Thursday, February 22, 2018

Apple do të sjellë një iPad më të lirë?

Burime të afërta me Apple pohojnë se kompania vitin e ardhshëm planifikon të prezantojë iPadin e ri me 9,7 inç, i cili do të...

Rikthehet në “modë” telefoni që mban 24 ditë bateri

Për të gjithë nostalgjikët dhe ata që nuk duan e nuk kanë luksin që të qëndrojnë me karikues me vete gjatë gjithë kohës, ja...

Google tregon cili qytet është qendra e botës, por … vështirë ta besoni...

Qyteti turk i Çorumit është përcaktuar si qendra e botës për nga pikëpamja gjeografike, doli nga një studim i motorit të kërkimit “Google” Motori më...

Facebook po krijon aplikacion vetëm për adoleshentë

Rrjeti social më i madh në botë duket se është duke krijuar një aplikacion vetëm për adoleshentë. Fjala është për aplikacionin i cili quhet “Talk”...

FERRARI 7 MILIONË DOLLARËSH, MË I SHTENJTI I SHEKULLIT NË ANKAND

Të shtunën në një ankand të mbajtur një Ferrari i serisë “La”, ka arritur shumën 7 milion dollarë për tu shitur, shumë e cila...

Gjermania do të investojë më shumë se 200 milionë në makina me hidrogjen

Ministri gjerman i transporteve tha se gjermania do të investojë më shumë se 200 milion euro në teknologjinë e makinave me hidrogjen dhe në...

Si ta mbroni veten në internet?

1. 95% e krimeve kibernetike bazohen në gabime njerëzorë: nuk duhen shkarkuar aplikacione apo materiale për të cilët nuk jemi të sigurtë. Nuk duhet...

Al-Jazeera goditet nga një sulm i kibernetikës

Televizioni i Katarit, Al-Jazeera njoftoi të enjten se është vënë në qendër të një sulmi të kibernetikës, i cili ka goditur “të gjitha sistemet”,...

Hap një vrimë me trapan për kufjet 3.5 mm në iPhone 7, videoja...

Një video e cila thonte se përdoruesit mund ta kenë një portë kufjesh 3.5 mm në një iPhone 7 duke e hapur një të tillë me një trapan është shikuar mëse 10 milion herë në Youtube. Kanali në Youtube TechRax …...

The post Hap një vrimë me trapan për kufjet 3.5 mm në iPhone 7, videoja shikohet mbi 10 milion herë appeared first on PCWorld Albanian.

NOKIA 3310 DEL NË SHITJE KËTË MUAJ

Adhuruesit e telefonit klasik Nokia 3310, u njohën me modelin e ri të tij në shkurt, gjatë Kongresit Botërore të Celularëve në Barcelonë. Por...

Pasi ta lexoni këtë, nuk do ta mbushni kurrë më telefonin në lokale

Momenti kur mbetemi pa bateri është shumë kritik dhe përpiqemi të gjejmë medoemos një zgjidhje, si për shembull ta mbushim natën në lokale ku...

Facebook ju poston fotot tuaja të vjetra

Të gjithë kemi foto që janë hedhur në profilin tonë në Facebook para shumë kohësh. Shumë prej tyre madje dhe i kemi harruar, dhe...

Pse Steve Jobs nuk u linte iPad fëmijëve?

  Suksesi i pajisjeve si iPod, iPad dhe iPhone e bënë Steve Jobs një emër të famshëm që fitoi miliardë dollarë. Megjithatë, pavarësisht se kaloi jetën...

Ja sa orë shohin e gjithë bota video në ditë në Youtube!

YouTube ka deklaruar se njerëzit tani shikojnë 1 miliard orë video çdo ditë. YouTube ka bërë me dije se e ka arritur këtë sukses në...

Ky është i vetmi popull në botë që nuk blen iPhone, arsyeja është...

as iPhone është marrosur pothuajse e gjithë bota. E themi këtë sepse në një shtetet iPhone nuk ka mundur ta depërtojë tregun plotësisht.Bëhet fjalë...

Apple zhvendos butonin prapa celularit? (Foto)

Një fotografi e re që mendohet se shfaq “prototipin e fundit të iPhone 8” mund t’i japë fund një debati të gjerë – se...

Avokatët: Facebook spiun i tradhëtive dhe shkak i grindjes së adoleshentëve

Rritja e numrit të përdoruesve të rrjeteve sociale përveç favorëve që sjellin në lidhjen mes të njohurish, po bëhet shkak që shumë prej çifteve...

Focusmusic.fm, muzikë për punë dhe produktivitet

Dëgjimi i muzikës për produktivitet është diçka të cilën ne e praktikojmë, por nëse ju jeni tipi i cili preferon një muzikë pa vokale në sfond ndërsa punoni, Focusmusic.fm është opsioni i duhur. Është i thjeshtë, ka ndërfaqe minimale me …...

The post Focusmusic.fm, muzikë për punë dhe produktivitet appeared first on PCWorld Albanian.

