Kjo është makina që po çmend vajzat në Tiranë (FOTO)

Tani që fluksi i emigrantëve pushton qytetet e Shqipërisë, në rrugët e Tiranës dhe jo vetëm shohim lloj-lloj mjetesh të shtrenjta që i bien në...

Rrjedh fotografia e iPhone 8

Të gjithë janë në pritje se si do të duket iPhone 8, ndërsa fotografitë e rrjedha së fundi në internet duket se përfundimisht tregojnë...

Televizori juaj mund të përgjohet, si ta zbuloni?

Pajisjet e lidhura me internetin mund të përgjohen shumë lehtë. Mjafton një gabim nga përdoruesi i pajisjes, sidomos kur kjo e fundit lidhet me...

Cili shtet ka internetin më të shpejtë për mobil?

  Sipas raportit më të ri për lidhjen me internet nga ana e kompanisë Akamai, kur është fjala për shpejtësinë e internetit në mobil, në...

Personi i parë që arrin 100 milionë ndjekës në Twitter (FOTO)

Katy Perry është personi i parë që arrin 100 milionë ndjekës në Twitter. “Sot ne dëshmojmë historinë”, thuhet në mesazhin shoqërues të videos së postuar...

Samsung do të sjellë Galaxy Tab A 8.0 (2017)

Samsung para disa muajve prezantoi Galaxy Tab S3, por ky nuk do të jetë tableti i vetëm të cilin kompania jugkoreane do ta prezantojë...

Asus ZenFone 4 arrin në korrik

Ishte pritur që Asus gjatë Computex të prezantojë tre telefona nga seria ZenFone, por në vend të kësaj kompania ka publikuar tabletin e ri...

“Talk” aplikacioni i cili i dedikohet vetëm adoleshentëve, po vjen nga Facebook

Facebook është duke krijuar një aplikacion vetëm për adoleshentë. Fjala është për aplikacionin i cili quhet “Talk” dhe është i dedikuar për bisedë vetëm për adoleshentët....

Si të zbuloni nëse celulari juaj po përgjohet

A ju kandoshur shpesh të mendoni se dikush po ju përgjon me anë të telefonit tuaj ? Ka një mënyrë që të mos ta keni më këtë...

Televizori më i madh në botë 4K kushton më shtrenjtë se shtëpia juaj

Televizori C Seed 262 me rezolucion 4K është më i shtrenjti në botë. Ky televizor monstruoz prej 262 inç ose 6.14 metra me siguri...

Facebook po ndërton robot për bisedime që mund të negociojnë dhe planifikojnë si...

  Facebook thotë se makinat e saj po bëhen gjithnjë e më shumë njerëzore. Gjigandi i mediave sociale ka publikuar një hulumtim rreth përpjekjeve të...

Facebook “u fik derën” bizneseve, ndryshimi drastik që po “fundos” faqet

Facebook do të nisë të fshijë postimet dhe lajmet që do të konsiderohen “spam” dhe që përmbajnë deformime apo artikuj të pavërtetë. Në një deklaratë...

iPhone 8, më i lirë sesa iPhone 3G S

Mesatarisht, iPhone në Evropë janë rritur me 40 euro në vit. Sa i përket performancës, iPhone 8 është shumë më i lirë se iPhone...

“E premtja e zezë” për kompanitë teknologjike

  Aksionet e kompanive më të mira botërore të teknologjisë kanë shënuar rënie, pas paralajmërimit të bankave investuese se vlera e tyre po shënon ngritje...

Al-Jazeera goditet nga një sulm i kibernetikës

Televizioni i Katarit, Al-Jazeera njoftoi të enjten se është vënë në qendër të një sulmi të kibernetikës, i cili ka goditur “të gjitha sistemet”,...

Facebooku shqiptar, Dhelpra

Më në fund sapo është lancuar një rrjet social Anonim i pai në Shqipëri, i cili është në formën e aplikacionit për të gjithë...

Si të ruani baterinë e celularit tuaj iPhone

Sa më shumë që krijohen verzionet e reja, shpejtësia e procesoëve grafikë të iPhonëve rritet, duke shkaktuar kështu shpenzimin më të madh të baterisë. Nga...

Ky është kodi që hap çdo telefon

Ekziston një kod i thjeshtë që mund t’ju bëjë të keni qasje në informacionet e fshehura të iPhone, aq sa edhe të mund të...

Më nuk keni nevojë t’ua kërkoni njerëzve fjalëkalimin e WiFi-së (FOTO)

Ditët kur ua keni kërkuar fjalëkalimin e WiFi-së miqve kanë marrë fund. Ose të paktën për ata që kanë iPhone dhe IOS 11. Kur Apple...

Apple iPhone 7: Sa i mirë është një telefon bateria e të cilit...

Një nga iPhone më të shumëpritur ka mbërritur tashmë. Shumë është thënë për dizajnin e tij, për heqjen e kufjeve 3.5 mm, për rezistencën ndaj ujit dhe pluhurit, por a është aq i mirë sa thuhet? Duke ndjekur hapat e …...

The post Apple iPhone 7: Sa i mirë është një telefon bateria e të cilit nuk mban as një ditë të vetme? appeared first on PCWorld Albanian.

