Kapet shqiptari që i shiste marijuanë mbesës së Federica Mogherini

Pinjollë të familjeve të famshme, por edhe të biznesmenëve të njohur. Një doktoreshë e punësuar në një klinikë private, një gazetare dhe autore e programeve në TV, një manazher puliez.

Ishin këta disa nga klientët VIP të një rrjeti të shpërndarësve të drogës në kryeqytetin italian Romë. Grupu drejtohej nga italiani Manuel Zumpano, trashëgimtar i një bande të njohur në kryeqytet si dhje i shqiptarit Rigels Duriçi (i njohur me nofkën Richie).

Në pranga janë vënë 15 persona. Në listën e klientëve të tyre u gjet edhe Gaia Mogherini, mbesa (vajza e vëllait) e ish-ministres italiane Federica Mogherini që aktualisht është përfaqësuese e lartë e BE-së për politikën e jashtme.

Hetimet nisën dy vite më parë nga disa biseda telefonike të përgjuara. Kokaina vinte nga Spanja ndërsa marijuana nga Shqipëria. Vlera e drogës së shitur shkonte deri në 100 mijë euro në javë.