Kryeministri Zaev: Qëndroj plotësisht pas programit të Nevzat Bejtës (FOTO)

Kryeministri dhe lideri i LSDM-së, z. Zoran Zaev sot vizitoi qytetin e Gostivarit dhe bashkë me Kryetarin e Komunës së Gostivarit njëherit kandidat, z. Nevzat Bejta në sheshin e qytetit mbajtën fjalime para qytetarëve të Gostivarit.

“Kryeministër. Në emrin tim dhe në emër të qytetarëve të Gostivarit, të urojmë mirëseardhje në Gostivar. Është kënaqësi t’ju kemi sot në mesin tonë. Më lejoni t’ju informoj se Gostivari është plotësisht i angazhuar në rrugën drejt reformave dhe ndryshimeve të nisura nga ju.Qyteti ynë i bukur është tani edhe më i mirë nga çka qenë. Por ne shpresojmë që me ndihmën tuaj të mund të bëjmë shumë më tepër. Z. Kryeministër, Edhe një herë faleminderit shumë për vizitën. Gostivari mirëpret Juve, dhe vizionin tuaj për të ardhmen e vendit”, tha në sheshin e qytetit në Gostivar. Kryetari Bejta.

Kryeministri dhe lideri i LSDM-së, z. Zoran Zaev në fjalimin e tij potencoi që me Nevzat Bejtën janë miq të vjetër dhe se në Gostivar ndodhet për t’i dhënë mbështetje në realizimin e programit parazgjedhor si Kryetar i Gostivarit.

“Erdha sonte të kërkoj mbështetje. Gostivari vite më parë ndodhej në situatë të palakmueshme. Kishit Kryetar komune i cili publikisht fliste për atë që nuk bënte, por dinte edhe të lavdëroi atë që bënte dhe paraardhësin tim e vendosi në pozitë të palakmueshme. Unë kam ardhur sot këtu të kërkoj mbështetje por edhe të jap fjalë! Nevzat Bejta është shoku im, miku im i mirë! Kaluam shumë sfida së bashku. Në vitin 2005 me fillimin e decentralizimit filluan garat në mes komunave. Strumica ime llogaritej ndër më të suksesshmet. Dy herë pësuam humbje nga Nevzat Bejta dhe Gostivari”, tha Zaev.

Unë e di, tha ai, sa ai e do Gostivarin dhe se me një mbështetje të vogël nga pushteti qendror Gostivari do të shkëlqej.

“Dua të nderuar Gostivaras sonte këtu përpara Jush ta jap fjalën time. Duke kërkuar mbështetje për Nevzatin ju premtoj se e keni mbështetjen e Zoran Zaevit, të Qeverisë së RM – së dhe shumicës parlamentare. 100 % pas Gostivarit, qëndrojmë fuqishëm pas kërkesave dhe projekteve kryesore te Gostivarit. Gostivari ka fuqi të realizoj projekte dhe ka realizuar projekte. Janë realizuar vetëm në vitet e fundit 600 projekte, por tani me mbështetjen e pushtetit qendror se bashku në fillim do ta zgjidhim problemin e deponisë për shkak se paraqet shëndet për Gostivarin. Keni mbështetjen e plotë të Qeverisë së RM – së për zgjidhjen e shpejtë dhe përfundimtare të problemit të deponisë këtu në Gostivar”, tha Zaev.

Dua të premtoj mbështetje, tha Zaev, për të gjitha projektet programore të cilat Nevzati i ka në program. Unë program tjetër edhe nuk pash këtu në Gostivar nga kandidatët për kryetar komunash.

“Qëndroj plotësisht pas programit të Nevzat Bejtës si kryetar I ardhshëm I komunës së Gostivarit. Të nderuar miq, jo rastësisht qëndroj pas Nevzat Bejtës. E dini që në anën tjetër kemi kundër kandidat i cili është ministër në Qeverinë time. E di qe nuk e ka për qejfi edhe kandidaturën dr. Arbeni. Ky fakt për mua është i qartë andaj edhe propozoj të bëjmë marrëveshje në Gostivar. Të gjithë të shohim punët tona. Unë të jem kryeministër, doktori të kujdeset për shëndetësinë, Nevzati të kujdeset për Komunën”, tha Zaev.

Ashtu është më e drejtë dhe korrekte për të gjithë, shtoi Zaev, duke shtuar që mjek na duhet të gjithëve.

“Të jemi të drejtë edhe nëse nuk na pëlqen ky fakt. Mjekët, dr. Arbeni të na shërbej në shëndetësi sepse ai shëndetësinë e njeh mirë. Komunën e Gostivarit nuk e njeh askush më mirë se Nevzat Bejta. Për këtë arsye të mundësojmë punët të rrjedhin sipas rendit. E dini se në rrethin e parë nuk edha. Doja të shoh kujt gostivarasit do ti japin më shume përkrahje Nevzatit apo Arbenit. Ja, Nevzati ka epërsinë. Puna është e qartë. Unë jam njeri I mirë dhe nuk dua armiqësi me askënd, por rendi është rend dh eta respektojmë rendin. Kërkoj mbështetje të nderuar Gostivaras për numrin 3 dhe Nevzat Bejtën të vazhdoj ta drejtoj Gostivarin, këtë komunë të mrekullueshme. Lehtë është të mbajmë mend për 29 – shin. Zoran Zaev është si dy treshe. Treshi është opsioni për Gostivarin. Ta zgjedhim sepse treshi do ta sjell fatin”, vijoi Zaev.

Para dhe pas takimit me qytetarët në sheshin e qytetit, Bejta dhe Zaev lëvizën rrugëve duke u përshëndetur me qytetarët e Gostivarit.

 

Muki mbështet fuqishëm Visar Ganiun. “Çairi fitohet pa grupet kriminale”

Deputeti i LSDM-së, Muhamed Zekiri mbështet Visar Ganiun duke goditur grupet kriminale në Çair.

“#MeVisarin sepse u deshmua se mund te fitohet edhe pa ndihmen e grupeve te caktuara kriminele qe udhehiqnin BDI-ne ne Çair e qe pesuan rend me 11 dhjetor

#MeVisarin sepse vendi i bandave nuk eshte ne shoqeri po duhet perfunduar atje ku e kane vendin

#MeVisarin sepse duhet ti jepet shans njerezve qe dijn dhe kane kapaciet per te udhehequr institucionet

#MeVisarin sepse do te kete mbeshtetjen e plote edhe te kryetarit te ri te Shkupit Petre Shilegov

#MeVisarin sepse bashke do te ndryshojm Çairin

#MeVisarin sepse nuk duhet lejuar te fitoje kandidat i cili ka perkrahjen e VMRO DPMNE-se” ka shkruar Muhamed Zekiri

Këngëtarja e njohur shqiptare poston foto e zhveshur në shtrat (FOTO+16)

Këngëtarja e njohur, Xhesika Ndoja i rikthehet skenave seksi.

Ajo së fundi ka publikuar një fotografi nudo nga shtrati.

Bazuar në mënyrën se si është realizuar fotografia, ajo të lë përshtypjen se këtë e ka bërë menjëherë pas aktit seksual.

Postimi i fotografive nudo nga shtrati, tashmë është bërë trend tek këngëtaret shqiptare.

Aksident i tmerrshëm në autostradën Shkup – Tetovë (FOTO/VIDEO)

Një aksident i tmershëm që ka ndodhur para pak çastesh në autostradën Shkup – Tetovë në afërsi të fshatit Grupçin, kanë mbetur të plagosur rëndë burrë e grua, mëson TetovaSot.

Sipas informacioneve nga dëshmitari për TetovaSot, thotë se makina ishte me targa të Ohrit, dhe e cila ka goditur mbrojtëset metalike të autostradës, duke mbetur të plagosur rëndë çifti burrë e grua, të cilët janë transferuar me urgjencë në Klinikën e Shkupit.

Ekipet e policisë kanë dalë në vend ngjarje dhe po inspektojnë vendin e aksidentit për të zbuluar arsyet dhe shkaqet që çuan në përplasjen e tmerrshme të automjetit me mbrojtëset metalike.

Zaev: Është e hapur mundësia që PDSH të jetë pjesë e Qeverisë

Arkeologët janë të habitur në zbulimin e një vendi të lashtë misterioz në fushat e lavdisë të Arabisë Saudite perëndimore.

Rreth 400 struktura, të njohura si “porta” për shkak të formës së tyre të gjatë, drejtkëndore, janë gjetur në Harrat Khaybar, një fushë vullkanike në veri të Medinës.

Duke shkruar në revistën Arabian Archeology and Epigraphy, David Kennedy nga Universiteti i Australisë Perëndimore thotë se ai beson se strukturat datojnë mijëra vjet në një kohë kur zona ishte shumë më pak shterpë.

Akademiku gjithashtu krahasoi gjetjen e vendeve të ngjashme në Jordaninë fqinje, duke lënë të kuptohet se folklori lokal mund të mbajë gjurmë për atë që janë dhe përse u ndërtuan.

Portat u zbuluan së pari nga një grup trashëgimie sauditësh, që përdorën imazhet satelitore nga Google Earth për të shënuar vende me interes. Grupi, i njohur si ‘Ekipi i Shkretëtirës”, më pas vizitoi vendet para publikimit të fotografive dhe të dhënave në faqen e saj të internetit.

Me mure të përafërt, strukturat maten në mes të 50-150 metra të gjera dhe rreth 500 metra të gjata, në madhësinë e një fushe futbolli.

Zaev: Është e hapur mundësia që PDSH të jetë pjesë e Qeverisë

Kryeministri Zoran Zaev sot deklaroi se PDSH-ja i ka dyert e hapura për të hyrë në koalicionin qeveritar nëse i pranon programin e Qeverisë dhe projektet për të cilat ajo angazhohet.

