmton Iphonin tuaj

Përdoruesit e Iphone në të gjithë botën bëjnë një gabim duke menduar se në fakt i bëjnë mirë Iphonit të tyre. Por miliona njerëz që...

Hetohen BMW, Benz dhe Volkswagen

Zyrtarët antimonopol konfirmuan se po hetojnë pretendimet se prodhuesit më të mëdhenj të makinave në Gjermani mund të ketë formuar një kartel që prej...

Njihuni me njeriun që vendosi kamer në sy, regjistron dhe krijon filma

Rob Spence është një regjisor filmash, i cili u verbua para 9 vitesh prandaj vendosi që të krijonte një kamera për syrin e tij....

Audi” tërheq 850 000 automjete me naftë për shkak të ndotjes

Prodhuesi gjerman “Audi” njoftoi sot tërheqjen e 850 000 automjeteve me naftë për të ulur emetimet e tyre të ndotjes, disa orë pas një...

Asnjë iPhone i ri nuk do të jetë i gatshëm për shtator?

Javët e kaluara kemi pasur një sërë raportesh se Apple ka probleme me prodhimin e modelit të ri iPhone 8, lansimi i të cilit...

Estonia hap në Luksemburg një ambasadë elektronike

I konsideruar si vendi që përdor më shumë internetin në botë, Estonia ka bërë një tjetër hap në këtë drejtim, duke vendosur që të...

Apple ka probleme me iPhone 8

Kompania Apple është raportuar se po planifikon tri modele të reja iPhone më vonë gjatë këtij viti, por njëri prej tyre duket se do...

WikiLeaks: CIA ka mjete për “mbledhjen” e SMS në pajisjet Android

WikiLeaks ka publikuar dokumentet, të cilat kanë të bëjnë me veglën HighRise, transmeton KosovaPress. Bëhet fjalë për një lloj malware për pajisje të bazuara në...

Samsung sjell televizorin me diagonale 10.3 metra

Kompania jugkoreane Samsung ka sjellë së fundi televizionin e ri 406 inç Cinema me ekran LED. Pajisja e re ka diagonalen e ekranit prej 10,3...

Solingo, skuteri që punon me energji diellore

Quhet Solingo dhe është skuteri i ri që funksionon me energji diellore. “Në botën e elektricitetit të lëvizshëm e ardhmja sapo ka nisur”. Ky është...

Ngritja e avionëve më e vështira si pasojë e ngrohjes klimatike

Edhe avionët mund të përballen me ngrohjen klimatike. ”Gjithnjë e më shumë avionë do të duhet të bëjnë lëshime në dekadat e ardhshme, nëse dëshirojnë...

iPhone 8 mund të kushtojë deri në 1.500 dollarë

Ndërkohë që çmimi fillestar i modelit bazë të iPhone 7 është 649 dollarë, përdoruesit dhe njohësit e rrethanave në Apple ka kohë që spekulojnë...

Xiaomi përgatit linjën e re të telefonave

Xiaomi X1 është telefoni i ri, me të cilin kompania kineze planifikon të garojë në treg me konkurrencën siç janë Vivo dhe Oppo. Linja e...

Mercedes thyen edhe një rekord

Pas rekordit në vitin 2016, kur në gjithë botën shiti rreth 2,1 milionë automobila, Mercedes ka shënuar rritje dyshifrore të shitjes edhe në gjysmën...

NASA akuzohet se ka dërguar fëmijë skllevër në Mars

  Alex Jones me anë të një raporti mbi InfoWars ka pretenduar se NASA ka një koloni të fëmijë që mbahen si skllevër seksualë në...

Ja çfarë planifikon Apple pas iPhone 8

Vitin e kaluar, me rastin e prezantimit të iPhone 7, Apple është larguar nga tradita, pasi nuk pati dizajn të ri radikal. Për këtë arsye...

Prodhohet spineri më i shtrenjtë në botë 16.800 dollarë

  Këto çmime me të vërtetë do të bëjnë që mendtë tuaj të vijnë rrotull! Spineri më i shtrenjtë në botë është gati për të dalë...