Galaxy Note8 do të kushtojë 999 euro?

Raporti më i ri i Evan Blass (@evleaks), telefoni i ardhshëm Samsung Galaxy Note8 mund të prezantohet deri në fund të shtatorit. Telefoni/tableti pritet të...

Vjen një ndryshim i madh i ‘Facebook Messenger’

“Messengeri” i Facebook-ut ka një opsion të fshehur, shumë më të mirë nga ky që njohim të gjithë. Dhe me siguri do filloni ta...

iPhone 8 me kamerë që njeh vetëm fytyrën e përdoruesit

Pothuajse të gjithë janë të sigurt se lansimi i iPhone 8 për 10 vjetorin e Apple do të shtyhet për një ose dy muaj. Përderisa...

Telefonat Samsung tash mund të lidhen me kompjuterët me Windows 10

Kompania Samsung ka azhurnuar aplikacionin e tij Flow, për të ofruar mbështetje për opsionin Windows Hello në sistemin operativ Windows 10, transmeton KosovaPress. Pajisjet si...

Facebook arrin në 2 miliardë përdorues

Rrjeti social më i përdorur në botë, Facebook ka njoftuar se ka arritur shifrën e dy miliardë përdorueseve tashmë. Kompania e arriti këtë diten e...

Bëni kujdes! Apple në 31 Tetor shpall të papërdorshëm këtë model iPhone

Nëse jeni duke përdorur ende një iPhone 4 ndoshta është momenti i duhur për ta ndërruar pasi kompania Apple ka vendosur që këtë model...

Asnjë iPhone i ri nuk do të jetë i gatshëm për shtator?

Javët e kaluara kemi pasur një sërë raportesh se Apple ka probleme me prodhimin e modelit të ri iPhone 8, lansimi i të cilit...

Danimarka ul çmimin e makinave deri në 80%, ja sa do të kushtojë...

Për shkak të tatimeve të larta, çmimet e automobilave në Danimarkë janë ndër më të lartat në Evropë dhe së shpejti ky vend planifikon...

Lamborghini Huracan që kushton 200 mijë euro, regjistrohet për të punuar si taksi

John Bishon që është pronar i një shërbimi taksie në Lincoln të Anglisë, ka regjistruar edhe një Huracan si pjesë e makinave që punojnë...

Apple ka probleme me iPhone 8

Kompania Apple është raportuar se po planifikon tri modele të reja iPhone më vonë gjatë këtij viti, por njëri prej tyre duket se do...

Kompanitë viktima të një sulmi kibernetik botëror

Një sulm kibernetik që goditi Rusinë dhe Ukrainën u përhap sot në Evropën Perëndimore, duke prekur veçanërisht disa kompani të mëdha ndërkombëtare. Transportuesi detar danez...

Kjo është videoja më e klikuar në historinë e Facebook-ut

Nëse kishit menduar se videoja më e klikuar në historinë e rrjetit social do të tregonte ndonjë çmenduri, apo diçka tejet të pazakontë, e...

Estonia hap në Luksemburg një ambasadë elektronike

I konsideruar si vendi që përdor më shumë internetin në botë, Estonia ka bërë një tjetër hap në këtë drejtim, duke vendosur që të...

Njihuni me tiparet e BMW X3 2018 (Foto)

Prodhuesi gjerman në Spartanburg prezantoi modelin e ri BMW X3 2018. Modeli i ri posedon platformën mekanike CLAR, e njëjtë me atë që është konstruktuar...

ME KËTË METODË MUND TA FORCONI SHPEJTËSINË E WIFI-SË

Vendi ku e vendosni ruterin e wireless-it është pjesa më e rëndësishme kur është fjala për rritjen e fuqisë së sinjalit të tij. Në fakt,...

WikiLeaks: CIA ka mjete për “mbledhjen” e SMS në pajisjet Android

WikiLeaks ka publikuar dokumentet, të cilat kanë të bëjnë me veglën HighRise, transmeton KosovaPress. Bëhet fjalë për një lloj malware për pajisje të bazuara në...

Xhek Ma: Revolucioni teknologjik i radhës çon botën drejt Luftës III Botërore

Revolucioni i parë teknologjik shkaktoi Luftën I Botërore; revolucioni i dytë teknologjik shkaktoi Luftën II Botërore. Aktualisht po jetojmë në epokën e revolucionit të...

Instagram sapo shtoi 3 ndryshime të rëndësishme

Nëse keni fëmijë adoleshent ka shumë mundësi që të ketë Instagram. Nëse është në Instagram, ka gjithashtu shumë mundësi që ndonjë të ketë bërë...

Kërkuesi Wi-Fi i Facebook, i pranishëm në nivel global

Kah fundi i vitit të kaluar Facebook publikoi veglën, e cila ndihmon përdoruesit të gjejnë lidhjet publike falas Wi-Fi. Funksioni ishte në fazën e testimit...

Leutrim Berisha, programeri nga Kosova që i la gojëhapur 20.000 punëtorë të...

Është vetëm 23 vjeçar por aftësitë në fushën e programimit i ka kaluar tej kufinjëve. Leutrim Berisha ka gjetur dobësitë e Webfaqes ‘Mircosoft’ që është...