Kush do të shikojë porno, do të paguhet

450 milionë përdorues dhe 30 për qind e sasisë së internetit të konsumuar vetëm për të vizituar faqet për të rritur. Këto janë të dhënat...

‘Facebook’ bën ndryshimin radikal…!

“Facebook” ka vendosur të ndryshojë radikalisht mënyrën e funksionit të lajmeve në këtë platformë, duke bërë që postimet nga bizneset, markat apo mediat të...

HUAWEI KUNDËR ORËVE ‘SMART’

“Nuk e kuptoj pse duhet të kemi nevojën e një smartwatch kur të gjitha që na duhen i kemi në smartphone”. Kjo është deklarata...

Galaxy S9 vjen me kombinim të skanimit të fytyrës dhe iris

InteligentScan është opsioni, të cilin do ta ketë telefonat më të ri Samsung Galaxy S9 i S9+. Opsioni do të përdorë skanimin e fytyrës dhe...

Orët inteligjente të Google

Vëmendjen e kësaj jave në botën e teknologjisë padyshim do e marrin orët inteligjente të Google, të parat e kompanisë, që vinë së bashku...

Ja çfarë i ndodh profilit tuaj në Facebook pasi të vdisni

Nëse vdisni, prej shumë gjërave të tjera që mund të lini mbrapa në këtë jetë është edhe llogaria juaj në Facebook Facebook raportohet se tashmë...

Gjërat që shkenca nuk mund t’i shpjegojë: Si funksionojnë magnetët?

Sigurisht që gjendet shpesh në pajisjet elektroshtëpiake, por kjo nuk do të thotë që magnetët janë të thjeshtë për t’u kuptuar. Ndërsa fizikantët kanë...

TEKNOLOGJIA E RE JAPONEZE, MASA MË E LARTË E SIGURISË NË BOTË

Sulmet terroriste në vende publike janë shtuar ndërsa organizatorët e veprimtarive të mëdha janë gjithnjë në kërkim të metodave për të përmirësuar masat e...

Audi” tërheq 850 000 automjete me naftë për shkak të ndotjes

Prodhuesi gjerman “Audi” njoftoi sot tërheqjen e 850 000 automjeteve me naftë për të ulur emetimet e tyre të ndotjes, disa orë pas një...

Zuckerberg ka një lajm të mirë për mediat online

Rrjeti Facebook ka shpallur se do t’i mbështes burimet e lajmeve që duken se janë të besueshme. Bashkëthemeluesi dhe shefi ekzekutiv i Facebookut, Mark Zuckerberg,...

Nëse ju vjen ky mesazh në inbox, mos e hapni assesi

Miliona adresa e-mail janë infektuar me malware e rrezikshme, e cila mbyll skedarët në kompjuterin tuaj, për hapjen e të cilave hakerët kërkojnë dëmshpërblim...

Facebook do t’iu lajmërojë kur dikush tjetër ngarkon një foto tuaj

Facebook ka filluar të nxjerrë një përditësim në sistemin e tij të etiketimit të fotove që tani do të skanojë fotot e sapo ngarkuara...

SHBA padit GOOGLE-n, për një arsye të çuditshme!

Shetet e Bashkuara të Amerikës e kanë paditur kompaninën e famshme, Google. Departamenti Amerikan i Punës ka gjetur informacione të sakta brenda Googles ku kompania...

Do të kemi dy SuperHëna të tjera deri në fund të 2016-s

Kur kushtet janë të duhurat, SuperHënat dominojnë qiellin e natës dhe na japin të gjithëve ne një mundësi të pretendojmë sikur jemi fotografë të...

Dëshironi të bëheni të pasur?! Facebook iu jep mundësinë, ja super risia!

Për të gjithë personat që shpenzojnë shumë kohë dhe janë të fiksuar pas rrjeteve sociale, vjen një lajm i mirë nga ‘Facebook’. Rrjeti social...

Çmimet dhe ngjyrat e supozuara të Galaxy S8 dhe S8 Plus

Samsung kohët e fundit konfirmoi se nuk do të debutojë telefonin tek MWC 2017 por do të konfirmojë datën e debutimit të Galaxy S8-ës...

A e keni pare këtë: Beoncam, ora me kamerën me 360 shkallë?

[youtube https://www.youtube.com/watch?v=rxpafzk4zZU] Nxënia e fotove dhe videove 360 shkallëshe mund të jetë ndonjëherë e papërshtatshme kur duhet të qaseni përmes telefonit ose tabletit tuaj. Një kompani...

Këto janë mënyrat më të mira për pastrimin e memories në telefon

Përmes këtyre këshillave të dobishme do të keni mundësi që në mënyrë shumë të thjeshtë të lironi hapësirën në telefon ose tablet, dhe gjithmonë...

Çfarë ndodh kur në Google shkruani 241543903

Nëse prisni ndonjë përgjigje misterioze, atëherë gaboheni. Fjala është për një nga “meme”-t në internet, transmeton Koha.net. Kur të shkruani këtë numër në Google do...