Zaev i cili sot së bashku me kandidatin e BDI-së për kryetar të Çairit Visar Ganiu vizitoi disa vende në këtë komunë të Shkupit, tha se deri tani nuk kanë janë ulur në tryezë të bëjnë kombinime për Qeverinë e re, por nuk përjashton ndryshime në Qeveri pas zgjedhjeve lokale.

“Thash edhe më herët, të gjitha variantet janë të hapura. Gjithsesi ne kemi qeveri stabile, ndërsa shumica pres të rritet. Nëse marrin vendime një pjesë e partive më të vogla në Qeveri siç është Aleanca ne jemi të gatshëm. Njëra ndër alternativat është edhe PDSH të jetë pjesë përbërëse e Qeverisë. Është me rëndësi që programi të pranohet, nëse qëndrojnë pas projekteve të cilat i kemi premtuar para qytetarëve, së bashku t’i realizojmë. Deri tani nuk jemi ulur në tryezë të bëjmë kombinime për Qeveri të re, ndryshime të Qeverisë apo të ngjashme. Gjithsesi, zgjedhjet lokale janë shumë të rëndësishme, komunat janë shumë të rëndësishme dhe nuk do të jetë çudi ajo nëse shkakton ndryshime të caktuara, por nuk do të jetë çudi nëse mbesin pozitat e njëjta. Ne jemi të gatshëm gjithsesi ndërtojmë miqësi me të gjithë. Shpresojmë se kapaciteti dhe numri në Parlament do të rritet, por shpresoj dhe se opozita e ardhshme do të jetë edhe më konstruktive, drejtpërdrejt e përfshirë në të gjitha proceset në Maqedoni, sepse opozitë e fuqishme do të thotë pushte i fuqishëm, ndërsa opozitë e dobët do të thotë pushtet pa kontroll”, deklaroi Zaevi, duke u përgjigjur në pyetjen e gazetarëve për spekulimet se PDSH do të hyjë në Qeveri në vendin e Aleancës për Shqiptarët.

Zaevi dhe Ganiu sot e prentuan projektin ideor për kampusin e Universitetit “Nënë Terezë” që duhet të ndërtohet te kazerma “Ilinden”. Zaevi tha se kampusi është projekt qeveritar dhe paralajmëri se vitin e ardhshëm nga buxheti do të sigurohen mjetet për realizimin e tij. Zaevi dhe Ganiu patën takime me banorët e Fushë Tophanë.

Ahmeti dhe Thaçi , nesër pritet publikimi i marrëveshjes

Lideri i BDI-së, Ali Ahmeti dhe ai PDSH-së Menduh Thaçi sapo kanë përfunduar takimin, mëson TetovaSot. Temë e bisedimeve ka qenë zgjedhjet lokale dhe bashkëpunimi në rrethin e dytë ku PDSH pritet të mbështes atë në çdo komunë ku garon BDI-ja.

Gjithashtu siç mëson portali TetovaSot Ahmeti dhe Thaçi kanë biseduar edhe për hyrjen e PDSH-së në qeveri ku pritet kryeministri Zaev të largojë ASh-në e Selës dhe të merr PDSH-në e Thaçit.

Gjithçka pritet të mësohet nesër ku edhe do të bëhet publike takimi dhe marrëveshja mes Ahmetit dhe Thaçit./

Seldi dhe Mimoza Shkodra po zyrtarizojnë dashurinë e tyre

Këngëtari i njohur nga Shqipëria, Seldi Qalliu dhe këngëtarja e njohur kosovare, Mimoza Shkodra në një festë familjare në Zvicër pritet që ta zyrtarizojne dashurinë e tyre me fejesë.Burime shumë të afërta me ciftin, për portalin nKosovëShoë kanë bërë të ditur se gjithëcka do të jetë shumë private.Ndryshe nuk ka shumë kohë që kur është bërë publike lidhja e tyre.nKosovëShow do të ju mbajë të informuar edhe me atëmosferën që po mbreteron në festën e tyre.

Është thyer shtëpia e këngëtares Mariah Carey

Mbrëmjen e djeshme është thyer shtëpia e këngëtares së famshme amerikane Mariah Carey.
Sipas policisë rreth orës 03:00 pas mesnatës hajdutët kanë hyrë në shtëpinë e Carey, përmes një dritare në katin e dytë.Thuhet se grabitesit nuk kanë marrë aksesorët e shtrenjte të këngëtares por çanta dhe syze, që arrijnë vlerën deri në 50,000 dollarë.Të dyshuarit ende nuk janë identifikuar.Në atë kohe askush nuk ka qenë në shtëpi, ndërsa Mariah Carey ishte në New York.

Bexheti: Pa ASH-në, Qeveria Zaev nuk mund të jetë as reformatore e as evropiane

Aleanca për Shqiptarët (ASH), partia e Ziadin Selës thotë se bashkëpunimi me Lëvizjen BESA në rrethin e dytë të zgjedhjeve lokale nuk cënon pjesmarrjen e saj në koalicionin qeveritar. Zëdhënësi i ASH-së, Flakron Bexheti thotë se pa ASH-në kjo qeveri nuk mund të jetë as reformatore e as evropiane.

“Marrëveshja jonë me Lëvizjen BESA nuk e e prish konceptin qeverisës. Kjo është një tezë e imponuar nga BDI, për arsye se janë të zemëruar pse kemi një marrëveshje para rrethit të dytë të zgjedhjeve lokale me Lëvizjen BESA, por ato nuk vendosin se kush do të jetë pjesë e qeverisë, ajo ishte marrëveshje midis kreut të Alencës për Shqiptarët, Ziadin Sela dhe kryeministrit dhe liderit të LSDM-së, Zoran Zaev”, thotë për tv Telma, Flakron Bexheti, zëdhënës i ASH-së

StictyBanner mes postimeve mobil
Sipas tij, bashkëpunimi me Lëvizjen BESA nuk na çon ASH-në në rrugë kundër LSDM-së, edhe pse sipas BEXhetit edhe partia e Selës ka vërejtetjet e veta për shkak të koalicionit në zgjedhjet lokale midis BDI-së dhe LSDM-së.

“Kemi mirëkuptim për shkak se betja ishte që të fitohet Shkupi, gjegjësisht kishte nevojë për votat e shqiptarëve të Shkupit që të fiton Shilegov. Presim që kryeministri Zaev, në rrethin e dytë të zgjedhjeve të jetë neutral për shkak se mirata jonë në këtë koalicion qeverisë është më se qartë, pa ne kjo qeveri nuk mund të jetë as reformatore e as evropiane”, nënvizon Bexheti.

Taravari do të kërkojë dorëheqje nga Sela, ja pse (FOTO)

Duke parë rezultatet e rrethit të parë të zgjedhjeve lokale të 15 tetorit, kandidati i LR-PDSH-së në Gostivar Arben Taravari seriozisht mendon të kërkojë reforma në partinë e Ziadin Selës nëse kryetari i tij nuk arrinë të bëhet kryetar i Strugës.

Sipas burimeve të Aktuale.mk, Taravari është inkurajuar të kërkojë reforma për shkak se ai si nënkryetar ka më tepër vota se Ziadin Sela në Strugë.

StictyBanner mes postimeve mobil
Taravari serioisht mendon që të kërkojë nga kryetari i tij të kërkojë dorëheqje nga kreu i partisë nëse në rrethin e dytë të zgjedhjeve lokale të cilat mbahen me 29 tetor nëse ai humb Strugën e Taravari del fitues në Gostivar.

KSHZ refuzon të gjitha ankesat në lidhje me rrethin e parë të zgjedhjeve lokale

Komisioni Shtetëror Zgjedhor (KSHZ) ka refuzuar të gjitha ankesat të dorëzuara në lidhje me rrethin e parë të zgjedhjeve lokale, që u mbajtën të dielën më 15 tetor.

Zëdhënësja e KSHZ-së, Ljupka Guguçevska për AIM deklaroi se seanca ka përfunduar në mëngjes dhe gjithë ankesat janë refuzuar, përcjell Telegrafi Maqedoni.

Në KSHZ u dorëzuan 46 ankesa prej të cilave 43 kishte OBRM-PDUKM, por para fillimit të seancës tërhoqën tre ankesa dhe nga një ankesë dorëzuan Aleanca për Shqiptarët, TMRO dhe E Majta.

Kundër vendimit të KSHZ-së mund të dorëzohet ankesë në Gjykatën Administrative në afat prej 24 orëve nga pranimi i vendimit, ndërsa më pas Gjykata Administrative është e detyruar që në afat prej 48 orëve të sjell vendim

Grujevski dhe Boshkovski do të gjykohen në Greqi për pasaportat e rrejshme

Ish-shefat e DSK-së, Goran Grujevski dhe Nikolla Boshkovski, sot pritet që në mënyrë eksprese të gjykohen në Selanik, për posedim të pasaportave të rrejshme me të cilat kanë qëndruar në Greqi.

Në deklaratat e djeshme që kanë dhënë në Selanik, kanë kërkuar të mos ekstradohen në Maqedoni, pasi frikësohen për jetën e tyre, përcjell Telegrafi Maqedoni.

“Gjatë marrjes në pyetje ata kanë hudhur poshtë gjitha akuzat dhe kanë kërkuar të mos ekstradohem, pasi nëse kthehen në Maqedoni, jeta e tyre do të jetë në rrezik”, shkruajnë mediat greke.

