Iran, gjendet avioni, asnjë i mbijetuar

Të afërmit e 66 personave që gjendeshin në bordin e avionit të rrëzuar në Iran, presin të dëshpëruar për lajme.Media shtetërore thotë se avioni i pasagjerëve që u rrëzua në malet Zagros, të dielën, është gjetur.

Të gjithë personat që ndosheshin në bord druhet të kenë vdekur. Era e fortë dhe bora detyruan skuadrat e shpëtimit të ndërprisnin punën mbrëmjen e të dielës. Avioni me dy motorë, ATR 72-500 po udhëtonte nga Teherani drejt qytetit perëndimor Yasuj. Ai u nis nga Teherani në orën 4.30 minuta të mëngjesit të së dielës dhe u rrëzua rreth një orë më vonë.

Avioni, sipas organizatës iraniane të aviacionit civil ishte 25-vjeçar. Skudrat e kërkimit dhe shpëtimit nisën punën për të gjetur vendin ku avioni ishte rrëzuar, por nuk mundën të vijonin operacionin. 60 pasagjerë, dy roja sigurie, dy asistentë fluturimi, piloti dhe bashkëpiloti, ndodheshin në bord. Aseman Airline fillimisht tha se të gjithë në bord kanë humbur jetën, por më vonë tha se falë rrethanave të vecanta në rajon, nuk është arritur akoma aksesi në vendin e aksidentit, ndaj nuk mund të konfirmojnë me saktësi viktimat.

Irani ka pësuar disa aksidente ajrore në vitet e fundit dhe ka një flotë të vjetëruar avionësh. Aseman është kompania e tretë ajrore më e madhe në vend, dhe nënshkroi vitin e shkuar një kontratë me Boeing për të blerë 30 avionë të rinj 737.