Japonia krijon kompjuterin më të shpejtë në botë

Japonia krijon kompjuterin më të shpejtë në botë, me qëllim që ky vend të bëhet qendër për hulumtimin e inteligjencës artificiale. Super-kompjuteri mund të kryejë...

Kjo është video e fundit që po qarkullon për UFO në tokë

Një video e çuditshme është shfaqur ditët e fundit në internet ku duket një UFO që mbërrin në Tokë, ose të paktën kështu thuhet. Pamjet,...

Google rrezikon të gjobitet mbi 1 miliard dollarë

  Google mund të përballet me një gjobë rekorde të shqiptuar nga Bashkimi Evropian për shkak të keqpërdorimit të dominimit të vet në treg. Pritet që...

VETURA E DEDIKUAR VETËM PËR FEMRA

Auto Shangai do të hapet nga data 19-20 Prill dhe në të do të ekspozohet një veturë e veçantë e emëruar si ‘Nunsheng’. Sipas CarNeësChina,...

CERN krijon antimaterien

Shkencëtarët janë përpjekur prej dekadash të kuptojnë se përse pas Bing Bangut u zhduk antimateria dhe mbeti vetëm materia që bën të mundur jetën...

Google ia “njeh” Kosovës kodin telefonik +383

Një kërkim i thjeshtë në gjuhën angleze në Google me “kodi telefonik i Kosovës” e jep rezultatin për të cilin Prishtina dhe Beogradi janë...

Xiaomi përgatit linjën e re të telefonave

Xiaomi X1 është telefoni i ri, me të cilin kompania kineze planifikon të garojë në treg me konkurrencën siç janë Vivo dhe Oppo. Linja e...

Këngëtarit të famshëm i shpërthen telefoni në fytyrë (Video)

Këngëtarit të famshëm amerikan CeeLo Green i ka ndodhur një incident i frikshëm. Teksa ndodhej në studion e tij ku regjistron albume, atij i...

Twitter: Bllokohen mijëra profile për shkak të ‘promovimit të terrorit’

Kompania Twitter ka njoftuar mbrëmë se i ka pezulluar 376,890 profile në pjesën e dytë të vitit të kaluar, për shkak të “promovimit të...

Policia gjermane bastis zyrat e Audi

Autoritetet gjermane kanë bastisur të mërkurën zyrën e Audi në kuadër të hetimeve për mashtrimet e kompanisë Volkswagen në testet e emitimit të gazrave,...

Dhjetë vjet nga dalja e iPhone

Në ditën e sotme para dhjetë vjetësh në shitoret në gjithë SHBA-të është paraqitur iPhone i parë. Nga perspektiva e sotme kjo pajisje nuk...

Dënim rekord për Google

Bashkimi Evropian ka gjobitur sot me 2,42 miliardë euro kompaninë Google për shkak të keqpërdorimit të “pozitës dominuese”. Dënimi mund të shtojë tensionet ndërmjet BE-së...

Super Mario Run vjen për iPhone dhe iPad

Loja është paraqitja e parë e një karakteri të famshëm të Nintendos për smartphone. Ajo vjen pas suksesit të lojës Pokemon Go, që pjesërisht zotërohet...

Facebook po ndërton robot për bisedime që mund të negociojnë dhe planifikojnë si...

  Facebook thotë se makinat e saj po bëhen gjithnjë e më shumë njerëzore. Gjigandi i mediave sociale ka publikuar një hulumtim rreth përpjekjeve të...

Top 10 telefonat më të lirë Android në tregun tonë aktualisht (nën 159...

Ndërsa modelet e avancuara të telefonave të mençur sikurse Samsung Galaxy S7, iPhone 7, LG G5 dhe HTC 10 marrin titujt kryesor të mediave...

Ky eshte çmimi i iPhone 8

Telefoni i ardhshëm nga Apple pritet të shkaktojë trazira mes blerëzve besnikë të kësaj kompanie. Dhe pa dyshim se problemi qëndron tek cmimi i kësaj...

FACEBOOK, NDRYSHIM RRËNJËSOR KOMENTEVE

Facebook mund të ndryshojë së shpejti formatin e tij të komenteve, duke e kthyer në një stil bashkëbisedimi në “chat”. Rrjeti social po teston një...

Toyota prodhon “foshnjat robotë”, do të zëvëndësojë fëmijët?

Një robot që i afrohet madhësisë së një foshnjeje me të cilin mund të “bisedosh”, do të dalë në shitje në Japoni vitin e...

Panair i telefonave celular në Barcelonë, të pranishme dhe kompani maqedonase

Kongresi Botëror i teknologjisë së celularëve në Barcelonë, të Spanjës këtë vit kaloi pa promovimin e markave të mëdha të telefonave celular dhe pa...

A ju ka dalë kjo gjë në telefon? Kujdes mund të jeni në...

