Ja si të mbroni mushkëritë nga duhani

Sëmundjet e tilla siç janë astma, bronshiti si dhe lloje të ndryshme të tyre që më së shumti mundojnë mushkëritë e njeriut, gjithnjë rënkojnë tek personat që pinë sasi të tepruar apo tymosin cigaren.

Megjithatë, sipas disa shkencëtarëve indian, ekziston një recetë, e cila sjell një dukuri të mrekullueshme tek jeta e këtyre personave që konsumojnë cigaren. Ajo përgatitet nga përbërës natyral në kushte shtëpie, siç është xhenxhefili dhe hudhra, të cilët mund të parandalojnë edhe sëmundjen e kancerit.

Përbërësit:

1 pjesë të vogël të rrënjës së xhenxhefilit

2 lugë gjelle shafran indie

400 gram hudhër të qëruar dhe të grimcuar

400 gram sheqer

Përgatitja

Hidhni ujë në një enë, vëreni atë në zjarr dhe shtoni sheqer. Kur fillon të vlojë, shtoni hudhrën, xhenxhefilin e integruar dhe shafranin e Indisë. Duhet të prisni derisa përzierja të vlojë. Largojeni nga nxehtësia, dhe lëreni atë në një temperaturë të dhomës për t’u ftohur. Më pas mbajeni pijen në frigorifer dhe konsumoni nga dy lugë gjelle në mëngjes dhe mbrëmje.