Pas 15 minutash “negociata”, policia qëllojnë për vdekje studentin që mbante një armë të rreme në duar (VIDEO+18)

Departamenti i Policisë së Nju Jorkut të enjten publikoi pamjet e një skene kaotike ku policët qëlluan dhe vranë një njeri që mbante një thikë dhe një armë të rreme.

Siç shkruajnë mediat e huaja, përcjell Telegrafi, videoja 16 minutëshe tregon vrasjen e 31 vjeçarit Miguel Richards, një student kolegji që studion Teknologjinë e Informacionit.
Zyrtarët u thirrën në apartamentin e tij në Bronx pasi pronari i tij njoftoi se ai nuk e kishte parë atë për disa ditë.

Videoja tregon një oficer që ndriçon një elektrik dore në drejtim të Richards ndërsa ai ishte në shtratin e tij duke mbajtur syze të errëta dhe duke mbajtur një thikë. Ai kurrë nuk flet.

“Duart lart dhe largojeni atë thikë”, thotë një oficer. “Nuk dua të të qëlloj”.

Në një moment, një oficer i thotë Richards: “Vendose atë thikë në dysheme ose kjo nuk do të përfundojë mirë për ju”.

Rreth 15 minuta më vonë, oficerët vënë re se Richards kishte një armë prapa shpinës.

“Nuk dua të të qëlloj, nëse ke një armë të rreme në dorën tënde. A është ajo armë e vërtetë?”, e pyet polici duke i kërkuar që ta lëshojë në dysheme.

Megjithatë, Richards e drejton armën e tij të rreme me laser drejt policit.

Ndërkohë, polici i tretë i pyet dy kolegët e tij: Doni ta rrëzojmë në tokë?

Ata i përgjigjen me PO, dhe qëllojnë në drejtim të tij.

Shefi i Departamentit, Carlos Gomez, ka thënë se oficerët i kërkuan Richardsit një total prej 50 herësh për të hequr armën. /Telegrafi/