Grujevski dhe Boshkovski u arrestuan në aeroportin e Selanikut, duke tentuar ta lëshojnë Greqinë me pasporta të rrejshme bullgare. Grujevski ka poseduar pasaportë me emrin Hristo Atanasov, ndërsa Boshkovski me emrin Nexhbi Hasan

Jasir Asani me take speciale (FOTO)

Sulmuesi shkupjan Jasair Asani, në vazhdim të kampionatit shqiptar në fanellën e skuadrës së Partizanit, do të luajë me take speciale. Asani në taket e tija përpos emrit dhe mbiemrit të tij ka të vendosur edhe dy flamujt shtetëror të Shqipërisë dhe Maqedonisë. Asani premton se në të ardhmen me këto take do bëjë edhe më shumë gola.

Rrahje masive në Bit Pazar, tifozët e Vardarit shkatërrojnë gjithçka para tyre

Para pak çastesh ka ndodhur një rrahje masive në afërsi të tregut të Bit Pazarit. Sipas informatave tona bëhet fjalë për përleshjen e tifozëve të Vardarit me gjithçka që u ka dalë përpara.

Deri tek incidenti ka ardhur pasi tifozët e Vardarit të dëshpëruar nga humbja e madhe që ka pësuar ekipi i tyre Vardari nga Real Sociedat 0:6, kanë sulmuar çdo gjë që kanë gjetur para tyre, duke thyer dhe demoluar edhe autobusët urban, por kanë sulmuar edhe personat që kanë hasur në rrugë. Raportohet edhe për të lënduar, megjithatë numri i saktë i tyre nuk dihet akoma.

Alsat mëson se për të qetësuar situatën kanë ndërhyrë edhe forcat speciale, ndihma e shpejtë dhe zjarrfikësit.

Ja çka u morën vesh Sela e Kasami (Dokument)

Duke u nisur nga vullneti i lirë për të respektuar kërkesën e popullit shqiptar në Maqedoni, si
dhe duke e dëgjuar kërkesën e opinionit vullnetmirë në vend, partitë politike shqiptare:

Aleanca për Shqiptarët – Tetovë, e përfaqësuar nga Zijadin Sela Lëvizja BESA – Shkup, e përfaqësuar nga Bilall Kasami dhe E njoftojnë opinionin me këtë:

Z O T I M

Zotohemi se në raundin e dytë të zgjedhjeve lokale në Maqedoni do të bashkëpunojmë në
interes të votuesit shqiptar në Maqedoni, duke i ofruar koalicion që e mundëson fuqizimin dhe
maksimalizimin e votës shqiptare, por edhe që e pengon mundësinë që të tjerët t’i përcaktojnë
fituesit e komunave shqiptare.

Zotohemi se do ta mbështesim njëri-tjetrin në raundin e dytë, duke i përkrahur në mënyrë të
ndërsjellë kandidatët për kryetarë komunash të partive përkatëse.
Zotohemi se jemi të gatshëm që bashkëpunimi të vazhdojë edhe në krijimin e këshillave
komunale si dhe bashkëqeverisje me pushtetin lokal.

Zotohemi se do të angazhohemi me gjithë kapacitetin tonë dhe me resurset që i kemi, që ky
synim të jetësohet.
Me këtë rast Lëvizja BESA dhe Aleanca për Shqiptarët i bëjnë thirrje gjithë popullatës
shqiptare në Maqedoni, që në mënyrë sa më masovike të dalë në raundin e dytë të zgjedhjeve
lokale, duke i mbështetur kandidatët për kryetarë komunash të këtij koalicioni. Në veçanti u
bën thirrje aktivistëve të strukturave partiake, që të angazhohen nëpër shtabet përkatëse
komunale e lokale, duke ndihmuar që shqiptarët të mund të shpëtojnë nga ky përfaqësim dhe
degradim që i ndodhë kombit tonë në Maqedoni.

Ne e dëgjuam zërin e popullit shqiptar!

Bilall Kasami
Zijadin Sela

Janë shitur letërnjoftime për votimet e 15 tetorit, priten arrestime në Strugë!?

Po sigurohen prova të mjaftueshme dhe dëshmitarë që do të faktojnë blerjen masive të letërnjoftimeve dhe pasaportave, të rreth 3 mijë votues, me qëllim që këto të fundit të mos dalin në votime, më 15 Tetor në Strugë.

Blerjet janë bërë nga ana e një partie politike në Strugë, gjegjësisht nga persona të afërt me njërin prej kandidatëve. Sipas burimeve tona, ka materiale në formë të inçizimeve dhe fotografi nga momentet e kryerjes së këtyre veprave të dënueshme me ligj.
Burime brenda MPB-së tregojnë se priten arrestime para rrethit të dytë të zgjedhjeve në Strugë.

Të dyshuar janë disa persona në cilësinë e blerësit të letërnjftimeve dhe mbi 20 shitës të tyre apo pronarë të letërnjoftimeve. Personat e dyshuar janë të të dy etnive më të mëdha në Strugë.

Për të gjitha këto raste janë të njoftuar edhe përfaqësuesit e huaj dhe zyra e OSBE-së në Shkup, të cilët janë prezent për çdo ditë në Strugë.
Blerja dhe shitja e votës është vepër penale e dënueshme me burg.

Cilat janë pesë komplekset kryesore të femrave në seks?

Ndodh shpeshherë që femrat nuk arrijnë ta shijojnë seksin dhe të përjetojnë orgazmën pasi kanë disa komplekse që nuk i lejon ato të ndihen të lira.Disa nga komplekset dhe shqetësimet kryesore të tyre janë:Unë nuk kam trup të bukur: Frika se partneri nuk të pëlqen ty fizikisht dhe se trupi yt është larg ideales….Por kush ka trup ideal dhe mos harro se partneri yt është me ty sepse të pëlqen me të mirat dhe të metat e tua dhe se askush nuk është perfekt.
Unë nuk di fare nga seksi: Frika se nuk do të arrish të kënaqësh partnerin tënd pasi nuk ke përvojë të mjaftueshme. Ndihu e lirshme dhe shijoje seksin pasi për të arritur orgazmën nuk kërkohet shumë përvojë, por shumë pasion.ladyalbania-cilat-jane-5-komplekset-kryesore-te-femrave-ne-seks-coverAi nuk më do: Sigurisht që për meshkujt është më e zakonshme të kryejnë marrëdhënie seksuale edhe pa pasur ndjenjë dashurie. Por sigurisht që ai të pëlqen deri sa jeni bashkë, prandaj shijo momentin dhe mos u thello tek gjërat të cilat do ti zgjidhë vet koha.Po sikur ta mërzis? Nëse gjatë seksit nuk ndihesh komode me diçka është mirë tia thuash partnerit tënd pasi ju duhet të merrni kënaqësi të dy bashkë nga seksi, e jo vetëm partneri. Mos mendo se nëse do ti thuash se diçka nuk shkon mirë ai do të mërzitet.Po sikur? Nëse para se të fillosh seksin të kap paniku i incidenteve të mundshme, të tipit: Po sikur të çahet prezervativi?Po sikur të mbetem shtatzënë? Po sikur atij mos ti pëlqejë seksi me mua? Leri pyetjet mbrapa, merr masat e nevojshme dhe shijoje…Pyetjet e tepërta nuk kanë kuptim.

“Dardanët” kanë një lajm të madh për Skënderbeun para takimit me Partizanin e Beogradit (Foto)

Tifo-grupi i Përfaqësueses së Kosovës në futboll “Dardanët” kanë udhëtuar për në Shqipëri.Ata sonte do të jenë të pranishëm në ndeshjen e shumë pritur, Skënderbeu i Korçës me Partizanin e Beogradit.“Dardanët gjithmonë kanë përkrahur edhe klubet shqiptare në arenën ndërkombëtare. Sikurse Prishtinën e Trepcën’89 dje, sot Dardanët janë në përkrahje të Skënderbeut të Korçës. Dardanët sot do të jenë në stadiumin e Elbasanit për t’i dhënë zemër lojtarëve të Skënderbeut”, shkruhet në faqen zyrtare të tifozëve.
Ndeshja mes Skënderbeut dhe klubit serb Partizani, e vlefshme për Europa Ligë, pritet të nis sonte nga ora 21:05.

Dardanët gjithmonë kanë përkrahur edhe klubet shqiptare në arenën ndërkombëtare. Sikurse Prishtinën e Trepçen’89 dje, sot Dardanët janë në përkrahje të Skenderbeut të Korçës.
Dardanët sot do të jenë në stadiumin e Elbasanit për të dhënë zemër lojtarëve të Skenderbeut në ndeshjen kundër Partizanit të Beogradit.
Forca Skenderbeu, djemtë e Kosovës janë me ty. Të rritun prej lufte, ma te forte se frika.
#dardanet #unebiriytkosove #unebijajotekosove #dardanians #raisedbywar#strongerthanfear #kosova #shqiperia

Sa fitojnë futbollistët e Skënderbeut nëse e mundin Partizanin

Fitorja ndaj Partizanit të Beogradit do të bëhej edhe më e ëmbël për ekipin e Skënderbeut nga Korça.Kjo pasi presidenti i klubit Ardjan Takaj e ka konfirmuar se edhe në këtë sfidë shpërblimi nuk ndryshon për triumf.Në rast fitoreje ndaj ekipit serbë në xhepat e futbollistëve të Skënderbeut do të përfundojnë 100 mijë Euro raporton supersport.
Ndërsa në rast barazimi shpërblimi do të jetë 50 mijë euro.Sfida mes Skënderbeut dhe Partizanit fillon prej orës 21:05.Takimi luhet në Elbasan Arena.

Lirohet Enver Sekiraqa

Enver Sekiraqës, të akuzuarit për pjesëmarrje në vrasjen e policit Triumf Riza më 2007, i është ndërprerë masa e paraburgimit, dhe i është zëvendësuar me masën e arrestit shtëpiak, njofton Klan Kosova.Lajmin për klankosova.tv e ka konfirmuar avokatja e tij Kosovare Kelmendi.

