Monday, February 19, 2018

Надал го потврди настапот на Мастерсот во Лондон

Шпанскиот тенисер Рафаел Надал потврди дека ќе настапи на завршниот Мастерс во Лондон. Неизвесноста околу неговото играње беше откако претходната недела поради болки во коленото го предаде мечот од четвртфиналето на Мастерсот во Париз...

Еве како Милан ѝ одговори на Шкендија за видеото (ФОТО)

Тетовци вчера објавија видео во пресрет на натпреварот со Милан, а тоа видео го привече вниманието на јавноста и медиумите во земјата, но и во регионот. Видеото стигна и до официјален Милан, па откако го...

Вардар го извлече Фенербахче, Шкендија против Милан

Македонските претставници во Лига Европа, Вардар и Шкендија, на денешната ждрепка во Нион добија атрактивни, но исклучително тешки противници. Фенербахче, односно Милан, се ривалите на Вардар и Шкендија. Двата клуба (Фенербахче и Милан), кои имаат...

Копенхаген го совлада Вардар

Македонскиот фудбалски шампион и покрај предноста од Скопје, сепак не успеа да оствари историски резултат во Лигата на шампионите. Тимот на Гоце Седловски имаше активен резултат се до 15 минути пред крај на натреварот...

Македонија ја „потопи“ Русија, утре ќе се бориме за петто место

Македонската јуниорска ракометна репрезентација по втор пат ја победи Русија на Светското првенство, овој пат со убедливи 36:17 и утре ќе се бори за петтото место со подобриот од Унгарија и Тунис. Македонија се крена...

Скопје и ФФМ подготвени за Манчестер и Реал

Градот Скопје и ФФМ се подготвени за финалето на супер-купот на Европа меѓу Манчестер Јунајтед и Реал Мадрид. Но, првиот човек на Скопје изгледа дека не е голем обожавател на „Црвените ѓаволи“ од Манчестер. Реткост...

Вардар со уште еден успех против скандинавските екипи

Од тешко инфективно заболување, за само два дена починаа две лица од гостиварското село Симница. Жртвите се син и татко на 24 и 50 годишна возраст. Од болницата во Гостивар на скопската клиника биле...

Младите македонски ракометари изборија осминафинале на СП во Алжир

Младата македонска репрезентација се избори за место во осминафиналето на Светското првенство за ракометари од 21 година што се одржува во Алжир. Во решавачкиот меч од поелседното 5.коло на Ц групата македонските ракометари беа подобри...

Македонија

Владиката Наум: Бугарската црква да стане мајка на македонската, ова е историски момент –...

Бугарија и Република Македонија имаат заедничка религиозна историја. Бугарската православна црква има шанса да стане црква мајка на Македонската православна црква (МПЦ) со самото...

Македонија, БиХ и Црна Гора ќе бараат авиокомпанија за линија Сараево-Подгорица-Скопје

Претседателот на Владата на Република Македонија, Зоран Заев, во рамки на дводневната работна посета на Сараево, попладнето се сретна со претседавачот со Советот на...

Европската Комисија побара итни реформи во судскиот систем

Европската Комисија и Македонија се согласија дека има итна потреба за конкретни резултати од реформите во судството, кое треба да биде независно. Побарана е...

ВМРО-ДПМНЕ бара јавна расправа за предлог-законот за јазиците

Еден ден по изгласувањето на потребата за предлог-законот за употребата на јазиците, опозицијата бара јавна расправа во Собранието. ВМРО-ДПМНЕ настојува во расправата да се...

Заев остава отворена можност за владина реконструкција

Новиот министер за здравство може да не биде од редовите на Алијансата за Албанците, но тоа не значи дека оваа партија веќе нема да...