Ja se çfarë recete ju duhet sot për drekë

Përbërësit: 1 kg fasule, 1 kg qepë, 5-6 speca te pjekura, 100-150 gr përshutë, 1 filgjan vaj, Pak piper,krip, 2-3 gjethe dafine

Hapat

Ne nje qesim fasulen dhe veme te ziej ne uje te bollshem,pasi te vloje kullojme,shperlajme prap dhe qesim perseri ne uje te ftohet.

Fasulen e ziejm ne uje te bollshem, kriposim,shtojme piperin e zi,gjethet e dafines dhe ziejme derisa te zbuten mjaftueshme kokrrat e fasules,pra per 1.5-2 ore.

Pastaj kullojme nga uji ne te cilen eshte zier fasulja.

Ne taven e dheut,qeramike,ose zjarrerezistuses qesim vajin dhe qepet e grira dhe fergojme ngadale derisa te zbuten mire qepet.

Tanim shtojme fasulen e kulluar nga lengu ne te cilin eshte zier,perziejme pak,qesim persiper fetat e prera te pershutes dhe specat e pjekura dhe te qeruara.

Pastaj taven e fusim ne furre 220 grade edhe per 15-20 minuta te rreshket.