Italia tronditet sërish, tërmet i fuqishëm në Norcia, vdes i moshuari nga frika

Vijojnë lëkundjet e tokës në Itali edhe gjatë ditës së sotme. Një tërmet me magnitudë 4.2, e me epiqendër në Norcia ka goditur në orën 19:22, sipas Instituti Kombëtar të Gjeofizikës dhe Vullkanologjisë në Itali.

Në kohën kur është ndjerë tërmeti, në Norcia ka pasur një takim me kryetarët e komunave. Pas lëkundjes, takimi u ndërpre dhe të gjithë u larguan nga qendra komunale.

Mediat italiane raportojnë edhe për viktimën e parë nga tërmetet që kanë goditur dje dhe sot Italinë fqinj. Siç raporton “Il Messaggero”, një 73-vjeçar ka vdekur nga një infarkt i shkaktuar nga frika e tërmetit.