Pija që pastron arteriet

 

Arteriet janë ato që transportojnë gjakun e pasuruar me oksigjen në çdo pjesë të trupit, ndaj nëse ato mbartin “pa pastërti” qarkullimi i gjakut do të ngadalësohet e zemra do të fillojë të shfaqë probleme.

Me papastërti nënkuptojmë yndyrën, e cila vesh jo vetëm muret e zemrës, por dhe të arterieve duke shkaktuar sëmundjet kardiovaskulare njohur ndryshe si vrasësit e heshtur.

Yndyra e lartë në gjak është si pasojë e një regjimi jo të rregullt e të shëndetshëm ushqimor, por për fat të mirë ju mund të mbanin nën kontroll gjendjen e tuaj nëse ndiqni një stil të shëndetshëm jetese.

Ju mund të përgatisni një pije “magjike” që jo vetëm pastron arteriet nga yndyra, por do të përshpejtojë dhe qarkullimin e gjakut:

Përbërësit: Katër limonë Katër thelpinj hudhër Xhinxher Dy litra ujë  Udhëzime: Pritini limonët në copa të vogla Vendosini të gjithë përbërësit, përveç ujit, në shtrydhëse Hidheni masën e përftuar në një tas të thellë Në një tenxhere zieni 2 litra ujë dhe më pas hidhni në të masës e përgatitur më parë. Lëreni të ftohet dhe më pas vendoseni në një kavanoz qelqi. Futeni në frigorifer dhe pija është gati për t’u konsumuar.

Çdo ditë pini një gjysmë gotë në mëngjes më stomakun bosh. Pini për 3 javë dhe më pas bëni pushim 7 ditë. Nëse është e nevojshme mund ta përsërisni sërish.