Pasi kanë qenë të shumta ankesat e përdoruesve për daljen e një pop up ad kur klikonin në artikujt e Facebook, kompania ka bërë...

Ja si ta dini nëse dikush ju ka hyrë fshehurazi në Facebook

Pavarësisht shumë paralajmërimeve dhe gjithë asaj çfarë dimë rreth sigurisë online, shumica prej nesh jemi të pavëmendshëm ndaj aspekteve më kryesore të sigurisë. Fjalëkalimet që...

Veç edhe kjo na mungonte: Nxehësja e gishtave mbi tastierë (Foto)

Ka ardhur koha ti thoni stop duarve të ftohta gjatë punës tuaj në një zyrë të ftohtë apo gjatë kohës kur luani në një...

A e keni ditur këtë truk, kur s’keni valë në telefon, e keni...

Me siguri se ju ka rastisur ndonjëherë që mos të keni valë në telefon dhe të keni penges. Por ekziston një zgjidhje që mund...

Galaxy C10 vjen me kamerë të dyfishtë

  Raportet më të reja tregojnë se Samsung në një të ardhme të afërt do të nisë prodhimin e Galaxy C10, i cili do të...

E pabesueshme: 4 vjeçari ia shpëton jetën nënës nga thirrja siri në iPhone

Pak Roman, një 4 vjeçar anglez ka arritur t'i shpëtojë jetën nënës së tij pasi kishte shfrytëzuar mundësinë siri në iPhone. Ai e kishte gjetur...

Ja si mund ta kuptoni se dikush ju ka bërë “block” në Facebook

Kur dikush të bën block në Facebook atëherë nuk je më në gjendje të shikosh më profilin e këtij personi, t’i dërgosh mesazhe në...

Porsche prezanton 911 Turbo S më të fuqishëm deri më tash

Prodhuesi gjerman prezantoi modelin Porsche 911 Turbo S Exclusive Series, i cili është 911 Turbo S më i fuqishëm deri më tash, transmeton KosovaPress. Edicioni...

“Apple” me aplikacionin e ri, u lehtëson punën përdoruesve të iPhone-ve

“Workflow” quhet aplikacioni i cili përdoret për të përmbushur disa punë në iPhone dhe iPad. E këtë aplikacion, Apple e ka blerë sot dhe...

Telefonat blackberry janë zyrtarisht të vdekur

Blackberry do të ndalojë së dizenjuari telefonat e tij, duke i dhënë fund prodhimit të një nga produkteve më ikonike të kohës së internetit. Kompania...

Apple shpallet fajtore për kurdisje të çmimeve në Rusi

Apple është shpallur fajtore për kurdisje të çmimeve në Rusi, pasi agjencia anti-monopol thotë se kompania amerikane ishte marrë vesh me shitësit në Rusi...

Çfarë është kjo lule që është shfaqur në postimet në Facebook?

Vitin e kaluar, Facebook prezantoi disa reagime të reja për shkak se “llajku” klasik nuk ishte i mjaftueshëm. Pas reagimeve të reja, Facebook shtoi më...

Fotografohet modeli i ri Lamborghini Urus, në versionin SUV [Foto]

Lamborghini kishte paralajmëruar para një muaji që do të lansojë modelin e parë SUV, të quajtur Lamborghini Urus. Sipas raportimeve të 'autoexpress' ky model i...

iOS 11 sjell këto risi

    Ashtu edhe siç pritej, Apple ka prezantuar sistemin e ri operativ iOS 11 në konferencën e përvitshme WWDC. Me sistemin e ri vijnë disa ndryshime...

Bllokohet Instragrami?? Ja cfarë po ndodhnga shqiperiaime.al (24/04/2017 ora 08:28)

Një pjesë e rrjetit social Instagram ka rënë nga sistemi disa minuta më parë. Sipas raportimeve të fundit, rrjeti social po përjeton probleme teknike, duke...

Këtë mos e bëni assesi nëse telefoni ju ka rënë në ujë

Nëse telefoni ju ka rënë në ujë, është e mundshme që ta shpëtoni vetëm nëse keni pak durim. Megjithatë, ajo që është vdekjeprurëse për çdo...

Snapchat surprizon! 173 milionë përdorues aktivë

Snapchat ka 173 milionë përdorues aktivë në ditë, një shifër e cila u rrit me 4% krahasuar me tre mujorin paraardhës. Në SHBA Snapchat u...

Iphone 8 do të jetë krejtësisht ndryshe

iPhone 7 sapo është lansuar, por fansat e Apple tashmë janë duke e menduar pajisjen e ardhshme të Apple – iPhone 8. Përderisa detajet për...

A janë këto iPhone-t më të shtrenjtë ne bote me fytyrat e dy...

Fytyrat e dy liderëve më të fuqishëm në botë, Donald Trump dhe Vladimir Putin të prarua në ar janë skalitur në pjesën e prapme të...

