Friday, January 19, 2018

Амди Бајрам како султан на Ромскиот бал

На годинешниот ромски бал , што се одржа во скопскиот хотел Александар Палас , пратеникот Амди Бајрам се појави како султан. Погледнете го видеото од настапот на Амди Бајрам .

Златна „Камера 300“ за кинематограферот од Унгарија Марсел Рев

арсел Рев од Будимпешта, кинематографер во филмот „Месечината на Јупитер“ на водечкиот режисер Корнел Мундрузо, кој годинава се натпреваруваше и на фестивалот во Кан, е годинешен добитник на наградата златна „Камера 300“ што ја...

Формиран Совет за култура со истакнати стручњаци

Министерството за култура го формираше Советот за култура во кој членуваат истакнати научници, стручњаци, уметници и културни работници. Меѓу нив се поранешниот министер за култура Ѓунер Исмаил, професорите Маја Бојаџиевска и Мирослав Грчев, оперската певица...

Сузана Вренцоска: Не сум партиски кадар, „Охридско лето“ е над личните и политичките интереси

„Не сум имала увид во финансиското работење на фестивалот и не можам да ја коментирам одлуката на Министерот за култура, со која донесе решение за смена на досегашниот директор Оливер Арсовски“, вели охриѓанката Сузана...

Македонија

Владиката Наум: Бугарската црква да стане мајка на македонската, ова е историски момент –...

Бугарија и Република Македонија имаат заедничка религиозна историја. Бугарската православна црква има шанса да стане црква мајка на Македонската православна црква (МПЦ) со самото...

Македонија, БиХ и Црна Гора ќе бараат авиокомпанија за линија Сараево-Подгорица-Скопје

Претседателот на Владата на Република Македонија, Зоран Заев, во рамки на дводневната работна посета на Сараево, попладнето се сретна со претседавачот со Советот на...

Европската Комисија побара итни реформи во судскиот систем

Европската Комисија и Македонија се согласија дека има итна потреба за конкретни резултати од реформите во судството, кое треба да биде независно. Побарана е...

ВМРО-ДПМНЕ бара јавна расправа за предлог-законот за јазиците

Еден ден по изгласувањето на потребата за предлог-законот за употребата на јазиците, опозицијата бара јавна расправа во Собранието. ВМРО-ДПМНЕ настојува во расправата да се...

Заев остава отворена можност за владина реконструкција

Новиот министер за здравство може да не биде од редовите на Алијансата за Албанците, но тоа не значи дека оваа партија веќе нема да...