Sulm në Pakistan, vriten 58 nxënës të shkollës ushtarake

Të paktën 58 nxënës të shkollës ushtarake dhe rojet janë vrarë pasi militantët sulmuan një kolegj të policisë në qytetin pakistanez të Quetta.
Tre militantë të veshur me xhaketa vetëvrasëse me bombë hynë në kolegj mbrëmjen e të hënës, madje disa burime thanë se ata fillimisht kishin marrë edhe pengje.
Pas një operacioni të madh të sigurisë, i cili ka zgjatur disa orë slmuesit janë vrarë.
Asnjë grup terrorist nuk e ka marrë përgjegjësinë e sulmit, por qytetit Quetta ka parë disa sulme të ngjashme nga militantët islamik vitet e fundit.
Mediat raportuan për tre shpërthime, ndërsa qindra persona u evakuan nga kolegji.
“Unë pashë tre burra në maskuar dhe me kallashnikob,” tha një kadet (nxënës i shkollësh ushtarake) “Ata filluan duke gjuajtur dhe hyri të konviktit, por kam arritur të shpëtoj mbi një mur.”