Ky eshte fshati me i ftohte ne Bote

Nëse keni menduar se e keni ftohtë aty ku ju gjendeni tani, atëherë vizitojeni fshatin rus Oymyakon, dhe sigurisht se do të ndërroni mendje.

Me temperatura që në janar qëndronin deri në -50 gradë Celsius, atëherë nuk ka dyshim se fshati është më i ftohti i banuar në botë.

I njohur ndryshe edhe si “Poli i ftohtë”, temperaturat më të ulëta që janë regjistruar në Oymyakon ishin deri në -71.2 gradë Celsius.

Fshati është i banueshëm me rreth 500 njerëz./Lajmi.net/

article-0-1715e495000005dc-882_964x708article-2266374-1715e6c7000005dc-177_470x680 article-2266374-1715e972000005dc-877_470x680 article-2266374-1715e63d000005dc-194_964x612article-2266374-1715e8eb000005dc-315_964x651