Mësuesja e pashpirt dhunon për vdekje nxënësen

Një vajzë 10 vjeçare është rrahur barbarisht deri në vdekje nga një mësuese për shkak se ajo nuk dinte të lexonte.

Mësuesja e pashpirt ka urdhëruar edhe shokët e klasës së saj që të bashkohen në rrahje.

Ngjarja ndodhi në një shkollë fillore në Mukandamia në Nairobi në Afrikë. Vajza e quajtur Joy Wangari pati dhimbje në bark pas shkoi në shtëpi, ndërsa u deklaroi familjarëve se ishte rrahur nga mësuesja dhe shokët e klasës.

Katër ditë më vonë sipas “Dailymail”, gjendja e saj u përkeqësua dhe përfundoi në spital ku edhe ndërroi jetë gjatë mjekimit.

Dhuna në shkollat fillore të vendit afrikan është e përhapur gjerësisht. Drejtori i Arsimit në Kamemba ka deklaruar se po zhvillohen hetimet, ndërsa u kërkoi mësuesve të jenë më humanë.

Vajza