Pas kësaj ëmbëlsire, i dashuri s’do t’ju kërkojë më asgjë për Shën Valentin!

Gjithmonë më kanë pëlqyer ëmbëlsirat , ku kombinohen kremi (cfarëdo lloj kremi të jetë) me dicka krokante , mbase biskota apo fruta të thata. Prandaj ëmbëlsira që do t’ju tregoj sot është kombinimi më ideal. Shtresa krokante marenge , të cilat brenda mbeten paksa të buta dhe ngjitëse, shoqëruar me pana të rrahur dhe fruta të freskëta.

Pavlova , faktikisht është një ëmbëlsirë me origjinë në Australi dhe Zelandë të Re. Emrin e ka marrë nga një balerinë , Ana Pavlova, e cila gjatë një turi në Australi, ra në dashuri me këtë delikatesë. Është perfekte gjatë verës me luleshtrydhe dhe fruta pylli , por unë nuk mund ta lija pa provuar me frutat e stinës së dimrit. Kështu përfitojmë dhe vitaminën C që përmbajnë me shumicë mandarinat dhe portokallet. Nëse doni mund të shtoni dhe fruta të tjera si shegë apo kivi.

Përbërësit për katër persona:

4 të bardha veze
250gr sheqer pluhur
1 lugë caji uthull të bardhë
2 lugë caji niseshte
Lëkuren e grirë të një portokalli
1 lugë gjelle kakao
300 ml pana të ëmbël
400 gr mandarina dhe portokalle shegë të prera në feta

Përgatitja:

Në një tas hedhim të bardhat dhe sheqerin. I rrahim me mikser derisa të formohet marenga. Do t’ju nevojiten afërsisht 15 minuta.

Kur marenga të jetë formuar shtojmë uthullën,niseshten,kakaon dhe lëkurën e portokallit. Me një spatul kuzhine , kombinojmë përbërësit sëbashku.

Në një tepsi të madhe dhe drejtkëndëshe ,shtrojmë letrën e pjekjes dhe me masën e përgatitur formojmë dy disqe të barabartë.

I pjekim në furrë te parangrohur në 150 gradë C për 45minuta.


Kur të jenë pjekur, i lëmë të ftohen plotësisht.


Rrahim me mikser ose me tel panën derisa të formohet.

Në pjatën ku do ta servirim ,vendosim një nga marengat.


Mbi të shtojmë gjysmën e panës dhe e hapim me spatul ose lugë.

Vendosim gjysmën e frutave.


Vendosim marengën tjetër dhe përsërisim procesin. E lëmë të ftohet për 1 orë ne frigorifer dhe e servirim.

Ju bëftë mirë!