Friday, March 23, 2018

Владиката Наум: Бугарската црква да стане мајка на македонската, ова е историски момент –...

Бугарија и Република Македонија имаат заедничка религиозна историја. Бугарската православна црква има шанса да стане црква мајка на Македонската православна црква (МПЦ) со самото нејзино признавање, изјави митрополитот струмички владиката Наум во интервју за...

Македонија, БиХ и Црна Гора ќе бараат авиокомпанија за линија Сараево-Подгорица-Скопје

Претседателот на Владата на Република Македонија, Зоран Заев, во рамки на дводневната работна посета на Сараево, попладнето се сретна со претседавачот со Советот на министри на БИХ, Денис Звиздиќ. Премиерот Заев донесе во Западен Балкан...

Европската Комисија побара итни реформи во судскиот систем

Европската Комисија и Македонија се согласија дека има итна потреба за конкретни резултати од реформите во судството, кое треба да биде независно. Побарана е и одговорност за прислушувањата, како и реформи во службата за...

ВМРО-ДПМНЕ бара јавна расправа за предлог-законот за јазиците

Еден ден по изгласувањето на потребата за предлог-законот за употребата на јазиците, опозицијата бара јавна расправа во Собранието. ВМРО-ДПМНЕ настојува во расправата да се вклучат експерти и професори по лингвистика, кои според нив, би...

Заев остава отворена можност за владина реконструкција

Новиот министер за здравство може да не биде од редовите на Алијансата за Албанците, но тоа не значи дека оваа партија веќе нема да биде дел од Владата – изјави премиерот информирајќи дека Алијансата...

Граѓаните нема да поднесуваат годишни даночни пријави

Граѓаните ќе немаат обврска да поднесуваат до Управата за јавни приходи годишна даночна пријава за остварени дополнителни приходи. Ова е предвидено со измените и дополнувањата на Законот за персонален данок на доход кои беа разгледани...

Битиќи: Буџетот со новости во делот на капиталните инвестиции и АРМ

10 НОЕМВРИ Експертите сметаат дека предлог – буџетот за 2018 гидина се разликува многу од минатогодишниот буџет по однос на износот кој најмногу е насочен за социјалните категории и пензионерите. Новина, според професорот Фатмир Битиќи,...

Хан: Македонија и Албанија се на добар пат кон ЕУ

11 НОЕМВРИ Додека Велика Британија оди кон излез од ЕУ, Западен Балкан врши притисок за отворање на вратата на Унијата. На пролет, може да биде дадено зелено светло од Брисел за отварање на пристапните преговори...

Трет обид за судење за грабежот на Тутунска банка

Yтре треба да започне судскиот процес за најголемиот грабеж на пари во историјата на Македонија, кога од сефот на НЛБ „Тутунска банка“ беа украдени 400.000 швајцарски франци и 645.000 евра. Претходното рочиште по барање на...

Спасовски: Одговорно тврдам дека во МВР веќе не се прислушува нелегално

Oдговорно тврдам дека веќе не се прислушува нелегално и за тоа може да имаме експертски контроли, собраниски контроли во секое време. Ние стоиме на располагање и сме отворени, врз основа на законските прописи, да се...

Златна „Камера 300“ за кинематограферот од Унгарија Марсел Рев

арсел Рев од Будимпешта, кинематографер во филмот „Месечината на Јупитер“ на водечкиот режисер Корнел Мундрузо, кој годинава се натпреваруваше и на фестивалот во Кан, е годинешен добитник на наградата златна „Камера 300“ што ја...

(ВИДЕО) ЕКСКЛУЗИВНO ИНТЕРВЈУ/ Хасани: Тетовската интервентна кардиологија спасува многу животи

октор Ваљон Хасани- специјалист интернист кој субспецијализира кардиологија, веќе 4 години работи на одделот за Интервентна медицина во Тетовската болница. Бојана Симоновиќ Со оглед на тоа што кардиоваскуларните заболувања се причина број еден за смртност во...

Амди Бајрам: Животот беше со нас, не со нив, Роми останете лојални на ВМРО-ДПМНЕ

На митингот на ВМРО-ДПМНЕ, кој го одржа во Тетово, се обрати и нивниот коалициски партнер Амди Бајрам, кој вели дека сите треба да гласаат за оваа партија, бидејќи таа се грижи сите националности да...
video

(ВИДЕО) ЕКСЛУЗИВНО ИНТЕРВЈУ: Саша Богдановиќ: Сѐ што ќе се прави во Центар ќе биде...