Çfarë piu Messi në mes të ndeshjes?

Gjatë ndeshjes Barcelona-Olympiacos (3-1) u pa Leo Messi duke futur diçka në gojë pas një faulli që iu shkaktua në mesfushë, por pamjet televizive nuk ishin të qarta.

Në fillim u tha se ishte një tabletë glukoze, por argjentinasi nuk u pa duke u përtypur.

Çfarëdo që të ketë qenë, Messi e nxori nga çorapet e tij dhe e futi në gojë në minutën e 10 të ndeshjes.

Pas takimit me grekët, trajneri i Barcelonës, Ernesto Valverde u pyet mbi këtë temë dhe u përgjigj kështu: “Futi në gojë tabletë glukoze? Nuk e di fare. Por, nëse ka pirë tabletë dhe shënoi, të pijë një tjetër”.

 

 

Grupacioni i Grave Afariste pranë Odës Ekonomike të Maqedonisë shenuan diten nderkombetare te grave rurale

Grupacioni i Grave Afariste (GGA) pranë Odës Ekonomike të Maqedonisë Veri-Perëndimore sot në kuadër të shënimit të Ditës ndërkombëtare të gruas rurale vizituan bizneset e Kumanovës të udhëhequra nga gratë. Gratë e këtij rajoni janë të lëna pas dore, sidomos ata që vijnë nga rajonet rurale. Prandaj këtë vit, OEMVP e pa të arsyeshme që me rastin e kësaj dite të vizitojë nga afër këto gra dhe bashkë të diskutojnë mundësitë për ngritjen e kapaciteteve të tyre.

GGA vizitoi qendrën edukative Da Vinçi, salonin “Elda” dhe Dekor M, ndërkohë që të gjitha këto biznese janë të udhëhequra nga gratë të cilat kanë nevojë për përkrahje që të përparojnë me tej bizneset e tyre. U vizituan edhe gratë që punonin në kushte shtëpiake dhe kishin rastin që të shkëmbejnë përvojat dhe të marrin këshilla të dobishme në aspektin e menaxhimit dhe praktikat më të mira të të bërit biznes nga sipërmarrëse me përvojë, siç janë Merita Ramadani Alimi pronare e kompanisë Agrokorporacija nga Shkupi dhe Qanije Selimi, pronare e qendres edukative REA nga Tetova.

Ato panë nga afër se si janë të organizuara këto biznese të suksesshme, se si operojnë dhe poashtu u njoftuan me sfidat dhe pengesat me të cilat ballafaqohen.

Organizimi i kësaj vizite në terren, më pas edhe tek kompania Benton Ni, ofroi një pasqyrë mbi hapat praktike të të bërit biznes dhe ishte një aktivitet plotësues që ka kontribuar më tej në përforcimin e kapaciteteve të GGA dhe në të njëjtën kohë ishte një vlerë e shtuar në suksesin e këtij grupacioni.

PDSH-ja do të votojnë Arifin në Tetovë, kurse BDI-ja do ta mbështesë kandidatin e tyre në Studeniçan

BDI dhe PDSH kanë arritur marrëveshje formale ndërmes këtyre dy partive për zgjedhjen lokale në rrethin e dytë, por pas koalicionimit të rivalëve të tyre ASH-BESA këto dy parti do të ndihmohen njëra me tjetrën në komunat atje ku kanë nevojë, theksojnë informacione nga zyrtarë të lartë në BDI për Fokus, transmeton zhurnal.

Sipas tyre të dyja partitë kanë interes që të ndihmohen në Tetovë dhe Studeniçan ku kandidatët aktual të BDI-së dhe PDSH-së për një mandat tjetër Teuta Arifi dhe Azem Sadiku ku morrën më shumë vota në rrethin e parë por megjithatë në rrethin e dytë do të përballen me Billal Kasamin dhe Rexhep Memedin.

Anëtarët e PDSH-së në Tetovë do të votojnë Arifin sepse Kasami bëri marrëveshje me Selën, kurse ne do ta mbështesim kandidatin e tyre në Studeniçan, sepse kundër kandidati vjen nga Besa.

Arifi e mbështetur edhe nga LSDM-ja mori 13.265 vota, kurse Kasami në vendin e dytë me 8.767 vota, Neziri i ASH-së 4.874 ku Kasami pret mbështetjen nga këto vota.Kurse Bardhyl Dauti i PDSH-së fitoi 4.568 vota.

Nga këtu bashkëpunimi i BDI-së me PDSH-në vlerësohet si reagim ndaj koalicionit BESA-ASH por megjithatë edhe si interes i këtyre dy partive, sepse BDI-ja e vulos fitoren në komunën më të rëndësishme të shqiptarëve, kurse PDSH-ja të fiton një komunë në këto zgjedhje lokale.

Zaev dhe Ahmeti presin që Sela vetë të largohet nga qeveria

Nga ana tjetër, Ziadin Sela nga ASH në deklaratën e tij për POST.mk tha se ai është pjesë e Qeverisë, por nuk precizoi nëse do të mbetet edhe më tej. Ai akuzoi se BDI-ja, në panik para rrethit të dytë zgjedhor, “përhap dezinformata dhe se Zav është kryeministër, por jo edhe kryetar i partive që janë pjesë e Qeverisë…”!

Mariella Trajkovska

A do mbetet pjesë e Qeverisë së Zoran Zaevit, Aleanca për shqiptarët do të dihet pas zgjedhjeve lokale, thanë zyrtarë të lartë të LSDM-së dhe BDI-së për POST.mk. Jozyrtarisht, Zaev dhe Ahmeti do të presin që Sela pas zgjedhjeve vetë të largohet, por nëse ai nuk e ka këtë për qëllim, atëherë, “ata do t’ia tregojnë derën jashtë ‘Ilindenskës’”.

Nga ana tjetër, Sela në deklaratën e tij për POST.mk tha se ai është pjesë e Qeverisë, por nuk precizoi nëse do të mbetet edhe më tej. Ai akuzoi se BDI-ja, në panik para rrethit të dytë zgjedhor, “përhap dezinformata dhe se Zav është kryeministër, por jo edhe kryetar i partive që janë pjesë e Qeverisë, që të përzihet në atë se kush me kë do të koalicionojë për zgjedhjet lokale”.

Për partinë e Ali Ahmetit, nuk ka dilemë se Sela pas koalicionit me BESËN tanimë është një histori e përfunduar si në Qeveri, ashtu edhe në politikë. Për LSDM-në, Sela vetë i bën vetes trysni në Qeveri, respektivisht tanimë vetë u pozicionua në opozitë.

Pas zyrtarizmit të koalicionit midis Aleancës për shqiptarët në pushtet dhe BESËS opozitare, BDI-ja përmes zëdhënësit të saj, Bujar Osmani, paralajmëroi se Zaev dhe Ahmeti do të duhet të vendosin për pjesëmarrjen e Selës në Qeveri.

“Në prag të rrethit të dytë zgjedhor, BDI-ja është në panik dhe tanimë disa ditë me radhë lëshon në opinion spekulime për Aleancën për shqiptarët. Unë dhe Aleanca për shqiptarët jemi pjesë e koalicionit qeveritar, deklaroi Sela, duke mos konkretizuar nëse pas zgjedhjeve do të mbetet në “Ilindenska”.

I pyetur nëse në takimin me Zaevin kanë biseduar për atë se si do të ndikojë koalicioni midis ASH-së dhe BESËS mbi partneritetin qeveritar, Sela refuzoi të flasë për detajet, “por vetëm zbuloi se ka takime të rregullta me kryeministrin”.

“Ne jemi pjesë e Qeverisë, por si parti kemi autonomi në sjelljen e vendimeve. Zaev është kryeministër, por jo kryetar i partive në Qeveri, që të mund të përzihet se me kë do të bëjmë koalicion”, deklaroi Sela.

Një zyrtar i lartë i BDI-së, madje njoftoi se Sela është histori e përfunduar edhe si partner qeveritar edhe si partner politik. Ai shton se Selës tanimë i është thënë se nuk do të jetë pjesë e Qeverisë, për shkak të jo principielitetit edhe ndaj BDI-së, edhe ndaj LSDM-së. Sipas tij, Sela prapa shpinës së partnerëve qeveritarë ka bërë koalicion me BESËN. Njëkohësisht, ai me deklaratën se maqedonasit janë kanibalë dhe barbarë dhe se për të nuk është e rëndësishme se çfarë do të mendojë Zaev, “ka vepruar kundër LSDM-së”.

Lidhur me akuzat e Selës se partia e Ahmetit është në panik, nga BDI-ja me përgjigje:

“BDI-ja nuk merret me opozitën. Ne e promovojmë fushatën tonë pozitive”.

Nga LSDM-ja kumtojnë se hapi i fundit i Selës për bashkëpunim koalicioni me BESËN vetëm e ka përforcuar edhe më shumë bashkëpunimin e tyre me partinë e Ali Ahmetit. Paralajmërimet janë se në raundin e dytë zgjedhor socialdemokratët do të dalin në terren me përkrahje të fuqishme për BDI-në.

Prej kësaj, është e qartë se do të ketë rikomponim post-zgjedhor të Qeverisë së Zoran Zaevit. Jozyrtarisht në “Ilindenska” tanimë askush nuk llogarit në Selën dhe paralajmërohet se vendin e Selës në Qeveri do ta marrë PDSH-ja e Menduh Thaçit. Nga atje as pohojnë, e as e demantojnë këtë. Jo zyrtarisht, Zaev në Kuvend do të mund të llogarisë në përkrahjen edhe të deputetëve të GROM-it dhe të disa partive më të vogla etnike.

