Lind fëmija me dy koka, por vdes për 32 ore

Një fëmijë me dy koka ka lindur në Indi këtë të hënë por ka vdekur për 32 orë pasi prindërit injoruan këshillën e mjekut dhe e çuan në shtëpi.

Djali i mamasë 20 vjeçare, i cili peshonte rreth 2.5 kg, është përshkruar nga doktorët si një “mrekulli”.

Dr.Jaiprakash Naray, asistent në departamentin pediatrik tha se të gjithë dëgjuan për lindjen e veçantë dhe donin ta shihnin.Ndërkohë sipas tij duke qënë se foshnja ishte fëmija e parë e çiftit, kjo shpjegon pse ata nuk morën masa paraprake gjatë shtatëzanisë dhe të bënin vizita mjekësore.

“Nëna ishte mirë pas operacionit të lindjes por i porsalindur kishte probleme me frymëmarrjen,”- u shpreh mjeku teksa shtoi se një operacion për fëmijën do të ishte i vështirë.

Një studim i fundit tregon se dy në 100 fëmijë të lindur në Indi kanë defekte në lindje, sipas Indian Express.

391AE5CF00000578-3822313-image-a-23_1475619526738