Paguan mallin në internet, por nuk i shkon në destinacion

  Një pronar i një firme në Miradi e Poshtme të Fushë Kosovës, ka informuar se përmes internetit ka bërë pagesën e një shume të...

Samsung sjell televizorin me diagonale 10.3 metra

Kompania jugkoreane Samsung ka sjellë së fundi televizionin e ri 406 inç Cinema me ekran LED. Pajisja e re ka diagonalen e ekranit prej 10,3...

A do të jetë ky Samsung Galaxy Note 8? (Foto/Video)

Deri më tani, thashethemet thonë se Samsung Galaxy Note 8 do të ketë një 6.3-inç në AMOLED, dhe mund të fuqizohet nga procesori i...

Kjo video hedh dritë mbi dizajnin e “iPhone 8”

Kjo video hedh dritë mbi dizajnin e “iPhone 8” Jemi mësuar që të shohim shpesh video apo foto të ndryshme që qarkullojnë mbi spekulime se...

Huawei sjell telefonin Y7 Prime

Huawei zyrtarisht ka publikuar telefonin e ri Y7 Prime, i cili është pasues i modelit të vitit të kaluar Y6 Prime. Telefoni i mençur në...

Ekranet e celularëve po dëmtojnë shikimin

Celularët e mençur po dëmtojnë shikimin e njerëzve duke shkaktuar rritje të madhësisë së syrit, më shumë se që duhet, thotë një oftamolog. Sot ka...

Harojeni Iphone 7 do të vije Iphine 8

Të premten, të gjithë kishin kthyer kokën nga Apple për të parë më në fund iPhonin e ri. Por tani që ka mbaruar, kanë filluar...

Interneti do të ndërpritet në të gjithë botën për 24 orë

Interneti në gjithë botën do të ndërpritet për 24 orë brenda vitit 2017, ka parashikuar një ekspert i sigurisë. Çdo dhjetor sjell parashikime të reja...

Njihuni me njeriun që vendosi kamer në sy, regjistron dhe krijon filma

Rob Spence është një regjisor filmash, i cili u verbua para 9 vitesh prandaj vendosi që të krijonte një kamera për syrin e tij....

A e dini domethënien e shkronjës “i” në produktet e Apple? (Video)

Tashmë të gjithë e dinë se kompania prestigjioze amerikan Apple, është njëra nga kompanitë më të suksesshme dhe më profitabile në botë, falë produkteve...

Audi” tërheq 850 000 automjete me naftë për shkak të ndotjes

Prodhuesi gjerman “Audi” njoftoi sot tërheqjen e 850 000 automjeteve me naftë për të ulur emetimet e tyre të ndotjes, disa orë pas një...

TEKNOLOGJIA E RE JAPONEZE, MASA MË E LARTË E SIGURISË NË BOTË

Sulmet terroriste në vende publike janë shtuar ndërsa organizatorët e veprimtarive të mëdha janë gjithnjë në kërkim të metodave për të përmirësuar masat e...

Alcatel sjell tre telefona të ri

Alcatel ka sjellë tre telefona të ri nga segmenti i mesëm - modelet Idol 5S, A50 dhe A30 Plus. Telefoni Alcatel Idol 5S përdorë çip...

Ja kush e klikon fshehurazi profilin tuaj, ndiqni këta hapa për ta parë

Jeni kuriozë të dini se kush nga miqtë tuaj në “Facebook”, e klikon më shumë profilin tuaj? Po mund ta zbuloni lehtësisht, sepse ekziston...

Çfarë të bëjmë për të shpëtuar nga rrjetet sociale

Rrjetet sociale kanë pushtuar çdo gjë, por çfarë duhet të bëjmë që largohemi nga to? Shijo qetësinë Të kaloni kohë në vetmi i qetë, është një...

Dënim rekord për Google

Bashkimi Evropian ka gjobitur sot me 2,42 miliardë euro kompaninë Google për shkak të keqpërdorimit të “pozitës dominuese”. Dënimi mund të shtojë tensionet ndërmjet BE-së...

Dhjetë vjet nga dalja e iPhone

Në ditën e sotme para dhjetë vjetësh në shitoret në gjithë SHBA-të është paraqitur iPhone i parë. Nga perspektiva e sotme kjo pajisje nuk...

Google me shërbim për punësimin e njerëzve, quhet Google for Jobs

Në Developer Conference I / O të Google, kompania pati prezantuar shërbimin e saj të ri për kërkimin e punëve dhe tani Google ka...

Ja pse keni Wi-Fi të ngadalshëm në shtëpi

Të jesh pjesë e një shoqërie që varet direkt nga qasja në internet dihet se routeri i wireless-it luan një rol të madh në...

Bugatti prezanton biçikletën më të lehtë në botë [Foto]

Bugatti përveç super makinave dhe jahtit luksoz të prezantuar tash vonë, tani ka bashkëpunuar me kompaninë gjermane te biçikletave 'PG' , për të prodhuar...