Presidenti i Shqipërisë Ilir Meta mbështetje të madhe Teuta Arifit

Kryetarja e komunës së Tetovës, Teuta Arifi sot ka realizuar takim me Presidentin e Republikës së Shqipërisë Ilir Meta.

Në këtë takim siç shprehet kryetarja e Tetovës, Teuta Arifi është biseduar për zhvillimet politike në Maqedoni dhe rrjedhës së procesit zgjedhor.

“Në Tiranë realizova takim edhe me Presidentin e Republikës së Shqipërisë Ilir Meta. Biseduam rreth zhvillimeve politike në Maqedoni dhe rrjedhës së procesit zgjedhor. Shprehja e lirë e vullnetit të qytetarëve është dhe mbetet një nga shtyllat kryesore demokratike të një shoqërie, e cila tenton progresin e qëndrueshëm dhe integrimin në Europë.

Shqiptarët kudo që janë janë të bashkuar rreth këtij koncepti dhe e kanë të dëshmuar orientimin dhe bindjen e tyre pro-europiane” ka shkruar Arifi.

Ndryshe Teuta Arifi është kandidatja më e votuar në Tetovë edhe atë vetëm me vota shqiptare, ku pritet në rrethin e dytë të ketë fitore bindëse ndaj kundërkandidatit të saj.

Numrat e KSHZ-së zbulojnë koalicionin VMRO- LR PDSH – BESA

Sela të dielën në Strugë fitoi saktësisht 1500 vota të elektoratit të VMRO-së, derisa Kasamit iu “dhuruan” 1715. Më të dashur për VMRO-në, megjithatë janë njerëzit e dytë të LR-PDSH-së dhe BESËS. Arben Taravari në Gostivar mori 4778 vota nga partia e Gruevskit, derisa Zeqirija Ibrahimi në Çair – rreth 2300. Një matematikë e thjeshtë me numrat e Komisionit Shtetëror Zgjedhor zbulon koalicionin VMRO-LR-PDSH-BESA

Numrat e Komisionit Shtetëror Zgjedhor kanë “tradhtuar” marrëveshjen për koalicionim BESA-LR-PDSH, ndërsa ka nxjerr në pah se këtë koalicion, është edhe VMRO e Nikolla Gruevskit.

Shpallja e rezultateve përfundimtare nga KSHZ-ja kanë treguar se së paku, Ziadin Sela në Strugë, Arben Taravari në Gostivar, Bilall Kasami në Tetovë, si dhe Zeqirija Ibrahimi në Çair kanë pasur mbështetje nga mijëra vota të elektoratit të VMRO-së.

Një matematikë e thjeshtë tregon se Ziadin Sela të dielën në Strugë fitoi saktësisht 1500 vota të elektoratit të VMRO-së.

Duke e pas parasysh se, votat e këshilltarëve tregojnë numrin e saktë të elektoratit amë të një partie, LR-PDSH në Strugë – konkretisht Lista për këshilltarë e kësaj partie fitoi 7789 vota, kundrejt 9289 vota sa mori kandidati Ziadin Sela, ose 1500 më shumë sesa partia! Në ndërkohë, Sejad Solakovski i VMRO-së mori 4149 vota, apo 700 më pak se sa mori Lista për këshilltarë e VMRO-së në Strugë (gjithsej 4843 vota).

Kandidati tjetër i LR-PDSH-së, Arben Taravari mund t’i krenohet Selës se VMRO ka më shumë “dashuri” sesa ka Sela si lider. Në Gostivar, në rrethin e parë zgjedhor, Taravari fitoi 11.600 vota, ndërsa Lista për këshilltarë e LR-PDSH-së 6822, ose 4778 vota dallim. Përveçse nga VMRO, Taravari nuk ka pasur asnjë mundësi të marrë vota nga partitë tjera shqiptare.

Situatë e njëjtë paraqitet edhe me dy eksponentët më në zë të Lëvizjes BESA, e të cilët akuzojnë për çdo ditë se nuk bashkëpunojnë dhe nuk kërkojnë vota maqedonase. Në Tetovë, Bilall Kasami në rrethin e parë fitoi 8767 vota, ose 1715 vota më shumë sesa Lista për këshilltarë e BESËS në Komunë, që mori 7052 vota. Është interesant fakti se, nëse krahasohet numri prej 6459 votave të kandidatit të VMRO-së në Tetovë, Goran Manojlovski me 8040 votat e VMRO-së në zgjedhjet e parakohshme parlamentare të 11 dhjetorit 2016, del se zvogëlimi i votave të Manojlovskit të dielën kanë shkuar në llogarinë e Kasamit. Megjithatë, më i dashur për VMRO-në, njëjtë sikurse Taravari te LR-PDSH, te BESA është nënkryetari Zeqirija Ibrahimi, njëherësh kandidat për Komunën e Çairit. Ibrahimi të dielën arriti të grumbullojë 10.202 vota, kundrejt 7898 votave të Listës për këshilltarë, ose 2304 më shumë se sa partia! Kur marrim parasysh se sa vota fitoi kandidatja e VMRO-së dhe Lista e kësaj partie, matematika tregon se Ibrahimi rreth 2300 vota i ka marrë nga partneri i koalicionit VMRO.

Nermin Tolovska, kandidate e VMRO-së në Çair, të dielën fitoi 3441 vota, ndërsa në zgjedhjet e parakohshme parlamentare vitin e kaluar, VMRO e Gruevskit kishte marrë 6831 votë. Dallimi i këtij numri prej rreth 2300 tregon se votat e VMRO-së që në rrethin e parë kanë shkuar në llogarinë e Ibrahimit.

La të dashurin për shokun e ngushtë, flet aktorja turke Ercel

Hande Ercel është një ndër aktoret më të suksesshme turke dhe kjo ka bërë që shkruhet vazhdimisht për jetën private të saj.

Së fundi, ajo ka pushtuar ballinat e mediave rozë turke rreth historisë së re të dashurisë me shokun e ngushtë të ish të dashurit, Ekin Mert Daymaz, me të cilin ishte në lidhje disavjeçare.
Bëhet fjalë për afaristin e Mehmet Dincer , i cili është një ndër emrat më të spikatur të biznesit në Turqi. Gjithashtu është edhe CEO për këtë shtet i një prej markave më të njohura në botë të kafesë, “Gloria Jeans Coffe”. Në prononcimin e parë për median pas publikimit të lajmeve, ajo tha se “jemi shumë të lumtur, Kemi një marrëdhënie që shkon shumë mbarë. Jemi shumë të zënë me punë, por së shpejti do të na shikoni edhe bashkë”.
Ndryshe, Ercel njihet në Shqipëri si “Hajat” e serialit “Ask Laftan Anlamaz” ndërsa aktualisht luan përkrah Tolgahan Sayisman (bashkëshortit të Almeda Abazit) në serialin “Perla e Zezë”. Erceli do ta shohim edhe në projekte të reja filmike dhe në teatrot e njohura në shtetin turk.

Bill Gates personi më i pasuri për herë të 24 radhazi

Bill Gates është njeriu më i pasur i SHBA-ve për të 24-in vit radhazi. Pasuria i është shtuar me 8 miliardë dollarë në krahasim me vitin 2015, duke shkuar kështu në 89 miliardë dollarë.

Në vend të dytë ndodhet Jeff Bezos, i cili arrin një pasuri deri në 81.5 miliardë dollarë, 14.5 më shumë se vitin e shkuar.

Në vend të tretë sërish renditet Warren Buffett, i ngjitur nga 65.5 në 78 miliardë dollarë.

Sipas revistës ekonomike “Forbes”, ka qenë një tjetër vit rekord për më të pasurit e SHBA-ve. Pasuria e të 400-it në renditje, ka qenë më e lartë me thuajse 18% në krahasim me 2016-ën, duke u ngjitur nga 1.7 në 2 miliardë dollarë.

Pasuria totale e amerikanëve në renditje është shtuar nga 2.400, në 2.700 miliardë dollarë dhe pasuria mesatare është rritur nga 6 në 6.7 miliardë dollarë.

Të gjithë personat në dhjetë vendet e para të renditjes, janë më të pasur se vitin e shkuar, me të paktën 1 miliard.

Mes 400 më të pasurve, ka 22 të reja, mes të cilëve bashkëthemeluesi i Netflix, Reed Hastings, e Rocco Commisso, i lindur në Kalabri, themelues i Mediacom, kompani telekomunikimi dhe pronar i New York Cosmos, skuadra e futbollit të Bruklinit.

Mes të 400-ëve në renditje, vetëm 51 kanë një pasuri më të ulët në krahasim me vitin e shkuar: “kolpon” më të madhe e ka pësuar presidenti Donald Trump, ku i janë reduktuar 600 milionë nga 3.1 miliardë dollarët që zotëron.

Ja pse kanella është me e mirë se ibubrofeni

Kërkimet e fundit kanë treguar se kanella është efektive në reduktimin e dhimbjeve të cilat shkaktohen për shkak të periodave, por edhe në shumë dhimbje të tjera. Krahasimi i intesitetit të kanellës dhe ibubrofenit në trajtimin e dhimbjeve të dismenorrisë (dhimbjeve të forta menstruale) është bërë nga një grup kërkuesish Iranian.

Ata bënë një eksperiment, duke i dhëënë një grupi vajzash 400 mg ibubrofen dhe një grupi tjetër 420 mg kanellë. U pa se si kanella kishte pothuajse të njëjtin rezultat me ibubrofenin.

Gjithashtu, duke i njohur efektet e rrezikshme të ibubrofenit në sistemin kardiovaskular, roli i kanellës është një zvendësim perfekt i ibubrofenit. Sepse ajo ka një rol pozitiv, si në presionin e ulët, ashtu dhe në presionin e lartë të gjakut.