Кандидатот за градоначалник од СДСМ за општина Центар во интервју за Post.mk вели дека доколку народот го избере за да ја води оваа општина, ќе ги реши најголемите проблеми на Центар  и ќе им...

Груевски од Тетово: Народот може да направи разлика – кој ги штитеше националните интереси,...

Ако народот се прашуваше на изборите, ВМРО-ДПМНЕ со Коалицијата ќе беше на чело на владата, но овој пат се случи нешто друго и сега живееме во помрачување, порача лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски од...

Заев од Кавадарци: Ќе го изградиме винскиот пат

Ќе го изградиме винскиот пат кој ќе биде паралелна обиколница овде се до улицата „Дисанска”. Ќе бидат наредени објекти за дегустација на тиквешкото вино. Со тоа ќе се промовира производството и ќе се привлечат...

Почина родилка во Тетово, бебето во критична состојба

Cиноќа во тетовската болница починала родилка која била донесена околу полноќ на клиниката со висок притисок и влошена здравствена состојба. Од Министерствотоза здравство соопштија дека при прегледот било константирано дека породувањето веќе започнало. Во болницата...

Продолжува проблемот со недостиг на учебници

И по еден месец од почетокот на новата учебна година, учениците од основните училишта во земјава се соочуваат со недостиг на учебници. Неколкуте книги кои пристигнале во рацете на учениците, се многу оштетени. Родителите...

Саљији: Се бара решение за предлогот околу „монтираните случаи“

Советот за реформи го разгледал Предлог законот кој треба да обезбеди повторување на судските предмети кои во јавноста се доживеани како „политички мотивирани“ или „монтирани“, меѓу кои се и „Монструм“, „Мартин Нешковски“ и други....

Македонската економија во сериозни проблеми со конкурентноста

Политичките партии мора да преземат крупни чекори со јасна визија за да се зголеми можноста за развој на земјата, велат економските експерти за Алсат М. Според професорот Никола Поповски, странските иневститори ја гледаат и...

Еве зошто Србија е бесна на Македонија и ги повлече своите дипломати

Според извори на „Макфакс“, официјален Белград имал информација дека Македонија ќе биде предлагач за гласањето за влез на Косово во УНЕСКО, поточно да ја предложи таа точка за дневен ред. Сите прозорци во амбасадата се...

Драма во Идризово: Вооружени и маскирани лица пукале во затворот

Две вооружени маскирани лица синоќа нешто по 21 часот пукале во воздух и се обиделе да влезат во женскиот дел во затворот во Идризово. Информацијата за МКД.мк ја потврди и директорот на затворот, Ќерим...

Во Струмичко повредени 15 лица во судир на два автобуси и две возила

Петнаесет лица од кои едно потешко се повредени во сообраќајна несреќа која вчера се случила на локалниот пат меѓу селата Банско и Муртино, а во која учествувале два автобуси, теренско возило и еден автомобил. Од...

Хорор во Македонија: Убиен маж, четири лица повредени

Крвава ноќ во Велес. Маж влегол во куќата на соседот и го убил, а повредил уште четири лица, сите членови на едно семејство. Убиецот е приведен од страна на полицијата. Наскоро поопширно…

Една Холанѓанка ги опиша Македонците во 15 реченици!

Ова е листата на 15 најчудни работи за кои ми требаше доста време да ги сфатам, пишува таа: 1. Македонците со ракија лечат се! Имате проблеми со затнат нос? Помирисајте ракија! Ве каснал комарец? Ставете...

Македонија денеска ќе се задолжи за нови 44,7 милиони евра

Државата денеска повторно ќе се задолжи кај домашните кредитори, банки и осигурителни компании за сума од речиси 2 милијарди и 750 милиони денари или приближно 44,7 милиони евра, објавено е на веб-страна на Министерството...

Детали за убиството на Бојку

Педесет и пет годишниот Д.Б. од село Галешта е усмртен вчера додека седел на терасата од ресторанот „Аква Блу“ во Струга, велат од полицијата. Од Министерството за внатрешни работи денес излегоа со повеќе детали околу...