Porsche prezanton 911 Turbo S më të fuqishëm deri më tash

Prodhuesi gjerman prezantoi modelin Porsche 911 Turbo S Exclusive Series, i cili është 911 Turbo S më i fuqishëm deri më tash, transmeton KosovaPress. Edicioni...

Si ta ndizni makinën në mëngjes të ftohtë

Nese temperatura bie nen zero gjate nates, ju mund te hasni ne veshtiresi ta ndizni makinen tuaj. Nese jetoni ne vende ku gjate dimrit...

Snapchat vjen me një funksion të ri dhe interesant

Snapchat lansoi funksionin ‘geofilters’ përkatësisht filterët e bazuar në vendndodhje vitin e kaluar që lejoi përdoruesit për të krijuar një filter të veçantë për...

Gjermania lejon përgjimin e mesazheve në “WhatsApp” dhe “Skype”

Gjermania miratoi sot një ligj mbi sigurinë, i cili është kritikuar pasi u mundëson autoriteteve të përgjojnë përmbajtjen e mesazheve të kriptuara në “WhatsApp”...

Zbulohen çmimet e iPhone-ve të rinj sipas shteteve

Pas prezantimit zyrtar të tre llojeve të iPhonëve të rinj nga “Apple” disa ditë më parë, janë publikuar edhe çmimet që do të mbajnë...

Planeti i Jupiterit ka 69 hëna

  Planeti i Jupiterit është një “koleksionues” i hënave. Astonomët kanë arritur që të zbulojnë dy hëna të reja në orbitën e tij dhe totali...

Google rrezikon të gjobitet mbi 1 miliard dollarë

  Google mund të përballet me një gjobë rekorde të shqiptuar nga Bashkimi Evropian për shkak të keqpërdorimit të dominimit të vet në treg. Pritet që...

Foto/ Kjo është super-ora që vlen 112 mijë USD, ta kesh është vërtet...

Dashamirët e orëve unikate të dorës mund të fusin dorën thellë në xhep, këtë ua ofron firma zvicerane e orës “Urwerk”, duke prodhuar një...

Si ta mbushni telefonin tuaj me qepë

Nëse nuk keni karikuesin me vete apo një prizë pranë, tanimë mund ta karikoni telefonin tuaj duke përdorur një qepë – dhe elektrolite, të...

20 telefonat më të mirë

Tech Insider ka bërë një listë me 20 telefonat më të mirë që janë aktualisht në treg. 20- BlackBerry Passport. Mund të duket i çuditshëm...

Tashmë krijohet iPhone X i ri nga ari me vlerë afër 60 mijë...

Kur Apple zbuloi në përvjetorin e dhjetë të tij, iPhone X gjatë kësaj jave, njerëzit ishin shokuar me çmimin fillestar të tij prej 1...

Kjo është video e fundit që po qarkullon për UFO në tokë

Një video e çuditshme është shfaqur ditët e fundit në internet ku duket një UFO që mbërrin në Tokë, ose të paktën kështu thuhet. Pamjet,...

Google tregon cili qytet është qendra e botës, por … vështirë ta besoni...

Qyteti turk i Çorumit është përcaktuar si qendra e botës për nga pikëpamja gjeografike, doli nga një studim i motorit të kërkimit “Google” Motori më...

Galaxy Note8 vjen në fund të gushtit

Samsung nuk po ngadalëson me prezantimin e telefonave këtë vit dhe ajo që neve na pret është fableti më i ri Galaxy Note8. Raportet më...

Diçka e pazakontë pritet të ndodhin! NASA: Toka do përjetojë 15 ditë errësirë...

Toka do përjetojë errësirën më të madhe për 15 ditë në nëntor të vitit 2016 duke filluar nga 15 nëntori deri më 30 nëntor,...

Hap një vrimë me trapan për kufjet 3.5 mm në iPhone 7, videoja...

Një video e cila thonte se përdoruesit mund ta kenë një portë kufjesh 3.5 mm në një iPhone 7 duke e hapur një të tillë me një trapan është shikuar mëse 10 milion herë në Youtube. Kanali në Youtube TechRax …...

The post Hap një vrimë me trapan për kufjet 3.5 mm në iPhone 7, videoja shikohet mbi 10 milion herë appeared first on PCWorld Albanian.

Lajm tronditës për përdoruesit e iPhone…

iPhone janë një ndër telefonat më të preferuar dhe më të përhapur në botë, por askush deri më sot nuk e dinte se sa...

Inteligjenca artificiale TensorFlow e Google shënon një efikasitet rekord 93.9 %

Google Photos përdor një version të kufizuar të algoritmit i cili identifikon objektet në foto që përmbajnë mace, qen, ushqim, ose njerëz specifik. Megjithatë, gjiganti i kërkimit nuk ka reshtur së zhvilluari aftësi më të avancuara njohjes së elementëve përbërës …...

The post Inteligjenca artificiale TensorFlow e Google shënon një efikasitet rekord 93.9 % appeared first on PCWorld Albanian.

Zbulohet malware që vjedh fshehurazi të dhënat e përdoruesve

  Trend Micro ka zbuluar malware i re trojan, i cili është shumë i pakëndshëm. Analistët e sigurisë malware e kanë identifikuar si "ANDROIDOS_XAVIER.AXM" ose shkurtimisht...