Samsung tashmë është duke punuar për Galaxy S9

Samsung Galaxy S8 dhe S8 Plus posa janë paraqitur në treg, ndërsa kompania tashmë është duke punuar në pasardhësin e tyre. Siç është raportuar nga...

Galaxy S8 dhe S8+ nga ari 24 dhe 18 karat

Marka e luksit Truly Exquisite, e specializuar në personalizimin e pajisjeve smart, ka prezantuar disa versione me të vërtetë ekskluzive të modeleve të reja...

Më nuk keni nevojë t’ua kërkoni njerëzve fjalëkalimin e WiFi-së (FOTO)

Ditët kur ua keni kërkuar fjalëkalimin e WiFi-së miqve kanë marrë fund. Ose të paktën për ata që kanë iPhone dhe IOS 11. Kur Apple...

Facebook e pranon: Qeveritë përdorin Fake News

Facebook më në fund e ka pranuar se qeveritë përdorin rrjetin social për propagandë dhe për të ndikuar në çështjet politike, duke përfshirë edhe...

Prezantohet iPhone X, telefoni më i avancuar ndonjëherë i Apple (FOTO)

Gjiganti teknologjik Apple ka prezantuar zyrtarisht modelin e ri të shumëpritur dhe të shumëpërfolur të iPhone. Pajisja e re mobile quhet iPhone X. iPhone X...

11 gjëra që duhet të fshini menjëherë nga Facebook

Me mbi 1.49 miliardë përdorues, Facebook është një prej rrjeteve sociale më me influencë në botë. Por përballë një rrjeti kaq të fuqishëm duhet...

Gjermania lejon përgjimin e mesazheve në “WhatsApp” dhe “Skype”

Gjermania miratoi sot një ligj mbi sigurinë, i cili është kritikuar pasi u mundëson autoriteteve të përgjojnë përmbajtjen e mesazheve të kriptuara në “WhatsApp”...

Të rinjtë nuk dijnë të përdorin mirë rrjetin social

Pjesa më e madhe e adoleshentëve nuk arrijnë të dallojnë një lajm të rremë nga ai i vërteti në social, dhe i beson dhe...

Ja pse Nissani është veturë perfekte për dimër (Video)

Nissan është veturë perfekte për dimër, gjë të cilën e ka vërtetuar edhe këtë javë. Vetura e njohur japoneze e ka bërë testin e...

Ja sa kushton iPhone i Donald Trump

Nëse jeni në kërkim të një ‘iPhone’ me fytyrën e presidentit të zgjedhur amerikan, Donald Trump, një dyqan në Emiratet e Bashkuara Arabe mund...

FBI dhe CIA: Të ndalohen smartphone-t kinezë. Ja arsyeja

Krerët e 6 agjencive më të mëdha të inteligjencës amerikane, mes tyre FBI dhe CIA, kanë paralajmëruar amerikanët që të mos përdorin produktet dhe...

Lexojeni këtë nëse e përdorni shumë Facebookun

Përdorimi i madh i rrjeteve sociale mund të ndikojë në aftësitë tuaja morale dhe njohëse, ka gjetur një studim. Një hulumtim tregon se njerëzit të...

Foto-Video/ Brenda ‘Dreamliner’, hotelit fluturues me 5 yje

  Nuk është një avion do si do, por një hotel fluturues me pesë yje. “Dreamliner” tashmë është konvertuar në një avion privat me dhoma...

Risia e re e Facebook, lajm i keq për ata që vonohen në...

Facebook vjen me risi në Messenger. Që prej ditës së sotme, aplikacioni i Facebook-ut u jep mundësinë përdoruesve të ndajnë me miqtë e tyre...

Gjermania ndërton trenin e parë me hidrogjen

Kompania e transportit Alstomnë Gjermani, prezantoi trenin e parë në botë që përdor si burim furnizimi hidrogjenin. Treni do të fillojë të funksionojë normalisht për...

‘Hater’, aplikacion për të gjetur dashurinë përmes urrejtjes

Gjej dashurinë duke nisur nga gjërat që urreni të dy. Hater është një aplikacion i ri takimesh që ndihmon në gjetjen dhe përzgjedhjen e...

Vjen një ndryshim i madh i ‘Facebook Messenger’

“Messengeri” i Facebook-ut ka një opsion të fshehur, shumë më të mirë nga ky që njohim të gjithë. Dhe me siguri do filloni ta...

Si ta mbushni telefonin tuaj me qepë

Nëse nuk keni karikuesin me vete apo një prizë pranë, tanimë mund ta karikoni telefonin tuaj duke përdorur një qepë – dhe elektrolite, të...

BE detyron Facebook dhe YouTube të heqin fjalimet e urrejtjes

  Rrjetet Facebook dhe You Tube do të jenë të detyruara të largojnë fjalime me përmbajtje të urrejtjes në faqet e tyre sipas një propozimi...

Inteligjenca artificiale, një potencial i rrezikshëm

Kompanitë më të mëdha të teknologjisë në botë janë duke u bashkuar në përpjekje të së ardhmes së inteligjencës artificiale. Amazon, DeepMind e Google, Facebook,...

