Monday, February 19, 2018

Граѓаните нема да поднесуваат годишни даночни пријави

Граѓаните ќе немаат обврска да поднесуваат до Управата за јавни приходи годишна даночна пријава за остварени дополнителни приходи. Ова е предвидено со измените и дополнувањата на Законот за персонален данок на доход кои беа разгледани...

Битиќи: Буџетот со новости во делот на капиталните инвестиции и АРМ

10 НОЕМВРИ Експертите сметаат дека предлог – буџетот за 2018 гидина се разликува многу од минатогодишниот буџет по однос на износот кој најмногу е насочен за социјалните категории и пензионерите. Новина, според професорот Фатмир Битиќи,...

Македонската економија во сериозни проблеми со конкурентноста

Политичките партии мора да преземат крупни чекори со јасна визија за да се зголеми можноста за развој на земјата, велат економските експерти за Алсат М. Според професорот Никола Поповски, странските иневститори ја гледаат и...

Реакции по одлуката на Хрватска, поплаки до ЕУ по зголемените давачки за увоз

Како што пренесуваат балканските медиуми, во понеделник во Сараево ќе се одржи самит на претставници од Србија, Македонија, Босна и Херцеговина и Црна Гора, поради најновата одлука на Хрватска да воводе вонцарински бариери за...

Владата побара анализа за дневната цена на струјата

Владата ù препорача на Регулаторната комисија за енергетика да одржи работен состанок со претставници на ЕВН, Министерство за економија и вицепремиерот за економски прашања за воведување на дневната ефтина тарифа на струја. Според одлуката, тие...

Пониски цени за парно греење

Нови цени за корисниците на топлинска енергија. Регулаторната комсија за енергетика донсе одлука да се намалта цените за парно греење од 1 август. Кај потрошувашите приклучени на мрежата на Балкан енерџи груп, во просек...

Грција нa чекор од излез од кризата

За првпат од доаѓањето на Владата на премиерот Алексис Ципрас, Грција се врати на пазарите за задолжување. Грчките медиуми јавуват дека земјата денеска издаде петгодишни обврзници, првпат по тригодишното отсуство на пазарот за обврзници, и...

Власта и опозицијата спротивставени во однос на задолжувањето

Исти обвинувања, но сменети улоги. Десеттина дена ВМРО-ДПМНЕ ја обвинува Владата на СДСМ дека непотребно ги задолжува граѓаните преку издавање на државни хартии од вредност. Денеска од оваа партија наведоа дека за неполни два...

Стопанска комора: МВР да се вклучи во надминувањето на проблемот со дивите пазарџии

Министерството за внатрешни, покрај пазарната и комуналната инспекција, да се вклучи во решавањето на проблемот со дивите пазарџии кои на улица, од камиони, продаваат сезонско овошје и зеленчук, бара Групацијата на пазари при Стопанската...

Македонија

Владиката Наум: Бугарската црква да стане мајка на македонската, ова е историски момент –...

Бугарија и Република Македонија имаат заедничка религиозна историја. Бугарската православна црква има шанса да стане црква мајка на Македонската православна црква (МПЦ) со самото...

Македонија, БиХ и Црна Гора ќе бараат авиокомпанија за линија Сараево-Подгорица-Скопје

Претседателот на Владата на Република Македонија, Зоран Заев, во рамки на дводневната работна посета на Сараево, попладнето се сретна со претседавачот со Советот на...

Европската Комисија побара итни реформи во судскиот систем

Европската Комисија и Македонија се согласија дека има итна потреба за конкретни резултати од реформите во судството, кое треба да биде независно. Побарана е...

ВМРО-ДПМНЕ бара јавна расправа за предлог-законот за јазиците

Еден ден по изгласувањето на потребата за предлог-законот за употребата на јазиците, опозицијата бара јавна расправа во Собранието. ВМРО-ДПМНЕ настојува во расправата да се...

Заев остава отворена можност за владина реконструкција

Новиот министер за здравство може да не биде од редовите на Алијансата за Албанците, но тоа не значи дека оваа партија веќе нема да...