  1. Antibakterial natyral

Ajo ka veti antibakteriale dhe antifungale, aq shumë sa të pengojë rritjen e baktereve dhe kërpudhave ose ata që janë përgjegjës për shpërthimet e sëmundjeve të ushqimit bartës me baktere si Helicobacter pylori, i cili lëviz në heshtje në stomak duke shkaktuar vjellje dhe urth të rëndë

  1. Zvogëlon dhimbjen e shkaktuar nga artriti

Në një studim të kryer në Universitetin e Kopenhagenit, pacientëve që u kishin dhënë një gjysmë lugë çaji pluhur kanelle të kombinuar me një lugë gjelle mjalti çdo ditë para mëngjesit, konstatuan një lehtësim për dhimbjen e artritit, aq sa mund të ecin, pas një jave, pa asnjë shqetësim.

  1. Parandalon kancerin

Ajo mund të zvogëlojë përhapjen e qelizave të kancerit, sipas gjetjeve nga një studim i kryer në Universitetin e Teksasit, i publikuar në revistën “Nutrition and Cancer”. Një perspektivë e mirë, pra, për parandalimin e kancerit dhe sidomos për ata që vuajnë nga kjo sëmundje.

  1. Ndihmon në problemet më kapsllëkun

Ajo është një burim i mirë i fibrave, kalciumit, hekurit dhe magnezit. Duke qënë e pasur me fibra dietetike, mund të ndihmojë edhe në lehtësimin nga kapsllëku.

  1. Heq dhimbjen menstruale

Për dhimbjet menstruale, kur keni nevojë, provoni të hidhni një lugë çaji kanelle në një filxhan çaj të ngrohtë bimor. Do t’ju habisin rezultatet.

  1. Aleate për të luftuar infertilitetin

Kjo erëz e mrekullueshme përmban një substancë natyrore të quajtur cinnamaldehyde, e cila, në bazë të disa studimeve, duket se rrit hormonin e progesteronit dhe ul prodhimin e testosteronit tek gratë, duke ndihmuar keshtu balancimin e hormoneve.

  1. Përmirëson kujtesën

Sipas disa kërkimeve, aroma dhe shija e kanellës janë nxitës në përmirësimin e kujtesës. Pikërisht për këtë arsye ajo duket një zgjidhje e shkëlqyer natyrale për disa sëmundje neurodegjenerative, duke përfshirë edhe sëmundjen e Alzheimer-it.

  1. Ilaç natyral për dhimbjen e fytit

Kanella është një zgjidhje e shkëlqyer për dhimbjen e fytit. Në një ene zieni një filxhan ujë duke i shtuar 2 lugë mjaltë, 3 kanellë dhe pak piper. E lini për disa minuta dhe më pas e pini. Aroma djegëse në një minut do t’ju hapë të gjitha rrugët respiratore dhe vetia e saj antiseptike do të reduktojë inflamacionin e fytit.

Si bëhet çaji i kanellës për diabetin

Përdorimi i kanellës mund të jetë një ndihmë e madhe në rastin e diabetit, veçanërisht nëse konsumohet në një regjim ditor bazik, pasi ka një fuqi të madhe anti-diabetike dhe mjaft efektive në uljen e nivelit të glukozës në gjak. Ekspertët mendojnë se ajo ka karakteristika dhe funksione të ngjashme me insulinën, e cila prodhohet natyralisht nga trupi.

Nga ana tjetër kanella ka veti shumë të mira antibakteriale. Sasia e rekomanduar ditore e kanëllës është 2 lugë gjelle në ditë dhe mënyra e përdorimit është kjo:

PËRBËRËSIT:

-2 lugë gjelle kanellë pluhur

-1 gotë ujë

PËRGATITJA:

Përzieni mirë përbërësit dhe më pas përzierjen konsumojeni dy herë në ditë për 15 ditë nga një lugë gjelle.

Facebook me aplikacion që tregon si të silleni mirë

Një aplikacioni i cili inkurajon adoleshentët që të sillen mirë me njëri tjetrin, është blerë nga Facebook.

Shuma e kësaj shit-blerje nuk është bërë publike.

Aplikacioni i cili quhet TBH, që nënkupton “të jesh i sinqertë” (to be honest), është zhvilluar vetëm para nëntë javësh, megjithatë është shkarkuar mbi pesë milionë herë.

Kreatori i këtij aplikacioni u shpreh se veçoritë do të ngelen të njëjta mirëpo tani me Facebook do të ketë më shumë burime.

Aliu: Sela nuk është as hero, as patriot, por viktimë

Analisti i njohur Qenan Aliu ka reaguar ndaj atyre që Ziadin Selën po mu dohen ta paraqesin si hero apo si patriot, duke aluduar në incidentin në Kuvend në të cilin Sela ngeli i lënduar. Aliu ka shkrhar se Sela është vetëm një viktimë në rezistencë për kauzë, si edhe shumë të tjerë. Ndërsa spinimet në këtë temë janë marrëzi.

“Ziadin SELA ndonëse nuk është as hero e as patriot, por ai është viktimë në rrezistencë si shum të tjerë për KAUZË. Spinimet janë marëzi!” – ka shkruar Aliu.

BDI edhe sot ka akuzuar se përfaqësuesit e Lëvizjes BESA dhe Aleancës për Shqiptarët janë bashkëpunëtor me VMRO-DPMNE-në, gjegjësisht kanë koalicion të fshehtë për zgjedhjet lokale si në rrethin e parë, po ashtu edhe në rrethin e dytë të zgjedhjeve lokale. “Ata kanë koalicion të fshehtë me VMRO-DPMNE-në. Për këtë i tërë opinioni e di, edhe me zë edhe me fotografi janë parë”, u përgjigj zëdhënësi i Shtabit Qendror Zgjedhor të BDI-së, Arbër Ademi në pyetjen e Portalbit, se çfarë dëshmi keni për këto pohime. Ademi gjithashtu theksoi se BDI e përshëndet marrëveshjen e djeshme mes Aleancës për Shqiptarët dhe Lëvizjes BESA, por tanimë, sipas tij, ky bashkim është i vonshëm pasi që, siç tha ai, po bëhet për interesa personale. “Marrëveshja mes tyre është e vonshme pasi që tanimë pasojat janë evidente. BDI gjithmonë ju ka apeluar partive të vogla që të bashkohen dhe ne e përshëndesim këtë bashkim, por tani është vonë pasi që janë bashkuar për interesa personale”, tha Ademi, në konferencën e sotme për shtyp, në të cilën edhe njëherë tha se “BDI do të jetë fitues absolut në rrethin e dytë të zgjedhjeve lokale që do të mbahen më 29 tetor të këtij viti”.Për atë se kë do ta përkrah Zoran Zaevi në zgjedhje lokale kur tani dy pjesëmarrësit në Qeveri, BDI dhe Aleanca për Shqiptarët janë përballë njëra tjetër dhe a do të ndikojë diçka në përbërjen e shumicës parlamentare, Ademi tha se “shumica parlamentare është stabile, pavarësisht këtyre ndodhive”.

Qeveria greke ka vërtetuar se kanë arrestuar dy persona në aeroportin e Selanikut, të cilët nga Maqedonia kërkohen për akuza lidhur me përgjimet e paligjshme.

Sipas agjencisë BTA, polcia ka njoftuar se dy persona janë arrestuar natën e kaluar në aeroportin e Selanikut me dokumente bullgare

Përfaqësues i gjyqësorit grek, deklaroi se akuzat për këto persona lidhen me skandalin e përgjimeve të paligjshme.

Nga Ministria e Drejtësisë informojnë se akoma nuk kanë marrë njoftim nga Interpoli për arrestimin e të dyshuarve. Ndërsa edhe Ministria e Punëve të Brendshme akoma nuk ka marrë informacione zyrtare nga policia greke.

Grujevski dhe Boshkovski akuzohen nga PSP për në rastet “Fortesa”, “Shënjestra” dhe “Fortesa 2”

Ademi: Të gjithë e dinë se Aleanca dhe BESA bashkëpunojnë me VMRO-DPMNE-në

BDI edhe sot ka akuzuar se përfaqësuesit e Lëvizjes BESA dhe Aleancës për Shqiptarët janë bashkëpunëtor me VMRO-DPMNE-në, gjegjësisht kanë koalicion të fshehtë për zgjedhjet lokale si në rrethin e parë, po ashtu edhe në rrethin e dytë të zgjedhjeve lokale. “Ata kanë koalicion të fshehtë me VMRO-DPMNE-në. Për këtë i tërë opinioni e di, edhe me zë edhe me fotografi janë parë”, u përgjigj zëdhënësi i Shtabit Qendror Zgjedhor të BDI-së, Arbër Ademi në pyetjen e Portalbit, se çfarë dëshmi keni për këto pohime. Ademi gjithashtu theksoi se BDI e përshëndet marrëveshjen e djeshme mes Aleancës për Shqiptarët dhe Lëvizjes BESA, por tanimë, sipas tij, ky bashkim është i vonshëm pasi që, siç tha ai, po bëhet për interesa personale. “Marrëveshja mes tyre është e vonshme pasi që tanimë pasojat janë evidente.

BDI gjithmonë ju ka apeluar partive të vogla që të bashkohen dhe ne e përshëndesim këtë bashkim, por tani është vonë pasi që janë bashkuar për interesa personale”, tha Ademi, në konferencën e sotme për shtyp, në të cilën edhe njëherë tha se “BDI do të jetë fitues absolut në rrethin e dytë të zgjedhjeve lokale që do të mbahen më 29 tetor të këtij viti”.Për atë se kë do ta përkrah Zoran Zaevi në zgjedhje lokale kur tani dy pjesëmarrësit në Qeveri, BDI dhe Aleanca për Shqiptarët janë përballë njëra tjetër dhe a do të ndikojë diçka në përbërjen e shumicës parlamentare, Ademi tha se “shumica parlamentare është stabile, pavarësisht këtyre ndodhive”.