Ja pse keni Wi-Fi të ngadalshëm në shtëpi

Të jesh pjesë e një shoqërie që varet direkt nga qasja në internet dihet se routeri i wireless-it luan një rol të madh në...

Telefonat Samsung tash mund të lidhen me kompjuterët me Windows 10

Kompania Samsung ka azhurnuar aplikacionin e tij Flow, për të ofruar mbështetje për opsionin Windows Hello në sistemin operativ Windows 10, transmeton KosovaPress. Pajisjet si...

Facebook “u fik derën” bizneseve, ndryshimi drastik që po “fundos” faqet

Facebook do të nisë të fshijë postimet dhe lajmet që do të konsiderohen “spam” dhe që përmbajnë deformime apo artikuj të pavërtetë. Në një deklaratë...

Kjo është videoja më e klikuar në historinë e Facebook-ut

Nëse kishit menduar se videoja më e klikuar në historinë e rrjetit social do të tregonte ndonjë çmenduri, apo diçka tejet të pazakontë, e...

Lamborghini Huracan që kushton 200 mijë euro, regjistrohet për të punuar si taksi

John Bishon që është pronar i një shërbimi taksie në Lincoln të Anglisë, ka regjistruar edhe një Huracan si pjesë e makinave që punojnë...

TEKNOLOGJIA E RE JAPONEZE, MASA MË E LARTË E SIGURISË NË BOTË

Sulmet terroriste në vende publike janë shtuar ndërsa organizatorët e veprimtarive të mëdha janë gjithnjë në kërkim të metodave për të përmirësuar masat e...

Kërkuesi Wi-Fi i Facebook, i pranishëm në nivel global

Kah fundi i vitit të kaluar Facebook publikoi veglën, e cila ndihmon përdoruesit të gjejnë lidhjet publike falas Wi-Fi. Funksioni ishte në fazën e testimit...

Alcatel sjell tre telefona të ri

Alcatel ka sjellë tre telefona të ri nga segmenti i mesëm - modelet Idol 5S, A50 dhe A30 Plus. Telefoni Alcatel Idol 5S përdorë çip...

Çfarë të bëjmë për të shpëtuar nga rrjetet sociale

Rrjetet sociale kanë pushtuar çdo gjë, por çfarë duhet të bëjmë që largohemi nga to? Shijo qetësinë Të kaloni kohë në vetmi i qetë, është një...

Ekranet e celularëve po dëmtojnë shikimin

Celularët e mençur po dëmtojnë shikimin e njerëzve duke shkaktuar rritje të madhësisë së syrit, më shumë se që duhet, thotë një oftamolog. Sot ka...

Leutrim Berisha, programeri nga Kosova që i la gojëhapur 20.000 punëtorë të...

Është vetëm 23 vjeçar por aftësitë në fushën e programimit i ka kaluar tej kufinjëve. Leutrim Berisha ka gjetur dobësitë e Webfaqes ‘Mircosoft’ që është...

A e dini domethënien e shkronjës “i” në produktet e Apple? (Video)

Tashmë të gjithë e dinë se kompania prestigjioze amerikan Apple, është njëra nga kompanitë më të suksesshme dhe më profitabile në botë, falë produkteve...

Dhjetë vjet nga dalja e iPhone

Në ditën e sotme para dhjetë vjetësh në shitoret në gjithë SHBA-të është paraqitur iPhone i parë. Nga perspektiva e sotme kjo pajisje nuk...

Snapchat vjen me një funksion të ri dhe interesant

Snapchat lansoi funksionin ‘geofilters’ përkatësisht filterët e bazuar në vendndodhje vitin e kaluar që lejoi përdoruesit për të krijuar një filter të veçantë për...

Kjo video hedh dritë mbi dizajnin e “iPhone 8”

Kjo video hedh dritë mbi dizajnin e “iPhone 8” Jemi mësuar që të shohim shpesh video apo foto të ndryshme që qarkullojnë mbi spekulime se...

RRINI TE KYQUR

0FansaPëlqeje
95NdjekësitNdjek
958NdjekësitNdjek
1NdjekësitNdjek
291NdjekësitNdjek
27AbonentëAbonohu
Close