Monday, February 19, 2018

Астероид ќе го носи името на Пранвера Хисени од Косово

Во вселената ќе има астероид кој ќе се вика Пранвера Хисени, по името на 21 годишната девојка од Косово, која е основач на првата астрономска програма во државата. Пранвера е студент на Факултетот за...

Како настанала маската „Anonymous“

Маската „Anonymous“ е симбол на познат историски борец против монархистичката власт во Англија – Гај Фокс. Приказната започнува со обидот на британските католиците да го симнат од власт протестантскиот крал Џејмс VI. Всушност, во тоа...

„Плејбој“ го добил името според пропадната автомобилска компанија

Хју Хефнер можеби и не бил еден од поистакнатите автомобилски ентузијасти, но секогаш ги имал најдобрите автомобили. Куриозитетот за неговото списание, кој што малкумина фанови го знаат, е тоа дека името го добило според...

ДРАМА НА СВАДБА: Почитувани гости, младенците се разелија, но вие сакате да продолжиме или...

Една свадба во регионот на косовскиот град Призрен, заврши речиси не почната. Млада брачна двојка се раздели на самиот ден на свадбата, во мигот пред да влезат во салата за прослави, која беше преполна...

Анџелина Џоли критикувана поради начинот на избор за деца актери

Актерката и режисерка Анџелина Џоли е критикувана за начинот поради кој ги бирала децата во филмот „First They Killed My Father“. Таа доби жестоки критики на социјалните мрежи. За Vanity Fair Џоли изјави дека децата...

СИТЕ С(М)Е ИСТИ

Националната припадност кај човек создава една варлива самоувереност која најчесто непроверено седи на ставот дека си 100% чист Македонец, Србин, Исланѓанин, Курд, Бразилец или што и да е. И сето тоа одлично те служи...

  Уривање рекорд: „Деспасито“ најслушан хит во сите времиња

Песната „Деспасито“ на Порториканеците Луис Фонси и Дади Јенки, која со нејзиниот ритам го освои светот, вчера стана најслушана песна на интернетските платформи на сите времиња. Дискографкста куќа која песната ја издаде, Universal Music Latin...

Lenovo Folio е прототип таблет на преклоп

За време на минатогодишното издание на Tech World, Lenovo предизвика интерес со прототипот на мобилен уред на преклопување кој може да го носите на вашиот зглоб, кога не го користите. Година подоцна компанијата повторно го...

Зошто луѓето денес имаат помалку секс од порано?

Според истражувањето објавено во Archives of Sexual Behaviour, Американците после 2010 година во просек имале девет сексуални односи помалку отколку во деведесеттите години. Националното истражување за ставовите и навиките во сексот спроведено во Велика Британија...
video

Креативни и лесни рецепти кои мора да ги пробате

Ако немате многу време да поминувате во кујната, а сепак сакате да приготвите вкусни и лесни оброци за пријателите и семејството, овие рецепти можат да ве инспирираат да направите нешто поинакво за себе и...

Се породила во кола поради гужва во сообраќајот

Некои трудници мошне тешко се породуваат, а други пак немаат проблем да се продат и во кола. Фотографката Кејти Гета го немала тј луксуз времено да го испланира моментот на породување.   Болките се појавиле и...
video

Фестивал на вода во Ерменија

Низ улиците на ерменската престолнина Ереван илјадници жители со кофи во рацете и шишиња со вода се прскаа и го одбележаа древниот празник од ерменскиот календар, фестивалот на водата Вардавар. На високи температури од...

ФОТО: На бербер му барале премногу пари за реновирање на подот, па се одлучил...

На газда на берберница во Велика Британија му побарале околу 1000 фунти за реновирање на подот во неговиот салон, меѓутоа тој смислил поевтин и покреативен начин – го наредил подот со монети. – Сакавме нов...

Македонија

Владиката Наум: Бугарската црква да стане мајка на македонската, ова е историски момент –...

Бугарија и Република Македонија имаат заедничка религиозна историја. Бугарската православна црква има шанса да стане црква мајка на Македонската православна црква (МПЦ) со самото...

Македонија, БиХ и Црна Гора ќе бараат авиокомпанија за линија Сараево-Подгорица-Скопје

Претседателот на Владата на Република Македонија, Зоран Заев, во рамки на дводневната работна посета на Сараево, попладнето се сретна со претседавачот со Советот на...

Европската Комисија побара итни реформи во судскиот систем

Европската Комисија и Македонија се согласија дека има итна потреба за конкретни резултати од реформите во судството, кое треба да биде независно. Побарана е...

ВМРО-ДПМНЕ бара јавна расправа за предлог-законот за јазиците

Еден ден по изгласувањето на потребата за предлог-законот за употребата на јазиците, опозицијата бара јавна расправа во Собранието. ВМРО-ДПМНЕ настојува во расправата да се...

Заев остава отворена можност за владина реконструкција

Новиот министер за здравство може да не биде од редовите на Алијансата за Албанците, но тоа не значи дека оваа партија веќе нема да...