Jepet lamtumira e fundit per Fidel Castron

epa05659440 The funeral cortege with the mortal remains of late Cuban leader Fidel Castro is on its way to Santa Ifigenia cemetery in Santiago de Cuba, Cuba, 04 December 2016. Castro's ashes will be buried in a private ceremony on 04 December in the Santa Ifigenia cemetery, which is known as a burial place of revolutionary heroes, like those who died fighting alongside Castro in the leader's first insurgency battle in 1953. EPA/ALEJANDRO ERNESTO

Kuba i ka dhënë sot lamtumirën e fundit liderit historik komunist Fidel Castro, 9 ditë pas vdekjes së tij në 25 nëntor.

Varrimi i tij u zhvillua në qytetin kuban Santiago, pranë heroit të pavarësisë Jose Marti.

Ceremonia u drejtua nga Presidenti i Kubës, Raul Castro, vëllai i Fidel Castros, i cili premtoi se do të mbrojë atdheun dhe socializimin.

Mijëra njerëz u rreshtuan krah hirit të liderit të tyre për ta përcjellë atë për në banesën e fundit.

Santiago është i njohur si vendlindja e revolucionit kubanez, ndërsa funerali i sotëm i jep fund nëntë ditë zië kombëtare në të gjithë Kubën.