Петнаесет лица од кои едно потешко се повредени во сообраќајна несреќа која вчера се случила на локалниот пат меѓу селата Банско и Муртино, а во која учествувале два автобуси, теренско возило и еден автомобил.
Од МВР информираат дека несреќата се случила околу 14:20 часот.

-Во несреќата учествувале автобус „Ванхул“ управуван од Б.К. (62), автобус „Неоплан“ управуван од Ѓ.Ј.(59), теренско возило „Опел комбо“ со кое управувал 51 годишниот М.М. од село Радово и автомобил „Опел зафира“ која ја возел 26 годишниот Р.И. од Радово, информираат од полицијата.

Со тешки повреди во несреќата се здобил возачот на „Комбото“ М.М. кој по укажаната лекарска помош е задржан во Медицинскиот центар во Струмица. Полесно повредени се сопатник од автомобилот и 13 патници од автобусот „Ванхул“ кои по укажаната лекарска помош се пуштени на домашно лекување.

Полицијата на местото на несреќата извршила увид и презема мерки за нејзино целосно расчитување.