VETURA E DEDIKUAR VETËM PËR FEMRA

Auto Shangai do të hapet nga data 19-20 Prill dhe në të do të ekspozohet një veturë e veçantë e emëruar si ‘Nunsheng’. Sipas CarNeësChina,...

Për herë të parë xhirohet iPhone 8

  Benjamin Geskin, njeriu i cili shpesh publikon “rrjedhje” nga informatika e industrisë, në profilin e tij në Twitter ka publikuar edhe disa informacione të...

Detajet e para për Samsung Galaxy S9

Jemi duke i afruar ngadalë fundit të vitit dhe spekulimet rreth modeleve për 2018-ën tashmë kanë filluar të rrjedhin online. Deri më sot, është spekuluar...

Focusmusic.fm, muzikë për punë dhe produktivitet

Dëgjimi i muzikës për produktivitet është diçka të cilën ne e praktikojmë, por nëse ju jeni tipi i cili preferon një muzikë pa vokale në sfond ndërsa punoni, Focusmusic.fm është opsioni i duhur. Është i thjeshtë, ka ndërfaqe minimale me …...

The post Focusmusic.fm, muzikë për punë dhe produktivitet appeared first on PCWorld Albanian.

Ja 5 llojet e makinave më të përdorura nga mafia. Zbuloni pse…

Grupet kriminale dhe ato mafioze zakonisht kanë të ardhura të shumta dhe për këtë arsye edhe makinat që i përdorin i zgjedhin. Normalisht markat janë...

Video: BMW shpik këpucët e bebeve që i pengojnë të rrëzohen

Nuk e kishit menduar kurrë, por ja që ndodh. BMW ka shpikur një palë këpucë për bebe, që i pengojnë ata të rrëzohen. Gjigandi gjerman thotë...

Snapchat sjell në treg syzet me kamera

Kompania që ka aplikacionin e famshëm mobile Snapchat së shpejti do të hedhë në treg syzet me kamera. Syzet do të dalin në treg me...

Ja çfarë i ndodh profilit tuaj në Facebook pasi të vdisni

Nëse vdisni, prej shumë gjërave të tjera që mund të lini mbrapa në këtë jetë është edhe llogaria juaj në Facebook Facebook raportohet se tashmë...

Aksionet e Twitter rriten me 22% pas raportimeve për një blerje nga Google...

Prej kohësh rrjeti social Twitter ka lënë të kuptohet se është i hapur ndaj çdo lloj marrëveshjeje apo oferte blerjeje e një raport i ri i publikuar së fundi nga televizioni Amerikan CNBC citon burime të besueshme se pranë Twitter …...

The post Aksionet e Twitter rriten me 22% pas raportimeve për një blerje nga Google ose Salesforce appeared first on PCWorld Albanian.

Ja cili është telefoni më i shitur Android për tre muajt e parë...

Telefoni më i shitur Android për periudhën tremujore të parë të këtij viti nuk është një telefon nga Samsung, por është modeli R9 nga...

Hakimi i Yahoo, më i madhi në histori

Të mërkurën e javës që lamë pas, Yahoo në një dalje për shtyp konfirmoi një thyerje sigurie e realizuar në 2014-tën ku u vodhën informacione  nga të paktën 500 milion llogari. Gjatë verës kishte pasur informacione se ishin hakuar 200 …...

The post Hakimi i Yahoo, më i madhi në histori appeared first on PCWorld Albanian.

Përse Facebook është armiku numer një i gazetave dhe gazetsrisë

Nga Roy Greenslade/Facebook është kthyer tashmë në armikun numër një të gazetave. Vështirë se kalon një ditë, ku të mos ketë qoftë një artikull...

Solingo, skuteri që punon me energji diellore

Quhet Solingo dhe është skuteri i ri që funksionon me energji diellore. “Në botën e elektricitetit të lëvizshëm e ardhmja sapo ka nisur”. Ky është...

Prodhohet spineri më i shtrenjtë në botë 16.800 dollarë

  Këto çmime me të vërtetë do të bëjnë që mendtë tuaj të vijnë rrotull! Spineri më i shtrenjtë në botë është gati për të dalë...

Foto/ Ky është celulari që nuk përgjohet, por ja sa kushton…

  Në Britani të Madhe është prodhuar celulari që nuk përgjohet pasi ka një nivel të lartë sigurie. Celulari i quajtur “Solarin” është prodhuar nga kompania...

11 gjëra që duhet të fshini menjëherë nga Facebook

Me mbi 1.49 miliardë përdorues, Facebook është një prej rrjeteve sociale më me influencë në botë. Por përballë një rrjeti kaq të fuqishëm duhet...

Si ta dini se kush po ju përcjellë në rrjetet sociale?

Kur dikush pëlqen, komenton apo reagon në fotografitë tona, në nëjfarë mënyre konfirmohet se këta persona i kanë parë postimet tona. Por, kureshtja bën që...

Çfarë do të thotë emri “Samsung”?

Samsung është një ndër kompanitë më të mëdha në botë për krijimin e telefonave të mençur, por a keni menduar ndonjëherë se çfarë do...