Samsung dhe Apple janë telefonat më të kopjuar në vitin 2017

Samsung dhe Apple janë dy markat telefonat e të cilëve janë më të kopjuar dhe të klonuar në mbarë botën, dhe hulumtimi i fundit...

20 telefonat më të mirë

Tech Insider ka bërë një listë me 20 telefonat më të mirë që janë aktualisht në treg. 20- BlackBerry Passport. Mund të duket i çuditshëm...

Rikthehet NOKIA!

HMD Global ka zbuluar smartphone-in e parë Android nën emrin e Nokia. I quajtur Nokia 6, pajisja ka një ekran 14 cm me xham 2.5D...

Rritja e pandalshme e çmimit të smartfonëve

Smartfonët janë të vetmet pajisje elektronike çmimi mesatar i të cilëve rritet dhe kjo pritet të vazhdojë në vitet në vijim, sipas kabinetit “Deloitte”,...

Njihuni me tiparet e BMW X3 2018 (Foto)

Prodhuesi gjerman në Spartanburg prezantoi modelin e ri BMW X3 2018. Modeli i ri posedon platformën mekanike CLAR, e njëjtë me atë që është konstruktuar...

PlayStation i ri do të hidhet në treg nga Sony

Në një intervistë të dhënë për “The Verge”, përgjegjësi kryesor i grupit “Sony Interactive Entertainment America e PlayStation Worldwide Studios”, Shawn Layden, u shpreh...

Kjo Porsche e re kapë 100kmh në vetëm 3.4 sekonda (Foto)

Me një dalje të kombinuar prej 671 kuaj-fuqi nga motori V8 dhe ai elektrik, modeli i ri i Porsche – Panamera Turbo S E-Hybrid...

Kujdes nga virusi më i ri në Facebook

Varësisht nga sistemi operativ, gjuha ose tipi i pajisjes në të cilin përdoret Facebook Messenger, virusi do të instalojë programin, i cili do të...

Markat e veturave më të mira e më të këqija në SHBA për...

Të martën është lansuar Raporti i Konsumatorëve i edicionit më të ri të raportit të markave të veturave në SHBA, transmeton koha.net. Prapë markat gjermane...

Samsung njofton të ardhura rekord duke lënë pas “Apple”

Gjiganti koreano-jugor “Samsung Electronics” njoftoi sot një përfitim tremujor rekord duke lënë pas konkurrentin e tij “Apple” dhe që e ka bërë të harrojë...

Apple bashkohet me Microsoft, Google dhe Facebook në zhvillimin e inteligjencës artificiale

Apple i është bashkuar rivalëve teksa bën hapa para për të avancuar kërkimet dhe zhvillimet e teknologjisë të inteligjencës artificiale. [Apple bashkohet me Microsoft,...

Video/ Ky është sistemi i ri i zinxhirëve për dimër

‘Rotogrip’ i mban të sigurt shoferët, pasi nuk kanë nevojë që të dalin jashtë makinës për t’i vënë zinxhirët, por vetëm me një buton...

Huawei sjell telefona me tri kamera

Huawei gjatë vitit 2018 në vend të telefonit P11 do të prezantojë modelet P20, P20 dhe P20 Plus Pro që do të jenë të...

1 miliardë përdorues rrezikohen nga WhatsApp dhe Telegram

Mjafton një foto për të hakeruar WhatsApp dhe Telegram, dy çatet popullore që së bashku kalojnë 1 miliardë përdorues. Virusi është i fshehur në brendësi...

Apple blen aplikacionin e njohur

Aplikacioni Shazam kohë më parë është larguar nga platforma Windows, ndërsa tash do të blihet nga Apple, sipas raportit të publikuar nga faqja TechChrunch. Portali...

Pse Hëna e 14 Nëntorit do jetë speciale, rikthehet pas 70 vitesh fenomeni

Pse data 14 nëntor, po “pushton” portalet, cfarë pritet të ndodh, pse duhet të gjendeni jashtë? Kjo pasi ju do të vini re hënën...

Tashmë krijohet iPhone X i ri nga ari me vlerë afër 60 mijë...

Kur Apple zbuloi në përvjetorin e dhjetë të tij, iPhone X gjatë kësaj jave, njerëzit ishin shokuar me çmimin fillestar të tij prej 1...

Zuckerberg flet pas vrasjes së transmetuar LIVE në Facebook

Mark Zuckerberg e ka pranuar që Facebook ka shumë punë për të bërë në lidhje me videot e dhunshme, pas transmetimit direkt në këtë...

Si të zbuloni nëse celulari juaj po përgjohet

A ju kandoshur shpesh të mendoni se dikush po ju përgjon me anë të telefonit tuaj ? Ka një mënyrë që të mos ta keni më këtë...

