Monday, October 23, 2017

Колерата во Јемен безмилосна – Од април однела 2.127 животи

Oд крајот на април, епидемијата колера однела 2.127 животи во воено разурнатиот Јемен, информираат од Светската здравствена организација. Во соопштението на СЗО, од 27-ми април во Јемен се пријавени 767.524 случаи на колера и дека...

Трет обид за судење за грабежот на Тутунска банка

Yтре треба да започне судскиот процес за најголемиот грабеж на пари во историјата на Македонија, кога од сефот на НЛБ „Тутунска банка“ беа украдени 400.000 швајцарски франци и 645.000 евра. Претходното рочиште по барање на...

Спасовски: Одговорно тврдам дека во МВР веќе не се прислушува нелегално

Oдговорно тврдам дека веќе не се прислушува нелегално и за тоа може да имаме експертски контроли, собраниски контроли во секое време. Ние стоиме на располагање и сме отворени, врз основа на законските прописи, да се...

Златна „Камера 300“ за кинематограферот од Унгарија Марсел Рев

арсел Рев од Будимпешта, кинематографер во филмот „Месечината на Јупитер“ на водечкиот режисер Корнел Мундрузо, кој годинава се натпреваруваше и на фестивалот во Кан, е годинешен добитник на наградата златна „Камера 300“ што ја...

(ВИДЕО) ЕКСКЛУЗИВНO ИНТЕРВЈУ/ Хасани: Тетовската интервентна кардиологија спасува многу животи

октор Ваљон Хасани- специјалист интернист кој субспецијализира кардиологија, веќе 4 години работи на одделот за Интервентна медицина во Тетовската болница. Бојана Симоновиќ Со оглед на тоа што кардиоваскуларните заболувања се причина број еден за смртност во...

Амди Бајрам: Животот беше со нас, не со нив, Роми останете лојални на ВМРО-ДПМНЕ

На митингот на ВМРО-ДПМНЕ, кој го одржа во Тетово, се обрати и нивниот коалициски партнер Амди Бајрам, кој вели дека сите треба да гласаат за оваа партија, бидејќи таа се грижи сите националности да...
video

(ВИДЕО) ЕКСЛУЗИВНО ИНТЕРВЈУ: Саша Богдановиќ: Сѐ што ќе се прави во Центар ќе биде...

Кандидатот за градоначалник од СДСМ за општина Центар во интервју за Post.mk вели дека доколку народот го избере за да ја води оваа општина, ќе ги реши најголемите проблеми на Центар  и ќе им...

Груевски од Тетово: Народот може да направи разлика – кој ги штитеше националните интереси,...

Ако народот се прашуваше на изборите, ВМРО-ДПМНЕ со Коалицијата ќе беше на чело на владата, но овој пат се случи нешто друго и сега живееме во помрачување, порача лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски од...

Заев од Кавадарци: Ќе го изградиме винскиот пат

Ќе го изградиме винскиот пат кој ќе биде паралелна обиколница овде се до улицата „Дисанска”. Ќе бидат наредени објекти за дегустација на тиквешкото вино. Со тоа ќе се промовира производството и ќе се привлечат...

Почина родилка во Тетово, бебето во критична состојба

Cиноќа во тетовската болница починала родилка која била донесена околу полноќ на клиниката со висок притисок и влошена здравствена состојба. Од Министерствотоза здравство соопштија дека при прегледот било константирано дека породувањето веќе започнало. Во болницата...

Продолжува проблемот со недостиг на учебници

И по еден месец од почетокот на новата учебна година, учениците од основните училишта во земјава се соочуваат со недостиг на учебници. Неколкуте книги кои пристигнале во рацете на учениците, се многу оштетени. Родителите...

Како настанала маската „Anonymous“

Маската „Anonymous“ е симбол на познат историски борец против монархистичката власт во Англија – Гај Фокс. Приказната започнува со обидот на британските католиците да го симнат од власт протестантскиот крал Џејмс VI. Всушност, во тоа...

Саљији: Се бара решение за предлогот околу „монтираните случаи“

Советот за реформи го разгледал Предлог законот кој треба да обезбеди повторување на судските предмети кои во јавноста се доживеани како „политички мотивирани“ или „монтирани“, меѓу кои се и „Монструм“, „Мартин Нешковски“ и други....

