Një avion izraelit rrëzohet pas sulmeve në territorin sirian

Një avion izraelit, që po kryente sulme ajrore brenda Sirisë, u qëllua nga sistemet e mbrojtjes ajrore të vendit dhe u rrëzua, njoftoi ushtria, mes tensioneve të fundit midis Izraelit dhe qeverisë siriane.

Incidenti filloi pasi avionët izraelitë nisën sulmet brenda vendit fqinj, në përgjigje të një avioni iranian që kishte kaluar kufirin midis dy vendeve, gjatë orëve të para të mëngjesit.

“Sistemi i mbrojtjes ajrore ka goditur më shumë se një avion”, raporti agjencia shtetërore siriane e lajmeve SANA.

Një zëdhënës i forcave ushtarake izraelite tha se kjo mund të ishte e pamundur , por autoritetet do të vazhdonin të hetonin incidentin.

Avioni u rrëzua brenda Izraelit.

“Pas shpërthimit të avionit , një nga pilotët izraelitë u plagos rendë”, thane ushtarët.

“Në përgjigje të kalimit të avionëve në Izrael, forca ajrore ka kryer sulme ndaj objektivave iraniane në Siri”, sipas ushtrisë.

Sipas burimeve në Damask mes forcave siriane u gjetën tre të vdekur.

Më pas,  sistemet e mbrojtjes ajrore siriane sulmuan avionin izraelit duke bërë që Izraeli të fillonte valën e dytë të sulmeve ajrore.