Cikloni Mora godet Bangaldeshin, evakuohen mbi 1 milion njerëz

 

Ciklon Mora ka goditur Bangladeshin, duke e shuar bregun juglindor të vendit me shi dhe erë të fortë.

Stuhia e fuqishme ndodhi  të martën në mëngjes midis portit të peshkimit të Bazar Cox dhe qytetit të Chittagong, me erëra deri në 117 km / h, tha Departamenti Meteorologjik i Bangladeshit.

Autoritetet kanë zhvendosur më shumë se një milion njerëz në strehimore.

Nga ky ciklon pritet të preken edhe pjesë të Indisë dhe Mianmarit.

Stuhia vjen pasi shirat e mëdhenj në Sri Lanka shkaktuan përmbytje dhe rrëshqitje të dheut që vranë të paktën 180 persona.