Gratë arabe kërcejnë për emancipimin, video virale bëhet hit

Për momentin në Arabinë Saudite është hit. Titullohet “Hwages” që në shqip mund të përkthehet si “kufijtë”.

Tre gratë protagoniste të klipit muzikor këndojnë kërcejnë duke thyer në këtë mënyrë të gjitha tabutë që ligji dhe kultura lokale ia imponon: Ndalohen të ngasin makinën, të veshin rroba me ngjyra, të praktikojnë sporte si Boëling apo basket. Gjithashtu duhet sesbën të shoqërohen nga një mashkull

Duke marrë shkas nga një poezi tradicionale e poetit saudit Soleman bin Shuraim, videoja bën thirrje për fuqizimin e grave dhe është realizuar nga studioja diskografike saudite 8ies Studio dhe regjisori Majedalesa.

Deri sot videoja është parë mbi 2.5 milionë herë në Youtubë. Autoritetet kanë reaguar duke e quajtur këngën shumë provokative

/Oranews