Пораки до Џафери: Деловникот е најдоброто оружје против диверзантите од ВМРО-ДПМНЕ

Талат Џафери, претседателот на Собранието, и парламентарното мнозинство треба да покажат решителност и поголема храброст за да ја окончаат диверзијата на Собранието што речиси два месеца ја спроведува партијата на Никола Груевски. Вакви пораки веќе...

Во Струга убиен Дилавер Бојку Леку

Познатиот осуденик за нелегална проституција од струшкото село Велешта, Дилавер Бојку – Леку, пред еден час бил убиен пред својата кафеана на плажа во Струга, јавуваат дел од македонските медиуми, повикувајќи се на полициски...

Димовски: СДСМ не се откажаа од идејата да носат антидржавен закон за двојазичност на...

Колегите од СДСМ конструктивно се откажа од дискусијата за разрешување на Марко Зврлевски, но исто така колегите од СДС конструктивно се откажаа од дискусијата за информацијата за пожари, изјави пратеникот од ВМРО-ДПМНЕ, Илија Димовски...

Таравари преку ФБ им одговори на ВМРО – ДПМНЕ

Mинистерот за здравство, Арбен Таравари, преку својот ФБ профил им одговори на ВМРО – ДПМНЕ. Во неговиот статус стои: Здраво ВМРО, Тука сум, во Гостивар и во Скопје, секој ден на работа, ниту еден единствен ден...

Стружанец пазарел со фалц илјадарка

MВР информира дека по целосно документирање на случајот, против него ќе биде поднесена соодветна пријава. Стружанецот Ј.Ѓ. на возраст од 42 години, во маркет во Струга пазарел со фалсификувана банкнота од 1.000 денари. МВР информира дека...

Али Ахмети – Имплементацијата на Охридскиот Договор, заслуга на албанските политички партии

Oхридскиот Рамковен Договор немаше да се реализира до оваа фаза без помошта на албанските политички партии во Македонија. Оваа го изјави лидерот на Демократската Унија за Интеграција Али Ахмети. https://youtu.be/JKtqgZiE9n4

Експлозија во Охрид: Едно лице повредено

Експлозијата се случила околу 23 часот, во стан на прв кат на улицата „Сатеска“, кога дошло до силна детонација што предизвикала и материјална штета на објектот и на возилата паркирани во непосредна близина, како...

ФОТО: Заев ја следи модата на Еди Рама

Ниту еден политички потег не го прослави албанскиот премиер толку многу колку што го прослави модниот избор на официјалните средби со европскиот и американскиот политички врв. Европејците му прогледаа низ прсти, кај Американците не...

Суперкупот ја исплати Арената „Филип Втори“: 20 милиони евра ќе влезат во Македонија поради...

Според прогнозите, турнистите кои специјално ќе бидат во земјава за мечот од Суперкупот ќе потрошат меѓу 15-20 милиони евра во хотелите, рестораните, за посета на културните знаменитости, транспортсни услуги, шопинг центри… Ова се проценките...

Пукање од автомобил во движење во Скопје- едно лице рането

Како што информира денеска МВР, инцидентот се случил вчера околу 17:00 додека Н.А. (37) се движел со своето возило по улицата „Алија Авдовиќ“. Непознатото лице го напуштило местото на настанот. Повредениот Н.А. (37) бил погоден со...

Роналдо сепак доаѓа во Скопје

Иако беше најавувано дека најголемата ѕвезда на Реал Мадрид нема да дојде во Скопје, сепак Кристијано Роналдо ќе биде дел од „кралскиот тим“ на утрешниот УЕФА Супер куп натпревар против Манчестер Јунајтед. Роналдо е во...

Фановите ги чекаат Кралевите и Ѓаволите на скопскиот аеродром

Неколку стотини верни навивачи на Манчестер Јунајтед и на Реал Мадрид, кои утревечер во Скопје ќе играат за Супер Купот 2017, се собраа на скопскиот аеродром „Александар Велики“ да ги пречекаат своите миленици. Според строгите...

Заев: Со законот ја унапредивме употребата на јазиците на сите заедници

Со усвојувањето на Законот за употреба на јазиците се унапредува употребата на јазиците на сите заедници во Македонија. Сите одредби во законското решение се согласно членот 5 од Уставот, а пакетот законски решенија го...

