Humbi në Siberi, gjendet pas 3ditësh 3 vjeçari

Një ngjarje  e pabesueshme ka ndodhur në Rusi, teksa një 3-vjeçar është gjetur shëndoshë e mirë pasi humbi për plot tre ditë në taigën siberiane.

Lajmi u konfirmua nga autoritetet ndërkohë që mediat ndërkombëtare transmetuan edhe këto pamje ku duketmomenti që djali u transportua në spital për një kontrroll shëndetsor. Familja e 3-vjecarit të quajtur Tserin kishte dalë për një piknik në pyje dhe gjatë një momenti pakujdesie, i vogli është larguar duke luajtur me qenin e tij.

Nuk kaloi shumë përpara se prindërit e tij t’a kuptonin se dicka nuk shkonte. Ata lajmëruan mënjerë autoritetet duke nisur operacione kërkim shtëpimi. Në këtë aksion u angazhuan rreth 100 oficerë policie dhe forca zjarrfikse, familjarët, disa qen nuhatës si dhe një helicopter.

Ishin pikërisht të afërmit që e gjetën djaloshin pasi ky i fundit dëgjoi thirrjen e xhaxhait të tij, duke i’u përgjigjur. Autoritetet vrapuan menjëherë në drejtim të tij, dhe në pamje të parë dukej se 3-vjecari ishte shëndoshe e mirë. Megjithatë, për arsye sigurie ai është dërguar në spital me qëllim që t’i nënshtrohet një kontrrolli më të imtësishëm të mjekëve.

A toddler has been found alive after surviving alone for three days in Siberian forests filled with wolves and bears

Tserin Dopchut, three, had only a few bites of chocolate stashed in his pocket when he wandered away from his great grandmother and followed a puppy into the Taiga wilderness in the Tuva region of Russia