„Плејбој“ го добил името според пропадната автомобилска компанија

Хју Хефнер можеби и не бил еден од поистакнатите автомобилски ентузијасти, но секогаш ги имал најдобрите автомобили. Куриозитетот за неговото списание, кој што малкумина фанови го знаат, е тоа дека името го добило според...

Македонската економија во сериозни проблеми со конкурентноста

Политичките партии мора да преземат крупни чекори со јасна визија за да се зголеми можноста за развој на земјата, велат економските експерти за Алсат М. Според професорот Никола Поповски, странските иневститори ја гледаат и...

Таравари преку ФБ им одговори на ВМРО – ДПМНЕ

Mинистерот за здравство, Арбен Таравари, преку својот ФБ профил им одговори на ВМРО – ДПМНЕ. Во неговиот статус стои: Здраво ВМРО, Тука сум, во Гостивар и во Скопје, секој ден на работа, ниту еден единствен ден...

Дачиќ: Косово нема да влезе во УНЕСКО

Cрпскиот министер за надворешни работи Ивица Дачиќ изјави денеска дека во септември со претседателот на Србија, Александар Вучиќ ќе присустува на седница на Генералното собрание на Обединетите нации, каде ќе бидат продолжени разговорите со...

Стружанец пазарел со фалц илјадарка

MВР информира дека по целосно документирање на случајот, против него ќе биде поднесена соодветна пријава. Стружанецот Ј.Ѓ. на возраст од 42 години, во маркет во Струга пазарел со фалсификувана банкнота од 1.000 денари. МВР информира дека...

Али Ахмети – Имплементацијата на Охридскиот Договор, заслуга на албанските политички партии

Oхридскиот Рамковен Договор немаше да се реализира до оваа фаза без помошта на албанските политички партии во Македонија. Оваа го изјави лидерот на Демократската Унија за Интеграција Али Ахмети. https://youtu.be/JKtqgZiE9n4

ВИДЕО: Сообраќајна несреќа кај хотел Континентал со неколку луксузни возила

Тешка сообраќајна несреќа кај хотел Континентал во правец кон Бит Пазар во која учествувале неколку луксузни возила меѓу кои БМВ, Мерцедес. Засега не се познати причините за сообраќајната незгода ниту пак дали евентуални жртви и...

Османи и Адеми на албански јазик ја соопштија веста за законот на Фејсбук

Вицепремиерот Бујар Османи и министерот без ресор задолжен за дијаспората Едмонд Адеми на албански јазик ја соопштија веста дека на вечерашната владина седница поминал Законот за употребата на албанскиот јазик. Вицепремиерот и министер за евроинтеграции...

Вардар го извлече Фенербахче, Шкендија против Милан

Македонските претставници во Лига Европа, Вардар и Шкендија, на денешната ждрепка во Нион добија атрактивни, но исклучително тешки противници. Фенербахче, односно Милан, се ривалите на Вардар и Шкендија. Двата клуба (Фенербахче и Милан), кои имаат...

Откриен човечки труп по гаснењето на пожарот во Љуботен

Во Љуботен било откриено човечко тело кога бил изгаснат пожарот што горел на ливада. Според информациите на МВР, вчера во 23:30 часот во полиција било пријавено дека во село Љуботен била запалена меѓа од ливада. Кога...

Киднапирано, па ослободено 16-годишно девојче во Гостивар

Во полициската станица во Гостивар е пријавен случај на киднапирање на 16-годишно девојче. Настанот се случил вчера, околу 20:40 часот, кога од МЦ Гостивар се јавиле во ПС Гостивар и пријавиле дека кај нив за...

Кривична против скопјанецот кој силуваше 6-годишно девојче

Полицијата поднесе кривична пријава против скопјанецот што минатиот месец силуваше шестгодишно дете, со кое бил во роднинска врска. Против Б.М. (25) е поднесена пријава за сторено кривично дело полов напад врз дете кое не наполнило...

Тетовец сам се застрелал со пиштол

Триесет и седумгодишен жител на тетовското село Чифлик се застрелал со пиштол додека проверувал дали има куршум во цевката. Според информациите на МВР, вчера, во 15 часот, во село Чифлик, Тетовско, Х.М. (37) сам се...

Куманово: Момче претепано со секира во работилница

Според информациите на МВР, вчера во 16 и 30 часот, во механичарска работилница на улица „Христијан Карпош“ во Куманово, лицата Б.С. од село Ропаљце, А.Д. од село Черкезе и уште две непознати лица извршиле...

