Takimi te presidenti, VV, LAA dhe Lista Serbe kanë refuzuar ftesën

Presidenti i vendit Hashim Thaçi ka ftuar për përfaqësuesit e të gjitha partive parlamentare për ta caktuar datën e seancës konstituive.

“Ju njoftojmë se në orën 10:00, presidenti i Republikës së Kosovës, Hashim Thaçi, mban takim konsultativ me përfaqësuesit e partive parlamentare për caktimin e datës për mbajtjen e mbledhjes së parë të Legjislaturës së gjashtë të Kuvendit të Republikës së Kosovës, pas certifikimit të rezultateve përfundimtare të zgjedhjeve të parakohshme për Kuvendin e Kosovës, të mbajtura më 11 qershor 2017”, thuhet në njoftimin e Presidencës.

Por Lëvizja Vetëvendosje para disa ditësh ka bërë të ditur se nuk do të marr pjesë në ftesën që iu ka bërë Thaçi, ndërsa njëjtë kanë deklaruar edhe zyrtarë të koalicionit LDK-AKR-Alternativa.

Refuzimin ndaj ftesës së Thaçit e ka bërë dje publik edhe Lista Serbe nëpërmjet kryetarit Goran Rakiq.

Deri më tani vetëm zyrtarë të koalicionit PDK-AAK dhe Nisma kanë konfirmuar se do t’i përgjigjen pozitivisht ftesës së Thaçit.

Ndryshe rezultatet e zgjedhjeve janë certifikuar më 8 korrik dhje brena 30 ditësh presidenti duhet ta caktojë datën e mbajtjes së seancës konstituive ku zgjidhet kryetari dhe betohen deputetët e rinj