Ramush Haradinaj refuzon të ekstradohet në Serbi (VIDEO)

Ka nisur seanca gjyqësore në Colmar të Francës ndaj liderit të Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës, Ramush Haradinaj.

Kryetari i trupit e ka pyetur Haradinaj nëse ai pranon të ekstradohet në Serbi në bazë të kërkesës që ka parashtruar Serbia, mirëpo Haradinaj është deklaruar kundër ekstradimit, pasi sipas tij ky rast është krejtësisht politik.

Sapo ka filluar seanca gjyqësore ku do të shqyrtohet kërkesa e palës serbe për ekstradim në Serbi për Ramush Haradinajn

Lideri i AAK’së, Ramush Haradinaj është ndaluar para një muaji në aeroportin e Bazelit, në zonën franceze të Mulhouse , dhe më pas u dërgua në Colmar ku qëndroi për 1 javë në paraburgim.

Ramush Haradinaj para gjykatës franceze