  Kamera më e shpejtë në botë kap 5 trilion figura në sekondë

Shkencëtarët në Universitetin Lund në Suedi për herë të parë kanë krijuar një kamerë e cila arrin të kapë procese jashtëzakonisht të shpejta. Në...

E dini pse ora e iPhone-it është gjithmonë 9:41?

Nëse keni qenë të vëmendshëm me siguri e keni vënë re këtë detaj në ekranin e IPhone-it dhe iPad-it. Ora është zakonisht 9:41. Mendoni se...

DailyRaund një aplikacion vetëm për mjekët

DailyRound, është një shërbim për doktorët i cili kombinon elemente nga rrjeti social dhe të rejat mjekësore. Ai ka dy vite që ofrohet tashmë dhe...

I bie iPhone në liqen të akullt, e gjen pas një viti dhe...

Një peshkatar, i cili e humbi celularin e tij iPhone në një liqen të akullt më shumë se një vit më parë, e gjeti...

Telefonat blackberry janë zyrtarisht të vdekur

Blackberry do të ndalojë së dizenjuari telefonat e tij, duke i dhënë fund prodhimit të një nga produkteve më ikonike të kohës së internetit. Kompania...

Google ia “njeh” Kosovës kodin telefonik +383

Një kërkim i thjeshtë në gjuhën angleze në Google me “kodi telefonik i Kosovës” e jep rezultatin për të cilin Prishtina dhe Beogradi janë...

Rikthehet në “modë” telefoni që mban 24 ditë bateri

Për të gjithë nostalgjikët dhe ata që nuk duan e nuk kanë luksin që të qëndrojnë me karikues me vete gjatë gjithë kohës, ja...

Shkrirja e Android/Chrome OS mund të njoftohet nga Google më 4 Tetor

Evenimenti i shumëpritur i 4 Tetorit ku Google pritet të prezantojë telefonët e rinj Pixel X dhe Pixel XL do të jetë edhe dita kur gjigandi i motorit të kërkimit do të njoftojë publikisht shkrirjen e Chrome dhe Android në …...

The post Shkrirja e Android/Chrome OS mund të njoftohet nga Google më 4 Tetor appeared first on PCWorld Albanian.

Çfarë dreqin duhet të bëj me jetën time? Një uebfaqe ka përgjigjen

Së pari është diçka normale nësemendja juaj vazhdimisht u thotë se çfarë dreqin duhet të bëj me jetën time. Dhe na besoni që nuk jeni i vetëm. Shumica e njerëzve, edhe ata të cilët duket sikur e kanë zgjidhur misterin …...

The post Çfarë dreqin duhet të bëj me jetën time? Një uebfaqe ka përgjigjen appeared first on PCWorld Albanian.

Facebook po krijon aplikacion vetëm për adoleshentë

Rrjeti social më i madh në botë duket se është duke krijuar një aplikacion vetëm për adoleshentë. Fjala është për aplikacionin i cili quhet “Talk”...

Ja kush janë 10 hacker-at më të kërkuar nga FBI

Këta janë Njerëzit “Most Wanted” nga FBI-ja, që akuzohen për spiunim, vjedhje sekretesh ushtarake dhe për mashtrim të miliona njerëzve. 1-Peteris Sahurovs I lindur në 1989...

40% e konsumatorëve të Samsung nuk do të blejnë më një produkt të...

Problemi i Samsung me Galaxy Note 7-tën shkon përtej një telefoni. Jo vetëm që produkti la një boshllëk të madh në financat e kompanisë...

Vjen makina që funksion me ujë

[youtube https://www.youtube.com/watch?v=qSHKt9kWRGg] Një shkencëtar iranian i quajtur Alaeddin Qassemi, pretendon se ka bërë një shpikje të re; një makinë që funksion me ujë. Në një video...

Këngëtarit të famshëm i shpërthen telefoni në fytyrë (Video)

Këngëtarit të famshëm amerikan CeeLo Green i ka ndodhur një incident i frikshëm. Teksa ndodhej në studion e tij ku regjistron albume, atij i...

Pse Hëna e 14 Nëntorit do jetë speciale, rikthehet pas 70 vitesh fenomeni

Pse data 14 nëntor, po “pushton” portalet, cfarë pritet të ndodh, pse duhet të gjendeni jashtë? Kjo pasi ju do të vini re hënën...

Ky eshte aplikacioni që ju mundëson puthjet në distancë

Një mënyrë që mundëson shkëmbimin e puthjeve përmes smartphone. E ka zhvilluar një kërkues në Londër, me objektivin për të replikuar ata që kundërshtojnë...

Zbulohet çmimi i Samsung Galaxy S8 dhe S8+ për Europë

Llogaria e njohur në Twitter, @rquandt, përmes një postimi zbuloi se çmimi për Europë i Galaxy S8 dhe S8+. Galaxy S8 pritet të fillojë me...

Gjermania ndërton trenin e parë me hidrogjen

Kompania e transportit Alstomnë Gjermani, prezantoi trenin e parë në botë që përdor si burim furnizimi hidrogjenin. Treni do të fillojë të funksionojë normalisht për...