Bëni kujdes! Apple në 31 Tetor shpall të papërdorshëm këtë model iPhone

Nëse jeni duke përdorur ende një iPhone 4 ndoshta është momenti i duhur për ta ndërruar pasi kompania Apple ka vendosur që këtë model...

Diçka e pazakontë pritet të ndodhin! NASA: Toka do përjetojë 15 ditë errësirë...

Toka do përjetojë errësirën më të madhe për 15 ditë në nëntor të vitit 2016 duke filluar nga 15 nëntori deri më 30 nëntor,...

Hakimi i Yahoo, më i madhi në histori

Të mërkurën e javës që lamë pas, Yahoo në një dalje për shtyp konfirmoi një thyerje sigurie e realizuar në 2014-tën ku u vodhën informacione  nga të paktën 500 milion llogari. Gjatë verës kishte pasur informacione se ishin hakuar 200 …...

The post Hakimi i Yahoo, më i madhi në histori appeared first on PCWorld Albanian.

iPhone 8 vonohet, ja kur pritet të prezantohet

iPhone 8 nuk ka gjasa që të dal këtë vit. Apple thuhet se është vonuar në çdo aspekt për të prodhuar modelin e saj...

Galaxy Note8 vjen në fund të gushtit

Samsung nuk po ngadalëson me prezantimin e telefonave këtë vit dhe ajo që neve na pret është fableti më i ri Galaxy Note8. Raportet më...

Facebook hap faqen sekrete, të lidh me ata që s’i ke shokë

Bëhet fjalë për një faqe dytësore e cila është duke u testuar në versionin beta në Android, por disa përdorues kanë raportuar se po...

9 “miqtë” që duhet t`i fshini nga Facebook

Para se të kuptonit, faqja juaj e Fejsbukut do të shëndrrohet në një vend ku ju keni të bëni me njerëz që nuk bisedoni...

Risi nga Apple: Iphone do t’i njohë fytyrat tona

Javën e kaluar kanë qarkulluar disa spekulime të ndryshme të cilat supozonin se iPhone 8 dhe 8 Plus do të vijnë me mundësi të...

10 personazhet më të kërkuar në Google

Google ka publikuar listën e personazheve të njohur më të kërkuar në internet gjatë këtij viti. Për shkak të zgjedhjeve në Amerikë, dy nga emrat...

Aksionet e Twitter rriten me 22% pas raportimeve për një blerje nga Google...

Prej kohësh rrjeti social Twitter ka lënë të kuptohet se është i hapur ndaj çdo lloj marrëveshjeje apo oferte blerjeje e një raport i ri i publikuar së fundi nga televizioni Amerikan CNBC citon burime të besueshme se pranë Twitter …...

The post Aksionet e Twitter rriten me 22% pas raportimeve për një blerje nga Google ose Salesforce appeared first on PCWorld Albanian.

BE DETYRON FACEBOOK DHE YOUTUBE TË HEQIN FJALIMET E URREJTJES

Rrjetet Facebook dhe You Tube do të jenë të detyruara të largojnë fjalime me përmbajtje të urrejtjes në faqet e tyre sipas një propozimi...

ME KËTË METODË MUND TA FORCONI SHPEJTËSINË E WIFI-SË

Vendi ku e vendosni ruterin e wireless-it është pjesa më e rëndësishme kur është fjala për rritjen e fuqisë së sinjalit të tij. Në fakt,...

Instagram, gati të mposhtë Snapchat

Historitë në Instagram ose ato që njihen ndryshe “Insta Story”, tani kanë po aq përdorues sa edhe Snapchat. Së bashku me 150 milionë përdorues ditor,...

Galaxy S9, modeli që do të konkurrojë Iphone X

Kryevepra e radhës e Android do të dalë në treg në fillim të vitit 2018. Brenda tre mujorit të parë ju mund të keni në...

Fotografi e Tokës prej 6,12 miliardë kilometrash largësi

Sonda kozmike e NASA-s, "Nju Horajzons" e fotografoi planetin Tokë në distancë prej mbi gjashtë miliardë kilometrash, me çka e mposhti rekordin e vjetër...

Çfarë të bëni nëse ju grabisin smartfonin?

Të gjithë e dinë se nuk duhet të lënë një smartfon jashtë vëmendjes në një vend publik dhe megjithatë smartfonat vazhdojnë të vidhen në...

Gjermani, BMW-ja tërheq një milion makina

Prodhuesi gjerman i makinave BMW njoftoi sot tërheqjen e rreth një milion makinave në Amerikën e Veriut, për të shmangur një rrezik zjarri, pa...

Keni gërvishtur veturën? Kështu mund ta riparoni, pa e dërguar tek mjeshtri! (VIDEO)

Aksidentet e lehta në trafik, ose ndonjë gërvishtje në ndonjë parking, janë situata që ndoshta i kanë kaluar çdo vozitës. Dhe për këto situata, përcjell...