Qartësohen punët, Strugën do ta udhëheq BDI dhe LSDM

Finalizohet marrëveshja mes BDI-së dhe LSDM-së.
Grupet punuese të BDI-së dhe LSDM-së janë drejtë përfundimit të programit për bashkëqeverisjen në komunën e Strugës ku po përcaktohen projektet lokale , investimet në infrastrukturë si dhe pozicionet tjera për sa i përket pushtetit lokal.

Nga burimet brenda grupeve punuese, www.strugalajm.org mëson se njëra nga ndërmarrjet publike do t’i takoj ose do udhëhiqet nga partneri i koalicionit.
Pritet që deri nesër të shpallet ky koalicion dhe strukturat e të dy partive të dalin publikisht në teren.

Trajneri i Partizanit të Beogradit: Asnjë problem në Shqipëri

Trajneri i Partizanit të Beogradit, Miroslav Djukiç, ndryshe nga sa trumbetohet nga mediet serbe, ka deklaruar po për mediet e vendit të tij se në Shqipëri çdo gjë ka shkuar mirë, pa asnjë incident, madje shqiptarët i kanë është mirëpritur dhe trajtuar normal, pa ndonjë provokim apo gjëra të tjera.

“Jemi trajtuar shumë bukur, s’kemi asnjë problem, nuk frikësohemi nga ambienti, kemi ardhur të luajmë futboll 11 kundër 11. Lojtarët në fushë do ta zgjidhin fatin e ndeshjes. Jemi mësuar të luajmë në ambiente të vështira. Skënderbeu do të ketë mbështetjen e tifozëve të tij, çka është normale. Të tilla janë kohërat dhe më mirë t’iu shmangemi fatkeqësive. Në të ardhmen do të munden të vijnë normalisht edhe shqiptarët në Beograd, – sqaron Djukiç.

Më pas trajneri serb shton: “Futbolli i bashkon njerëzit, asnjëherë nuk i ndan. Mesazhi është se jemi trajtuar mirë dhe se në mënyrë korrekte jemi pritur. Shpresoj se do ta kuptojmë që ky rajon ka nevojë për paqe, kurse futbolli është ambasadori më i mirë që bashkon njerëzit”. Ndeshja Skënderbeu-Partizani i Beogradit do të luhet sot në “Elbasan Arena”, në 21:05.

Ja sa vite burg rrezikon Saimir Tahiri për 2 akuzat e rënda që ka mbi supe

Ish-ministri i Punëve të Brendshme Saimir Tahiri akuzohet nga Prokuroria për Krime të Rënda për dy vepra të rënda penale.

Atë të “Trafikut të narkotikëve”, kryer në bashkëpunim, në formën e posaçme të grupit të strukturuar kriminal dhe “Korrupsionit pasiv të zyrtarë të lartë shtetërore dhe të zgjedhurve vendorë”.

Nëse i referohemi Kodit Penal dhe neneve konkrete për këto vepra penale, Tahiri rrezikon maksimumi 32 vjet burg, dhe minimumi i caktuar në Kod për këto vepra, është 14 vjet burg.

Këtë të enjte, prokuroria për Krime të Rënda i kërkoi Kuvendit t’i heqë imunitetin e deputetit Saimir Tahiri pas hetimeve të kryera në bashkëpunim me autoritetet italiane për bandën e Habilajve.

Tahiri është vënë në qendër të sulmit tashmë pasi emri i tij ka dalë në dosjen e prokurorisë italiane për grupin e Moisi Habilajt, kushëri i largët me Saimir Tahirin dhe që është arrestua rnë shtetin fqinj si kreu i bandës së trafikut të drogës

Granit Xhakën e Shkodran Mustafin sot i pret “ferri’ në Beograd, ja sa të rrezikshëm janë tifozët e Zvezdës

Sot skuadra angleze Arsenal do të përballët me skuadrën e njohur Crevena Zvezda.Kjo ndeshje luhet nga ora 19:00, në stadiumin “Markana” të Beogradit shkruan Gazeta BlicTek skuadra e trajnerit Arsen Wenger, pritet nga minuta e parë të lujnë edhe dy shqiptarët, mbrojtësi Shkodran Mustafi dhe mesfushori Granit Xhaka.

Kur jemi tek skuadra serbe kujtojmë që tifozët e tyre “Delia” janë më problematikët në Serbi dhe jo vetëm të udhëhequr nga Ivan Bogdanov ata pritet ta krijojnë një atmosferë të zjarrët sot në Marakana.Arsenali dhe Crevena Zvezda bëjnë pjesë në grupin H, ku Arsenali është lider me 6 pikë ndërkohë Zvezda ka 4 pikë në vendin e dytë, Bate është e treta me 1 pikë dhe pa pik akoma mbetet Koln./Gazetablic.com

FOTO +16/ Imazh i rrallë i Hitlerit duke dalë nga një klub nate me dy vajza gjysmë të zhveshura

Adolf Hitler, është emri që me dekada ka tmerruar njerëzimin me diktaturën e tij. Ai ka udhëhequr Gjermaninë për shumë vite, dhe ka pushtuar një pjesë të madhe të Evropës dhe Afrikën Veriore gjatë Luftës së Dytë Botërore.

Por, jashtë politikës e udhëheqjes së tij në Gjermani ai njihet edhe për një jetë jo të pastër që do t’i shkonte një udhëheqësi, megjithatë Adolf Hitler nuk ishte si asnjë kryetar në shumë pikëpamje, transmeton tema.

Në fotografi më poshtë shihet Hitleri duke dalë nga një klub nate i shoqëruar me dy vajza në Berlin, në vitin 1942. Nga kjo fotografi shihet gjendja e dehur e tij, që mbanë një në dorën e majtë dhe është i shoqëruar me dy vajza të zhveshura nga lart.

Kjo është arsyeja pse ju shkohet shpesh në banjo kur jeni të emocionuar

Sa herë ju ka ndodhur që përpara një provimi ose një ngjarjeje të rëndësishme t’ju kapin emocionet, aq sa ju duket sikur e gjithë bota ju shembet mbi krye dhe nuk arrini të kontrolloni veten?

Dikush kashon buzët, një tjetër han thonjtë ose lëviz duart e këmbët në mënyrë të pakontrolluar, por jo më rrallë ndodh që ta gjeni veten çdo 5 minuta në tualet.

Urinimi është një proces fiziologjik gjatë të cilit eleminohen toksinat dhe lëngjet e panevojshme nga trupi i njerit, por nëse urinoni më shpesh se ç’duhet, fajtorët për këtë janë ndryshimet hormonale. Kur jeni të emocionuar ose nervozë çlirohen sasi të larta të adrenalinës dhe noradrenalinës që ndikojnë në rritjen e rrjedhjes së gjakut në zemër.

Ky presion i ushtruar, njohur ndryshe me emrin presioni sistemik, ndikon në mënyrë të drejtpërdrejtë edhe në fshikëzën e urinës e cila kontraktohet. Si pasojë muskuli i jashtëm unazor ”shpërthen” duke nxjerrë jashtë gjithë urinën e prodhuar nga veshkat.

Shifrat e frikshme, ja çfarë po ndodh me martesat e vajzave shqiptare

Studimi i fundit i kryer nga UNFPA, mbi gjendjen e popullsisë, nxjerr ne pah statistika të frikshme përsa i takon diskriminimit gjinor.

Në vendin tonë ende ndodhin aborte selektive për shkak se fetusi është femër, ndërsa me shqetësim shihen martesat në moshë të hershme.

1/10 vajza martohen nën moshën 18 vjeç dhe 70% e tyre divorcohen pas disa viteve.

Shqipëria renditet në vendin e 95 nga 142 vende të botës përsa i takon pabarazisë gjinore.

Pamje horror, ja si është masakruar gazetari në Kavajë

Një gazetar lokal është masakruar mbrëmjen e dy ditëve më parë në Kavajë.

Denoncimi është bërë një ditë më parë nga ish-kryeministri Sali Berisha, i cili edhe sot ka vazhduar me denoncime duke bërë publike edhe fotot e dhunës që është ushtruar ndaj Dritan Kanaparit.

Mesazhi i ish-kryeministrit Sali Berisha:

Kjo është liria e shtypit në narko-shtetin e Norieges!

Të dashur miq, ky është gazetari, drejtuesi i portalit ‘Buletini i Kavajës’, Dritan Kanapari, që u masakrua parëmbrëmë nga bandat e qeverisë tek dera e shtëpisë, për shkrimet e tij kritike ndaj pushtetit.

Duke dënuar dhe një herë me ashpërsinë më të madhe këtë akt kriminal ndaj gazetarit Kanapari, i bej thirrje prokurorisë së shtetit të nisë menjëherë hetimet për gjetjen dhe ndëshkimin e merituar ligjor të autorëve të këtij krimi të shëmtuar ndaj lirisë së mediave!

Klubi anglez bën ofertë për Karim Benzema

Arsenal thuhet se ka bërë ofertë për sulmuesin e Real Madrid, Karim Benzema. Kjo sipas Don Balon, të cilët poashtu kanë thënë se vetë sulmuesi francez është i interesuar për kalimin në ‘Emirates.29 vjeçari nuk e ka filluar mirë këtë sezonë me ‘Los Blancos’ duke bërë vetëm pesë paraqitje dhe duke shënuar dy gola.Don Balon gjithashtu ka pohuar se Florentino Perez është i interesuar për të bërë ndryshime në skuadër pas formës jo të mirë të madrileneve në këtë sezonë, dhe Arsenali janë të gatshëm të marin sulmuesin francez.Vlera e Benzema konsiderohet të jetë rreth 60 milionë euro.

