Protesta në Seul, “Vladimir Putin është vampir”

Një fëmijë i vogël mban në dorë një poster ku shkruhet “Vladimir Putin është vampir” gjatë një tubimi të një grupi myslimanësh në Seul të Koresë së Jugut. Ata kanë dalë të protestojnë kundër politikës së shtetit rus në Siri më 19 dhjetor 2016.

Banorët e Aleppos kanë qendruar të rrethuar për javë të tëra dhe përveç bombardimeve u është dashur të përballen edhe me të ftohtin e mungesën e ushqimeve, si pasojë e luftës midis qeverisë siriane dhe aleatëve të saj kundër rebelëve sirianë./oranews

epa05681946 A child holding a poster depicting Russian President Vladimir Putin as a vampire stands among a group of Muslims from many countries living in South-Korea during a rally against the Russian government's policy on Syria, in downtown Seoul, South Korea, 19 December 2016. Residents of Aleppo have been under siege for weeks and have suffered bombardment, together with chronic food and fuel shortages due to fighting between government forces and their allies, including Russia, and anti-government combatants. An evacuation of civilians and fighters from the last rebel-held territory in the northern Syrian city of Aleppo was halted on 16 December amid reports of renewed violence.  EPA/JEON HEON-KYUN

Foto: Protesta ne Seul kunder Vladimir Putin EPA/JEON HEON-KYUN