Hakerët shqiptarë kryejnë sulme kibernetike në Maqedoni, bien faqet e gjykatave

Grupi i njohur i hakerëve shqiptarë, “Anonymous Albania”, kanë sulmuar faqet zyrtare të Gjykatës së penale dhe asaj Supreme të Maqedonisë dhe e gjithë...

WikiLeaks: CIA ka mjete për “mbledhjen” e SMS në pajisjet Android

WikiLeaks ka publikuar dokumentet, të cilat kanë të bëjnë me veglën HighRise, transmeton KosovaPress. Bëhet fjalë për një lloj malware për pajisje të bazuara në...

Zbulohet aplikacioni që ju ndihmon të zgjedhni emrin për beben tuaj

Kërkoni ndihmë për të zgjedhur një emër për fëmijën tuaj? Aplikacioni ‘Chooze’ pretendon të kuptojë preferencat tuaja për t’ju ndihmuar të zgjedhni emrin e...

Rusi, inxhinierët krijojnë një dron-biçikletë

Disa inxhinier rus i kanë dhënë dimension krejt ndryshe çiklizmit, ata kanë projektuar biçikletën e së ardhmes. Biçikleta-dron apo fluturuese është quajtur “Skorpion 3”....

Galaxy Note8 do të kushtojë 999 euro?

Raporti më i ri i Evan Blass (@evleaks), telefoni i ardhshëm Samsung Galaxy Note8 mund të prezantohet deri në fund të shtatorit. Telefoni/tableti pritet të...

Ky Ferrari kushton mbi 4 milionë euro (Foto)

Modeli Ferrari Sergio është prodhuar në vetëm gjashtë njësi, por ai asnjëherë nuk ishte në shitje të lirë, transmeton KosovaPress. Por, njëri...

Foto/ Kjo është super-ora që vlen 112 mijë USD, ta kesh është vërtet...

Dashamirët e orëve unikate të dorës mund të fusin dorën thellë në xhep, këtë ua ofron firma zvicerane e orës “Urwerk”, duke prodhuar një...

A do të jetë ky Samsung Galaxy Note 8? (Foto/Video)

Deri më tani, thashethemet thonë se Samsung Galaxy Note 8 do të ketë një 6.3-inç në AMOLED, dhe mund të fuqizohet nga procesori i...

Ky është kuptimi i llogove për markat AUDI, BMW dhe Mercedes (FOTO)

Të gjithë kemi vetura të tipit Audi, Mercedes dhe BMW. Mirëpo a e keni ditur kuptimin e llogov të tyre ose emrin. Sovrani.info ju sjell...

APPLE DHE SAMSUNG PËRBËJNË 96% TË FITIMIT NGA INDUSTRIA E TELEFONËVE

  Megjithatë Apple, rivali kryesor i Samsung është në krye të klasifikimit me 10.1 miliard dollar fitim. Samsung Electronics mori 12.9% të fitimit global nga industria...

Çka ndodhë nëse Samsungu e iPhoni bien në ujë të valë

    Dy rivalët më të mëdhenjë në botën e teknologisë, Samsung dhe iPhone vazhdojnë të konkurrojnë fuqishëm në treg. Së fundi dy kompanitë po tentojnë të...

Apple me tri modele të iPhone 8!

iPhone 6 dhe iPhone 6 Plus kanë qenë pajisjet më të shitura të Apple në kohën e fundit. Këto pajisje kanë pasur sukses të...

Si do dukej universi nëse njerëzit do të shihnin valët e radios

Imazhe të reja tregojnë universin me ngjyra mahnitëse radio-je, me Rrugën e Qumështit që mbizotëron si një nga më shumë se 300 mijë galaksi...

Një asteroid i madh, i afrohet Tokës më 19 prill

Një asteroid i madh me diametër afërsisht 600 m do të kalojë në afërsi të Tokës më datën 19 prill, por nuk do të...

Snapchat vjen me një funksion të ri dhe interesant

Snapchat lansoi funksionin ‘geofilters’ përkatësisht filterët e bazuar në vendndodhje vitin e kaluar që lejoi përdoruesit për të krijuar një filter të veçantë për...

Ja si përgjohet televizori juaj, zbuloni metodën

Numri i pajisjeve të lidhura me internet po rritet në mënyrë drastike, dhe në të njëjtën mënyrë kërcënimet mbi to. Jashtë këtij rreziku nuk...

“E premtja e zezë” për kompanitë teknologjike

  Aksionet e kompanive më të mira botërore të teknologjisë kanë shënuar rënie, pas paralajmërimit të bankave investuese se vlera e tyre po shënon ngritje...

Këto gjëra mos i publikoni asnjëherë në rrjetet sociale

  Facebook dhe rrjetet e tjera sociale janë shndërruar tashmë në hapësira të mirëfillta komunikimi ku njerëzit ndajnë jo vetëm pikëpamjet dhe idetë e tyre...

RRINI TE KYQUR

0FansaPëlqeje
95NdjekësitNdjek
959NdjekësitNdjek
1NdjekësitNdjek
290NdjekësitNdjek
27AbonentëAbonohu
Close