Путин: Русија ќе треба да ја напуштат 755 американски дипломати

Рускиот претседател Владимир Путин потврди дека 755 американски дипломати треба да ја напуштат Русија, што, според него, е „чувствително количество“, пренесе ТАСС. – Што се однесува до другите можни мерки или дали тоа е многу...

Дачиќ: Трајно решение за Косово е разграничување на српското и албанското

Министерот за надворешни работи на Србија, Ивица Дачиќ, оценил дека разграничувањето на она „што е српско и што е албанско“ е „единствено трајно компромисно решение“ во дијалогот на Белград и Приштина за Косово и...

Косовската Влада ја усвои иницијативата за членство во Интерпол

Косовската Влада на денешната седница ја усвои иницијатвата за членство на Косово во меѓународната организација за криминалистичка полиција – Интерпол. – Иницијативата за членство во оваа меѓународна организација дава голема можност за соработка на Косово...

Реакции по одлуката на Хрватска, поплаки до ЕУ по зголемените давачки за увоз

Како што пренесуваат балканските медиуми, во понеделник во Сараево ќе се одржи самит на претставници од Србија, Македонија, Босна и Херцеговина и Црна Гора, поради најновата одлука на Хрватска да воводе вонцарински бариери за...
video

Еколошка катастрофа во Струга, депонијата сè уште чади

Иако во депонијата во Струга нема пожар, местото се уште чади и го загадува воздухот. Неколку транспортни возила и машини го покриваат „ридот“ од ѓубриште на депонијата кој гори веќе од април. Стружани со...
video

Аплаузи и свирежи за Џафери, собранискиот спикер го цитираше Крушевскиот манифест

Со аплауз, но и по некој свиреж, на Мечкин Камен беше пречекан собранискиот спикер Талат Џафери. Ист беше случајот и со министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски кој за некои беше задоволство што е...

Како порнографијата може да го уништи сексуалниот живот?

Најновото истражување за порнографијата покажува дека може да го уништи сексуалниот живот бидејќи создава нереални очекувања во сексот. Гледањето порно филмови создава нереални очекувања кај мажите. Тим истражувачи по анализа на 50 најгледани видеа на...

Анџелина Џоли критикувана поради начинот на избор за деца актери

Актерката и режисерка Анџелина Џоли е критикувана за начинот поради кој ги бирала децата во филмот „First They Killed My Father“. Таа доби жестоки критики на социјалните мрежи. За Vanity Fair Џоли изјави дека децата...
video

Стајковци и Сингелиќ – една година по катастрофалната поплава. Ништо не е направено за...

Дали Македонија ја научи лекцијата од ланската катастрофална поплава во скопско, кога загинаа 23 лица а драматично настрадаа и куќите и инфраструктурата? Некои од мештаните не се задоволни од вистината на отштетата, иако поголем број...
video

СДСМ во Влада, ВМРО-ДПМНЕ на власт – зошто новата власт досега смени едвај 12...

Новата Влада донесе над 140 решенија за разрешување директори и членови на управни одбори поставени од претходната гарнитура. Така стартуваше Никола Груевски во      2006-тата, уште на првата владина седница. За дел од експертите, „метлата“ за...

Македонија ја „потопи“ Русија, утре ќе се бориме за петто место

Македонската јуниорска ракометна репрезентација по втор пат ја победи Русија на Светското првенство, овој пат со убедливи 36:17 и утре ќе се бори за петтото место со подобриот од Унгарија и Тунис. Македонија се крена...

Борисов: Договорот ѝ го отвора на Македонија патот кон НАТО

Договорот за добрососедство ѝ дава европска перспектива на Македонија и веднаш ѝ го отвора патот кон НАТО, изјави бугарскиот премиер Бојко Борисов на Конгресот на европските студенти демократи во Варна. „По тамошната политичка криза имав...

Хрватска го уапси Морина и одобри екстрадиција во Србија, Албанците се кренаа на нозе

АЛБАНЕЦОТ ШТО ВО БЕЛГРАД УПРАВУВАШЕ ДРОН СО ЗНАМЕТО НА ГОЛЕМА АЛБАНИЈА Албанецот што е осомничен дека го управувал дронот што носеше националистички транспарент над стадионот за време на мечот помеѓу Србија и Албанија во 2014...

