Tërmeti në Zelandë të Re ngriti shtratin bregdetar 2 metra

Këto fotografi të pabesueshme tregojnë se si tërmeti 7.8 magnitudë në Zelandën e Re ngriti shtratin e detit dy metra, dhe shpërtheu mes rërës.

Fotot dramatike zbulojnë shkallën e shkatërrimit të shkaktuar në bregdetin verior të Kaikoura, në ishullin e Jugut në vend.

Shkencëtarët thonë se shtrati i detit është ngritur 2 metra në parabreg dhe pranojnë se kurrë nuk e kishin parë diçka të tillë, raporton Daily Mail.

Shiu dhe erërat e forta goditën pjesën qëndrore të Zelandës së Re, vetëm pak ditë pasi tërmeti vrau dy persona dhe shkaktoi rrëshqitje të mëdha toke.

Më shumë se 1000 turistë dhe vendas janë evakuuar nga qyteti i vogël bregdetar me një flotë helikopterësh dhe anije detare.

Devastation: Incredible photographs show how New Zealand 's 7.8 magnitude earthquake lifted the seabed two metres - and exploded through the sandDamage: The enormous 7.8 magnitude earthquake not only tore apart the seabed, but homes and roadways, and some of the country's famed mountain areasLandslide: Aerial photos capture the devastating aftermath of the New Zealand coastline after it was hit by a 7.8 magnitude earthquake around midnight SundayA 'before photo' (left) taken in March 2016 and an 'after' photo taken in recent days shows the extent of the damage caused by the earthquake. It was posted on Twitter by Ryan Gold