Џафери утре ќе ги распише локалните избори

Претседателот на Собранието на Република Македонија, Талат Џафери, утре напладне ќе ги распише локалните избори кои треба да се одржат на 15 октомври, соопштија од неговиот кабинет. Изборната кампања, според најавите, треба да започне на...

Заев: Нема причини за одложување, локалните избори ќе се одржат на 15 октомври

Парламентарните партии во Македонија се договорија локалните избори да се одржат на 15 октомври, а досега не гледам никакви причини за нивно одложување, изјави во Охрид премиерот Зоран Заев одговарајќи на новинарско прашање. Постапките за...

ВИДЕО: Сообраќајна несреќа кај хотел Континентал со неколку луксузни возила

Тешка сообраќајна несреќа кај хотел Континентал во правец кон Бит Пазар во која учествувале неколку луксузни возила меѓу кои БМВ, Мерцедес. Засега не се познати причините за сообраќајната незгода ниту пак дали евентуални жртви и...

Османи и Адеми на албански јазик ја соопштија веста за законот на Фејсбук

Вицепремиерот Бујар Османи и министерот без ресор задолжен за дијаспората Едмонд Адеми на албански јазик ја соопштија веста дека на вечерашната владина седница поминал Законот за употребата на албанскиот јазик. Вицепремиерот и министер за евроинтеграции...

Аларматна состојба со пожарите – вечерва гори на 25 локации

Активни се повеќе пожари во неколку плански региони во државата – северниот (скопски), тетовско-полошкиот, југозападниот и повардарскиот плански регион. Центарот за управување со кризи соопшти дека се уште е активен пожарот во атарот на селата...

Откриен човечки труп по гаснењето на пожарот во Љуботен

Во Љуботен било откриено човечко тело кога бил изгаснат пожарот што горел на ливада. Според информациите на МВР, вчера во 23:30 часот во полиција било пријавено дека во село Љуботен била запалена меѓа од ливада. Кога...

Киднапирано, па ослободено 16-годишно девојче во Гостивар

Во полициската станица во Гостивар е пријавен случај на киднапирање на 16-годишно девојче. Настанот се случил вчера, околу 20:40 часот, кога од МЦ Гостивар се јавиле во ПС Гостивар и пријавиле дека кај нив за...

Кривична против скопјанецот кој силуваше 6-годишно девојче

Полицијата поднесе кривична пријава против скопјанецот што минатиот месец силуваше шестгодишно дете, со кое бил во роднинска врска. Против Б.М. (25) е поднесена пријава за сторено кривично дело полов напад врз дете кое не наполнило...

Тетовец сам се застрелал со пиштол

Триесет и седумгодишен жител на тетовското село Чифлик се застрелал со пиштол додека проверувал дали има куршум во цевката. Според информациите на МВР, вчера, во 15 часот, во село Чифлик, Тетовско, Х.М. (37) сам се...

Куманово: Момче претепано со секира во работилница

Според информациите на МВР, вчера во 16 и 30 часот, во механичарска работилница на улица „Христијан Карпош“ во Куманово, лицата Б.С. од село Ропаљце, А.Д. од село Черкезе и уште две непознати лица извршиле...

Македонија

Владиката Наум: Бугарската црква да стане мајка на македонската, ова е историски момент –...

Бугарија и Република Македонија имаат заедничка религиозна историја. Бугарската православна црква има шанса да стане црква мајка на Македонската православна црква (МПЦ) со самото...

Македонија, БиХ и Црна Гора ќе бараат авиокомпанија за линија Сараево-Подгорица-Скопје

Претседателот на Владата на Република Македонија, Зоран Заев, во рамки на дводневната работна посета на Сараево, попладнето се сретна со претседавачот со Советот на...

Европската Комисија побара итни реформи во судскиот систем

Европската Комисија и Македонија се согласија дека има итна потреба за конкретни резултати од реформите во судството, кое треба да биде независно. Побарана е...

ВМРО-ДПМНЕ бара јавна расправа за предлог-законот за јазиците

Еден ден по изгласувањето на потребата за предлог-законот за употребата на јазиците, опозицијата бара јавна расправа во Собранието. ВМРО-ДПМНЕ настојува во расправата да се...

Заев остава отворена можност за владина реконструкција

Новиот министер за здравство може да не биде од редовите на Алијансата за Албанците, но тоа не значи дека оваа партија веќе нема да...