Këto janë makinat më të mira të vitit 2016

Viti 2016 ka qenë viti i prodhimit të super-makinave luksoze dhe sofistikimit të teknologjisë automobilistike. Kjo është lista me 10 makinat më të mira për...

BMW, Daimler dhe Volkswagen marrëveshje për ndarjen e informacioneve të trafikut në hartat...

Ofruesi Gjerman i hartave dixhitale HERE do të prezantojë disa shërbime të reja të trafikut për drejtuesit e automjeteve duke premtuar më shumë informacion rreth gjendjes së rrugëve. Kompania me seli në Berlin, në pronësi të tre prodhuesve të shquar …...

The post BMW, Daimler dhe Volkswagen marrëveshje për ndarjen e informacioneve të trafikut në hartat HERE appeared first on PCWorld Albanian.

Si do të duket Toka pas 250 milionë vitesh, një megakontinent do të...

Si do të duket Toka pas 250 milionë vitesh, një megakontinent do të formohet (Video) Në Amerikën Jugore dhe Veriore parashikohet se  do të bashkohen...

Ja çfarë planifikon Apple pas iPhone 8

Vitin e kaluar, me rastin e prezantimit të iPhone 7, Apple është larguar nga tradita, pasi nuk pati dizajn të ri radikal. Për këtë arsye...

iPhone 7 është më i mirë se Galaxy S7, këto janë arsyet

Ata janë celularët më të mirë në botë: iPhone 7 i ri dhe Galaxy S7 i Samsung. Prej se u lansua iPhone 7, sigurisht se...

Çfarë domethënie kanë 2G, 3G, 4G dhe 5G?

E përmbledhur do të thotë “katër­gjeneratat” dhe sipas Komisionit Evropian, gjenerata më e fundit e përdorshme për momentin ajo e 4G, ofron tepër lehtësi...

Ja disa menyra interesante dhe kreative per perdorimin e Selfie Stick-ut

Ja disa menyra interesante dhe kreative per perdorimin e Selfie Stick-ut Menyre interesante me i kujtu antenat e telefonave celulare. ...

Renault dhe Nissan bashkëpunim me Microsoft për teknologjinë e makinave autonome

Aleanca e Renault me Nissan shpalli bashkëpunimin me gjigandin amerikan të teknologjisë Microsoft në përpjekje për të zhvilluesve shërbime bazuar në cloud për makinat. Kjo lëvizje vjen në vazhdën e planeve të grupit për të ndërtuar automjetet e para me …...

The post Renault dhe Nissan bashkëpunim me Microsoft për teknologjinë e makinave autonome appeared first on PCWorld Albanian.

Ngritja e Facebook, nga dhoma e një konvikti në Harvard e deri tek...

​ Facebook është një histori klasike suksesi në ‘Silicon Valley’: prej një konvikti e deri në maje të botës, duke e bërë Mark Zukerbergun një...

Kështu do të duket shtëpia e parë e njeriut në Mars

Në shikim të parë duket si një shtëpi eskzimeze – por në fakt, kjo mund të bëhet shtëpia e parë e njeriut në Mars. National...

Video/ Shikoni mitralozët vdekjeprurës të ushtrisë amerikane

Kur ata punojnë toka dridhet, një stuhi rëre ngrihet në ajër dhe është e pamundur të mbushesh me frymë për shkak të resë së...

Dëshironi telefon të mirë dhe të lirë?! Ja cilët janë

Jeni të etur për një telefon të ri, por në të njëjtën kohë nuk doni të shpenzoni një shumë të madhe nga buxheti juaj? Ka...

Foto-Video/ Brenda ‘Dreamliner’, hotelit fluturues me 5 yje

  Nuk është një avion do si do, por një hotel fluturues me pesë yje. “Dreamliner” tashmë është konvertuar në një avion privat me dhoma...

Facebooku me ndryshim të madh në komente

Rrjeti social Facebook pritet të bëjë disa ndryshime në hapësirën e komenteve për versionin desktop. Komentet tani mund të shndërrohen në biseda të gjata dhe...

Ky eshte avioni me i sigurt dhe me i shtrejte ne Bote

Presidenti i zgjedhur Donald Trump ka shkaktuar debate së fundi në SHBA me deklaratën e papritur se do të anulonte gjeneratën e re të...

Ky është i vetmi popull në botë që nuk blen iPhone, arsyeja është...

as iPhone është marrosur pothuajse e gjithë bota. E themi këtë sepse në një shtetet iPhone nuk ka mundur ta depërtojë tregun plotësisht.Bëhet fjalë...

Shkencëtarët: Kemi marrë mesazhe nga alienët

Shkencëtaret kanë dëgjuar një sërë mesazhesh të pazakonta thellë nga hapësira, të cilat mendohet se vijnë nga alienët. Një analizë e re e uljeve të...

Filmat që do të shfaqen në vitin 2017 do t’ju mahnitin! (Video)

Pavarësisht se viti 2016 ka qenë unik në lidhje me filmat, lista e filmave që kanë mbushur kalendarin e vitit 2017 për shfaqje është...

Kujdes, jeni më të rrezikuar se kurrë! Mendojeni mirë çdo fjalë që shkruani...

