Merret peng avioni nga Libia me 118 persona në bord

Një avion nga Libia me 118 persona në bord ka bërë një ulje të detyruar në Maltë pasi pretendon se është marrë peng nga dy terroristë

Mediat raportojnë se në bordin e avionit ndodhen dy persona të cilët kërcënojnë se kanë bombë dhe do të shpërthejnë.

Lajmi është konfirmuar edhe nga kryeminisri i Maltës, Joseph Muscat në twitter:

Avioni po fluturonte nga Sebha në jugperëndim të Libisë për në Tripoli si pjesë e kompanisë shtetërore Afriqiyah Airëays.

Malta mesdhetare ndodhet rreth 500 kilometra në veri të bregdetit libian.

 

3b97e57c00000578-4061374-image-a-23_1482492309117