Заев изненаден дека не се враќа ДДВ-то

Бизнисмените од Стопанската комора на северозападна Македонија го изненадија премиерот Зоран Заев со прашањето каде се нивните пари од повратот на Данок на додаена вредност. Заев се чудеше од каде долг кон стопанството, кога...

  Уривање рекорд: „Деспасито“ најслушан хит во сите времиња

Песната „Деспасито“ на Порториканеците Луис Фонси и Дади Јенки, која со нејзиниот ритам го освои светот, вчера стана најслушана песна на интернетските платформи на сите времиња. Дискографкста куќа која песната ја издаде, Universal Music Latin...

Бугарскиот Парламент одобри да се потпише Договорот со Македонија

Бугарскиот Парламент едногласно со 206 гласови „за“ денеска  донесе Декларација во однос на Договорот за пријателство, добрососедство и соработка меѓу Република Бугарија и Република Македонија. – Народното собрание на Бугарија ги оценува за позитивни напорите...

Голем пожар во ресторан во Албанија

Петнаесет повредени е билансот од пожарот во ресторан на плажата во Велипоја, Албанија. Тројца се наоѓаат во тешка состојба и се испратени во болницата за траума во Тирана. Во тешка состојба исто така е и...

Скопје и ФФМ подготвени за Манчестер и Реал

Градот Скопје и ФФМ се подготвени за финалето на супер-купот на Европа меѓу Манчестер Јунајтед и Реал Мадрид. Но, првиот човек на Скопје изгледа дека не е голем обожавател на „Црвените ѓаволи“ од Манчестер. Реткост...

Вардар со уште еден успех против скандинавските екипи

Од тешко инфективно заболување, за само два дена починаа две лица од гостиварското село Симница. Жртвите се син и татко на 24 и 50 годишна возраст. Од болницата во Гостивар на скопската клиника биле...

Воз удри во станица во Барселона, десетици повредени

Најмалку 48 луѓе биле повредени кога воз удрил во одбојниците на станицата Франција, во центарот на Барселона, соопшти шпанската полиција. Петмина претпреле потешки повреди. Несреќата се случила во текот на утринските часови.

  Законот за албанскиот во фокусот на средбата на албанските партии

Средбата на лидерите на албанските политички партии која ја организираше лидерот на Унитети, Гзим Острени во фокус го имаше Законот за албанскиот јазик. Со исклучок на Движењето Беса, на поканата одговорија ДУИ, Алијансата за...

Диво Насеље: Делото останува означено како тероризам 28 ЈУЛИ

Јавното обвинителство го кажа својот последен збор за случајот со кумановската група. Делото останува означено како тероризам и терористичка група. Обвинителот Наум Пановски делото тероризам го оправда со целта на групата да предизвика страв...

Пониски цени за парно греење

Нови цени за корисниците на топлинска енергија. Регулаторната комсија за енергетика донсе одлука да се намалта цените за парно греење од 1 август. Кај потрошувашите приклучени на мрежата на Балкан енерџи груп, во просек...

Македонија

Трет обид за судење за грабежот на Тутунска банка

Yтре треба да започне судскиот процес за најголемиот грабеж на пари во историјата на Македонија, кога од сефот на НЛБ „Тутунска банка“ беа украдени...

Спасовски: Одговорно тврдам дека во МВР веќе не се прислушува нелегално

Oдговорно тврдам дека веќе не се прислушува нелегално и за тоа може да имаме експертски контроли, собраниски контроли во секое време. Ние стоиме на располагање...

Златна „Камера 300“ за кинематограферот од Унгарија Марсел Рев

арсел Рев од Будимпешта, кинематографер во филмот „Месечината на Јупитер“ на водечкиот режисер Корнел Мундрузо, кој годинава се натпреваруваше и на фестивалот во Кан,...

(ВИДЕО) ЕКСКЛУЗИВНO ИНТЕРВЈУ/ Хасани: Тетовската интервентна кардиологија спасува многу животи

октор Ваљон Хасани- специјалист интернист кој субспецијализира кардиологија, веќе 4 години работи на одделот за Интервентна медицина во Тетовската болница. Бојана Симоновиќ Со оглед на тоа...

Амди Бајрам: Животот беше со нас, не со нив, Роми останете лојални на ВМРО-ДПМНЕ

На митингот на ВМРО-ДПМНЕ, кој го одржа во Тетово, се обрати и нивниот коалициски партнер Амди Бајрам, кој вели дека сите треба да гласаат...