Leonora Jakupi shumë shpejt nuse

Këngëtarja Lenora Jakupi padyshim se ka shkëlqyer me dukjen e saj në dasmën e mikut Labit.
Ajo para kamerës së emisionit ‘Mirage’ i ka uruar çiftit gjitha të mirat ndërsa ka zbuluar edhe diçka për vete.E pyetur se kur e ka në plan ajo të martohet, përgjigja e Leonorës la të kuptojmë se nuk ka mbetur edhe shumë dhe atë do ta shohim shpejt nuse.

Për më shumë ndiqeni storien nga minuta e 4:33./lajmi/Blic

Bebe Rexha, bashkëpunim me divën e muzikës Jennifer Lopez (Video)

Këngëtarja e njohur, Bebe Rexha duket se është bashkuar me Jennifer Lopez për koncertet në Las Vegas.

Ato kanë shfrytëzuar qëndrimin me njëra-tjetrën për të sjellë një pjesë të versionit akustik të këngës ‘In the name of love.’

Bebe e ka shpërndarë videon në llogarinë e saj në Instagram, të shoqëruar me shkrimin: “Kur Jennifer të kërkon të këndosh, e mira është ta bësh.”

Duket se ato janë afruar shumë dhe nuk është çudi që së shpejti ti shohim në një bashkëpunim. Ndërkohë vazhdojnë suksesin me këngët e tyre dhe vijojnë me koncertet në të gjithë botën.

“Kumanova”, Gjykata jep vendimin për Sulejman Osmanin

Gjykata në Shkup në sot është paraparë ta jep vendimin për Sulejman Osmanin, i akuzuar në rastin Kumanova. Gjykimi i Osmanit është bërë ndarazi nga pjesëtarët e tjerë të grupit “Kumanova”.

Ai një seancë të mbajtur ditë më parë ka dhënë fjalën përfundimtare, ku ka mohuar aktakuzën për terrorizëm dhe ka theksuar se ai dhe bashkëluftëtarët e tij nuk qëndruan në Kumanovë për të mbrojtur as Ali Ahmetin e as Nikolla Gruesvkin, por për të avancuar të drejtat e shqiptarëve.

“Në Maqedoni nuk kemi ardhur as për Gruevskin dhe as për Ali Ahmetin ashtu siç flitet, por ne jemi këtu për shqiptarët, që të mos ketë më raste të montuara ashtu siç edhe ka pasur më parë. Unë ju flas në emër të UÇK-së dhe ju them se nëse duan të kenë bashkëjetesë me shqiptarët do të duhet të plotësohen të drejtat e tyre dhe të mos ketë raste të montuara politike. Të arrestuarit e logjistikës janë të pafajshëm, ata nuk i njoh, ata janë të varfër dhe i keni arrestuar pa pikë faji”, tha i akuzuari Sulejman Osamni.

Prokuroria në fjalën përfundimtare tha se deri më tani është vërtetuar se i akuzuari Sulejman Osmani ka marr pjesë në sulmin e Gushincës dhe në Lagjen e Trimave dhe për këtë arsye kërkojmë që i njëjti të gjykohet në bazë të veprave që janë ngritur ndaj tij, për terrorizëm dhe organizatë terroriste.

Sulejman Osmani ishte personi i parë që u dorëzua në lagjen e trimave më 9 maj dhe më pas duke i treguar aratimin policisë të marrë nga stacioni policor në Grushinë u arratis. Ai pas disa muajsh u arrestua në Kosovë dhe më pas u ekstradua në Maqedoni./alsat

Fatmir Izairi: Unë mbetem me popullin tim, mos i quajni tradhëtarë ata që nuk ju kanë votuar

Kandidati fitues për komunën e Zhelinës, Fatmir Izairi sërish ka falënderuar të gjithë banorët e komunës për mbështetjen e madhe që ia dhanë me 15 tetor. Ai në një status të tij thotë se banorët e Zhelinës nuk duhet të ndahen dhe etiketohen si tradhëtarë nëse nuk ta japin votën, vendimarrja është në vullnetin e tyre. Izairi i çon selam kundërkandidatit që mos cënojë lirinë e njerëzve dhe mos të bëjë presione psiqike mbi votuesit.

“Ne nuk i ndajmë dhe etiketojmë qytetarët në tradhëtarë të vendbanimit të tyre nëse nuk janë të orientuar në përkrahje të programit tonë, por përdorim argumentet e panumërta të sukseseve tona, ndërsa vendimarrja për përkrahje mbetet në vullnetin e tyre. Lus palën konkurruese, të mos cenojë lirinë e njerëzve, të mos kryhen presione psiqike dhe kërcënime fizike, njëherit edhe “tenderokratët” për të cilat flisni, janë në anën tuaj. Është për të ardhur keq, kur autori i dhunës dhe presionit, e luan rolin e viktimës, sidoqoftë përsëri sovrani është ai që i kupton më hollësisht këto role” ka shkruar Izairi

Sipas Fatmir Izairit shërbimet e arsimit, administratës dhe policisë, janë shërbime publike, të akuzosh se këta kanë keqpërdorur detyrën si aktivist partiak, nuk rezulton domethënëse kur pikërisht në vendbanimin e udhëheqësit të policisë ka fituar vetëm 13 vota për të cilët është shumë mirënjohës, po ashtu edhe për qytetarët tjerë të atij vendbanimi që në të kaluarën me vullnetin e lirë e kanë përkrahur.

“Populli jonë ka dëshmuar edhe në të kaluarën, se nuk e duron trysninë, frikën, përçarjen, imponimin, kërcënimin, dëbimin nga vendbanimi nëse nuk të zgjedh me votë, e aq më pak etiketimet që prekin thellësisht ndjenjat njerëzore. Populli nuk e gëlltit lehtë arratisjen nga liria, e cila është e shenjtë dhe e drejtë për çdo krijesë, kështu që as kësaj radhe atë nuk mund ta cenojë askush, pavarësisht përpjekjeve” ka theksuar Fatmir Izairi duke thënë se “Unë mbetem me popullin tim, Populli mbetet me mua, i bashkuar, i lirë dhe i barabartë“.

Skandaloze, pushimi vjetor i Taravarit do të zgjas 35 ditë !

Tha që në kohë fushate do të shfrytëzon pushimin vjetor, edhe pse lideri i tij, z. Ziadin Sela tha që ky gjest është një manipulim klasik, sepse, deputetët dhe ministrat shkojnë në pushim kolektiv dhe jo individualisht.

Taravari dështoi në raundin e parë zgjedhor, sepse, humbi nga Nevzat Bejta. Nga data 25 shtator kur dhe filloi fushata, Taravari shfrytëzoi pushimin vjetor.

Deri më 15 tetor, dita e votimeve, Taravari shfrytëzoi 20 ditë nga pushimi vjetor. Pas raundit të parë, deri në raundin e dytë do të kalojnë edhe 15 ditë të tjera, që i bie se Taravari do të shfrytëzon 35 ditë pushim vjetor, një afat kohor që bie ndesh me të gjitha ligjet ekzistuese në shtet, sepse, pushimi vjetor zgjat vetëm 24 ditë.

I mbetet Taravarit që publikisht të arsyetohet për këtë veprim antiligjor. Redaksia jonë do ta publikon përgjigjën e tij rreth këtij veprimi skandaloz, sapo ta thotë.

Ruzhdi Lata: E mira jetike për dibranët është Rruga e Arbërit (Video)

Këto ditë Qeveria e Maqedonisë fillon punimet për rikonstruimin e aksit rrugor prej kufirit që lidhë Dibrën me pikën kufitarë “Bllatë”, e cila është edhe pjesë e Rrugës së Arbërit në Maqedoni.

Këtë iniciativë e falënderoi e kryetari i Komunës së Dibrës, z.Ruzhdi Lata, i cili duke falënderuar shtetin shqiptar për fillimin e ndërtimit të Rrugës së Arbërit, që sipas z.Lata,është një e mirë jetike e Dibrës së Madhe , pasi ajo rrugë do ta lidhë Tiranën me Dibrën, Shkupin, Tetovën, Gostivarin dhe do të shkurtojë destinacionet mes këtyre qyteteve për 100 km.

Gjithashtu z. Lata falenderoi edhe Bashkimin Demokratik për Integrim për angazhimin që ata kanë dhënë për ndërtimin e këtij aksi , duke theksuar:
“ Falenderoj Bashkimin Demokratik Për Integrim këto ditë fillon edhe rikonstruimi i pjesë së Rrugës së Arbërit në anën e Maqedonisë, aksi rrugor Bllatë-Dibër. Këtu gjindet perspektia e Dibrës, këtu gjindet ardhmëria ekonomike, turistike e Dibrës, por edhe vazhdueshmëria familjare që Dibra ka në këtë rajon apo në trojet shqiptare, në kufirin politik shqiptaro-shqiptar. Kjo rrugë është për t’u përshëndetur, për tu përkrahur pasi është një angazhim prej vitit 2000, angazhim i cili buron nga iniciativa e të gjitha komunave shqiptare Tetovë, Gostivar, Kerçovë, Dibër, por njëkohësisht edhe Peshkopi, Bulqizë dhe Burel. Shpresa e dibranëve është te Rruga e Arbërit dhe përkrahja që Bashkimi Demokratik për Integrim jep për këtë iniciativë është për tu përshëndetur”, përfundoi z.Lata.

RRINI TE KYQUR

0FansaPëlqeje
94NdjekësitNdjek
0NdjekësitNdjek
1NdjekësitNdjek
288NdjekësitNdjek
20AbonentëAbonohu