Edhe viberi pergjohet…kujdes! Ekspertët e sigurisë kibernetike thonë se së fundmi ata kanë gjetur disa të meta të mëdha të sigurisë dhe mënyrën se...

Rusi, inxhinierët krijojnë një dron-biçikletë

Disa inxhinier rus i kanë dhënë dimension krejt ndryshe çiklizmit, ata kanë projektuar biçikletën e së ardhmes. Biçikleta-dron apo fluturuese është quajtur “Skorpion 3”....

Çfarë duhet të dimë për mirëmbajtjen e gomave gjatë verës

Shikimi dhe verifikimi i pneumatikëve është me rëndësi të madhe gjatë verës, pasi që nxehtësia e madhe dhe rruga me plot vetura paraqesin rëndesë...

Ja shpikja e pabesueshme, që mund të shpëtojë jetë njerëzish në rast aksidenti...

[youtube https://www.youtube.com/watch?v=eo73tIR4EyY?width%3D640px%26amp%3Bheight%3D360px%26amp%3Btheme%3Ddark%26amp%3Bautoplay%3D1%26amp%3Bvq%3Dhd720%26amp%3Brel%3D0%26amp%3Bshowinfo%3D1%26amp%3Bmodestbranding%3D0%26amp%3Biv_load_policy%3D1%26amp%3Bcontrols%3D1%26amp%3Bautohide%3D2%26amp%3Bwmode%3Dopaque]   Aksidentet rrugore janë bërë një problem serioz në ditët e sotme, pasi shumë njerëz po humbin jetën se pasojë e tyre. Barrierat metalike nëpër...

Shkencëtarët: Dielli do të zhduket, kemi vetëm 10 muaj kohë për t’u përgatitur

Më 21 Gusht 2018, për herë të parë në 99 vjet, një eklips i plotë diellor do të jetë i dukshëm nëpër gjithë Amerikën. Miliona...

Lexojeni këtë nëse e përdorni shumë Facebookun

Përdorimi i madh i rrjeteve sociale mund të ndikojë në aftësitë tuaja morale dhe njohëse, ka gjetur një studim. Një hulumtim tregon se njerëzit të...

Video: Roboti arratiset, arrestohet në një tubim elektoral

Një robot i njohur për arratisjet e tij, që është larguar nga laboratori dy herë, u arrestua në një tubim elektoral. Promobot ishte në takimin...

Galaxy S9 vjen me kombinim të skanimit të fytyrës dhe iris

InteligentScan është opsioni, të cilin do ta ketë telefonat më të ri Samsung Galaxy S9 i S9+. Opsioni do të përdorë skanimin e fytyrës dhe...

Zuckerberg ka një lajm të mirë për mediat online

Rrjeti Facebook ka shpallur se do t’i mbështes burimet e lajmeve që duken se janë të besueshme. Bashkëthemeluesi dhe shefi ekzekutiv i Facebookut, Mark Zuckerberg,...

Ikën çadra tradicionale, vjen Air Umbrella

Teknologjia sjell risi dhe ndryshme çdo vit por çadra mbetet një nga shpikjet  e pandryshueshme për mijëra vite.  Duket se tashmë i ka ardhur koha edhe asaj...

Një punëtor i Google fle në parkingun e kompanisë, kursen 90% të rrogës

23-vjeçari Brandon u largua nga Masaçusets për në Bay Arena  në mes të muajit maj për të filluar punë në kompaninë gjigande Google. Por ai...

Zuckerberg humbet 3.7 miliardë dollarë

Themeluesi dhe drejtori i përgjithshëm i “Facebook”, Mark Zuckerberg mori një goditje të rëndë duke humbur miliona dollarë. Të mërkurën e 2 nëntorit, dy orë...

Facebook ju poston fotot tuaja të vjetra

Të gjithë kemi foto që janë hedhur në profilin tonë në Facebook para shumë kohësh. Shumë prej tyre madje dhe i kemi harruar, dhe...

Si të veproni kur ju laget laptopi

Nëse veprojmë shpejt, mbase mund të shpëtojmë laptopin tonë. Ja disa këshilla: 1.Nëse duam që të mos laget laptopi duhet të evitojmë lëngjet pranë tij. Por, nëse...

Bateritë rrezik vdekjeprurës për fëmijët

Nëse gëlltiten aksidentalisht, bateritë e vogla mund të shkojnë në ezofag dhe të djegin një gropë në mbështjelljen e saj. Spitali i Ormondit në Londër...

Video/ Ky është sistemi i ri i zinxhirëve për dimër

‘Rotogrip’ i mban të sigurt shoferët, pasi nuk kanë nevojë që të dalin jashtë makinës për t’i vënë zinxhirët, por vetëm me një buton...

Inteligjenca artificiale, një potencial i rrezikshëm

Kompanitë më të mëdha të teknologjisë në botë janë duke u bashkuar në përpjekje të së ardhmes së inteligjencës artificiale. Amazon, DeepMind e Google, Facebook,...

RRINI TE KYQUR

0FansaPëlqeje
95NdjekësitNdjek
958NdjekësitNdjek
1NdjekësitNdjek
291NdjekësitNdjek
27AbonentëAbonohu
Close